$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Samsun’da 30 yıllık bebek ve fetüsler, müzede sergilendi

Samsun’da, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na ilişkin atıl durumdaki tarihi tren bakım atölyesinin restore edildikten sonra tıptaki …

Samsun’da 30 yıllık bebek ve fetüsler, müzede sergilendi
  • 08.04.2022
  • 136 kez okundu

Samsun’da, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na ilişkin atıl durumdaki tarihi tren bakım atölyesinin restore edildikten sonra tıptaki eğitim, tedavi yolları, aygıt ve gereçlerin gelişiminin tarihi bir perspektif içinde sunulduğu Samsun Cerrahi Aletler ve Sıhhat Müzesi açıldı.

4 ay evvel açılan müzede, hastanelerde evvelce kullanılan hasta dayanak eserleri, bayan doğum, kulak burun boğaz ve diş tedavisinde kullanılan eski cerrahi aletlerin gelişimi sergilendi.

30 yıl evvel hayatları sonlanan ve özel solüsyonla vücutlarındaki bozulmanın önüne geçilen biri yeni doğmuş bebek ve 3 fetüs de müzede sergilenmeye başlandı.

Uzun yıllar Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Kısmı öğrencilerinin eğitimi için kullanılan fetüsler ile özel solüsyon içindeki bebek kalpleri büyük ilgi gördü.

“Elinde hala künyesi bulunmaktadır”

Cerrahi Aletler ve Sıhhat Müzesi Sorumlusu Arkeolog Zehra Ceviz, müzede 400’e yakın kesimin sergilendiğini, bebek ve fetüsler ile 14 bebek kalbinin cam fanus içinde müzenin doğum kısmında olduğunu belirterek şu tabirleri kullandı:

“Bebeklerimizden biri doğumdan sonra mevti gerçekleşmiş elinde hala künyesi bulunmaktadır. Öbürleri ise anne karnında vefatı gerçekleştikten sonra alınmış olan fetüslerdir.”


“Gerçek bebek olduğunu öğrendiklerinde şaşırıyorlar”

Bebeklerin beden bütünlüğünün, saç, tırnak ve derilerinin birinci günkü üzere korunduğunu anlatan Ceviz, müzeye gelen ziyaretçilerin 30 yaşındaki bebek ve fetüslerin gerçek olduğuna inanmakta zahmet çektiğini, müzeyi meraklıların yanı sıra daha çok tıp öğrencilerinin ziyaret ettiğini kaydederek, “Gerçek bebek olduğunu öğrendiklerinde şaşırıyorlar. Müzede en ilgi çeken örneklerin başında geliyorlar.” diye konuştu.

Etiketler: / /

“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
İsrail-Hamas ateşkesinin uzayacağı sinyali
İsrail ile Hamas arasında sağlanan dört günlük geçici ateşkesin süresinin uzayacağı yönündeki beklentiler artarken, İsrail Başbakanı Netanyahu, ateşkes sonrasında Hamas'a...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ