$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

NATO’ya kritik uyarı: Donbass II. Dünya Savaşı gibi olacak!

Kiev idaresi NATO’yu, Ukrayna’ya muhtaçlık duyulan askeri yardım yapılmazsa, Donbass savaşının II. Dünya Savaşı’nı aratmayacak halde kanlı …

NATO’ya kritik uyarı: Donbass II. Dünya Savaşı gibi olacak!
  • 09.04.2022
  • 122 kez okundu

Kiev idaresi NATO’yu, Ukrayna’ya muhtaçlık duyulan askeri yardım yapılmazsa, Donbass savaşının II. Dünya Savaşı’nı aratmayacak halde kanlı olacağı konusunda uyardı. Ukraynalı yetkililer bu türlü bir durumda Batılı devletlerin aldığı ve bundan sonra alacağı yaptırım kararlarının da bir tesiri olmayacağından korkuyor.

Dün Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanları toplantısında konuşma yapan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba “Bize ya artık yardım edersiniz ya da tüm yardımlar için geç kalmış olursunuz. Haftalardan değil, günlerden bahsediyorum. Rusya birlikleri Donbass’ta toplanmadan evvel muhtaçlığımız olan hava savunma sistemleri, mühimmat, zırhlı araçlar ve jetler olmazsa çok daha fazla insan hayatını kaybedecek.” kelamlarını kullandı.

Ukrayna’ya dünyanın dört bir yanında yardım yağıyor… Lakin Ukraynalı yetkililer bunun yaklaşan Donbass savaşı için kâfi olmayacağı görüşünde

“NATO II. DÜNYA SAVAŞINI HATIRLAYACAK”

“Ukrayna’nın gereksinimi olan bu silahlara kavuşacağını umuyorum. Sorun bunları ne vakit elde edeceği. Donbass’ta yaşanacak savaş NATO’ya II. Dünya Savaşı günlerini hatırlatacak. Buna kuşku yok.”

Kuleba’nın bu çarpıcı ihtarının akabinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de örgütün Ukrayna’ya geniş ölçekli silah yardımında bulunmaya devam edeceğini, bununla da yetinmeyip siber hücumlar, kimyasal ve biyolojik silah tehditleri için de yardımcı olacağını açıkladı.

STOLTENBERG: SAVAŞ YILLAR UZUNLUĞU SÜREBİLİR

Stoltenberg, Putin’in çekilme planı olmadığının anlaşıldığını ve sonuncu amacının Ukrayna’yı bütünüyle denetim etmek ve cephede muvaffakiyet sağlayarak işgal hedefini gerçekleştirmek istediğini belirtti.

“Gördüğümüz kadarıyla Rusya birliklerini tekrar bir ortaya getiriyor ver konum değiştiriyor. Donbass’ta çok büyük bir çatışma bekliyoruz. Uzun sürecek bu savaşa karşı hazırlıklıyız. Savaş haftalar, aylar ve hatta yıllar sürebilir. Bu yüzden de çok daha fazla hazırlık yapmalı ve bu ihtimallere nazaran davranmalıyız.” Diyen Stoltenberg her tarafıyla Ukrayna’nın yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Öte yandan NATO ve Ukrayna ortasında bu birlik açıklamaları yapılırken Rusya savaşın başından beri birinci kere ordusunun yaşadığı büyük kayıplar hakkında açıklama yaptı.

Rusya’nın çekildiği Chernihiv kenti artık bu türlü görünüyor

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının akabinde birinci defa İngiliz basınına demeç verdi. Peskov, Sky News’e verdiği röportajda Rusya’nın savaş cürümleri işlediğine ait tezleri reddederek, Rusya’nın çok sayıda asker kaybettiğini söyledi. Rusya’nın Ukrayna’da ne düzeyde kayıp verdiği sorusu üzerine Peskov, “Önemli asker kayıplarımız var. Ve bu bizim için büyük bir trajedi” dedi.

Peskov, Rusya birliklerinin Ukrayna’daki Kiev ve Çernihiv bölgelerinden “iyi niyet” olarak çekildiğini sav ederek, “Ukrayna heyeti ile yapılan görüşmeler sırasında bir yeterli niyet göstergesi olarak askerler o bölgeden nitekim çekildi. Bu bölgelerdeki tansiyonu kaldırmaya çalışmak ve Rusya’nın müzakereleri sürdürmek için rahat şartlar oluşturmaya nitekim hazır olduğunu göstermek için uygun niyetli bir hareketin göstergesiydi” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: MÜZAKERELER DEVAM ETMELİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün yaptığı açıklamada Buça’da ortaya çıkan imgelerin barış müzakereleri sürecine ziyan verecek kadar makûs olduğunu lakin Rusya ve Ukrayna ortasındaki savaşın lakin barış mutabakatıyla son bulabileceğini belirtmiş ve Türkiye’nin iki ülke ortasında arabuluculuk yapmaya devam edeceğini ve müzakerelerin durmaması gerektiğini belirtmişti.

Mevlüt Çavuşoğlu ile birebir saatlerde açıklama yapan Rus mevkidaşı Lavrov ise Ukrayna’nın kendilerine kabul edilemez bir mutabakat taslağıyla geldiğini söylemiş ve Ukrayna’nın kabul edilemez teklifleri olduğunu belirtmişti. Ukrayna’nın baş müzakerecisi Mykhailo Podolyak, Lavrov’un bu açıklamalarının propaganda hedefli olduğunu söyleyerek Rusya’nın böylelikle Buça’da yaşanan katliamı örtbas etmeye çalıştığını ima etti.

Bakan Çavuşoğlu ve Kuleba dün bir ortaya geldi

Dün Yunan parlamentosunda konuşma yapan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski de Batı’ya Rus petrolünü reddederek ve Rus bankalarını memleketler arası mali sistemden büsbütün dışlayarak “Rusya’yı adaletin önüne çıkartma” davetini tekrarladı.

ZELENSKİ: RUSYA AVRUPA’YA DA KARŞI

Bir mütercim aracılığıyla Yunan Parlamentosu’na konuşan Ukrayna başkanı “Avrupa’yı iktisat ve güç kriziyle tehdit edenler ebediyen kaybeder. Dürüst olalım, en başından bu yana Rusya’nın atakları yalnızca Ukrayna’ya değil, Avrupa’ya da karşı” dedi.

Zelenski: Borodyanka’daki durum Buça’dan çok daha müthiş

Ukrayna başkanı dün akşam Facebook’tan yayınladığı görüntü ile halkına seslendi; Kiev’in banliyösü olan Borodyanka’daki yıkımın, Buça’da şu ana kadar ortaya çıkanlardan çok daha makûs olduğunu söyledi.

Zelenski “Borodyanka’daki enkazlar kaldırılmaya başlandı, durum çok fecî. Rus işgalinin kurbanı olan çok daha fazla kişi var” dedi.

DONBASS SAVAŞINDA BİZİ NE BEKLİYOR?

İngiltere merkezli ve savunma alanında çalışan niyet kuruluşu Royal United Services Institute’tan kara savaşları analisti Nick Reynolds, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba’nın “Bölgedeki çatışmalar İkinci Dünya Savaşı’nı andıracak” kestirimini gerçekçi bulduğunu söylüyor.

Reynolds “Ukrayna’nın kuzeyinden buraya sevk edilecek birliklerle birlikte Avrupa’da kuşaklardır görülmemiş sertlikte çatışmalara şahit olacağız” diyor.

Ukrayna’nın bölgede halihazırda Rusya denetiminde bulunan topraklarını geri alması ihtimalinin ise birden fazla faktöre bağlı olduğunu vurguluyor.

Ukraynalı askerler günlerdir Rusya’nın geride bıraktığı enkazı kaldırmaya çalışıyor

Ukraynalıların büyük kısmının Kiev’in kuzeyindeki Rus birliklerinin çekilmesini sevinçle karşılamasına karşın, şimdi bu birlikler Donbass’a ulaşmadan Rusya’nın bölgedeki ilerleyişinin yavaş bir formda devam ettiğini söyleyen Reynolds “Rusya hâlâ bir ilerleme ivmesine sahip” diyor.

Bu süreçte Batı’nın göndereceği silahların alanda ne kadar işe yarayacağını sorduğumuzda ise “Batı ülkelerinin Ukrayna’ya gönderdiği silahlar savaşın gidişatını değiştirdi. Ama NATO cephaneliğindeki silahların değerli bir kısmını verdi ve silah arzı sınırsız değil” tabirlerini kullanıyor.

SEVKİYATLAR ULAŞMAYABİLİR

Dahası önümüzdeki haftalarda yeni sevkiyatların bölgeye ulaştırılmasında da zorluklarla karşılaşılabilir.

Ukrayna’ya verilen Javelin, Stinger ve NLAW üzere gelişmiş silahların üretim sürecinin kolay olmadığını, karmaşık tedarik zincirleri bulunduğunu vurgulayan Reynolds “Batı ülkeleri talebe yetişmekte zorlanıyor” diyor.

ABD’nin göndereceğini açıkladığı Switchblade isimli, tek bir askerin taşıyabildiği insansız kamikaze aracının “sahadaki gidişatı kısa müddette değiştirebileceğini” de ekleyen Reynolds, bunun dışında fark yaratacak çok bir seçeneğin kalmadığını söylüyor.

NATO’nun yollayacağı silahlar savaşta bir dönüm noktası olabilir

UKRAYNA’YA HANGİ SİLAHLAR GÖNDERİLEBİLİR?

BBC Diplomasi Muhabiri Paul Adams, Ukrayna’nın NATO’dan ve öteki destekçilerinden ne tıp silah yardımları alabileceğini analinizi yaptı. Adams’ın değerlendirmeleri şu formda:

Batılı askeri analistler Rusya’nın Ukrayna savaşında elle tutulur bir zafer gösterebilmek için tüm tartısını Donbass bölgesine vereceğini kestirim ediyor.

Burada temel soru Rusya’nın hazırlıklarının ne kadar süreceği ve Ukrayna’nın bu basınca karşı koyup koyamayacağı.

Gündemindeki birinci üç hususun “silahlar, silahlar ve silahlar” olduğunu söyleyen Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba’nın perşembe günü “Yeni askeri yardımlar haftalar değil günler içinde ulaşmalı” demesi de bu acil durumdan kaynaklanıyor.

Mevzuyu görüşen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Kuleba, hangi silahların gönderileceği konusunda bilhassa net açıklama yapmamayı tercih ediyor.

NET AÇIKLAMA YAPILMIYOR

Rusya’nın gönderilen silahlardan haberdar olmamasını, böylelikle bu silahlara nazaran plan yapamamalarını istiyorlar.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss, NATO’nun Ukrayna’ya “yeni ve daha ağır silahlar göndereceğini” söylüyor.

Ukrayna’ya yollanacak silahların listesi güvenlik gerekçesiyle bilinmeyen tutuluyor

İngiltere Savunma Bakanlığı da bu hafta Ukraynalı yetkililerin İngiltere’ye geldiğini ve zırhlı işçi taşıyıcılarla ilgilendiklerini duyurmuştu. Mastiff modeli araçlar, Ukrayna’ya gönderilecek yardımlar ortasında yer alabilir.

Çek hükümeti Sovyet periyodundan kalma T-72 tanklarının gönderileceğini açıklarken ABD de 100 milyon dolarlık Javelin tanksavar silahlarından yollanacağını duyurmuştu.

Etiketler: / / / /

ABD’ye “Gazze’de ateşkes” baskısı artıyor
Gazze'de acil insanî ateşkes için BMGK'ya çağrılar yükselirken benzer tasarıları veto eden ABD'ye baskı artıyor. Sınır Tanımayan Doktorlar, BMGK'yı "süregelen...
Hamas’tan UNESCO’ya kültürel varlıkların korunması çağrısı
İsrail Gazze'de operasyonlarını genişletirken yıkılan cami, kilise, hamam ve müzelerin sayısı da artıyor. Hamas uluslararası toplum ve UNESCO'ya kültürel varlıkların...
“Hamaslı Filistin” planına İsrail’den sert tepki
Filistin Yönetimi Başbakanı'nın savaş sonrası düzen konusunda ABD ile görüştüklerini ve yeni yönetimde Hamas'ın da yer alabileceğini açıklamasına İsrail'den sert...
Özgür Özel: İstanbul’u da Ankara’yı da kazanabiliriz
DW Türkçe'ye konuşan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, büyükşehirleri kaybetmemek için bir toplumsal ittifak arayışı içinde olduklarını söyledi, "İstanbul'u Ankara'yı...
Erdoğan’ın ziyareti Yunan basınında nasıl yankılandı?
Ege'nin barışçıl ve "sakin" bir deniz olması için adım atan Erdoğan-Mitsotakis’in görüşmesine geniş yer veren Yunan basınında, Erdoğan’ın ultra lüks...
Osman Kavala: Konsey’de Türkiye’ye ilişkin iki senaryo
Avrupa Konseyi'nde Ocak 2024'ten itibaren Türkiye'nin Osman Kavala kararını uygulaması için yeni bir girişim başlatılacak. Konsey'de Türkiye'ye ilişkin iki senaryo...
Erdoğan: Yunanistan’la yeni bir sayfa açılacağına inanıyorum
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan ziyaretinin "ikili ilişkilerde yeni bir sayfa açacağına inandığını" söyledi. Erdoğan, Doğu Akdeniz'e ilişkin de olumlu mesajlar verdi.
Emekli yoksulluğu: Milyonlarca emekli çalışmak zorunda
Milyonlarca emekli ek bir düzenleme olmazsa gelecek yıl da açlık sınırının yarısına denk gelen 7 bin 500 lira aylığı almaya...
AYM, “Örgüt adına suç işleme” maddesini iptal etti
Anayasa Mahkemesi, örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyenleri cezalandıran TCK'nın 220/6 maddesini "keyfi uygulamaları önleyecek nitelikte belirli ve...
Olası İstanbul depremi: 3 milyon kişi tehlike altında
İBB yetkilileri, İstanbul'da yıkılma riski olan yapılarda yaklaşık 3 milyon kişinin yaşadığını söylüyor. Profesör Naci Görür'e göre İstanbul'da her an...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ