$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,86
€ EURO → Alış: 20,50 / Satış: 20,58

Şanlıurfa’da asit içen çocuğa, bağırsak parçası ile yemek borusu yapıldı

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde, 2 yaşındayken meskende bulduğu asidik maddeyi içen Emeni Nasır’ın (3) yemek borusu yanıp kapandı. Tedavi için …

Şanlıurfa’da asit içen çocuğa, bağırsak parçası ile yemek borusu yapıldı
  • 26.05.2022
  • 93 kez okundu

Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde, 2 yaşındayken meskende bulduğu asidik maddeyi içen Emeni Nasır’ın (3) yemek borusu yanıp kapandı.

Tedavi için 1 yıl evvel Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi’ne başvuran Nasır’a, çocuk cerrahi servisinde karın duvarından midesine tüp bağlandı.

Bir mühlet bu formda beslenen çocuğa, tabipler yemek borusu yapma kararı aldı.

Kalın bağırsağından 25 santimetrelik modül alındı

AA’nın haberine nazaran; 15 kişilik takım, 10 saat süren ameliyatın akabinde Emeni Nasır’a kalın bağırsağından alınan 25 santimetrelik modülden yemek borusu yaptı ve bunu mideye bağladı. Küçük çocuk, bu sayede 9 ay sonra ağız yoluyla beslenmeye başladı.

“Hiçbir halde yutkunma yahut ağız yoluyla beslenme olmuyordu”

Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Boleken, ameliyata ait şu sözleri kullandı:

“Hiçbir biçimde yutkunma yahut ağız yoluyla beslenme olmuyordu. Ameliyatın akabinde kalın bağırsağından yemek borusu yaparak midesine bağladık. Uzun bir ağır bakım tedavisinin akabinde çocuğumuz doğal yoldan beslenmeye başladı. Şu anda çocuğumuzun durumu düzgün. Kendisi üzere biz de çok memnunuz.”

“Yakıcı olan hususlar meskenlerde denetimsiz bir biçimde içecek kutularında tutulmakta”

Meskende paklık hedefiyle bulundurulan asidik hususların çocuklar için tehlike oluşturduğunu vurgulayan Boleken, açıklamalarına şu sözler ile devam etti:

“Evde paklık maksadıyla kullanılan ve insan bedenine temas ettiğinde yakıcı olan hususlar konutlarda denetimsiz bir halde içecek kutularında tutulmakta. Bilhassa çocuklar her şeye meraklıdır, her şeyi ağızlarına atarlar. Buldukları unsurları de su zannedip içebilmektedirler. Bu unsurlar içildiği vakit yemek borusunda büyük tahribatlara neden olmakta. Hastanemize bu cins hadiseler sıklıkla gelmekte.”

Boğazından delik açıldı, yemek borusu dışarı çıkarıldı

Çocuk Cerrahisi Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erman Dörterler de çocukların asidik husus içmeleri halinde çabucak en yakın sıhhat kuruluşuna başvurulması gerektiğini belirtti.

Emeni’nin tedavisinin yaklaşık bir yıldır sürdüğünü, çocuğun tükürüğünün ciğerlerine kaçmaması için öncelikle boğazında delik açarak kalan yemek borusunu dışarı çıkardıklarını kaydeden Dörterler, “Çocuğumuz uzun bir tedavinin akabinde ağız yoluyla sıvıyla beslenmeye başladı. Yakın vakitte da taburcu edeceğiz. Anne ve babalardan ricamız, konutlarda kullandıkları asidik hususları çocukların erişemeyeceği yerlerde saklamaları. Bazen ihmal önemli sonuçlara neden oluyor.” sözlerini kullandı.

Emeni Nasır’ın annesi Sena Tays da Suriye’deki iç savaş nedeniyle yaklaşık 10 yıl evvel ailesiyle Türkiye’ye sığındığını söyledi. Çocuğunun konutta kimse olmadığı sırada paklık hususunu su zannederek içtiğini anlatan Tays, “Hemen hastaneye götürdük. Allah tabiplerden razı olsun. Hepsine dua ediyorum.” dedi.

Etiketler: / / / /

Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ismi üzerinde mutabakat sağlanması halinde itiraz etmeyeceğini söyledi.
Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına atama
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına Ali Arif Özzeybek atandı. Özzeybek, ilk mesajında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile...
TÜİK: Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 57,6
TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 57,6 oldu. ENAG ise yıllık enflasyonun yüzde 121,6 olduğunu açıkladı.
ABD’li senatörlerden Biden’a Türkiye ve F-16 mektubu
ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti'den 29 senatör Başkan Biden'a bir mektup yazarak İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği onaylanana kadar Kongre'nin...
EYT’liler prim şartına ‘hayır’ diyor
EYT düzenlemesine ilişkin görüşmeler Meclis Komisyonu'nda ele alınmaya başladı. Sorunun kökten çözülmediğini söyleyen EYT'liler, prim şartı olmadan mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.
Türkiye’den konsolosluk kapatan ülkelere tepki
ABD'nin güvenlik uyarısının ardından terör saldırısı endişesi nedeniyle konsolosluklarını geçici olarak kapatan ülkelere Türkiye sert tepki gösterdi. Dokuz ülkenin büyükelçileri...
Milli Eğitim’den 6 yaşındaki H.K.G. için “ihmal” itirafı
H.K.G.'nin 6 yaşındayken okula gönderilmemesinin ilgili makamların takibine takılmadığı ortaya çıktı. Bürokratların "O yıllarda T.C. kimlik numarası yoktu" açıklaması kayıtlara...
İsveç terörle mücadele yasasını sertleştiriyor
İsveç Adalet Bakanı, Haziran ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasayla sadece belirli bir terör olayına karışanların değil, terör örgütleriyle her...
AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ