$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

ABD’li senatörlerden Biden’a Türkiye ve F-16 mektubu

ABD’de Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti’den 29 senatör Başkan Biden’a bir mektup yazarak İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği onaylanana kadar Kongre’nin Türkiye’ye F-16 satışını değerlendiremeyeceğini ifade etti.

ABD’li senatörlerden Biden’a Türkiye ve F-16 mektubu
  • 03.02.2023
  • 36 kez okundu

ABD’li 29 senatör Başkan Joe Biden’a hitaben yazdıkları mektupta, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylamaması halinde ABD Kongresi’nin de F-16 savaş jetlerinin satışına onay veremeyeceğini ifade etti.

Senatörler mektupta “Türkiye’nin NATO üyelik protokollerini imzalaması halinde Kongre F-16 savaş jetlerinin satışını değerlendirebilir. Bunun yapılmaması, bekleyen satışın sorgulanmasına neden olacaktır” ifadelerini kullandı.

Mektupta ayrıca İsveç ile Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokollerinin imzalanmaması veya onay için bir takvim sunulmaması, Rusya’nın Ukrayna işgalini sürdürdüğü tarihin bu önemli anında İttifak’ın birliğini tehdit etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Türkiye ile verimli ve karşılıklı fayda sağlayan güvenlik ilişkisinin ABD’nin menfaatine olduğunun belirtildiği mektupta, “Türk hükümetinin İsveç ile Finlandiya’nın NATO’ya katılım protokollerini onaylamasını bekliyoruz. Fakat Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya arasındaki üçlü memorandumdan doğan yükümlülüklerini yerine getirmekteki eksikliği göz önünde bulundurulmalıdır; Türkiye katılım protokollerinin onay sürecini tamamlamadığını sürece Kongre gelecekte Türkiye’ye yönelik F-16 satışlarını da içeren desteğini sürdürmeyi değerlendiremez” denildi.

“İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’nin öne sürdüğü şartları tam anlamıyla yerine getirebilmek içiniyi niyetli şekilde çaba gösterdiğiaçık” denilen mektupta “Aşikar durumdaki bu ilerleme sürecine karşın Türkiye İsveç ve Finlandiya’nın katılım protokollerini onaylamadı ve protokollerin onayına ilişkin bir takvim sunma konusunda da isteksiz davrandı” ifadeleri yer aldı.

“İlişkimize gölge düşürüyor”

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Türkiye’nin “değerli bir NATO üyesi” olduğunu ispat ettiğini belirten senatörler, “Türkiye’nin Ukrayna tahılının ihracatına olanak sağlayan BM tahıl anlaşmasının uygulanmasına sunduğu katkıları takdir ediyoruz” dedi ancak Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya konusundaki tutumunun bu ilişkiye “gölge düşürdüğünü” ifade etti. Mektupta, “Türkiye’nin onayı geciktirmesi İttifak’ın güvenliği, Avrupa ve Putin’in tehditleri devam ederken dünyanın geri kalanı için bir risk doğuruyor” ifadeleri yer aldı.

ABD’li senatörler Biden’a Türkiye’yi daha hızlı hareket etmeye teşvik etmek için ABD’nin Türkiye Büyükelçisi, ABD’nin NATO temsilciliği ve İsveç ve Finlandiya da dahil olmak üzere diyaloğu sürdürmesi çağrısında bulundu.

Mektubu kaleme alan senatörler arasında ABD Senatosu NATO Gözlemci Grubu’nun Eş Başkanları olan Demokrat Senatör Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Thom Tillis de bulunuyor.

İsveç ve Finlandiya , Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO’ya üyelik başvurusu yapmıştı. İki ülkenin üyeliğini veto eden Türkiye, İsveç’in başkenti Stockholm’deki Kur’an yakma eyleminin ardından üç ülke arasında yürütülen görüşmeleri de askıya almıştı.

Reuters,DW/BÖ,EC

Etiketler: / / / /

Ukrayna BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı
Rusya’nın Belarus'a taktik nükleer silahlarını konuşlandırma planını açıklamasının ardından Ukrayna BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdı. NATO Rusya'nın açıklamasını kınadı.
Köksal Engür hayatını kaybetti
Usta oyuncu Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Engür, aynı zamanda Türkiye'nin en başarılı seslendirme...
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio...
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme kararı sonrası Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne...
New York Times Meydanı’nda iftar ve teravih
ABD’de yaşayan Müslümanlar, New York’taki Times Meydanı’nda bir araya gelerek topluca iftar yapıp, teravih namazı kıldı. ABD’nin New York kentinde...
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun tartışmalı yargı reformu hakkındaki sözlerinin ardından Savunma Bakanı...
Philadelphia Union 1 – Orlando City SC 2
Hasan Çelik/ Turk USA Newspaper  Orlando City SC, yağmurlu bir Cumartesi gecesinde Chester, Pensilvanya’da ev sahibi Philadelphia Union’ı 2-1 mağlup...
İran’dan Rusya’ya İHA tedariği devam ediyor
İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya’nın Ukrayna’ya Mart ayında İran İHA'ları ile 71 saldırı düzenlediğini açıkladı.
Tunus açıklarında batan teknelerde en az 29 sığınmacı öldü
Tunus açıklarında alabora olan üç teknede 29 Afrikalı sığınmacı yaşamını yitirdi. Tunus sahil güvenliği sığınmacıların Akdeniz’i geçerek İtalya kıyılarına ulaşmaya...
Sinan Oğan 100 bin imzaya ulaştı
ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı seçiminde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ