$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Rusya ile Ukrayna’nın anlaşması neden bu kadar zor? İşte barışın önündeki en büyük engel

Avrupa, 1945’te sona eren 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonraki en kanlı devirlerden birine mesken sahipliği yapıyor. Rusya Devlet Lideri Putin’in …

Rusya ile Ukrayna’nın anlaşması neden bu kadar zor? İşte barışın önündeki en büyük engel
  • 08.04.2022
  • 106 kez okundu

Avrupa, 1945’te sona eren 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonraki en kanlı devirlerden birine mesken sahipliği yapıyor.

Rusya Devlet Lideri Putin’in buyruğu ile başlayan savaş Ukrayna’nın dört bir yanında can almaya devam ederken barışın sağlanması için diplomatik eforlar son hız devam ediyor.

Pekala tüm bu gayretlere karşın dökülen kan neden durdurulamıyor? Stanford Üniversitesi’nden Francis Fukuyama’ya nazaran, alandaki durum değişmedikçe Ukrayna savaşını diplomatik olarak çözmek sıkıntı olacak.

CNBC’nin ‘Street Signs Asia’ isimli programına konuşan Fukuyama açıklamasında şu tabirlere yer veriyor;

‘Her iki taraf da o kadar çok şey kaybetti ki, uzlaşmacı bir tahlile varmak için muhtaçlık duyulacak tipten ödünler siyasi olarak kabul edilebilir değil.’

Rusların morali bozuldu, araçlarını terk ettiler. Neden savaştıklarını bilmiyorlar.

Francis Fukuyama

PUTİN NE İSTİYOR?

Temmuz 2021’de kaleme aldığı uzun bir makalede Putin, Ruslar ve Ukraynalılardan ‘Tek halk’ olarak bahsetti.

Rusya Devlet lideri tıpkı makalesinde Batı’nın Ukrayna’yı yozlaştırdığını ve onu ‘zorla kimlik değişikliği’ yoluyla Rusya’nın yörüngesinden çıkardığını öne sürdü.

Moskova, savaşın başından beri Ukrayna’nın Avrupa Birliği (AB) ve NATO üzere kurumlarla yakın alakasına karşı çıktığını açık bir halde lisana getiriyor.

Savaşın ana nedenlerinden birisinin de bu olduğunun altını çizen Fukuyama’ya nazaran, bir kazanım elde etmeden Putin’in savaşa son verme ihtimali oldukça zayıf.

UKRAYNA HANGİ KOŞULLARDA BARIŞI KABUL EDER?

Pekala Ukrayna barışa nasıl razı olur? Fukuyama, Ukrayna için, Rusya’nın savaş öncesi topraklarına çekilmesinden daha azını kabul etmenin güç olduğunu söylüyor.

‘Tarihin Sonu’ isimli kitabı ile geniş kitlelere ulaşan akademisyen ‘Rusların morali bozuldu, araçlarını terk ettiler. Neden savaştıklarını bilmiyorlar’ derken Ukrayna tarafında ise morallerin daha yüksek olduğu görüşünde.

‘Derin bir vatanseverlik ve ulusal kimlik hissiyle motive oldular’ diyen Fukuyama kelamlarına şöyle devam ediyor;

‘Bunların askeri çatışmanın sonucunu belirlemede hakikaten büyük rol oynayan faktörler olduğunu düşünüyorum.’

Rus güçlerinin işgalden evvel, 23 Şubat’ta tuttukları konumlara çekilmediği bir barış mutabakatının kabul edilmesi durumunda Zelenski’nin sıkıntı bir durumda kalacağının altını çizen Fukuyama, Ukrayna’nın doğusundaki tartışmalı Donbass bölgesini için Rusya ile uzlaşmaya hazır olduğunu söylemesinin ise umut vadettiğini belirtiyor.

Ukrayna, Rusya’nın askeri kaybının 20 bine yaklaştığını sav ediyor. Batılı kaynaklar ise kaybın 7 ila 12 bin ortasında olduğu görüşünde.

Ukrayna, Rusya’nın askeri kaybının 20 bine yaklaştığını sav ediyor. Batılı kaynaklar ise kaybın 7 ila 12 bin ortasında olduğu görüşünde.

ÖN ŞART SUNDU: EVVEL ÇEKİLME SONRA REFERANDUM

Lakin Zelenski’nin bu bölgelerde referandum yapılması için Rus askerlerinin bölgeden çekilmesini ön şart olarak sunması barış görüşmelerinin tıkanmasına neden olan bir öteki neden.

Çünkü Rusya masadan bu bölgeler için istediğini almadan çekilmeye sıcak bakmıyor. Rus başkan Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinde Rusça konuşanları savunmanın savaşın ana emeli olduğunu belirtiyor.

Fukuyama’ya nazaran, savaşta büyük kayıplar veren Moskova’nın toprak kazanımından vaz geçmesi epeyce düşük bir ihtimal.

Ön şart sunan Ukrayna ile bölgeden askerlerini çekmek istemeyen Rusya’nın barış için ortak bir noktada buluşamamasının ana nedenlerinden birisi olarak bu durum gösteriliyor.

Ortalarında Türkiye’nin olduğu pek çok ülkenin diplomasi gayretlerine karşın görüşmelerin bu noktada kilitlendiği ve iki tarafın da şu an için taviz vermeye yanaşmadığı belirtiliyor.

Ünlü akademisyen ‘Bir tahlil, savaş alanındaki yeni gelişmeleri beklemek zorunda kalacak’ diyor ve kısa vadede mevcut sıkıntıların giderilemeyeceği için barış ihtimalini sıkıntı görüyor.

Etiketler: / / / /

İsrail’den Han Yunus’taki sivillere kenti boşaltma uyarısı
Gazze Şeridi'nin güneyinde de saldırılarını yoğunlaştıran İsrail, sivillere Han Yunus ve çevresindeki bölgelerinde boşaltılması uyarısında bulundu.
Beş soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Türkiye
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ortadoğu'da yaşanan son çatışmalarla ilgili devreye girebilir mi? Türkiye, İsrail'den mahkeme nezdinde davacı olabilir mi?
AP Türkiye Raportörü Cumartesi Annelerinin eylemine katıldı
AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Cumartesi Annelerinin Galatasaray'daki eylemine gözlemci olarak katıldı.
Mansur Yavaş yeniden aday olmak için başvurdu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimlerde yeniden başkan adayı olabilmek için CHP Ankara İl Başkanlığına başvurdu. Yavaş, İYİ...
Gazze’de yeni ateşkes anlaşması için koşullar zorlaşıyor
Hamas, ateşkesin sona ermesinin ardından Gazze'yi vurmaya devam eden İsrail'in saldırılarında 240 kişinin öldüğünü duyurdu. Katar, İsrail saldırılarının yeni bir...
Erdoğan’dan “Fatih Terim Fonu” hakkında ilk açıklama
"Fatih Terim Fonu" adı altında yapıldığı öne sürülen dolandırıcılık iddialarıyla ilgili ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye hukuk devletidir ve...
Gazze’de çatışmalar yeniden başladı: Ölü sayısı artıyor
Gazze'de İsrail ile Hamas arasında yedi gündür süren geçici ateşkes sona erdi. İsrail bombardımanında 32 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirilirken İsrail,...
Yeşil ekonomi: Kömürden çıkış enflasyonu nasıl düşürür?
Bilimsel çalışmalara göre yeşil ekonomi modeliyle Türkiye'de milli gelir ve istihdam artabilir, enerji faturası azalarak enflasyon düşebilir. Kömürden çıkış, enflasyonda...
Trump’a Kongre’ye baskın davasında dokunulmazlık yok
Trump hakkında Capitol baskınını azmettirdiği gerekçesiyle dava açılabilecek. Temyiz mahkemesi, Trump'ın açıklamalarının dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine hükmetti.
BM: Gazze’de çatışmaların başlaması bir felaket
BM insan hakları yetkilisi Türk, Gazze'de çatışmaların yeniden başlamasını "Felaket" olarak tanımladı. Öte yandan İsrail'in Hamas'ın saldırılarından önceden haberi olduğu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ