$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi: Çin, Rusya’yı desteklemekten rahatsız

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, kameraların karşısına geçerek Rusya ile Ukrayna ortasında günlerdir devam eden savaşla …

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi: Çin, Rusya’yı desteklemekten rahatsız
  • 08.04.2022
  • 112 kez okundu

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, kameraların karşısına geçerek Rusya ile Ukrayna ortasında günlerdir devam eden savaşla ilgili konuştu.

Thomas-Greenfield, Rusya’ya dayanak veren Çin’le ilgili dikkat çeken tabirler kullandı.

“Çin şu anki durumundan şad değil”

Çin’in dayanak sağlamaktan rahatsız olduğunu söyleyen Thomas-Greenfield, “Çin’in bu konumda kalmaktan rahatsız olduğunu söyleyebilirim ve fark edeceksiniz ki yapılan oylamaların birçoklarında çekimser kaldılar, Rusya lehine oy kullanmadılar. Yapılan oylamalarda çekimser kalan ülkeler Ruslarda hayal kırıklığına sebep oldu lakin Çin’in çekimser kalması Ukrayna’ya karşı insafsızca hücumunda Rusya’nın yanında olmadığına dair önemli bir bildiri olarak görüldü.” dedi.

BM Kurulu değerlendirmesi

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelensky’nin BM Güvenlik Konseyi’nde yaptığı konuşmaya da değinen Thomas-Greenfield, her şeye karşın kurulun Rusya’yı tecrit etmeyi başardığı için takdir edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Rusların veto hakkının olması, onların tecrit edilmesini veto etmemiz manasına gelmez. Lider Zelensky’nin BM Güvenlik Kurulu’na bağlanarak Rusya’nın da salonda bulunduğu sırada o fecî manzaraları izletmesi ve kurulda konuşma yapabilmesi bu kurulun gücünü ortaya koyar. Kurulun bu gücü onları buraya çağırmaya, kınamaya, tecrit etmeye ve Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak bu platformu propagandalarını yapmak için kullanmalarına pürüz olmaya kâfi olmuştur.” dedi.

Rusya’nın kuruldan çıkarılma daveti

Thomas-Greenfield ayrıyeten, Rusya’nın saldırgan tavrının NATO ülkelerini cephe oluşturmaya ve Rusya’yı kınamaya yönelik güçlü bir fikir birliğine yol açtığını tabir ederek, ülkesinin bu hafta Rusya’nın Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nden çıkarılması davetinde bulunduğuna da dikkat çekti.

Etiketler: /

10 soruda “Fatih Terim Fonu”
Bankacı Seçil Erzan'ın "Fatih Terim Fonu" adı altında 18 kişiyi dolandırdığı iddiasında gözler Fatih Terim'e çevrildi. Ana davada "müşteki" yapılmayan...
ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ