$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kurtuluş, Murat Mercan’a 11 Kasım Türk Kore Savaşı Gazileri Günü’nü unutma 

Kurtuluş, Murat Mercan’a 11 Kasım Türk Kore Savaşı Gazileri Günü’nü unutma 
  • 17.08.2023
  • 267 kez okundu

Hasan Çelik/Türk USA Newspaper 

Türk Aktivist ve Fahri Güney Kore Vatandaşı İbrahim Kurtuluş, Türkiye Cumhuriyeti Washington Büyükelçisi Murat Mercan’na bir mektup daha yazarak 11 Kasım Türk Kore Savaşı Gazileri Günü’nü anmak için bir mesaj yayınlamasını istedi.

Türk Kore Savaşı Gazileri Günü’nü anmak ve mesaj yayınlama konusu üzerinden bir süredir devam eden tartışmalar ışığında İbrahim Kurtuluş, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Murat Mercan’a ilinci bir mektup daha yazarak Kasım ayında Türk Kore Savaşı Gazileri Günü’nü unutma unutmayın sersenişinde bulundu.

Türk Aktivist ve Fahri Güney Kore Vatandaşı İbrahim Kurtuluş’un, Büyükelçi Murat Mercan’na yazdığı mektup şu ifadelere yer verdi: 

Sayın Büyükelçi Mercan,

Bugün size Türk Kore Savaşı Gazilerini ihmal etmeye devam etmenizden duyduğum derin hayal kırıklığını ve öfkemi ifade etmek için yazıyorum. Son iki yıldır, Kore’de özgürlüğü savunmak için Amerikan askerlerinin yanında savaşan bu cesur erkek ve kadınları onurlandırmanın önemini size hatırlatan mektuplar, kısa mesajlar ve e-postalar gönderdim. Ancak, sürekli olarak herhangi bir işlem yapmayı reddettiniz. Sizden tek ricamız Kefeniz Yatanlarımızı onurlandırmanızdır. Daha fazla değil.

 Bu bir rezalet. Kore’de savaşan Türk askerleri çok büyük fedakarlıklar yaptılar ve hizmetlerinden dolayı onurlandırılmayı hak ediyorlar. Türkiye savaşta 721 asker kaybetti ve çok daha fazlası yaralandı veya esir alındı. Ezici ihtimallere karşı cesurca savaştılar ve savaşın gidişatını değiştirmeye yardımcı oldular.

 İbrahim Kurtuluş, Bu gazileri onurlandırmamanız onların anılarına, ailelerine ve Türk milletine yapılmış bir hakarettir. Aynı zamanda Türkiye ile ABD arasındaki yakın ilişkiye de ihanettir.

 Lütfen, Türk Kore Savaşı gazilerini onurlandırmak için acilen harekete geçmenizi bir kez daha saygıyla rica ediyorum. 11 Kasım Türk Kore Savaşı Gazileri Günü’nü anmak için bir mesaj yayınlayarak başlayabilirsiniz. Bu gazileri onurlandırmak için başka etkinlikler düzenlemek üzere Amerikan Kore Savaşı Gazileri Dernekleri ile de çalışabilirsiniz.

 Türk insanı daha iyisini hak ediyor. Çıkarlarını savunacak ve kahramanlarını onurlandıracak bir elçiyi hak ediyorlar. Bu gaziler yaşlandıkça, gençlerimizin fedakarlıklarını öğrenmesi önemlidir, böylece gençlerimiz onların fedakarlıklarını öğrenir ve kahramanlıkları asla unutulmaz. Umarım doğru olanı yapar ve Türk Kore Savaşı’nı onurlandırmak için harekete geçersiniz. Siz yapana kadar durmayacağız. İfadelerini kullandı.

İsrail’den Han Yunus’taki sivillere kenti boşaltma uyarısı
Gazze Şeridi'nin güneyinde de saldırılarını yoğunlaştıran İsrail, sivillere Han Yunus ve çevresindeki bölgelerinde boşaltılması uyarısında bulundu.
Beş soruda Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Türkiye
Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ortadoğu'da yaşanan son çatışmalarla ilgili devreye girebilir mi? Türkiye, İsrail'den mahkeme nezdinde davacı olabilir mi?
AP Türkiye Raportörü Cumartesi Annelerinin eylemine katıldı
AP Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor, Cumartesi Annelerinin Galatasaray'daki eylemine gözlemci olarak katıldı.
Mansur Yavaş yeniden aday olmak için başvurdu
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yerel seçimlerde yeniden başkan adayı olabilmek için CHP Ankara İl Başkanlığına başvurdu. Yavaş, İYİ...
Gazze’de yeni ateşkes anlaşması için koşullar zorlaşıyor
Hamas, ateşkesin sona ermesinin ardından Gazze'yi vurmaya devam eden İsrail'in saldırılarında 240 kişinin öldüğünü duyurdu. Katar, İsrail saldırılarının yeni bir...
Erdoğan’dan “Fatih Terim Fonu” hakkında ilk açıklama
"Fatih Terim Fonu" adı altında yapıldığı öne sürülen dolandırıcılık iddialarıyla ilgili ilk kez konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye hukuk devletidir ve...
Gazze’de çatışmalar yeniden başladı: Ölü sayısı artıyor
Gazze'de İsrail ile Hamas arasında yedi gündür süren geçici ateşkes sona erdi. İsrail bombardımanında 32 Filistinlinin yaşamını yitirdiği bildirilirken İsrail,...
Yeşil ekonomi: Kömürden çıkış enflasyonu nasıl düşürür?
Bilimsel çalışmalara göre yeşil ekonomi modeliyle Türkiye'de milli gelir ve istihdam artabilir, enerji faturası azalarak enflasyon düşebilir. Kömürden çıkış, enflasyonda...
Trump’a Kongre’ye baskın davasında dokunulmazlık yok
Trump hakkında Capitol baskınını azmettirdiği gerekçesiyle dava açılabilecek. Temyiz mahkemesi, Trump'ın açıklamalarının dokunulmazlık çerçevesinde değerlendirilemeyeceğine hükmetti.
BM: Gazze’de çatışmaların başlaması bir felaket
BM insan hakları yetkilisi Türk, Gazze'de çatışmaların yeniden başlamasını "Felaket" olarak tanımladı. Öte yandan İsrail'in Hamas'ın saldırılarından önceden haberi olduğu...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ