$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Putin’in yaptırım uygulanan kızları hakkında neler biliniyor?

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ailesi kelam konusu olduğunda daima muhafazacı ve ketum oldu. 2015’te bir basın toplantısında, kızlarıyla …

Putin’in yaptırım uygulanan kızları hakkında neler biliniyor?
  • 08.04.2022
  • 132 kez okundu

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, ailesi kelam konusu olduğunda daima muhafazacı ve ketum oldu.

2015’te bir basın toplantısında, kızlarıyla ilgili yöneltilen soruları şöyle geçiştirmişti; “Kızlarım Rusya’da yaşıyor ve eğitimlerini de daima Rusya’da gördüler. Onlarla gurur duyuyorum. Üç yabancı lisanı akıcı formda konuşuyorlar. Ailem hakkında kimseye konuşmam. Herkesin kendi yazgısını yaşama hakkı var. Kendi hayatlarını yaşıyorlar ve bunu onurlu bir biçimde yapıyorlar.”

Putin iki kızının kimliklerini açıklamak istememiş olabilir, lakin öbürleri bunu yaptı. ABD’nin Rusya’ya yönelik son yaptırımlarında 36 yaşındaki Maria Vorontsova ve 35 yaşındaki Katerina Tikhonova’nın ismi geçiyor.

ABD’li bir yetkili “Putin’in mal varlığının birçoklarının aile üyeleri üzerine olduğuna inanıyoruz ve bu yüzden onları gaye alıyoruz” dedi.

Putin’in aile hayatına dair teyit edilmiş çok az bilgi olsa da, vakit zaman ortaya çıkan dokümanlar, haberler ve resmi açıklamalar, Putin’ın kızlarının sonlu da olsa bir portresini çizmeye müsaade veriyor.

Maria ve Katerina, Putin’in boşandığı eşi Lyudmila’dan olan kızları. Çift 1983’te evlendiğinde, Putin KGB (Sovyetler Birliği’nin istihbarat ve kapalı servisi) casusu, Lyudmila da hostesti. Evlilikleri 30 yıl sürdü, bu sırada Putin de Rus siyasi sistemi içinde süratle yükseldi.

Çift 2013’te ayrıldı. Putin “Bu ortak bir karardı, birbirimizi çok az görebiliyoruz ve ikimizin de kendi hayatları var” demişti. Lyudmila ise Vladimir Putin’in “tamamen işine gömüldüğünü” söylemişti.

‘TIP MERKEZİ İNŞA EDECEK ŞİRKETİN ORTAĞI’

Büyük kızları Maria 1985’te doğdu. St Petersburg Üniversitesi’nde biyoloji ve Moskova Devlet Üniversitesi’nde tıp okudu.

Maria Vorontsova artık endokrin (iç salgı bezleri) sistem üzerine uzmanlaşmış bir akademisyen. Çocuklardaki “bodur büyüme” olayları üzerine bir kitabı bulunuyor ve Moskova’daki Endokrinoloji Araştırma Merkezi’nde kayıtlı araştırmacılardan biri.

Lakin birebir vakitte bir iş bayanı. BBC Rusça servisi, Maria Vorontsova’nın çok büyük bir tıp merkezi inşa etmeyi planlayan bir şirketin ortağı olduğunu ortaya çıkardı.

ABD de Vorontsova’nın “Kremlin’den milyarlarca doların sağlandığı, devlet fonuyla yürütülen genetik araştırma programları yönettiğini, bu programların direkt Putin tarafından denetlendiğini” açıkladı.

Maria Vorontsova, Hollandalı iş adamı Jorrit Joost Faassen ile evli. Faassen bir devir Rusya devletine ilişkin güç devi Gazprom’da çalışıyordu. Çiftin ayrılmış olduğuna dair haberler mevcut.

Ukrayna işgalinin başlamasının akabinde Maria Vorontsova ile konuşanlar, onun bu bahiste babasını desteklediğini ve milletlerarası basında çıkan haberlere kuşkuyla yaklaştığını aktarıyor.

38 yaşındaki Alina Kabaeva ile Vladimir Putin hakkında çok uzun yıllardır bir arada olduklarına hatta evlendiklerine dair savlar dolaşıyor. Kabaeva’nın Putin’den dört çocuğu olduğu da konuşulanlar ortasında.

38 yaşındaki Alina Kabaeva ile Vladimir Putin hakkında çok uzun yıllardır bir arada olduklarına hatta evlendiklerine dair tezler dolaşıyor. Kabaeva’nın Putin’den dört çocuğu olduğu da konuşulanlar ortasında.

‘PUTİN’İN YAKIN DOSTUNUN OĞLU İLE EVLENDİ’

Putin’in küçük kızı, 35 yaşındaki Katerina Tikhonova ise ablasına nazaran çok daha göz önündeydi. 2013’teki milletlerarası bir dans yarışında, partneriyle birlikte 5. olmuşlardı.

Katerina birebir yıl, Putin’in çok eski bir arkadaşının oğlu olan Kirill Shamalov’la evlendi. Düğünleri St Petersburg yakınlarındaki bir kayak merkezinde yapıldı. Otel çalışanları çiftin düğüne üç beyaz at tarafından çekilen bir kızakla geldiğini söylemişti.

Kirill Shamalov 2018’de, Rusya’nın güç dalındaki rolünden dolayı ABD’nin yaptırım uyguladığı isimler ortasına girdi. ABD Hazinesi Shamalov’un mal varlığının “evliliğin akabinde önemli biçimde arttığını” belirtti. Lakin bu çift de ayrıldı.

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası, iki Rus aktivist, Fransa’nın Biarritz kentinde, Shamalov’a ilişkin olduğu söylenen lüks bir villayı işgal ettikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

Katerina Tikhonova da şu an ablası üzere hem akademisyen, hem de iş bayanı. 2018’de Rusya devlet medyasında kısa da olsa uzunluk göstermiş ve nöroteknoloji hakkında konuşmuştu. 2021’de de bir iş forumunda görüntülendi, lakin bu iki durumda da onun Putin’in kızı olduğu belirtilmedi.

Kız kardeşlerin babalarıyla çok vakit geçirmedikleri belirtiliyor. Putin’in torunları da var. Putin 2017’deki bir röportajında torunları olduğunu söylemiş lakin sayısını ya da hangi kızından olduklarını belirtmemişti.

“Torunlarıma gelirsek…Biri anaokuluna başladı bile. Lütfen şunu anlayın. Onların kraliyet ailesi prensesleri üzere yetişmelerini istemiyorum. Onların olağan beşerler olarak büyümelerini istiyorum” demişti.

PUTİN’İN KIZLARINA NEDEN YAPTIRIM UYGULANIYOR?

Biden idaresinden üst seviye bir yetkili, bu iki bayanın babalarının mal varlığının bir kısmını denetim ediyor olabileceğini söyledi.

“Putin’in oligarklar ve ailesi aracılığıyla mal varlığını ABD mali sistemine sokmuş olabileceğine inanmaları için birçok neden olduğunu” tabir etti.

Etiketler: / / / /

“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
İsrail-Hamas ateşkesinin uzayacağı sinyali
İsrail ile Hamas arasında sağlanan dört günlük geçici ateşkesin süresinin uzayacağı yönündeki beklentiler artarken, İsrail Başbakanı Netanyahu, ateşkes sonrasında Hamas'a...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ