$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Ucuz et satışı başladı

TRT Haber Özel yayınında gündeme ait soruları yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ramazan ayında besin konusunun öne çıktığını …

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci: Ucuz et satışı başladı
  • 08.04.2022
  • 79 kez okundu

TRT Haber Özel yayınında gündeme ait soruları yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, ramazan ayında besin konusunun öne çıktığını belirterek, salgında dünyada tedarik zincirinin bozulduğunu, emtia fiyatlarında olağandışı yükselişler olduğunu anlattı.

“Savaşın tesirine karşın önlemlerimizi aldık”

Güç fiyatlarında da artış yaşandığını lisana getiren Kirişci, “Normal hayata dönerken Karadeniz’in kuzeyinde iki komşu ülke ortasında savaş hali oluştu. Bu savaşın küresel tesiriyle tekrar herkes sarsıldı. Gerek Türkiye’nin gerekse dünya ülkelerinin tedariğindeki iki ülke savaş ortamında tedarikte ikinci kriz yaşanmış oldu. Türkiye kendi doğal varlıkları, ziraî üretimle ilgili kapasitesi prestijiyle ve devlet olarak bu çeşit devirlerde kriz yönetme kabiliyeti var. Bizim yerinde, vaktinde, dozunda aldığımız önlemlerimiz oldu. Bunlar sayesinde sorun yaşanmadı.” diye konuştu.

Kirişci, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle hububat başta olmak üzere yağlı tohumlarla ilgili dünya genelinde dert yaşanırken, Türkiye’nin bunu en az tesirlerle geçirmeye çalıştığını söyledi.

“ABD’ye eser satmamız, ABD’nin yetersiz kaldığı manasına gelmez”

Hiçbir dünya ülkesinin kendi kendine kâfi olmadığını vurgulayan Kirişci, şöyle konuştu:

“Bizim de ABD’ye sattığımız ziraî eserler var, bu da ABD’nin kendi kendine yetmediği manasına gelmez. Bu ülkenin üreticisini, ürettiği eserleri de görmezden gelmeyelim. Biz hububatla ilgili bilhassa, Türkiye buğday ithal ediyor lakin ithal ettiği buğdayın kıymetli bir kısmıyla un, bulgur ve makarna için dahilde sürece dediğimiz bir özel uygulamadan kaynaklı olarak ithal edilip içerde katma kıymetli hale getirilip ihracı kelam konusu oluyor. Birtakım eserlerde arz açığı var. Mısırda 1-2 milyon ton, ayçiçeğinde yüzde 40’a yakın bir arz açığı var. İthal ettiğimiz eserleri ülkemizde üretelim diyecek olursak mevcut 23 milyon hektar ziraî topraklarımıza yaklaşık 4,5 milyon hektar arazi ek etmemiz gerekir. Bu çabucak olabilecek bir şey değil. Ziraî girdileri aktif ve verimli kullanmamız gerekir. Türkiye üretmiyor değil. Türkiye sebzede dünyada 4. meyvede 6. sırada. ‘Türkiye üretmiyor’ demek bu ülkenin üreticisine haksızlık olur. Her kaidede üreten bir çiftçi var.”


“Stratejik eserlere öncelik vermeliyiz”

Vahit Kirişci, stratejik eserlere öncelik verilmesi gerektiğini belirterek “Ülke olarak, un, yağ ve şekerin hammaddesi olan eserleri üretiyor olmamız gerekiyor. Burada hububata, baklagillere, yem bitkilerine, yağlı tohumlara ve şekere ehemmiyet vermemiz gerekiyor. Bitkisel üretimin karşı tarafında olan hayvansal üretim var. Et süt, yumurta, bunlar için yeme gereksinimimiz var. Et, süt, yumurtanın hammaddesi olan eserleri karşılıyor olacağız. Her yıl nüfusu 1 milyon artan bir ülkeyiz. 2002’de 65 milyon olan ülke nüfusu şu anda 85 milyon, 5 milyon mülteci var. “Biz açız” dediğini duydunuz mu? Onlar da bu ülkenin ürettiğini tüketiyor. Bu ülke 75-100 milyon turisti ağırlayacak durumda.” tabirlerini kullandı.

Ayçiçeği yağındaki fiyat artışının ve yaşananların spekülatif olduğunun altını çizen Kirişci, ziraî girdilerde fiyat artışları olduğunu söyledi.

“Türkiye’de her eser var, erişimde ve stoklarda sorun yok”

Türkiye’de bulunmayan bir eser olmadığını, fiyatların yüksekliği ile eserin bulunurluğu ve esere erişim ortasında bir kopma kelam konusu olmadığını lisana getiren Bakan Kirişci, beside ve kesim yapılacak hayvan stoklarında bir sorun olmadığının altını çizdi.

Kirişci, “Türkiye’nin büyükbaş ve küçükbaş konusunda hiçbir sorunu yok. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla ramazan ayı boyunca vatandaşlarımız ucuz et yesin diye mevcut market ortalamalarının yüzde 15-20 altında evvel Et ve Süt Kurumu (ESK) 18 satış mağazasında ve Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinin 150’sinde ucuz et satışı bugün prestijiyle başlamış durumda. Bu, ramazanda ayı boyunca devam edecek. Ramazan ayında vatandaşlarımız ete olan ilgilerini ötelemesinler.” diye konuştu.

“Herkesi doyuran bir tarım dalımız var”

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Twitter’dan yaptığı paylaşımın sorulması üzerine Kirişci, Türkiye’de herkesi doyuran bir tarım dalı olduğunu belirtti.

Ülkede güçlü bir besin bölümü olduğuna işaret eden Kirişci, “Memleketimiz ve milletimiz 20 yıllık iktidarımız periyodunda bir kıtlıkla ve yoklukla karşılaşmadı.” dedi.

“Gıda, siyasete materyal edilemez”

Kirişci, kelamlarını şöyle tamamladı:

“85 milyon, 5 milyon mülteci, 90 milyon. 50 milyonun üzerinde turist. Artık burada çocukların aç yatağa girdiğini bu açlıklarıyla ilgili, bunları konuşmak üzere ilgili kurumlara gelip ziyarette bulunmak istediklerini söylüyor olmalarını toplumun takdirine bırakıyorum. Bu alışkanlık haline geldi. Onlara eklenti yapılmaya çalışılıyor. Besin siyasete gereç edilebilecek bir husus değil. Bu şekil da usul değil. Burada niyetin bu olmadığını yani tez ettikleri olmadığını net olarak söylüyorum. Bu mevzuları demokratik ülkede bir muhalefetin genel liderinin bu türlü tweet atmasını hakikat ve şık bulmuyorum. Bu ülkeye hizmet eden bir durum değil. Bizim açta açıkta kimsemiz yok, herkesin karnı tok, bu ülkenin üreticileri de nüfusun tamamını doyurmak için gece gündüz çalışıyor.”

Etiketler: / / / /

ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ