$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bucha katliamı dünya basınında: Soykırım…

Ukrayna’nın başşehri Kiev’in kuzeybatısında yer alan Bucha kentinde Rus güçlerinin bölgeden çekilmesinin akabinde çok sayıda sivilin cansız …

Bucha katliamı dünya basınında: Soykırım…
  • 05.04.2022
  • 131 kez okundu

Ukrayna’nın başşehri Kiev’in kuzeybatısında yer alan Bucha kentinde Rus güçlerinin bölgeden çekilmesinin akabinde çok sayıda sivilin cansız vücutlarının bulunması dünyayı ayağa kaldırdı.

Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova, Kiev bölgesindeki kentlerde sivillere ilişkin 410 cansız vücuda ulaşıldığını açıklarken İngiliz Mirror gazetesi bu gelişmeyi ‘soykırım’ manşeti ile okurlarına duyurdu.

‘Bu Gerçek Barbarlık’: Rus İşgali Altında Ömür ve Mevt başlığı ile Ukrayna’daki son gelişmeleri okurlarına duyuran New York Times, haberinde Rus işgali altında yaşayan sivillerin kıssalarına yer veriyor.

Bucha’dan gelen bir manzaraya manşetinde yer veren Guardian ise ‘Bucha’da Kaygı: Rusya, azap yapmak ve sivilleri katletmekle suçlanıyor’ başlığı ile okurlarının karşısına çıktı.

Times‘ın manşetinde ‘Siviller sokaklarda kurşuna dizildi’ yazıyor ve gazetecilerin Bucha’daki iki bölgeyi ziyaret ettikten sonra birçok kurbanın infazı andıran biçimde bağlı oldukları belirtiliyor.

İnternet sayfasının sür manşetinde ‘Bucha katliamının görgü şahitleri artık konuşuyor’ başlıklı bir habere yer veren Alman Bild gazetesi ‘katliam’dan sağ kurtulan görgü şahitlerinin tabirlerine geniş bir yer ayırdı.

Financial Times ve The Telegraph ise yaptırımlar konusuna odaklanıyor. Avrupa Kurulu lideri Charles Michel, Bucha katliamının akabinde yeni yaptırımların yolda olduğunu söyledi. AB diplomatlarının Çarşamba günü ek tedbirleri görüşmeleri bekleniyor.

‘Putin’in insanlık üzerindeki lekesi’ manşeti ile çıkan Daily Mail, Ukrayna’da yaşananları Nazilerin vahşeti ve Stalin’in Büyük Terörü ile kıyaslandığını belirtiyor.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba’dan alıntı yapan Metro, DEAŞ’tan daha kötü’ manşeti ile Bucha’daki gelişmeyi okurlarına duyurdu.

HANGİ ÖNDER NE REAKSİYON VERDİ?

Buch’dan gelen manzaralar ile ilgili ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, sokaklardaki ceset imgelerinin “karnına indirilmiş bir yumruk” üzere olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Twitter’dan paylaştığı bildiride “Rusya’nın İrpin ve Bucha’daki sivillere yönelik alçak atakları, Putin ve ordusunun Ukrayna’da savaş kabahati işlediğinin yeni bir kanıtı” dedi.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve İktisat Bakanı Robert Habeck yaşananların “korkunç bir savaş suçu” olduğunu belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, imgelerin “dayanılamaz” olduğunu söyledi.

RUS ORDUSU ÇEKİLDİ DEHŞET ORTAYA ÇIKTI

Dün çekildiği Kiev banliyölerine Ukrayna askerleri ve gazeteciler girdi. Ortaya çıkan görünüm ise müthiş.

Evvelki gün BBC muhabiri, Rus ordusunun çekildiği Kiev dışındaki E-40 otoyolunda, yalnızca 200 metrelik bir alanda birçok yanmış halde 13 ceset gördüğünü bildirmişti. Dün de AFP muhabirleri, başşehir yakınlarındaki Bucha’da sivil giysili 20 ceset tespit etti.

ELLERİ GERİDEN BAĞLI

Çekilen fotoğraflarda bu şahıslardan en az birinin başından vurulduğu ve ellerinin beyaz bir bez modülüyle geriden bağlandığı görülüyor. Bucha Belediye Lideri Anatoly Fedoruk, sokaklardaki cesetlerin yanı sıra Rusların açtığı bir toplu mezarda 280 sivil bulunduğunu, birçoklarının başlarından vurularak infaz edildiğinin anlaşıldığını söyledi. Amerikan TV kanalı CBS’e konuşan Ukrayna başkanı Volodimir Zelenski, “Bu bir soykırım” dedi.

RUSYA’DAN KARŞILIK: MANZARALAR KURGU

Zelenski, “Rusya’nın savaş kabahatlerinin araştırılması için özel bir mekanizma” kurduklarını da açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı ise Bucha’dan gelen imgeler için “provokasyon ve kurgu” sözünü kullanarak “Rus askerlerinin tek bir bölge sakinine bile ziyan vermediğini, bilakis sivillere insani yardım dağıttığını” belirtti.

Etiketler: / / / /

10 soruda “Fatih Terim Fonu”
Bankacı Seçil Erzan'ın "Fatih Terim Fonu" adı altında 18 kişiyi dolandırdığı iddiasında gözler Fatih Terim'e çevrildi. Ana davada "müşteki" yapılmayan...
ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ