$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,85
€ EURO → Alış: 20,65 / Satış: 20,73

Finlandiya’nın İsveçsiz NATO üyeliği gündemde

İsveç’teki Kur’an yakma eylemi, Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda yola yalnız devam etmesi seçeneğini gündeme getirdi.

Finlandiya’nın İsveçsiz NATO üyeliği gündemde
  • 24.01.2023
  • 27 kez okundu

Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştirilen Kur’an yakma eylemi,Finlandiya’nın İsveç’le birlikte başvurduğu NATO üyeliği konusunda yola yalnız devam etmesi ihtimalini gündeme getirdi.

AFP’nin haberine göre, Fin kamu yayın organı Yle’ye konuşan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ülkesinin NATO’ya İsveç olmadan katılması seçeneğini değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.

Haavisto, “Uzun vadede İsveç’in ilerlemesini engelleyecek bir durum olup olmadığını değerlendirmek zorundayız” dedi. Buna karşın “şu an bu konuda bir duruş belirlemek için çok erken olduğunu” belirten Haavisto, ortak başvurunun “ilk tercih” olduğunu vurguladı.

“Seçimlere kadar sürer”

Haavisto, “Benim şahsi değerlendirmem, Türkiye’nin vereceği onayda kesinlikle Mayıs ayı ortasındaki seçimlere kadar sürecek bir gecikme yaşanacağı yönünde” dedi.

İsveç’teki Türkiye karşıtı protestoların ortak başvurularında kaydedilen ilerlemede “açık şekilde frenlemeye” neden olduğunu belirten Finlandiya Dışişleri Bakanı, “Çok tehlikeli bir yoldayız. Çünkü protestolar, Türkiye’nin bu konuyu parlamentodan geçirme konusundaki gönüllülüğünü ve dirayetini net bir şekilde geciktiriyor” diye konuştu.

Protestocuları “Finlandiya ve İsveç’in güvenliğiyle oynamakla” suçlayan Haavisto, “Türkiye’yi provoke etme niyeti aşikâr olan eylemlerde bulunuyorlar” dedi.

“Bir mola lazım”

Haavisto, Reuters’a yaptığı açıklamada ise Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasındaki görüşmelere bir süre ara verilmesi gerektiğini söyledi.

Fin bakan, “Üçlü görüşmelere dönmeden ve mevcut durumun ardından ortalık durulduğunda nerede olduğumuzu görmeden önce bir molaya ihtiyaç var. Yani şu an için herhangi bir sonuç çıkarmamak lazım” dedi. Haavisto, “Sanırım birkaç haftalık bir ara olacak” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an yakılmasını engellemeyen İsveç’in, NATO üyeliği konusunda Türkiye’den destek bekleyemeyeceğini söylemişti.

İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süreci

Finlandiya ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından NATO’ya katılmak için başvuruda bulunmuştu. Ancak İsveç ve Finlandiya’nın başvurularına “terör örgütlerini destekledikleri” gerekçesiyle karşı çıkan Türkiye, güvenlik endişelerinin giderilmesi için geçen Haziran üçlü memorandum imzaladığı bu ülkelerin NATO üyeliklerine henüz meclis onayı vermedi. Finlandiya ve İsveç’in üye olabilmesi için NATO’ya üye 30 ülkenin onayı gerekiyor.

Türkiye, İsveç ve Finlandiya imzaladıkları memorandum kapsamında gerçekleştirdikleri üçlü görüşmelerde aralarındaki pürüzleri gidermeye çalışıyor. İspanya’nın başkenti Madrid’deki NATO zirvesi sırasında imzalanan üçlü memorandum, İsveç ve Finlandiya’nın başta PKK olmak üzere “terör örgütleriyle mücadelede daha somut adımlar atması ve Ankara’ya yönelik silah ambargolarını kaldırması karşılığında” Türkiye’nin de bu iki ülkenin NATO üyeliklerini veto etmemesini öngörüyor. Ankara’nın İsveç ve Finlandiya’dan talep ettiği adımların başında, onlarca “teröristin” Türkiye’ye iadesi geliyor.

NATO ve ABD’den tepki

Alman Welt Televizyonu’na konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’te Kur’an yakılmasını “yakışıksız” bulduğunu, ancak söz konusu eylemin Türkiye’nin bu ülkenin üyeliğini engellemesine yol açmaması gerektiğini ifade etti. İfade özgürlüğünün önemine de dikkat çeken Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerine yönelik protokolleri henüz meclisten geçirmeyen Türkiye ve Macaristan’a bu prosedürleri hızlandırmaları için çağrıda bulundu.

İsveç’teki eylemle ilgili konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise bunun İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecini olumsuz etkilemeye yönelik bir sabotaj olabileceğini ifade etti.

DW,AFP,rtr/CÖ,HT

Etiketler: / / / /

Türkiye’den konsolosluk kapatan ülkelere tepki
ABD'nin güvenlik uyarısının ardından terör saldırısı endişesi nedeniyle konsolosluklarını geçici olarak kapatan ülkelere Türkiye sert tepki gösterdi. Dokuz ülkenin büyükelçileri...
Milli Eğitim’den 6 yaşındaki H.K.G. için “ihmal” itirafı
H.K.G.'nin 6 yaşındayken okula gönderilmemesinin ilgili makamların takibine takılmadığı ortaya çıktı. Bürokratların "O yıllarda T.C. kimlik numarası yoktu" açıklaması kayıtlara...
İsveç terörle mücadele yasasını sertleştiriyor
İsveç Adalet Bakanı, Haziran ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasayla sadece belirli bir terör olayına karışanların değil, terör örgütleriyle her...
AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
Fin halkı İsveç olmadan NATO’ya katılmaya sıcak bakıyor
Finlerin çoğu, İsveç'in NATO üyeliğine yönelik onay süreci Türkiye'nin karşı çıkması nedeniyle daha da uzadığı takdirde bu ülkeyi beklememeleri gerektiğini...
Türkiye’nin kabul etmediği asbestli gemi batırılacak
Türkiye'nin çevrecilerin yoğun tepkisi sonucu sökümünü gerçekleştirmeyi kabul etmediği asbestli Brezilya gemisi, Atlas Okyanusu'nda batırılacak.
AYM Başkanlığı’na yeniden Zühtü Arslan seçildi
2015 yılından bu yana Anayasa Mahkemesi başkanlığını yürüten Zühtü Arslan bu göreve üçüncü kez seçildi.
Nebati: EYT’nin bütçeye maliyeti 255 milyar lira
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT düzenlemesinin 2023 bütçesine maliyetinin 255 milyar lira olduğunu açıkladı. Nebati, "Kasada hazır duruyor"...
Ortadoğu’daki gerilim İsrail’le normalleşmeyi nasıl etkiler?
Türkiye seçimler öncesinde bir taraftan İsrail ile normalleşme sürecini devam ettirmek isterken, diğer yandan Filistin konusunda hassas tabanını gözetmeye çalışıyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ