$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bakan Kurum ‘Bu bir rekor’ diyerek duyurdu: Dünyada TOKİ kadar konut üreten yok

Sincan ilçesi Saraycık Mahallesi’ndeki TOKİ şantiyesinde düzenlenen iftar programına Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum …

Bakan Kurum ‘Bu bir rekor’ diyerek duyurdu: Dünyada TOKİ kadar konut üreten yok
  • 06.04.2022
  • 156 kez okundu

Sincan ilçesi Saraycık Mahallesi’ndeki TOKİ şantiyesinde düzenlenen iftar programına Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, AK Parti Ankara Vilayet Lideri Hakan Han Özcan, Sincan Belediye Lideri Murat Ercan, TOKİ Lideri Ömer Bulut ve şantiye çalışanları katıldı.

Bakan Kurum, yemeğin akabinde yaptığı açıklamada, Sincan TOKİ proje alanının Türkiye’nin şehirciliği ve milletin yarınları açısından değerli ve sembolik kıymeti olduğunu olduğunu belirterek, “Bundan tam 9 ay evvel, Temmuz 2021’de Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle dünyada hiçbir ülkeye nasip olmamış bir sürat ve usulle, TOKİ’mizin ürettiği 1 milyonuncu konutumuzun anahtar teslimini buradan, bu yerden gerçekleştirdik. Büyük bir coşkuyla, heyecanla, memnunlukla ülkemizin 7 bölgesine bağlanarak binlerce kardeşimizin anahtarlarını buradan teslim ettik” dedi.

‘2023 YILINDA KONUTLARIMIZI TESLİM EDECEĞİZ’

Son 3 yılda TOKİ’nin konut üretim sayılarını artırdıklarını ve faaliyet alanlarını genişlettiklerini söz eden Kurum, “Çalışmalarımızı, toplumsal konut üretimi, kentsel dönüşüm projeleri, tarihi alanların ihyası, yeni sanayi alanları üretimi, millet bahçeleri, afetler sonrası konut ve toplumsal donatı üretimi ve yurt dışında konut üretimi üzere 7 farklı alanda yürütüyoruz. Bundan tam 20 yıl evvel ‘Bu ülkede kimse evsiz, okulsuz, hastanesiz, yolsuz, susuz, elektriksiz kalmasın, kimse umutsuz ve çaresiz olmasın’ dedik. Meskenini yapıp, yuvasını kurup, anahtarlarını verelim, yıllarca ihmal edilmiş bu milleti, biz keyifli edelim istedik. Bu anlayışla 50 bin ve 100 bin toplumsal konut projemizdeki konutlarımızın tamamının inşaatları harıl harıl devam ediyor. İnşallah 2023 yılında tüm konutlarımızı tamamlayarak vatandaşlarımıza teslim edeceğiz” diye konuştu.

’20 YILDA 5 MİLYON VATANDAŞIMIZI KONUT SAHİBİ YAPTIK’

Kurum, TOKİ ile birlikte yaklaşık 5 bin şantiyede dünyada eşi gibisi olmayan bir konut sayısına ulaştıklarını ve Türkiye’ye yaklaşık 1,2 milyon yuva kazandırdıklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Ne kadar bedelli bir işe imza attığınızı bilmeniz için şunun altını ehemmiyetle çiziyorum: Bugün dünyada TOKİ üzere bu kadar çok sayıda konut üreten öteki hiçbir kamu kuruluşu yoktur. Bu manada rekor kırılmıştır. Bu rekoru da sizler kırdınız. 20 yıl içerisinde 5 milyon vatandaşımızı konut sahibi yaptık, duasını aldık. İşte bu duaları da sizlerle personel kardeşlerimizle, işçi kardeşlerimizle birlikte aldık. Sizlerin kar kış demeden, soğuk sıcak demeden, gece gündüz bilmeden inşa ettiği meskenler, bugün birçok yavrumuza sıcak yuva oldu. Terörden temizlenen yerlerde, huzur dolu meskenleri sizlerle inşa ettik. Sarsıntı riski taşıyan bölgelerdeki sıhhatsiz yapı stoklarını birlikte temizleyip onlara inançlı konutları yeniden birlikte sunduk. Bir vakitler bu ülkede milletimizin önünden dahi geçmesine müsaade verilmeyen, kentin en bedelli yerlerini millet bahçeleri yaparak bu aziz millete daima birlikte kazandırdık. Edirne’den Hakkari’ye, Siirt’ten Konya’ya kadar kurduğumuz tüm millet bahçelerinde, Diyarbakır Sur’dan İstanbul Fikirtepe’ye, İzmir Bayraklı’dan Elazığ Abdullahpaşa’ya kadar inşa ettiğimiz tüm konutlarda, Ankara’dan Samsun’a, Karabük’ten Rize’ye kadar hayata geçirdiğimiz tüm kentsel dönüşüm çalışmalarımızda sizlerin alın teri var.”

Etiketler: / / / /

10 soruda “Fatih Terim Fonu”
Bankacı Seçil Erzan'ın "Fatih Terim Fonu" adı altında 18 kişiyi dolandırdığı iddiasında gözler Fatih Terim'e çevrildi. Ana davada "müşteki" yapılmayan...
ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ