$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

BM’den petrol sızdırma riski taşıyan tanker için “saatli bomba” uyarısı

BM Yemen Koordinatörü David Gressly, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, petrol sızıntısının 7 yıldan uzun müddettir devam eden …

BM’den petrol sızdırma riski taşıyan tanker için “saatli bomba” uyarısı
  • 09.04.2022
  • 164 kez okundu

BM Yemen Koordinatörü David Gressly, BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, petrol sızıntısının 7 yıldan uzun müddettir devam eden iç savaşın harap ettiği Yemen’de büyük bir ekolojik ve insani felakete yol açacağını söyledi.

“Saatli bomba” uyarısı

Etraf felaketinin Kızıldeniz’deki başka ülkeleri de etkileyeceğini ve kesintiye uğrayan nakliyeciliğin ekonomik tesirinin bölge genelinde ve ötesinde hissedileceğini kaydeden Gressly, petrol sızdırma riski olan Safir tankeri için “saatli bomba” uyarısı yaptı.

BM’nin Safir tankerinden petrol sızıntısı tehdidini önlemeye yönelik bir planı olduğunu lakin gelecek 6 hafta içinde fon olmadan bu projenin başlayamayacağını belirten Gressly, acil durum operasyonun maliyetinin 80 milyon doları bulacağını bildirdi.

200 bin geçim kaynağı yok olabilir

Tankerin artık tamir edilemeyecek durumda olduğunu ve tankerdeki 1 milyondan fazla varil petrolün boşaltılması gerektiğini belirten Gressly, sızıntı durumunda 200 bin geçim kaynağının yok olacağı ve Hudeyde ve Salif limanlarının kapanacağı uyarısı yaptı.

Gressly, petrol sızıntısın birebir vakitte Suudi Arabistan, Eritre, Jibuti ve Somali’yi de etkileyeceğine dikkati çekerek, sızıntının temizlenmesinin maliyetinin ise 20 milyar doları bulacağını söyledi.

Hudeyde açıklarında 2015’ten beri bakım görmemiş Safer petrol tankerinden 1,1 milyon varil petrolün Kızıldeniz’e dökülme riski bulunuyor.

BM, bu sızıntının 30 yıl evvelki Exxon Valdez felaketinde denize sızan petrolden 4 kat daha fazla olduğu konusunda uzun müddettir uyarıyor.

Etiketler: /

“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
İsrail-Hamas ateşkesinin uzayacağı sinyali
İsrail ile Hamas arasında sağlanan dört günlük geçici ateşkesin süresinin uzayacağı yönündeki beklentiler artarken, İsrail Başbakanı Netanyahu, ateşkes sonrasında Hamas'a...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ