$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Batı’dan Rusya’ya yeni kısıtlamalar: Kömürden havyara kadar yaptırım

UKRAYNA’nın Buça kentinde yaşanan katliamın akabinde Batılı ülkelerden Rusya’ya yönelik yeni bir yaptırım dalgası yükseliyor. ABD, Avrupa Birliği …

Batı’dan Rusya’ya yeni kısıtlamalar: Kömürden havyara kadar yaptırım
  • 08.04.2022
  • 100 kez okundu

UKRAYNA’nın Buça kentinde yaşanan katliamın akabinde Batılı ülkelerden Rusya’ya yönelik yeni bir yaptırım dalgası yükseliyor. ABD, Avrupa Birliği (AB) ve G7 ülkelerinin koordineli olarak uygulayacağı yaptırımlar Rusya’dan birçok eserin ithalatını durdurmayı, Rus şirketleri ve finansal kuruluşlarının ticari faaliyet alanlarını daraltmayı ve böylelikle Rus iktisadını daha da zayıflatmayı hedefliyor. Avrupa Birliği Dış Münasebetler Sorumlusu Josep Borrell güç kesiminin Vladimir Putin’in “savaş kasasında anahtar” vazifesi gördüğünü belirterek Avrupa’nın Rusya’ya olan güç bağımlılığının bitmesi gerektiğini söyledi. Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, evvelki günkü açıklamasında “Yaptırımlarımızı daha geniş ve daha keskin hale getireceğiz” diyerek, Rusya’ya yönelik 5’inci yaptırım paketiyle ilgili şu ayrıntıları paylaştı:

KÖMÜRDEN HAVYARA

– Rusya’dan gelen kömüre ithalat yasağı getirilecek. Yıllık 4 milyar Euro kıymetindeki kömür satışı Rusya’nın kıymetli gelir kaynaklarından.

– Rusya’nın en büyük ikinci bankası olan VTB’nin de ortalarında bulunduğu ve Rus bankacılık sisteminde pazar hissesinin yüzde 23’ünü oluşturan 4 kıymetli Rus bankasına tam süreç yasağı konacak.

– Rus gemilerinin ve işletmesi Rusya’ya ilişkin gemilerin AB limanlarına erişimi yasaklannıyor. Tarım eserleri, besin, insani yardım ve güçte istisna tanınacak. Rusya ve Belarus’un karayolu nakliyatı yapan şirketlerine yasak önerisi getirilecek.

– Gelişmiş iletken çipler, hassas makine ve nakliye ekipmanları üzere ileri teknoloji eserlerine ihracat yasağı getirilerek, Rusya’nın sanayi kapasitesi düşürülecek.

– Rusya’nın ve Rus oligarkların para akışını kesmek için odundan liköre, havyar üzere deniz eserlerinden çimentoya kadar birçok esere ek ithalat yasağı getirilecek. Bu yasakla da 5.5 milyar Euro bedelinde bir gelir akışının önlenmesi hedefleniyor.

İNGİLTERE DE KATILDI

İngiltere de Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlara katıldı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, 2022 sonuna kadar Rus kömürü ve petrolü ithalatına son vereceklerini, doğalgazın ve demir-çelik ihracatının da “mümkün olan en kısa sürede” sonlandırılacağını açıkladı. Ayrıyeten Rusya’nın en büyük bankası Sberbank ve Moskova Kredi Bankası’nın İngiltere’deki tüm varlıkları donduruldu. İngilizlerin Rusya’da yatırım yapması da yasaklandı. Yaptırım listesine 8 Rus oligark daha eklendi.

ABD’DEN PUTİN’İN KIZLARINA YAPTIRIM

ABD, yeni açıkladığı yaptırım paketinde Rusya başkanı Vladimir Putin’in kızlarını da kara listeye aldığını açıkladı. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada “Vladimir Putin’in yetişkin kızları dahil olmak üzere Rus seçkinleri ve aile üyelerine tam engelleyici yaptırımlar” uygulandığı belirtildi. Putin’in kızlarının yanı sıra Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un eşi ve kızı da yaptırım listesine dahil edildi. Vladimir Putin’in 2013 yılında ayrıldığı eski eşi Lyudmila Putina’dan iki kızı olduğu biliniyor. Haklarında fazla bilgi bulunmayan kızlarından Katerina Tikhonova akrobatik dansçı (35) ve Mariya Vorontsova (36) ise pediatrik endokrinoloji uzmanı.

RUSYA’DA YATIRIM YASAKLANDI

ABD, ayrıyeten Rus Sberbank ve Alfa Bank’ın ABD’de mali süreç yapmasını, Amerikalıların da bu finans şirketleriyle iş yapmasını yasakladı. ABD vatandaşlarının bundan sonra Rusya’da yaptırımlarda bulunması da yasaklandı. Moskova, ABD bankalarında tutulan fonlarla devlet borçlarını ödeyemecek. Bu yaptırımla, Rusya’yı devlet borçlarını ödemek için mevcut fonlarını tüketmek ya da iflas açıklamak ortasında seçim yapmaya zorlamak amaçlanıyor. (Razi CANİKLİGİL/NEW YORK)

Etiketler: / / / /

10 soruda “Fatih Terim Fonu”
Bankacı Seçil Erzan'ın "Fatih Terim Fonu" adı altında 18 kişiyi dolandırdığı iddiasında gözler Fatih Terim'e çevrildi. Ana davada "müşteki" yapılmayan...
ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ