$ DOLAR → Alış: 27,39 / Satış: 27,49
€ EURO → Alış: 28,91 / Satış: 29,02

ABD ve Güney Kore arasında ‘Washington Deklarasyonu’ imzalandı

ABD ve Güney Kore arasında ‘Washington Deklarasyonu’ imzalandı
  • 28.04.2023
  • 201 kez okundu

ABD ve Güney Kore arasında ‘Washington Deklarasyonu’ imzalandı

ABD ve Güney Kore arasında'Washington Deklarasyonu' imzalandı

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol ile ABD Başkanı Joe Biden tarafından imzalanan Washington Deklarasyonu’nda ABD donanmasının Kuze Kore’nin tehditlerine karşı Kore Yarımadası’ndaki görünürlüğünün artacağı ifade edildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk Yeol, resmi ziyarette bulunduğu Washington’da ABD Başkanı Joe Biden ile ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Devlet Başkanı Yoon konuşmasında Washington-Seul ilişkilerine değinerek Kuzey Kore tehdidine karşı atılacak adımlara değindi. Yoon, “Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore’nin nükleer saldırısı durumunda derhal liderler arası görüşme yapma ve ABD nükleer silahları da dahil olmak üzere ittifakın tüm askeri yeteneklerini kullanarak hızlı, ezici ve kararlı şekilde harekete geçme konusunda mutabık kaldı” ifadelerini kullandı. ABD’nin müttefikini savunmak için nükleer güç de dahil olmak üzere tüm askeri yeteneklerini seferber etme taahhüdünü içeren “genişletilmiş caydırıcılık” mekanizmasının nasıl kullanılacağını detaylandırmak üzere Nükleer Danışma Grubu (NCG) kurma konusunda anlaştıklarını kaydeden Yoon, sonuçların iki ülke liderlerine bildirileceğini belirtti. Yoon, “Diğer tarafın iyi niyetine dayanan sahte bir barış değil, ezici güç üstünlüğü yoluyla barışı sağlamak için iki ülkenin Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditlerine karşı genişletilmiş caydırıcılığını önemli ölçüde güçlendirmesi konusunda anlaştık” diyerek ABD’li mevkidaşı Joe Biden’ın ülkesine yönelik “genişletilmiş caydırıcılık” taahhüdünü yinelediğini vurguladı.

Biden: “Nükleer saldırıda bulunan hangi rejim olursa olsun bu, o rejimin sonu olacaktır”

ABD Başkanı Joe Biden ise Seul ve Washington arasındaki savunma ittifakının güçlü olduğunu belirterek Pyongyang’ın nükleer faaliyetleri karşısında Kore Yarımadası’nda “genişletilmiş nükleer caydırıcılık” taahhüdünde bulunduklarını ifade etti. Ülkesi ile Güney Kore arasında Washington Deklarasyonunun kabul edildiği bilgisini paylaşan Biden, nükleer caydırıcılık konusunda Seul ile daha yakın bir iş birliği tesis edileceğini kaydetti. Biden, Kuzey Kore’yi muhtemel nükleer saldırı konusunda uyararak, “Kuzey Kore’nin ABD’ye, müttefiklerine veya ortaklarına karşı bir nükleer saldırısı kabul edilemez ve bu, böyle bir eylemde bulunan hangi rejim olursa olsun, o rejimin sonu olacaktır” diye konuştu.

Seul ile Washington arasında Washington Deklarasyonu imzalandı

Biden ve Yoon zirvede ayrıca “Washington Deklarasyonu”na imza attı. Deklarasyonda Güney Kore ve ABD ittifakının 70. yıl dönümü olduğu hatırlatılarak, Biden ve Yoon’un her zamankinden daha güçlü bir karşılıklı savunma ilişkisi geliştirmeyi taahhüt ettiği ve ABD-Güney Kore Karşılıklı Savunma Anlaşması kapsamındaki birleşik savunma duruşuna bağlılıklarını en güçlü şekilde teyit ettiği kaydedildi. Deklarasyonda tarafların “Güney Kore’ye ve bölgeye yönelik artan nükleer tehditlere ilişkin gelişmiş diyalog ve bilgi paylaşımı da dahil olmak üzere, nükleer caydırıcılık konusunda daha derin iş birliği ve karar alma süreçlerine dahil olmayı kabul ettiği belirtildi. ABD’nin Güney Kore’ye bağlılığını sarsılmaz olduğunu kaydeden Biden’ın Pyongyang yönetiminin Seul’e yönelik muhtemel nükleer saldırısına “hızlı, ezici ve kararlı bir yanıtla karşılık verileceğini” yinelediği vurgulandı.

“ABD’nin Kore Yarımadası’ndaki görünürlüğü artacak”

Deklarasyonda, “Gelecekte ABD, nükleer balistik füze denizaltısının Güney Kore’ye yapacağı ziyaretteki gibi stratejik varlıkların Kore Yarımadası’ndaki düzenli görünürlüğünü daha da artıracak ve ordularımız arasındaki koordinasyonu genişletecek ve derinleştirecektir” ifadeleri kullanıldı. Bu kritik gelişmeler ışığında Başkan Biden ve Başkan Yoon’un uluslararası topluma, ABD ve Güney Kore’nin ortak güvenliklerine yönelik her türlü tehdide karşı birlikte duracaklarına ve yakın istişarelerini sürdüreceklerine dair net bir mesaj gönderdiği vurgulandı. Deklarasyonda, “Buna paralel olarak her iki Başkan da Kore Yarımadası’nın tamamen nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik ortak hedefi ilerletmenin bir yolu olarak Kuzey Kore ile ön koşul olmaksızın diyalog ve diplomasi arayışında kararlılığını sürdürüyor” denildi.

Türkiye Kuzey Irak’tan petrol ithalatını yeniden başlatıyor
Kuzey Irak'tan Ceyhan limanına yapılan, Türkiye'nin Mart ayında durdurduğu petrol ithalatının bu hafta içinde başlatılacağı açıklandı.
Merkel’den Erdoğan anısı: Onların Başbakanı benim
Almanya'nın eski başbakanı Merkel, Almanya'da yaşayan Türkler konusunun Erdoğan ile görüşmelerinde gündeme geldiğini ve kendisine "Onların Başbakanı benim" dediğini söyledi.
Ankara’da bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara saldırısının ardından Kuzey Irak’a hava operasyonu
Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü girişine gerçekleştirilen saldırı girişimini PKK üstlendi. TSK, Irak'ın kuzeyindeki hedeflere hava operasyonu düzenledi.
Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara’daki saldırıda yanıtı aranan sorular
Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yönelik saldırının ardından iki sorunun yanıtı aranıyor: İki saldırgan silahlarla Kayseri'ye nasıl geldi? Çalıntı araç Ankara'ya...
NATO ve AB’den Türkiye ile dayanışma mesajı
Ankara'da düzenlenen saldırı sonrasında NATO ve AB'den saldırıyı kınama, Türkiye ile dayanışma mesajları geldi.
Erdoğan: Avrupa Birliği’nden herhangi bir beklentimiz yoktur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki konuşmasında muhalefete yeni anayasa için iş birliği çağrısı yaparken, AİHM ile AB'ye yönelik sert açıklamalarda bulundu.
TİP Can Atalay için Özgürlük Yürüyüşü başlattı
TİP, Hatay Milletvekili Can Atalay'ın da aralarında bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesi nedeniyle Hatay'dan Ankara'ya Özgürlük Yürüyüşü başlattı. TİP'li vekiller...
ABD’de kapanma son dakikada atlatıldı
ABD'de bugün başlayan yeni mali yıla dair federal bütçe üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle oluşan kapanma tehlikesi son dakikada aşıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ