$ DOLAR → Alış: 27,39 / Satış: 27,49
€ EURO → Alış: 28,91 / Satış: 29,02

Atina: Türkiye’den 138 Suriyeli kaçak geçiş yaptı

Yunan yetkililer Türkiye’den Yunanistan’a, Meriç Nehri üzerinden 138 Suriyelinin kaçak geçiş yaptığını duyurdu. Atina Türkiye’nin bu geçişlere karşı önlem almadığını öne sürüyor.

Atina: Türkiye’den 138 Suriyeli kaçak geçiş yaptı
  • 02.06.2023
  • 41 kez okundu

Yunan Sınır Muhafızları ve kurtarma ekipleri, Türkiye’den aralarında çok sayıda çocuğun da bulunduğu 138 kişinin Meriç Nehri üzerinden ülkeye giriş yaptığını bildirdi. Yunanistan devlet radyosu da, göçmen grubunun Meriç üzerinde, Yunanistan tarafındaki bir adada polis tarafından bulunarak güvenli bir bölgeye götürüldüğünü aktardı. Real FM radyosuna konuşan Sınır Muhafızları sözcüsü, kaçak göçmenlerin ifadelerinde Suriyeli olduklarını ifade ettiklerini bildirdi.

Sözcü, grubun içinde 18 yaşın altında 53 çocuk ve genç olduğunu dile getirirken, Türk yetkililerin bu kişilerin kaçak bir şekilde sınırı geçmelerini engellemek için hiçbir şey yapmadığını öne sürdü.

Meriç hattına 80 kilometrelik çit

Yunanistan hükümeti, Türkiye sınırından gelen kaçak göçmenlerin ülkeye girişini önlemek için bölgede halihazırda var olan 35 kilometrelik çiti 80 kilometreye çıkarıyor. Yunan yetkililerin aktardığı resmi verilere göre, Yunan Sınır Muhafızları geçen yıl Meriç üzerinden 256 bin kişinin kaçak geçişini engelledi. İnsan hakları örgütleri ise Atina’yı, daha iyi bir yaşam umudu ile gelen göçmenleri yasa dışı uygulamalarla, Türkiye’ye geri gitmeye zorlamakla; Avrupa Birliği’ni (AB) de, buna göz yummakla itham ediyor.

Yunan hükümeti ise, kendi sınırlarını ve dolayısıyla AB sınırlarını kaçak göçe karşı koruduğunu belirterek olası insan hakları ihlallerinin yetkili makamlar tarafından incelendiğini savunuyor.

dpa / ET,BK

Etiketler: / /

Türkiye Kuzey Irak’tan petrol ithalatını yeniden başlatıyor
Kuzey Irak'tan Ceyhan limanına yapılan, Türkiye'nin Mart ayında durdurduğu petrol ithalatının bu hafta içinde başlatılacağı açıklandı.
Merkel’den Erdoğan anısı: Onların Başbakanı benim
Almanya'nın eski başbakanı Merkel, Almanya'da yaşayan Türkler konusunun Erdoğan ile görüşmelerinde gündeme geldiğini ve kendisine "Onların Başbakanı benim" dediğini söyledi.
Ankara’da bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara saldırısının ardından Kuzey Irak’a hava operasyonu
Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü girişine gerçekleştirilen saldırı girişimini PKK üstlendi. TSK, Irak'ın kuzeyindeki hedeflere hava operasyonu düzenledi.
Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara’daki saldırıda yanıtı aranan sorular
Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yönelik saldırının ardından iki sorunun yanıtı aranıyor: İki saldırgan silahlarla Kayseri'ye nasıl geldi? Çalıntı araç Ankara'ya...
NATO ve AB’den Türkiye ile dayanışma mesajı
Ankara'da düzenlenen saldırı sonrasında NATO ve AB'den saldırıyı kınama, Türkiye ile dayanışma mesajları geldi.
Erdoğan: Avrupa Birliği’nden herhangi bir beklentimiz yoktur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki konuşmasında muhalefete yeni anayasa için iş birliği çağrısı yaparken, AİHM ile AB'ye yönelik sert açıklamalarda bulundu.
TİP Can Atalay için Özgürlük Yürüyüşü başlattı
TİP, Hatay Milletvekili Can Atalay'ın da aralarında bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesi nedeniyle Hatay'dan Ankara'ya Özgürlük Yürüyüşü başlattı. TİP'li vekiller...
ABD’de kapanma son dakikada atlatıldı
ABD'de bugün başlayan yeni mali yıla dair federal bütçe üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle oluşan kapanma tehlikesi son dakikada aşıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ