$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

New York’ta 40’ıncı “Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü” düzenlendi

New York’ta 40’ıncı “Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü” düzenlendi
  • 21.05.2023
  • 377 kez okundu

Hasan Çelik/TürkUSA Newspaper

ABD’nin New York kentinde düzenlenen “Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü”nün 40’ıncısında yağmura rağmen Türk-Amerikan toplumu vatandaşları, ünlü Manhattan sokaklarını kırmızı beyaza boyadı.

New York Manhattan`daki Madison Caddesi`nde yerel saatle 11.30`da başlayan yürüyüş, Türkevi yakınlarında 47. Sokak`taki parkta son buldu.

Yürüyüşe Türk-Amerikan toplumu üyelerinin yanı sıra, Türkiye`nin Birlemiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal, New York Başkonsolosu Reyhan Özgür ve KKTC New York Temsilcisi Mehmet Dana ve bazı dernek temsilcileri katıldı.

Yürüyüş münasebetiyle bir video mesaj yayımlayan Türkiye`nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, “Bu yıl Cumhuriyetimizin 100`üncü yılını kutluyoruz. Yaşadığımız deprem felaketinden sonra Amerika`nın her yerinde yaşayan vatandaşlarımızın gösterdiği birlik ve beraberlik, yardımseverlik, büyük aşk ve heyecanla yardım götürme çabaları hepimizin gözlerimizi yaşarttı. Hepinize şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

New York Başkonsolos Özgür ise “Cumhuriyetimizin 100`üncü yılında gerçekleştirdiğimiz 40. Türk Günü Yürüyüşü`nün yağmura rağmen önemli bir katılımla düzenlenmesi çok önemli.

Türk Günü Yürüyüşü`nün, zamanla Türk-Amerikan toplumunun beraberlik ve dayanışma içinde hareket etmesi, Amerikan toplumunda sesini duyurması için bir vesile teşkil ettiğini belirten Özgür, “Amerika’daki Türklerin Amerikan toplumunun önemli bir parçası olarak konumunu her geçen gün daha da güçlendiriyor olması takdire şayandır” diye konuştu.

“Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü” çerçevesinde her yıl büyük ilgi gören kortejde bu yıl 6 Şubat`ta gerçekleşen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar anıldı. 11 siyah kamyonetin üzerindeki ekranlarda depremlerden etkilenen illerin isimleri ve fotoğrafları yer alırken, Türkçe ve İngilizce olarak “Başın sağ olsun” Türkiye mesajı gösterildi.

New York`un ünlü Manhattan sokaklarını Türk bayraklarıyla donatan seyirciler, korteje yoğun ilgi gösterdi. Kortejde Seğmenler Kulübü, New Jersey`de faaliyet gösteren Maarif Okulu ve New York Merkezli Atatürk Okulunun öğrenci ve öğretmen kadrosu ile spor kulüpleri ve Türki Cumhuriyetlerin kortejleri dikkati çekti.

Katılımcılar, “Kırmızı, beyaz, en büyük Türkiye” sloganlarıyla kortejde çalınan müziklere eşlik etti. Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü 1981`e kadar uzanıyor

ABD`de Türk diplomatların Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilmesine tepki amacıyla ilk olarak 1981`de düzenlenen yürüyüş, sonraki yıllarda geleneksel hale geldi. Kovid-19 döneminde düzenlenmeyen yürüyüşün geçen sene 39`uncusu yapıldı.

 

Kudüs’te otobüs durağındaki sivillere ateş açıldı
Kudüs'te iki saldırganın bir otobüs durağında bekleyen sivillere ateş açması sonucu en az bir kişi yaşamını yitirdi.
Henry Kissinger 100 yaşında hayatını kaybetti
70'li yılların ABD dış politikasına damgasını vuran Henry Kissinger, 100 yaşında hayatını kaybetti. Kissinger bu yıl Pekin'e giderek Çinli lider...
Türkiye’nin iklim hedefleri yeterli mi?
İklim değişikliği ile mücadele fosil yakıt tüketiminin azaltılmasından geçiyor. Türkiye'de ise karbondioksit emisyonları 2030'a kadar en az yüzde 30 artacak....
Erdoğan’ın BAE ve Katar ziyaretinde gündem Gazze
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri'nde iklim konferansına katılacak, Katar'da ise Gazze konusunu ele alacak.
AB’den Gümrük Birliği ve vize için koşullar
AB Komisyonu, Türkiye ile yeni bir başlangıç ve stratejik iş birliği için Gümrük Birliği'nin modernizasyonu ve vize kolaylığı önerdi, karşılığında...
10 Ekim Katliamı’nda “ayıklanmış” rapor tartışması
Emniyet Genel Müdürlüğü, üzerinden sekiz yıl geçen 10 Ekim Ankara Gar Katliamı'na ilişkin ihmalleri gösteren Mülkiye Müfettişlerinin araştırma raporunu "ayıklanmış"...
Erdoğan’dan Yunanistan ziyareti açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Yunanistan'la ihtilaflarımız dün vardı yarın da olacak. Bu gerçek, ortak paydada buluşamayacağız anlamına gelmez"...
İsveç’ten NATO üyeliği açıklaması
İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström Türk mevkidaşı Hakan Fidan'ın İsveç'in NATO üyeliğinin haftalar içinde onaylanabileceğini söylediğini duyurdu.
İstanbul’da fırtına: Vapur seferleri iptal edildi
İstanbul'da fırtına nedeniyle vapur seferleri iptal edilirken, vatandaşların Marmaray ve metrobüslere yönelmesi sebebiyle duraklarda yoğunluk oluştu.
Aile ve Gençlik Fonu kuruldu
Evlenecek çiftlere 2 yıl ödemesiz kredi verilmesini de amaçlayan Aile ve Gençlik Fonu kurulması hakkındaki kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Pilot...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ