$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hafızaya zarar veren 10 gıda

Kimi yiyeceklerin beyin, hafıza ve ruh hali üzerinde olumsuz tesirleri vardır ve hatta demans riskini artırır. İddialarına nazaran, en yaygın …

Hafızaya zarar veren 10 gıda
  • 26.05.2022
  • 103 kez okundu

Kimi yiyeceklerin beyin, hafıza ve ruh hali üzerinde olumsuz tesirleri vardır ve hatta demans riskini artırır. İddialarına nazaran, en yaygın demans tipi olan Alzheimer hastalığı 2030 yılına kadar dünya çapında 65 milyondan fazla insanı etkileyecek. Lakin, belli yiyecekleri diyetinizden çıkararak riski azaltmak mümkün.

Beslenme, beyin işlevi ve hafıza ortasında yakın bir temas vardır. Makul besin unsurları, bilhassa omega 3 ve polifenoller, beynin işleyişi için gereklidir ve hafıza kapasitesini takviyeler. Doymuş yağlar ve şekerler açısından güçlü besinler ise erken yaşlardan itibaren hafıza kapasitelerini bozar ve Alzheimer hastalığının gelişmesinde kıymetli risk oynar.

Son yıllarda birçok çalışma, hafıza ve beslenme ortasındaki ilişkileri göstermiştir. Âlâ haber, hafızanızı geliştirmek ve beyin sıhhatinizi güzelleştirmek için asla geç değildir.

Kalbi korumak beyni korumaktır

Beynin düzgün çalışması için damarlar tarafından kendisine getirilen oksijene ve glikoza (şekere) muhtaçlığı vardır. Çok kolesterol yahut hipertansiyondan ötürü damarlar tıkandığında yahut çok derecede kasıldığında, beyne kâfi oksijen gelemez ve beyin sıhhati olumsuz etkilenir.

Diyabet de hipoglisemi (yetersiz kan şekeri seviyeleri) durumunda beyni gerekli yakıttan mahrum bırakır ve beyin sıhhatini olumsuz tesirler. Beyin hücreleri nöronlar, obezite ile ilişkili beden için iltihap üretimi ile değişebilir. Bu hastalıkları önlemek için tertipli olarak fizikî aktivite yapmanız ve kâfi ve sağlıklı beslenmeniz gerekir.

Meyve, zerzevat ve omega 3 tüketin

Meyve ve sebzeler genel olarak beden sıhhati ve beynin gelişimi için çok yararlıdır. Obezite ve kalp ve damar hastalıklarını önleyici lifler, A (beta-karoten), C ve E vitaminleri, beyin için toksik bileşikleri etkisiz hale getiren antioksidanlar ve iltihap önleyici polifenolleri içerirler.

Meyve ve sebzeler ayrıyeten sağlıklı bir bağırsak florası için de gereklidirler. Bağırsak florası yıllar içinde ne kadar güçlü kalırsa, hafıza kaybı riski o kadar düşük olur. Bağırsak beyin hücreleriyle irtibatlı 100 milyondan fazla mikroorganizma içerir ve bitkiler açısından varlıklı bir diyetin bağırsak florasını dengelemeye yardımcı olduğu çeşitli araştırmalarla kanıtlanmıştır. Uygun bir polifenol kaynağı olan çay, kakao ve baharatlar da günlük olarak tüketilmelidir.

Beyin hücrelerinin düzgün çalışması için balık ve deniz eserlerinden elde edilen omega 3 (EPA ve DHA)alınması gerekir. Bu yağ asitleri, nöronlar için toksik olan yaşa bağlı iltihaplanmayı denetim etmeye yardımcı olur. Ayrıyeten hafıza bozukluklarını tetikleyen makul depresyon cinslerinin önlenmesine de yardımcı olurlar.

İşlenmiş besinlerden kaçının

Çok et tüketimi ve işlenmiş et tüketiminin kalp ve damar hastalıklarını tetikleyerek beyne ziyan verdiği bilinmektedir. Ayrıyeten çok fazla insülin üretimini uyaran ve iltihaplanmaya neden olan şekerli eserlere ve rafine tahıllara, çok tuzlu paketli besinlere ve alkollü içeceklere dikkat edilmelidir.

Çok işlenmiş endüstriyel eserlerde bol ölçüde bulunan belli katkı hususları ve toksinler de beyin için ziyanlı tesirlere sahiptir.

Hafızaya ziyan veren 10 besin

İşte beyin işlevlerini korumak ve hafıza kaybını önlemek için diyetinizde sınırlamanız gereken 10 besin.

1. Hamur işleri

Yüksek yağlı bir diyetin yeni nöronların oluşumunu ve büyümesini sınırlandığı bilinmektedir. Uzun mühlet bu çeşit bir beslenmenin izlenmesi depresyondan Alzheimer üzere nörodejeneratif hastalıklara kadar değişen beyin bozuklukları riskini arttırır.

2. Kızarmış yiyecekler

Kızarmış yiyecekler, tüm yağlı yiyecekler üzere nöronlarınız için berbattır. Mümkün olduğunca beslenmede sınırlandırılmalıdırlar.

3. Margarin

Margarin ve başka işlenmiş besinlerde bulunan trans yağ asitleri beyniniz için son derece berbattır. Trans yağ tüketiminin hücreler ortası bağlantısı engellediği bilinmektedir. Ek olarak, beyni iltihaplanmadan koruyan omega 3 yağ asitlerinin tesirlerini yok ederler.

4. İşlenmiş etler

Hafıza işlenmiş et tüketiminden de etkilenir. Makûs kolesterole dönüşen doymuş yağlar kalbi ve beyni olumsuz tesirler. Damar duvarlarına yapışan makûs kolesterol, kanın bedende daha az dolaşmasına ve beyin daha az besin almasına neden olur. Bu da hafızada bozukluklara yol açar.

5. Şekerli yiyecek ve içecekler

Çok fazla şekerli yiyecek yahut şekerli içecek tüketmek hafıza meselelerine neden   olabilir ve çeşitli araştırmalara nazaran Alzheimer hastalığının erken belirtilerinin başlamasını tetikler.

6. Fast foodlar

Çok ölçüde yağ, tuz ve katkı unsurları içeren fast food eserleri beden ve beyin sıhhati için en çok işlenmiş ve en az tavsiye edilen besinlerdendir.

7. Gazlı içecekler

Gazlı içecekler birçok şeker ve katkı unsuru içerir. Yüksek dozlarda olabilen unsurlar nöronların çalışmasını zora sokar.

8. Hazır yemekler

Donmuş yemekler ve hazır çorbalar üzere hazır yemekler de yüksek oranda işlenebilir ve bu nedenle hafızaya olumsuz tesir edebilir.

9. Cipsler

Cipsler, işlenmiş kek ve bisküvi üzere aperatifler nöron sıhhati ve hafıza için önerilmeyen ultra işlenmiş besinler ortasındadır.

10. Kırmızı et

Fazla kırmızı et tüketimi hafızaya büyük oranda ziyan verir. Yapılan araştırmalar, çok fazla kırmızı et yiyen insanların vejeteryanlara nazaran daha düşük bilişsel fonksiyona sahip olduğunu göstermiştir. Bu nedenle bilhassa kırmızı et alımı haftada en fazla iki sefer ile sonlandırılmalıdır.

Etiketler: / / / /

Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ismi üzerinde mutabakat sağlanması halinde itiraz etmeyeceğini söyledi.
Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına atama
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına Ali Arif Özzeybek atandı. Özzeybek, ilk mesajında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile...
TÜİK: Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 57,6
TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 57,6 oldu. ENAG ise yıllık enflasyonun yüzde 121,6 olduğunu açıkladı.
ABD’li senatörlerden Biden’a Türkiye ve F-16 mektubu
ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti'den 29 senatör Başkan Biden'a bir mektup yazarak İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği onaylanana kadar Kongre'nin...
EYT’liler prim şartına ‘hayır’ diyor
EYT düzenlemesine ilişkin görüşmeler Meclis Komisyonu'nda ele alınmaya başladı. Sorunun kökten çözülmediğini söyleyen EYT'liler, prim şartı olmadan mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.
Türkiye’den konsolosluk kapatan ülkelere tepki
ABD'nin güvenlik uyarısının ardından terör saldırısı endişesi nedeniyle konsolosluklarını geçici olarak kapatan ülkelere Türkiye sert tepki gösterdi. Dokuz ülkenin büyükelçileri...
Milli Eğitim’den 6 yaşındaki H.K.G. için “ihmal” itirafı
H.K.G.'nin 6 yaşındayken okula gönderilmemesinin ilgili makamların takibine takılmadığı ortaya çıktı. Bürokratların "O yıllarda T.C. kimlik numarası yoktu" açıklaması kayıtlara...
İsveç terörle mücadele yasasını sertleştiriyor
İsveç Adalet Bakanı, Haziran ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasayla sadece belirli bir terör olayına karışanların değil, terör örgütleriyle her...
AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ