$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Sürgündeki Rus oligark açıkladı: ‘Putin çıldırdı, yeni hedefi Baltık ülkeleri olacak’

Rusya-Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken Putin’in dünya Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bundan sonra atacağı adımlara odaklandı …

Sürgündeki Rus oligark açıkladı: ‘Putin çıldırdı, yeni hedefi Baltık ülkeleri olacak’
  • 05.04.2022
  • 107 kez okundu

Rusya-Ukrayna savaşında bir ay geride kalırken Putin’in dünya Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bundan sonra atacağı adımlara odaklandı. Sürgündeki Rus oligark Mikhail Khodorkovsky CNN’e verdiği röportajda bundan sonraki sürece dair çarpıcı argümanlarda bulundu.

ESTONYA, LETONYA VE LİTVANYA İŞGAL EDİLEBİLİR

‘Putin’in başındaki savaş aslında Ukrayna ile değil ABD ve NATO ile, bunu tekraren kere söyledi’ diyen Khodorkovsky Rusya’nın bundan sonraki gayesinin Baltık ülkeleri olduğunu ve Estonya, Letonya ve Litvanya’nın işgal edilebileceğini sav etti.

RUSYA’NIN EN GÜÇLÜ ADAMIYDI

Rusya’da eski bir petrol hükümdarı olan Mikhail Khodorkovsky 2003 yılına kadar Rusya’nın en varlıklı adamı olarak kabul ediliyordu. Siyasi nedenlerle Putin’le ortası açılan oligark mali suçlamalarla karşı karşıya kaldı ve 9 yıl mahpusa mahkum edildi. 2013 yılında hapishaneden çıkan Khodorkovsky o tarihten beri Kremlin ve Putin’e yaptığı tenkitlerle dikkat çekiyor.

Sürgündeki Rus oligark Mikhail Khodorkovsky /AFP

PUTİN ÇILDIRDI, BU SON SAVAŞ OLMAYACAK

CNN’den Fareed Zakaria’ya konuşan Rus oligark, Ukraynalıların işgale direnişi nedeniyle Putin’in çıldırdığını belirterek taarruzların tırmanabileceği kaygısını lisana getirdi

Khodorkovsky, “Putin Ukrayna’da kazandığına karar verirse, bunun son adım, son savaş olmayacağına mutlaka eminim. Bir sonraki adımlar Baltık ülkeleri olacak.” dedi.

‘PUTİN’E KARŞI BİRLEŞİN’ DAVETİ

Khodorkovsky geçtiğimiz günlerde Londra’da yaptığı açıklamada Rus oligarklara ‘Putin’e karşı birleşme çağrısı’ yapmıştı.

Khodorkovsky, Rus milyarderlerin kendilerine yönelik yaptırımların kaldırılmasını için Putin’den bağımsız olduklarını göstermeleri gerektiğini belirtti ve “Mikrofona çıkıp Ukrayna’ya karşı savaşın bir kabahat olduğunu ve Putin’in bir savaş hatalısı olduğunu söylemelisiniz. Bunu söyleyin, o vakit Putin’in sizin üzerinizde hiçbir tesiri olmadığını anlaşılacaktır.” dedi.

BALTIK TELAŞI BÜYÜYOR

Hepsi NATO üyesi olan Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya ile ilgili telaşlar şimdiye kadar yalnızca Khodorkovsky değil birçok savunma yetkilisi tarafından da lisana getirildi.

ABD Lideri Joe Biden daha evvel ABD’nin “NATO topraklarının her karışını savunacağını “ söylemiş ve Amerikan birliklerini bölgeye sevk etmişti.

Etiketler: / / / /

10 soruda “Fatih Terim Fonu”
Bankacı Seçil Erzan'ın "Fatih Terim Fonu" adı altında 18 kişiyi dolandırdığı iddiasında gözler Fatih Terim'e çevrildi. Ana davada "müşteki" yapılmayan...
ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ