$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Ukrayna savaşı bitmeden yeni gerilim! Rusya-Japonya arasında tansiyon yükseliyor

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Sovyetler Birliği’nin ilhak ettiği Japonya’nın Pasifik Okyanusu ile Ohotsk Denizi’ni birbirinden ayıran yaklaşık …

Ukrayna savaşı bitmeden yeni gerilim! Rusya-Japonya arasında tansiyon yükseliyor
  • 05.04.2022
  • 143 kez okundu

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Sovyetler Birliği’nin ilhak ettiği Japonya’nın Pasifik Okyanusu ile Ohotsk Denizi’ni birbirinden ayıran yaklaşık 1300 kilometre boyunca uzanan Kuril adaları nedeniyle Rusya-Japonya ortasında yürütülen barış müzakereleri büsbütün çöktü.

YAPTIRIM KARARI SONRASI RUSYA ASKIYA ALDI

Rusya’nın ele geçirdiği dört adadan vazgeçmeyi reddetmesi uzun müddettir yürütülen müzakerelerde en büyük engeldi fakat Ukrayna Savaşı’nın başlaması iki ülke ortasındaki istikrarları büsbütün değiştirdi.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin/AP

Japonya, ABD ve Batı’nın Ukrayna savaşı sonrası başlattığı sert yaptırımlara katılmakla kalmayıp Rusya’ya ek yaptırım uygulayacağını açıklamıştı. Japonya’nın atılımı sonrası Rusya Dışişleri Bakanlığı, Japonya’nın düşmanca tek taraflı yaptırımlara başvurduğunu belirterek “Rus tarafı, mevcut şartlarda Rusya’nın çıkarlarına ziyan vermeye çalışan ve düşmanca durum alan bir devletle ikili alakalara yönelik temel bir evrakın imzalanmasının müzakere edilmesinin imkansızlığı nedeniyle Japonya ile barış muahedesi müzakerelerine devam etme niyetinde değildir.” açıklamasında bulunmuştu.

TANSİYONA TUZ BİBER OLAN TATBİKAT

Müzakereleri askıya almakla yetinmeyen Rusya idaresi Japonya’yı “dost olmayan ülke” listesine ekledi ve Tokyo’ya ‘gözdağı’ vermek için yeni bir adım attı.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Rusya’nın, Japonya’nın Kuzey Toprakları olarak isimlendirdiği ve üzerinde hak argüman ettiği Kuril Adaları etrafındaki bölgede yeni bir askeri tatbikata başladığı duyuruldu.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Japonya’nın Etorofu ve Kunashiri olarak isimlendirdiği 2 adadaki tatbikatlara bini aşkın asker ve 200 askeri aracın katıldığı kaydedildi. Tatbikat çerçevesinde birliklerin tanksavar füzeleri fırlatma prosedürlerini uyguladığı ve topçu bataryalarının maksatlarını bulmasını sağlayan son teknoloji insansız hava araçlarını test ettiği tabir edildi. Matua Adası’nda yapılan başka bir tatbikatta ise beklenen düşman çıkarması senaryosu altında Bastion isimli bir karadan gemiye füze sisteminin denendiği açıklandı.

CNN: RUSYA VE JAPONYA RESMEN SAVAŞTA

CNN bugün mevzuya ait yazdığı bir tahlilde ‘Rusya ve Japonya resmen savaşta’ tabirlerini kullanırken tahlili kaleme alan Richard Galant, ‘Putin bitmeyecek bir savaşa mı bel bağladı?’ sorusunu sordu.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida Japonya’nın Kuzey Toprakları meselesini çözme ve bir barış muahedesi imzalama konusundaki temel tavrının değişmediğini belirtirken Rusya’nın peş peşe attığı adımlara Japonya şimdi bir karşılık vermiş değil. 

JAPON MEDYASI: RUSYA İLE TANSİYON YÜKSELSE DE ASIL TEHDİT HALA ÇİN

Japon medyasında Kuril adalarının Putin için giderek daha cazip hale geldiğine dikkat çekilirken, “Rusya ile tansiyonun tekrar canlanmasına karşın, Çin’den gelen tehditler Tokyo’nun en kıymetli güvenlik önceliği olmaya devam ediyor. Rus provokasyonları Savunma Bakanlığı için bir baş ağrısı olsa da, asıl tehdit Moskova’nın askeri uğraşlarını Pekin’inkilerle koordine etmesi.” tabiri yer aldı.

Gözler bölgeden gelecek yeni açıklamalara çevrilmişken, iki ülke ortasında tırmanan yüksek tansiyon gelecek günlerin en kıymetli gündem hususlarından biri olacak üzere görünüyor.

Etiketler: / / / /

İsrail’den Han Yunus’taki sivillere kenti boşaltma uyarısı
Gazze Şeridi'nin güneyinde de saldırılarını yoğunlaştıran İsrail, sivillere Han Yunus ve çevresindeki bölgelerinde boşaltılması uyarısında bulundu.
Beş soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Türkiye
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ortadoğu'da yaşanan son çatışmalarla ilgili devreye girebilir mi? Türkiye, İsrail'den mahkeme nezdinde davacı olabilir mi?
AP Türkiye Raportörü Cumartesi Annelerinin eylemine katıldı
AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Cumartesi Annelerinin Galatasaray'daki eylemine gözlemci olarak katıldı.
Mansur Yavaş yeniden aday olmak için başvurdu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimlerde yeniden başkan adayı olabilmek için CHP Ankara İl Başkanlığına başvurdu. Yavaş, İYİ...
Gazze’de yeni ateşkes anlaşması için koşullar zorlaşıyor
Hamas, ateşkesin sona ermesinin ardından Gazze'yi vurmaya devam eden İsrail'in saldırılarında 240 kişinin öldüğünü duyurdu. Katar, İsrail saldırılarının yeni bir...
Erdoğan’dan “Fatih Terim Fonu” hakkında ilk açıklama
"Fatih Terim Fonu" adı altında yapıldığı öne sürülen dolandırıcılık iddialarıyla ilgili ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye hukuk devletidir ve...
Gazze’de çatışmalar yeniden başladı: Ölü sayısı artıyor
Gazze'de İsrail ile Hamas arasında yedi gündür süren geçici ateşkes sona erdi. İsrail bombardımanında 32 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirilirken İsrail,...
Yeşil ekonomi: Kömürden çıkış enflasyonu nasıl düşürür?
Bilimsel çalışmalara göre yeşil ekonomi modeliyle Türkiye'de milli gelir ve istihdam artabilir, enerji faturası azalarak enflasyon düşebilir. Kömürden çıkış, enflasyonda...
Trump’a Kongre’ye baskın davasında dokunulmazlık yok
Trump hakkında Capitol baskınını azmettirdiği gerekçesiyle dava açılabilecek. Temyiz mahkemesi, Trump'ın açıklamalarının dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine hükmetti.
BM: Gazze’de çatışmaların başlaması bir felaket
BM insan hakları yetkilisi Türk, Gazze'de çatışmaların yeniden başlamasını "Felaket" olarak tanımladı. Öte yandan İsrail'in Hamas'ın saldırılarından önceden haberi olduğu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ