$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Rahatlatıcı yasemin çayının sağlığa 10 faydası

Çay bilimine aşina olmayanlar için dört temel çay çeşidi (çay ağacından gelir) vardır ve bunlar beyaz, yeşil, oolong ve siyah çaydır. Çay …

Rahatlatıcı yasemin çayının sağlığa 10 faydası
  • 04.01.2022
  • 135 kez okundu

Çay bilimine aşina olmayanlar için dört temel çay çeşidi (çay ağacından gelir) vardır ve bunlar beyaz, yeşil, oolong ve siyah çaydır. Çay ağacından gelmeyenler ise rooibos, bitki ve meyve çaylarıdır. Öteki her şey, yasemin çayı da dahil olmak üzere kimi çayların bir cinsidir.

Yasemin çayı temelde içinde yasemin aroması olan eski hoş bir yeşil çaydır. Sonuç, yeşil çayın yararları ile aromatik bir tecrübe ve narin bir çiçek aromasıdır. Yasemin çayı yapmak için yeşil çay yaprakları yaseminin taze çiçeklerine eklenir. Çay kendine mahsus kokusunu alana kadar çiçekler birkaç kere değiştirilir. Daha sonra çiçekleri alınır ve yeşil çayın mis kokulu yaprakları kurutulur ve hazırlanır.

YASEMİN ÇAYININ YARARLARI

Yasemin çayının büyüsünün birden fazla yeşil çay tabanında bulunur. Ve en tanınan içeceklerden biri olan yeşil çay, sıhhat faydaları için geniş çapta incelenmiştir. Hasebiyle bu birleşimi bir bardakta içmenin sıhhatiniz için yeterli olması şaşırtan değildir.

İşte yasemin çayının en büyük yararları.

İltihapla Savaşır

Kateşin ismi verilen polifenoller yasemin çayının antioksidan kahramanıdır. Antioksidanlar, hücrelerinizi hasardan müdafaaya yardımcı olur ve hastalıkların ilerlemesini önleyebilir yahut yavaşlatabilir.

2017’de yapılan bir insan hücre çalışması kateşinlerin beşerler üzerinde iltihap önleyici tesire sahip olabileceğini göstermiştir. Ayrıyeten Epigallocatechin gallate (EGCG) olarak isimlendirilen güçlü bir kateşinin kalp hastalığı riskinin azalmasıyla bağlantılı bir iltihap önleyici tesire sahip olduğu görüldü.

Kalp Sıhhatini Güzelleştirir

Yasemin çayında bulunan polifenoller de daha sağlıklı bir kalple ilişkilendirilmiştir. 2019 yılında yapılan bir çalışmada 30 bayan iştirakçi yasemin çayı ve yüksek yoğunluklu idman ile 10 hafta geçirdi. Araştırmacılar, trigliseritlerin ve LDL kolesterolün (kötü kolesterol) tüm iştirakçilerde düzgünleştiğini buldu. LDL kolesterol yüksekliği, atardamarlarınızı tıkayabilen ve kalp krizlerine ve felçlere yol açabilen bir sıhhat problemidir. 2016’da yapılan bir araştırma ayrıyeten, her gün 1 ila 3 fincan yeşil çay içen bireylerin kalp krizi riskinin yüzde 19, felç riskinin ise yüzde 36 daha düşük olduğunu bulmuştur.

Ağız Sıhhatine Uygun Gelir

Yasemin çayı sağlıklı gülümsemenize de yardımcı olabilir. Araştırmalar, yasemin çayındaki iltihap önleyici bileşiklerin, çürüğe neden olan bakterilerin oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu ve antimikrobiyal tesirinin ağız kokusunu önleyebileceğini gösteriyor. 60 çocuk üzerinde 2021 yılında yapılan bir araştırma, yasemin çayı içeren gargaranın plakla savaşmaya yardımcı olduğunu da buldu.

Cilt Sıhhatini Güzelleştirir

Yasemin çayında bulunan ECGC unsuru size kusursuz bir cilt de verebilir. 2016 yılında yapılan bir inceleme, EGCG’nin akne ve yağlı cildi düzgünleştirmeye yardımcı olabileceğini buldu. Bir 2021 incelemesi ayrıyeten, yasemin çayı özü yahut yeşil çay özünün topikal kullanımının akne tedavisinde ağızdan almaktan daha tesirli olduğunu buldu.

Hayvan çalışmalarını inceleyen 2019 tarihli bir tahlil, yasemin çayında bulunan antioksidanların güneş hasarını azaltabileceğine ve kırışıklıklarla savaşmaya yardımcı olan kolajen yıkımını önlemeye yardımcı olabileceğine işaret ediyor.

Beyin İşlevini Geliştirir

2017 yılında yapılan bir inceleme, yasemin çayının hafızayı, dikkati ve genel beyin işlevini düzgünleştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Lakin araştırmacılar, hem kafein hem de L-theanine’in beyne yardımcı olduğu bilindiği için bu yararların hangi unsurdan gerektiğini tam olarak belirleyemediler. Başka araştırmalar da yasemin çayındaki L-theanine ve kafeinin beyin gücünü artırabileceğini ortaya koydu.

Parkinson ve Alzheimer Hastalığı Riskini Azaltabilir

Parkinson hastalığının önlenmesine ait araştırmalar, yasemin çayındaki iltihap önleyici bileşik EGCG’nin hafızayı güzelleştirebileceğini ve öğrenme yeteneğini artırabileceğini gösteriyor. Ayrıyeten günde 2 fincan yahut daha fazla yasemin çayı içmenin Parkinson hastalığı riskini azalttığına dair deliller vardır.

2016’da yapılan bir tahlilde günlük olarak yasemin çayı içmenin yaşlı insanlarda bilişsel gerilemeyi önleyebileceği görüldü. Yeşil çayın bilişsel yetenekleri ve Parkinson ve Alzheimer üzere nörodejeneratif bozuklukları azaltmaya yardımcı olabileceğine dair kimi deliller olsa da, şimdi nitekim işe yaradığını kanıtlayacak kâfi çalışma yoktur.

Yaraları Düzgünleştirmeye Yardımcı Olabilir

Yasemin çayı can sıkıcı bakterilerle savaşmaya da yardımcı olabilir. 2019 yılında yapılan bir araştırmaya nazaran EGCG, çok bakteri üremesini baskılayarak yaraların güzelleşmesine yardımcı olabilir.

Tip 2 Diyabetin Önlenmesine Yardımcı Olabilir

Her gün yeşil çay içmek, diyabetli şahıslarda daha düşük tip 2 diyabet ve vefat riski ile ilişkilendirilmiştir. Yasemin çayı ayrıyeten bedeninizin insülini daha uygun kullanmasına ve kan şekeri seviyelerini düşürmesine yardımcı olabilir.

Çeşitli Kanserlere Karşı Yardımcı Olabilir

Çalışmalar, yasemin çayındaki EKG ve EGCG üzere polifenollerin kanserle savaşmaya ve tümör büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

2020 yılında yapılan bir inceleme, yasemin çayının kanser önleyici tesirlerinin bilhassa akciğer kanseri, göğüs kanseri, yemek borusu kanseri, mide kanseri, karaciğer kanseri ve prostat kanserine karşı tesirli olabileceğini bulmuştur. Lakin, bu araştırmaların birden fazla test tüpleri ve hayvan çalışmaları aracılığıyla yürütülüyor, bu nedenle daha fazla insan çalışmasına gereksinimimiz var.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur ve Metabolizmayı Geliştirir

Bir ‘nerji artışına gereksiniminiz varsa, yasemin çayının kafein içeriği size yardımcı olabilir. Yasemin çayı ayrıyeten metabolizma üzerindeki tesirleri sayesinde kilo vermenize de yardımcı olabilir. Toplam 499 iştirakçiyle yapılan 15 çalışmanın tahlili , yasemin çayındaki kateşinlerin yağ metabolizmasını artırarak yağ yakımını hızlandırdığını göstermiştir.

Etiketler: / / / /

T. Baribo attı Philadelphia Union farklı kazandı
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER PHILADELPHIA – Philadelphia MLS  Lig’in 24. haftasında Philadelphia Union, Subaru Park’ta New England Revolution’ı 5-1 mağlup etti. T. Baribo,...
ABD’de genç futbolcu Cavan Sullivan MLS Lig tarihine geçti!
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER PHILADELPHIA – Amerika Major League Soccer, MLS Lig takımlarından Philadelphia Union’un 2009 doğumlu orta sağ oyuncusu Cavan...
ABD: Türkiye’nin Suriye ile normalleşmesine karşıyız
ABD: Türkiye’nin Suriye ile normalleşmesine karşıyız ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Suriye arasındaki normalleşme çabalarını desteklemediklerini açıkladı. Suriye’de 12 yıldır...
Rüşvetçi ABD’li senatör Bob Menendez’i jüri suçlu buldu
Rüşvetçi ABD’li senatör Bob Menendez’i jüri suçlu buldu ABD’de hakkında yolsuzluk ve rüşvet soruşturması yürütülen Senatör Bob Menendez mahkeme jürisi...
Valisi Hochul, eyalet çapında okullarda akıllı telefon kullanımıyla ilgili yeni bir çalışma başlattı 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER NEW YORK – Vali Hochul, New York Okullarında akıllı telefon kullanımıyla eyalet çapında paydaşlarla yuvarlak masa etrafında...
New York polisi Trump Tower önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – Trump mitinginde ateş açılmasının ardından polis New York’taki Trump Tower’da güvenlik önlemlerini artırıldı. Eski...
Belediye Başkanı Adams, Trump’a yönelik suikast girişimi ile ilgili açıklama yaptı 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – New York Belediye Başkanı Eric Adams, Donald Trump’a yönelik suikast girişiminin ardından açıklama yaptı....
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı ABD’de Texas, Idaho, Ohio ile Georgia eyaletlerindeki bazı...
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’a suikast girişiminde bulunan şüpheli...
Şampiyon İspanya
Şampiyon İspanya 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) finalinde İngiltere’yi 2-1 mağlup eden İspanya, 17. kez düzenlenen turnuvada 4. şampiyonluğuna...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ