Atak Ajans Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 15,43 / Satış: 15,49
€ EURO → Alış: 16,03 / Satış: 16,10

Enfeksiyonlara karşı 10 doğal antibiyotik

Antibiyotik direnci riski ve yan tesirlerinden ötürü antibiyotikler şuurlu ve yönetimli kullanılmalıdır. Birden fazla vakit daha doğal ilaçlarla …

Enfeksiyonlara karşı 10 doğal antibiyotik
  • 13.05.2022
  • 10 kez okundu

Antibiyotik direnci riski ve yan tesirlerinden ötürü antibiyotikler şuurlu ve yönetimli kullanılmalıdır. Birden fazla vakit daha doğal ilaçlarla değiştirilebilirler. Antibakteriyeller olarak da isimlendirilen antibiyotikler, bakterilerin büyümesini yok eden yahut yavaşlatan ilaç tipleridir.

Antibiyotikler bakterileri öldürmek için kullanılan adeta zehirlerdir ve biz onları bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanırız. Birden fazla antibiyotik, birkaç saat içinde enfeksiyon üzerinde tesirli olmaya başlar, fakat enfeksiyonun tekrarlamasını önlemek için tüm ilaç tedavisini tamamlamak gerekir.

Tedaviyi tamamlamadığınızda, bakterilerin gelecekteki tedavilere karşı dirençli hale gelme mümkünlüğü daha yüksektir. Antibiyotik alacaksanız, antioksidan alımınızı artırmanız ve diyetinize kâfi ölçüde E vitamini, çinko, selenyum, C vitamini ve A vitamini sağlayan besinleri eklemeniz gerekir, zira antibiyotiklerin yan tesirlerine karşı vücudunza gerekli besinleri sağlamanız kuraldır.

Antibiyotiklerin yan tesirleri

Antibiyotiklerin en sık görülen yan tesirleri ortasında alerjik tepkiler, ishal, sindirim sistemi ve vajinada mantar enfeksiyonları, bulantı, kusma, güneşe karşı hassasiyet bulunur.

Antibiyotiklerin ender görülen yan tesirleri ortasında ise böbrek taşı oluşumu, pıhtılaşma bozuklukları, sağırlık, iltihaplı bağırsaklar ve şiddetli ishal bulunur.

10 doğal antibiyotik

Antibiyotik üzere tesir gösteren doğal bir eser arıyorsanız bakteri ve virüsleri yok etmek için inançlı, lezzetli yiyecekleri ve şifalı otları tercih edebilirsiniz. İşte bedeni inançla koruyabilen ve derin düzgünleştirici güçlere sahip 10 doğal antibiyotik.

1. Sarımsak

Sarımsak, antibiyotik ilaçlar üzere sağlıklı bakterileri öldürmeyen güçlü bir doğal antibiyotiktir. Kimyasal antibiyotiklerin tersine, sarımsak birebir vakitte tesirli bir antiviral ve antifungaldir (mantar önleyici), bu nedenle her gün yalnızca birkaç diş sarımsak alarak enfeksiyonlardan uzak durabilirsiniz.

Sarımsakların viral, mantar ve parazit enfeksiyonları dahil olmak üzere bakterilerle savaşmada kusursuz bir besin olduğu kanıtlanmıştır. Sarımsak ayrıyeten diyabet, yüksek tansiyon, alerji, diş ağrısı, kanser, soğuk algınlığı, grip, kalp hastalıkları ve yüksek kolesterol için faydalı bulunmuştur.

Sarımsakların temel mikrop öldürücü bileşiğini büsbütün aktifleştirmek için tüketilmeden evvel ezilmeli ve 10 dakika boyunca havaya maruz bırakılmalıdır. Sarımsakları pişirmek kimi yararlarını kaybetlerine neden olur. Sarımsaktaki faal bileşik penisiline benzeyen allisindir. Cilde sarımsak yağı sürmek sıyrıkları ve yanıkları tedavi edebilir ve kulak enfeksiyonlarına karşı savaşmak için kulağa damlatılabilir. En tesirli tedavi sistemleri, lisanın altına çiğ sarımsak koymak yahut düzgünleştirici özelliklerini hemencecik emmek için suyunu içmektir, fakat bu bitkinin hayli güçlü ve keskin bir kokuya sahip olduğunu unutmayın.

2. Soğan

Soğan da sarımsaklara misal tıbbi özelliklere sahiptir ve ağrıyı, iltihabı azaltmaya ve dolanımı artırmaya yardımcı olur. Soğanın ayrıyeten sirkülasyonu artıran, boğaz ağrısını hafifleten, soğuk algınlığı ve grip tedavisinde ve kalıcı öksürük tedavisinde kullanılan bitkisel ağrı kesici ve iltihap önleyici bir besin olarak yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

3. Greyfurt çekirdeği özü

Greyfurt çekirdeği özü mantar, virüs ve bakterilerin büyümesini maniler. Greyfurt çekirdeği özündeki faal unsurlar salmonella, E. Coli, kandidiyazis, uçuk, grip, parazitler, mantarlar ve daha fazlasını öldürmek için kullanılır.

4. C vitamini içeren meyve ve sebzeler

C vitamini bağışıklık sistemini ve bedenin hastalıklarla savaşma yeteneğini güçlendirir. Araştırmalar, C vitamininin bakteriyel ve viral enfeksiyonları düzgünleştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Birtakım bulaşıcı bakterileri önlemeye yahut ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğinden, C vitamini açısından varlıklı meyve ve sebzeler tavsiye edilir.

C vitamini büyüme ve gelişme için gereklidir ve cildin tamir fonksiyonuna yardımcı olur, yaraları güzelleştirmede, bağışıklık sistemini güçlendirmede ve bedenin enfeksiyona direnme yeteneğini artırmada çok kıymetlidir.

C vitamini açısından varlıklı meyveler ortasında kuş üzümü, kuşburnu, kızılcık, portakal, limon, kivi, çilek, ananas, mango, erik ve karpuz bulunur.

C vitamini tarafından güçlü sebzeler ortasında biber, maydanoz, lahana, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, kuşkonmaz, domates ve ıspanak bulunur.

5. Bal

Bal, çok uzun yıllardır enfeksiyonlar için kullanılır ve mükemmel besinin kimi antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı bile tesirli olduğu gösterilmiştir. En tesirli çeşit Manuka balıdır.

Bal eşsiz antiviral, antifungal, iltihap önleyici, antioksidan, antiseptik, mide güzelleştirici, yara onarıcı ve genel sıhhati geliştirici özelliklere sahiptir. Araştırmalar, topikal olarak uygulanan Manuka balının, et yiyen bir bakteri olan MRSA da dahil olmak üzere çok çeşitli patojenleri öldürebildiğini göstermektedir.

6. Tarçın

Tarçın, hem baharat hem de ilaç olarak uzun bir kullanım geçmişe sahiptir, zira antimikrobiyal bir besin olarak bilinir ve yaygın olarak mantarların yanı sıra bakterilerin büyümesini durdurma yeteneği için de kullanılmıştır.

Tarçın antioksidanlar açısından zengindir ve antibakteriyel, antifungal ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. En değerli tıbbi yararlarından biri pankreas üzerindedir, kan şekeri ve insülin düzeyleri üzerinde güçlü tesirler sağlayarak diyabetin denetimine yardımcı olur. Canınız tarçın çekiyorsa, bedeniniz kan şekeri seviyelerinizin olması gerektiği üzere olmadığının sinyalini veriyor olabilir.

7. Elma sirkesi

Elma Sirkesi, antiviral, antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğu bilinen bir unsur olan malik asit içerir. Elma sirkesi, boğaza saldıran ve etrafındaki dokudan boğaza mikrop ve toksinler çeken bir sünger üzere davranan her türlü mikrop için ölümcüldür.

8. Zencefil

Zencefil çok uzun yıllardır soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanılır ve tüketildiğinde beden sıcaklığını yükselttiği ve terlemeye neden olduğu bulunmuştur. Terlediğimizde bakterilerle savaşan ve antimikrobiyal tesire neden olan bir kimyasal üretilir. Araştırmalar, zencefilin grip virüslerini bile öldürmeye yardımcı olduğunu göstermiştir ve bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşma yeteneğini arttırdığı bilinmektedir.

Zencefil ayrıyeten mide rahatsızlıkları için ve osteoartritten kaynaklanan ağrıyı azaltmak için de kullanılır ve hatta kalp hastalıkları ve kanserle gayrette yararları olduğu bulunmuştur.

9. Ekinezya

Ekinezya bağışıklık sistemini güçlendiren, ağrıyı hafifleten, iltihabı azaltan, hormonal, antiviral ve antioksidan tesirlere sahip etkin unsurlar içerir. Bu içeriğiyle ekinezya idrar yolu enfeksiyonları, mantar enfeksiyonları, kulak enfeksiyonları, sinüzit, saman nezlesi ve hatta uygunlaşması güç yaraların tedavisi için tavsiye edilir.

Çalışmalar, ekinezya özütünün herpes simpleks virüsü tarafından tetiklenen uçukların gelişimi üzerinde antiviral bir tesire sahip olduğunu gösteriyor.

10. Zeytin yaprağı, otlar ve baharatlar

Zeytin yaprağı, gibisi olmayan inanılmaz bir özelliğe sahiptir. Çok çeşitli ziyanlı bakteri ve mantarları etkisiz hale getirebilir yahut yok edebilir ve yararlı bakterilerin çoğalmasına müsaade verebilir. Bu doğal öz, her türlü enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olmak için alınabilir.

Ayrıyeten, doğal antibiyotik özelliklerine sahip bir dizi şifalı bitki ve baharat da bulunmaktadır. Biber, kekik, kimyon, tarhun, karanfil, defne yaprağı, acı biber, biberiye, mercanköşk, kimyon tohumu, kişniş, dereotu, fesleğen , kakule, rezene, nane, adaçayı ve maydanoz bakterilere karşı tesirli olarak kabul edilir.

Etiketler: / / / /

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö: Erdoğan ile yeni bir görüşme yapmaya hazırım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğine sıcak bakmadığı açıklamaları, iki ülkede telaş ile karşılandı ...
Edirne’de sağanak yağış hayatı olumsuz etkiledi
Edirne'de akşam saatlerinde başlayan yağış, tesirini giderek arttırdı. Kısa müddette sağanak yağışa dönen yağmur yollarda su birikintileri ...
Konya’da 576 kişi aynı şikayetlerle hastaneye başvurdu
Konya'nın Ereğli ilçesi Kaymakamı Edip Çakıcı, yaptığı yazılı açıklamada, Ereğli Devlet Hastanesine dün gece yarısından itibaren bulantı, kusma ...
Kilo vermeye yardımcı sıfır kalorili 20 besin
Kilo vermek istediğinizde ortaya çıkan birinci soru şudur: Kilo vermek için kaç kalori alınmalı? Kilo alımını yahut kilo kaybını direkt...
İsveç’ten NATO üyeliğine yeşil ışık
Almanya'nın Başşehri Berlin'de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı’nda İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya beklenen ...
Ordu’da yol kesme tartışmasında yaşlı amcasını öldürdü
Ordu'nun Ünye ilçesine bağlı Güzelyalı Mahallesi Çakmak Mevkisinde 40 yaşındaki Türker Çelik ile 80 yaşındaki amcası Halit Çelik, yol kesme...
Matematiğin somut haliyle buluştular
2 gün boyunca süren şenlikte; matematiğin çeşitli bahisleri üzerine uzman konuşmacıların söyleşileri, matematiği sanatla birleştiren fotoğraf ...
Bursa’da otomobil düz yolda takla attı
Bursa'nın Yıldırım ilçesinde istikamet eden şoför, panik nedeniyle kaza yaptı. Öbür bir aracın birdenbire şerit değiştirmesinden ötürü ...
Denizli’de dolandırıldığını öğrenen yaşlı kadın baygınlık geçirdi
Denizli'nin Acıpayam ilçesinde yaşayan 76 yaşındaki Cemile Özcan, kendisini jandarma olarak tanıtan şahıslar tarafından dolandırıldı. Yalnız ...
Bakan Çavuşoğlu’ndan NATO açıklaması
NATO Dışişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı için üye devletlerin bakanları Almanya’nın başşehri Berlin’de bir ortaya geldi. Görüşmenin ...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ