$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,85
€ EURO → Alış: 20,65 / Satış: 20,73

İsveç’teki Kur’an yakma eylemine NATO ve ABD’den tepki

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç’te Kur’an yakılmasını “yakışıksız” bulduğunu belirtti ancak ifade özgürlüğüne dikkat çekti. ABD’den ise provokasyon vurgusu geldi.

İsveç’teki Kur’an yakma eylemine NATO ve ABD’den tepki
  • 24.01.2023
  • 28 kez okundu

Alman Welt Televizyonu’na konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç’te Kur’an yakılmasını “yakışıksız” bulduğunu, ancak söz konusu eylemin Türkiye’nin bu ülkenin üyeliğini engellemesine yol açmaması gerektiğini ifade etti.

“İsveç ve diğer tüm NATO ülkelerinde ifade özgürlüğünün değerli bir kazanım olduğunu” belirten Stoltenberg, demokrasilerde bu tip protestoların “otomatikman yasa dışı olmadığını” söyledi.

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önündeki eylemi “yakışıksız” bir protesto şekli olarak tanımlayan Stoltenberg, Ankara’nın şu ana dek NATO üyeliği tartışmasında gösterdiği iş birliğine vurgu yaparak ilgili protokollerin onay sürecinin son metrelerde başarısızlığa uğramaması gerektiğini belirtti.

NATO üyesi 30 ülkenin 28’inin parlamentosunda İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerinin onaylandığını hatırlatan Stoltenberg, “Elbette geri kalan iki müttefikimiz Türkiye ve Macaristan’ı da meclislerinde bu prosedürleri hızlandırmaya davet ediyorum” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an yakılmasını engellemeyen İsveç’in, NATO üyeliği konusunda Türkiye’den destek bekleyemeyeceğini söylemişti.

ABD’den provokasyon vurgusu

İsveç’teki eylemle ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price da açıklamalarda bulundu.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned PriceFotoğraf: Nicholas Kamm/AP Photo/picture alliance

Günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Price, bu eylemin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecini olumsuz etkilemeye yönelik bir sabotaj olabileceğini ifade etti.

Kur’an yakılan protesto için “iğrenç”, “tiksindirici” ve “çirkin” tabirlerini kullanan Price, “Çok sayıda insan için kutsal olan kitapları yakmak son derece saygısızca bir eylemdir” dedi.

Bu eylemin, ABD’nin “iki yakın ortağı olan Türkiye ve İsveç’in arasını kasten açmak istemiş olabilecek bir provokatörün” işi olduğunu belirten Price, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelikleri konusundaki tartışmayı kasıtlı olarak etkilemeye çalışmış olabilir” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsveç’in bu konudaki duruşunu da savundu. İsveç’te “toplanma özgürlüğünün” desteklendiğini belirten Price, bir eylemin aynı anda “hem yasal hem de rezil” bir eylem olabileceğini sözlerine ekledi.

DW,AFP,KNA/CÖ,HT

Etiketler: / / / /

AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
Fin halkı İsveç olmadan NATO’ya katılmaya sıcak bakıyor
Finlerin çoğu, İsveç'in NATO üyeliğine yönelik onay süreci Türkiye'nin karşı çıkması nedeniyle daha da uzadığı takdirde bu ülkeyi beklememeleri gerektiğini...
Türkiye’nin kabul etmediği asbestli gemi batırılacak
Türkiye'nin çevrecilerin yoğun tepkisi sonucu sökümünü gerçekleştirmeyi kabul etmediği asbestli Brezilya gemisi, Atlas Okyanusu'nda batırılacak.
AYM Başkanlığı’na yeniden Zühtü Arslan seçildi
2015 yılından bu yana Anayasa Mahkemesi başkanlığını yürüten Zühtü Arslan bu göreve üçüncü kez seçildi.
Nebati: EYT’nin bütçeye maliyeti 255 milyar lira
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT düzenlemesinin 2023 bütçesine maliyetinin 255 milyar lira olduğunu açıkladı. Nebati, "Kasada hazır duruyor"...
Ortadoğu’daki gerilim İsrail’le normalleşmeyi nasıl etkiler?
Türkiye seçimler öncesinde bir taraftan İsrail ile normalleşme sürecini devam ettirmek isterken, diğer yandan Filistin konusunda hassas tabanını gözetmeye çalışıyor.
AKP iktidarına yön veren aktör: MHP
Sinan Ateş cinayetiyle gündemde olan MHP'ye kim oy veriyor? Siyasete nasıl yön veriyorlar? DW Türkçe'den Burcu Karakaş, 54. yaşını kutlamaya...
AB’den Bulgaristan-Türkiye sınırına İHA gönderme planı
AB Komisyonu, yasa dışı göçün engellenmesi için dört maddelik plan açıkladı. Önlemler arasında Türkiye-Bulgaristan sınırına İHA'lar gönderilmesi ve Frontex'in varlığının...
İsveç’ten Erdoğan’a yanıt: NATO mutabakatında din konusu yok
İsveç Dışişleri Bakanı, Türkiye ile NATO üyeliği için imzaladıkları mutabakatta din konusunun ve ifade özgürlüğünden tavizlerin yer almadığını söyledi. Macaristan'dan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ