$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,85
€ EURO → Alış: 20,65 / Satış: 20,73

Turan’dan ABD çıkarması

AK Parti İstanbul Milletvekili Giresunlu Hemşerimiz Hasan Turan, ABD’deki temasları çerçevesinde New York, New Jersey, Washington DC, Delaware ve Connecticut eyaletlerinde Türk vatandaşları ile buluştu.

Turan’dan ABD çıkarması
  • 23.11.2022
  • 14 kez okundu

Son olarak New Jersey’de Türklerin yoğunlukla yaşadığı Paterson’da Türk vatandaşlarıyla bir araya gelen AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığının yürüttüğü program çerçevesinde Türk vatandaşlarını ziyaret ettiklerini dile getiren Hasan Turan, yaklaşık 10 günde 10 bin kilometreden fazla yol yaptığını ve binlerce vatandaşla bir araya geldiğini dile getirdi.

Türkiye’de 2023 yılında gerçekleştirilecek seçimlerin önemine işaret eden Turan, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının sandığa gitmesinin öneminin altını çizdi.

Turan, “Bir araya geldiğimiz esnafımızın, her biriyle selamlaştığımızda gördüğümüz şey Türkiye dediğimizde gözlerindeki ışıltı. Nabızların adeta seri bir şekilde atması ve gözlerinin yaşlanması. Demek ki insan nereye giderse gitsin vatanından duygusal olarak kopması mümkün değil” dedi.

‘BARIŞ ÇABALARIMIZI ANLATTIK’

ABD’de yaşayan vatandaşlara Türkiye’nin başta barış girişimi olmak üzere uluslararası arenada attığı adımları da anlattıklarını belirten Turna “Türkiye’nin bölgesinde ve uluslararası arenadaki güçlü konum bize yeni roller ve fırsatlar sunmaktadır. Bugün Ukrayna-Rusya arasındaki savaşın etkisinin azaltılması, tahıl koridorunun açılması gibi insani konularda herkesin güvenini ve takdirini kazanan Türkiye her gün biraz daha güçlü bir aktör haline gelmektedir. Son olarak, Rus liderinin “Türkiye gaz dağıtım merkezi haline gelebilir” açıklaması, ABD ve Rusya istihbarat direktörlerinin Ankara’da buluşması manidardır. Bu gelişmeler dünya barışının sağlanması noktasında Cumhurbaşkanımızın çabalarının sonuç verdiği ve Türkiye’nin sözünün ağırlığının olduğunu göstermektedir” dedi.

‘TÜRKİYE’DEKİ GELİŞMELERİ HAKKINDA BİLGİ VERDİK’

Türkiye’de yaşanan gelişmeler hakkında da bilgi verdiklerini anlatan Turan “Hayatlarını ABD’de sürdüren insanlarımız burada çok başarılı bir girişimcilik örneği ortaya koyarak çeşitli alanlarda faaliyet gösteren işyerleri açmışlar. Kimisi restaurant işletiyor, kimisi akaryakıt, kimisi cafe, kimisi de otomotiv sanayinde faaliyet gösteriyorlar. Görüştüğümüz iş insanları Türkiye’nin istikrar ve güven ortamında yaptığı yatırımlarla, atılımlarla yıldızının parladığını bu durumunda kendileri için gurur verici olduğunu belirttiler. Yeni havalimanlarının, köprülerin, yolların, TOGG’un, savunma sanayisindeki yeniliklerin, teknolojik gelişmelerin ve daha birçok hizmetin hayata geçmesinden heyecan duyduklarını ifade ettiler” sözlerini kullandı.

‘BİZE 8 SAAT KAYBOLMAYIN DEDİLER’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ABD ziyaretiyle ilgili değerlendirmelerde bulunduklarını da belirten Turan “Burada yaşayan vatandaşlarımız dediğimiz gibi siyasi ve ekonomik olayları yakından takip ediyorlar. Hatta bazı hemşerilerimiz bize esprili şekilde ‘Hasan bey Hoşgeldiniz ama siz hamburger yemeyin. Size burada pide ve kebap yedirelim. Ayrıca 7-8 saat ortalıktan kaybolmayın, sizi aramayalım, sonra bulamayız’ diye konuştular. Bizde ‘buraya hamburger yemeye değil sizi dinlemeye, sizin görüşlerinizi, düşüncelerinizi ve önerilerinizi almaya geldik, Sayın Cumhurbaşkanımızın ve aziz milletimizin selamlarını getirdik’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan AK Parti ABD Temsilcisi Halil Mutlu ve Amerika Giresunlular Derneği Başkanı Savaş Şahin, Turan’a hediye verdi.

 

AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
Fin halkı İsveç olmadan NATO’ya katılmaya sıcak bakıyor
Finlerin çoğu, İsveç'in NATO üyeliğine yönelik onay süreci Türkiye'nin karşı çıkması nedeniyle daha da uzadığı takdirde bu ülkeyi beklememeleri gerektiğini...
Türkiye’nin kabul etmediği asbestli gemi batırılacak
Türkiye'nin çevrecilerin yoğun tepkisi sonucu sökümünü gerçekleştirmeyi kabul etmediği asbestli Brezilya gemisi, Atlas Okyanusu'nda batırılacak.
AYM Başkanlığı’na yeniden Zühtü Arslan seçildi
2015 yılından bu yana Anayasa Mahkemesi başkanlığını yürüten Zühtü Arslan bu göreve üçüncü kez seçildi.
Nebati: EYT’nin bütçeye maliyeti 255 milyar lira
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT düzenlemesinin 2023 bütçesine maliyetinin 255 milyar lira olduğunu açıkladı. Nebati, "Kasada hazır duruyor"...
Ortadoğu’daki gerilim İsrail’le normalleşmeyi nasıl etkiler?
Türkiye seçimler öncesinde bir taraftan İsrail ile normalleşme sürecini devam ettirmek isterken, diğer yandan Filistin konusunda hassas tabanını gözetmeye çalışıyor.
AKP iktidarına yön veren aktör: MHP
Sinan Ateş cinayetiyle gündemde olan MHP'ye kim oy veriyor? Siyasete nasıl yön veriyorlar? DW Türkçe'den Burcu Karakaş, 54. yaşını kutlamaya...
AB’den Bulgaristan-Türkiye sınırına İHA gönderme planı
AB Komisyonu, yasa dışı göçün engellenmesi için dört maddelik plan açıkladı. Önlemler arasında Türkiye-Bulgaristan sınırına İHA'lar gönderilmesi ve Frontex'in varlığının...
İsveç’ten Erdoğan’a yanıt: NATO mutabakatında din konusu yok
İsveç Dışişleri Bakanı, Türkiye ile NATO üyeliği için imzaladıkları mutabakatta din konusunun ve ifade özgürlüğünden tavizlerin yer almadığını söyledi. Macaristan'dan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ