$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Savaşın 45’inci gününde Lviv İstasyonu

Rusya-Ukrayna savaşında 45’inci günde devam ediyor… 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı hava saldırısının akabinde Rus askeri …

Savaşın 45’inci gününde Lviv İstasyonu
  • 10.04.2022
  • 138 kez okundu

Rusya-Ukrayna savaşında 45’inci günde devam ediyor…

24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı hava saldırısının akabinde Rus askeri birliklerinin ülkeye girmesi ile başlayan işgal, Ukrayna’da milyonlarca insanın meskenini terk etmesine neden oldu.

Ülkenin öbür bölgelerine nazaran daha inançlı bir pozisyonda olan Lviv, ülkenin doğusundan kaçan sığınmacılar için sığınak haline geldi.

Sığınmacıların bir kısmı Lviv üzerinden Polonya’ya geçerken, bir öbür kısmı da Lviv’de kalmayı tercih etti.


Liviv İstasyonu’nda yoğunluk devam ediyor

Bu durum, Lviv tren istasyonunda ağır bir trafiğe neden oldu. Savaşın 45. Gününde Lviv tren istasyonunda, işgalin evvelki periyotlarına nazaran daha az olmasına karşın yoğunluk devam ediyor.

Ülkenin doğu bölgelerinde bulunan beşerler Lviv’e gelmeye devam ederken, işgalin evvelki vakitlerinde Lviv’e kaçmış olan insanlardan kimileri meskenlerinin bulunduğu Kiev ve Odessa’ya dönüyor.


Sivillere dayanak noktası

Tren istasyonunda, kente gelen yaşlı ya da engelli insanların trenden ayrılması, sığınmacılara besin yardımı yapılması, talep edilmesi halinde barınak bulunması ve ruhsal takviye sağlanması için gönüllülerden oluşan bir takviye noktası bulunuyor.

21 yaşındaki Danylo, burada kurulan dayanak servisinde çalışan gönüllülerden biri. Danylo, bugün Harkiv’e gidecek olan trende sıkıntı durumda olan beşerler için besin, giysi, battaniye, bebek maması üzere temel muhtaçlık gereçlerinin taşındığını söylüyor.


Askerlerin cepheye gidiş rotası

Trenler, inançlı bir yere kaçmak isteyen ya da konutlarına dönmek isteyen beşerler ve insanı yardım paketlerinin dışında, Ukraynalı ve yabancı askerleri de vazife yerlerine taşıyor.

ABD’li istekli bayan asker Alexis

3 asker arkadaşı ile vazife yerleri Odessa’ya giden 27 yaşındaki istekli Amerikan askeri Alexis ”Biz buraya elimizden gelen her şeyi yapmaya geldik, bu savaş aşikâr ki makûs. Ukraynalı insanlara mümkün olduğunca yardım etmek için buradayız. Özgürlüğü hak ediyorlar” dedi.


Etiketler: / / /

ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ