$ DOLAR → Alış: 32,17 / Satış: 32,30
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

TAMCA, Yunus Emre camii derneği bünyesinde cenaze fonu oluşturuldu

TAMCA, Yunus Emre camii derneği bünyesinde cenaze fonu oluşturuldu
  • 27.12.2023
  • 149 kez okundu

Hasan Çelik/Türk USA Newspaper 

TAMCA, Yunus Emre camii derneği bünyesinde oluşturulan cenaze fonu üye bilgilendirme toplantısı yapıldı.

ABD’nin Pennsylvania eyaletinin Lewittown şehrinde Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak hizmet veren TAMCA, Yunus Emre Camii derneği bünyesinde oluşturulan cenaze fonu üyelerine bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Üyelerinin katıldığı bilgilendirme toplantısında yaklaşık bir yıldan bu yana yönetim tarafından yürütülen faaliyetler hakkında bilgi verildi.

ABD’de vefat eden biri, Amerika Birleşik Devletleri’nde ya da Türkiye’de istenilen defin mahalline kadar İslami usullere uygun şekilde transfer edilerek defin işlemleri yapılacak. ABD’de, bu alanda büyük bir ihtiyacı karşılayacak Cenaze Hizmetleri Yardımlaşma Fonu’na büyük bir ilginin olduğu belirtilirken, fon üyeleri ve misafirler her yıl 25 Aralık tarihinde yapılacak bu etkinliğin çok olumlu karşılandığı ve şimdiden daha iyisini nasıl yaparız diye fikir alışverişinde bulunulduğu açıklandı.

ABD’de yaşayan ve TAMCA, derneği bünyesinde oluşturulan cenaze fonuna üye olan vatandaşlarımızın vefatları halinde Türk ve Amerikan makamlarındaki resmi işlemlerin tamamlanması, defin için gerekli dini vecibelerin yerine getirilmesi (cenazenin yıkanması ve kefenlenmesi) sonra memleketlerine götürülmesindeki tüm sorumlukları fon tarafından eksiksiz yerine getirileceği açıklandı.

Yeni oluşturulan cenaze fonuna üye olma şartı getirildi

ABD’de, vefat eden bir kişinin Türkiye’ye  gönderilmesinin maliyetlerinin 8-10 bin doları bulduğu ve oluşturulan Cenaze Fonu’na üye olmak şartı ve üye olanların bu hizmetlerden koşulsuz yararlanması kararlaştırıldı. Üye olurken, şahsın kendisine takdim edilen ilgili forumu doldurup ve imzalayıp aynı zamanda da TAMCA derneğine üyelik şartıyla şartıyla fon yetkililerine teslim ettikten sonra, üyenin vefatından sonra İslami kaidelere göre defin işleri gerçekleştirilecek. 

ABD’de vefat eden birinin defni konusunda bir takım sıkıntılar yaşandığını ifade eden TAMCA, Yunus Emre Camii derneği eğitim sorumlusu ve Cenaze Fonunu Kurucusu iş adamı Mehmet Işık konuya ilişkin yaptığı açıklamada,” Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarımızın vefatı halinde, aile yakınları genelde cenazelerinin Türkiye’ye naklini tercih etmektedirler.

Üye bilgilendirme toplantısında, cenaze fonunun geleceğe yönelik projeleri hakkında da bilgi veren Işık,” Bu projenin bölgede yaşayan vatandaşlarımız için çok önemli olduğunu, projeye ilişkin noksanlıklar için çalışmaların titizlikle sürdüğünü ve yeni oluşturduğumuz cenaze fonuna üye olan herkes vefatından sonra, cenaze evinden alınarak, yıkanması, kefenlenmesi ve defin olana kadarki tüm hizmetleri fon tarafından karşılanacak. Cenaze, ister Amerika da ister Türkiye’de gösterilecek olan adresteki defin mahalline kadar, İslami usullere uygun bir şekilde transfer edilecek. Amerika’da uzun yıllardır cenaze konusunda bir takım sıkıntılar yaşanıyor. Bundan sonra inşallah oluşturduğumuz Cenaze Fonu sayesinde bu tür sıkıntıların yaşanmasının da önüne geçerek başarılı bir çalışma yürütmek istiyoruz. Cenazelerin Türkiye’de defni istenmesi halinde, ülkemize intikali derhal gerçekleştirilecek dedi.

Işık,” Cenaze Fonuna üyelik için önce TAMCA, Yunus Emre camii derneğine üyelik vasıflarına sahip olması ve kaydının yapılmış olması şartıyla, cenaze fonuna ancak üye olunabiliyor. 

TAMCA, Yunus Emre camii derneği bünyesinde kurduğumuz cenaze fonu her yıl 25 Aralık tarihinde genel kurul yaparak ecdada vefa için toplanarak, yaptıklarımızı güncelleyerek her yıl  daha üstüne koyarak genişleteceğiz ve  bayrağı bizden sonraki gençliğe bırakacağız “ ifadelerini kullandı.

Toplantıya New York Din Hizmetleri Ataşesi Ali Tos’da katıldı

TAMCA, Yunus Emre camii derneği bünyesinde oluşturulan cenaze fonu üye bilgilendirme toplantısına: 

New York Din Hizmetleri Ataşesi Ali Tos, Tamca Yunus Emre camii din görevlisi İlhan Kaya, Selimiye camii din görevlisi Hasan Arabacı, Hamidiye Camii Din Görevlisi Mehmet Kırmızıgül, Murat Camii din görevlisi Mustafa Bozdağ, Tamca Yunus Emre Camii Dernek Başkanı Hasan Koca, yönetim kurulu üyesi ve cenaze fonu sorumlusu Mehmet Işık ve üyeler katıldı.

Çocuklar için özel oyun alanı oluşturuldu

Aileleriyle birlikte camiye gelen çocuklar, kendileri için oluşturulan oyun alanında keyifli ve eğlenceli vakit geçirdiler.

TAMCA, Yunus Emre camii derneği bahçesinde çocuklar için oyun alanı kuruldu. Camii derneği bünyesinde oluşturulan cenaze fonu üye bilgilendirme toplantısına gelen ailelerin çocuklar kendileri için oluşturulan oyun alanında eğlenceli vakit geçirmeleri sağlandı. 

Öte yandan çocuklar doyasıya eğlenirken, cam ağacının altında bir şeyler arama yerine caminin yanına kurulan oyun çadırında doyasıya gönüllerince eğlendiler.

Kur’an-ı kerim tilaveti, Mevlidi şerif, ve dualar edildi

Amerika Birleşik Devletleri’nin, New Jersey ve Pennsylvania eyaletlerinde hizmet veren Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı camilerin din görevlilerinin katılımları ile Kur’an-ı kerim tilaveti, Mevlidi şerif, ve dualarla edildi.

ABD cenaze fonu projesi 7 yıl önce hayata geçirilememişti

ABD’deki Türklerin cenaze işlemleri özel firmalar tarafından 8-10 bin dolar gibi fiyatlarla sağlanıyor. Amerika Birleşik Devletlerinde, Diyanet Center of Amerika tarafından camii dernekleri ile iş birliği kapsamında  7 yıl önce oluşturulan ve 2 yıl ayakta kalıp daha sonrasında yeterli üyenin toplanamaması sonucunda proje hayata geçirilememişti.  

ABD’de New York, Ohio, Kentucky, Maryland, Florida, Massachusetts ve New Jersey eyaletlerinde Müslüman mezarlıkları bulunmaktadır. 

 

New York’ta Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü
New York’ta Geleneksel Türk Günü Yürüyüşü Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu tarafından ABD’nin New York kentinde düzenlenen geleneksel Türk Günü Yürüyüşü...
Philadelphia Union, deplasmanda 3-0 kazand
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  MLS Ligi 14. hafta maçında  Philadelphia Union, deplasmanda New England’ı 3-0 mağlup etti.  Union, deplasmanda Ligde zor...
Türk Bayrağı, New York’ta Göndere Çekildi
Türk Bayrağı, New York’ta Göndere Çekildi New York’un dünyaca ünlü finans merkezi Wall Street’te düzenlenen törende, Türk bayrağı 24. kez göndere çekildi....
ABD’de Kongre binasında kokain bulundu
ABD’de Kongre binasında kokain bulundu ABD’de Kongre Polisi, ülke yönetiminin merkezi konumundaki Capitol Hill binasında, içerisinden kokain çıkan bir paket...
ABD’de baharatlı cips yedikten sonra kalbi duran çocuğun ölüm nedeni acı bibermiş
ABD’de baharatlı cips yedikten sonra kalbi duran çocuğun ölüm nedeni acı bibermiş ABD’de baharatlı tortilla cipsi yedikten sonra beklenmedik bir...
BM Genel Sekreteri Guterres: Refah’a yönelik hiçbir saldırı kabul edilemez
BM Genel Sekreteri Guterres: Refah’a yönelik hiçbir saldırı kabul edilemez Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Gazze’ye açtığı...
Biden ile Trump canlı yayında kozlarını paylaşacak
Biden ile Trump canlı yayında kozlarını paylaşacak ABD’de 5 Kasım’daki başkanlık seçimleri için Joe Biden ile Donald Trump arasındaki ilk...
New York City, Philadelphia Union’nu 2-1 mağlup etti.
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  Philadelphia Union’nun, kan kaybetmeye devam ediyor! Union 1 New York City 2 maç sonucu. Philadelphia Union,...
ABD: Gürcistan’daki demokratik gerilemeden derin endduyuyoruz
ABD: Gürcistan’daki demokratik gerilemeden derin endduyuyoruz Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, ABD’nin Gürcistan’ın yabancı ajan yasa tasarısından derin endişe duyduğunu dile...
NYT yazarı, Netanyahu’nun kurtuluşu için ABD ve Biden’ı kullanmaya hazır olduğunu söyledi
NYT yazarı, Netanyahu’nun kurtuluşu için ABD ve Biden’ı kullanmaya hazır olduğunu söyledi Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin ünlü yazarlarından...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ