$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

TFF Başkanı Nihat Özdemir’den hakemlere! “Yeni bir dönem başlıyor, gördüğünüzü çalın…”

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Nihat Özdemir hakemlerin en az konuşulduğu bir ortama kavuşacaklarına inandığını belirterek, “Öncelikle, tüm …

TFF Başkanı Nihat Özdemir’den hakemlere! “Yeni bir dönem başlıyor, gördüğünüzü çalın…”
  • 04.01.2022
  • 157 kez okundu

Türkiye Futbol Federasyonu Lideri Nihat Özdemir hakemlerin en az konuşulduğu bir ortama kavuşacaklarına inandığını belirterek, “Öncelikle, tüm hakemlerimize, burada bulunan konuklarımıza, spor ailemize, futbolseverlerimize ve milletimize, 2022 yılında başta sıhhat olmak üzere, huzur ve memnunluk diliyorum. Salgınla amansız bir biçimde gayret veren ülkemizin ve tüm dünyanın, en kısa müddette tam olağana dönmesini temenni ediyorum. 2.5 yılı TFF Başkanlığım devri olmak üzere, yaklaşık 7 yıldır hakemlerimizle beraberim. Bu süreçte birçok hakem seminerine katıldım, bilhassa hakemlerimizin yanında olmak, onları anlamak ve dayanak vermek istedim. Türk hakemliğinde yeni yılla birlikte, yeni bir periyot başlıyor. İhtilal sayılacak bir projeyi hayata geçiriyoruz. Hakemliğimizde bilimsel ve teknoloji kullanımına yeni bir anlayış getiriyoruz. Muhteşem Lig ve 1’inci Lig Kulüpler Birliğimiz ile ortaklaşa, Türk Futbol Hakemliği Çalışma Kümesi oluşturduk. Bu işi, tüm paydaşlarıyla ve konsensüsle çözmek için birinci kez bu derece geniş kapsamlı formda bir ortaya geldik. Tekrar hakemliğin dünyadaki en değerli isimlerinden David Elleray ile danışman olarak anlaştık. Sayın Elleray, bizlere bir kıymetlendirme raporu sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kurulumuzda, iki aydır yeni sistem üzerinde ağır bir biçimde çalışmalarda bulunuyoruz. Bütün liderlerimiz bu toplantılara katılıyor, fikirlerini söylüyorlar. Samimi biçimde bu projeye inançlarını ve dayanaklarını anlatıyorlar. En son geçtiğimiz hafta Riva’da, liderlerimizin iştiraki ile yaptığımız bir toplantımız oldu. Toplantıda; tüm liderlerimiz çalışmalarla ilgili olumlu izlenimlerini yineledi. Hatta ziyaretimize gelen Beşiktaş kulübümüzün lideri sayın Ahmet Parıltı Çebi, Riva’dan çok düzgün izlenimlerle ayrıldığını, yeni periyotla birlikte hakem yanılgılarının olmayacağının muştusunu verebileceğini kamuoyuna anlattı. Bu projeye takviye veren tüm lider ve yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Özetle; futbol ailesinden, liderlerimizden umut veren, optimist bildiriler alıyoruz. Biliyorum ki, MHK de hakemler de bugüne kadar ki yanılgıların farkındalar ve yanlışları minimuma indirmek için düzgün niyetle çalışıyorlar. İnşallah, bu işi daima birlikte çözeceğiz. Bu yolun sonunda; hayal ettiğimiz üzere hakemin en az konuşulduğu bir futbol ortamına kavuşacağız, Türk hakemliği Türk futbolunun odak noktasından çıkacak” diye konuştu. 

MHK DEĞİŞİMİ İLE BİRLİKTE, HAKEMLERİMİZİN DÜZGÜN GİDEN PERFORMANSI OLDUĞUNU GÖZLEMLİYORUZ

Merkez Hakem Heyeti’nde yaşanan değişim için de Özdemir, “Bildiğiniz üzere dönem içerisinde Merkez Hakem Heyetimizde bir değişiklik yaşadık. Sayın Serdar Tatlının istifası sonrasında, acilen aksiyon alıp, Sayın Ferhat Gündoğdu başkanlığında yeni bir şura oluşturduk. Sayın Gündoğdu’nun hem hakem, hem akademisyen hem de yönetici kimliğiyle, Türk hakemliğinde değerli projelere imza atacağına inanıyorum. 27 Ekimde misyona başlayan yeni konseyimiz, iki aylık süreçte, kıymetli adımlar attı. Öncelikle VAR takımını genişletmek için çalışmalarına başladı. TFF İdare Şurası olarak bizler de talimat değişiklikleri ile kendilerine takviye verdik. Gelecek dönem Spor Toto 1’inci Ligde VAR sistemini hayata geçirecek olmamızı da göz önüne alan şuramız, VAR projesini aralık ayı ile birlikte devreye sokup var sertifika sürecini tamamlayan hakemlerimizi AVAR2 olarak alana sürdü. Yeniden Aralık ayı sonunda, umut vaat eden hakemlerimizi pahalandırmak üzere, çok geniş kapsamlı eğitim ve testler içeren bir seminer düzenlendi. Türk hakemliğine yeni yüzler kazandıracak, hakemliğimizin geleceğini sağlama alacak tüm bu çalışmalar, artarak devam edecektir. MHK değişimi ile birlikte, hakemlerimizin uyguna giden bir performansı olduğunu gözlemliyoruz ve bu bahiste umutluyuz. Bu kapsamda, tüm kulüplerimizden beklentimiz, devam eden Türk hakemlik sistemi çalışmalarına da katkı veren Merkez Hakem Heyetimize her manada dayanak olmalarıdır” formunda konuştu. 

GÖRDÜĞÜNÜZÜ ÇALIN, TEREDDÜT ETMEYİN

Özdemir, ligin ikinci yarısı öncesinde hakemlerden ellerinden gelenin en güzelini yapmalarını isterken, “Son olarak sizlere seslenmek, birtakım ikazlarda bulunmak istiyorum. Mevcut futbol ortamında güç bir misyon yapıyorsunuz. Futbolun en kritik aktörü olarak, maalesef, kusur krediniz yok denecek kadar az. Zira futbol çok büyüdü, beklenti arttı, tenkit fazlalaştı. Hasebiyle sizlerin yükü çok ağırlaştı. Bu ortamda sizlerin yükünü hafifletmek ismine, bizler elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz. Fakat sizlerden de azami uygun idareler bekliyoruz. Alanda gerilmeyin, sakin olun, tereddüt etmeyin, gördüğünüzü çalın, korkmayın, cesurca kararlar alın. Ancak en değerlisi inanç hissini verin. İrtibat dilinize kesinlikle dikkat edin fakat Türk hakemliğini alanda ezdirmeyin. Unutmayın ki, sizler federasyonumuzu temsil ediyorsunuz. Sizlerin ikinci yarıda çok başarılı olacağınıza inanıyorum” diye konuştu.

HAKEMLERİMİZE MUVAFFAKİYETLER DİLİYORUM

Kokart merasimi öncesi tüm hakemlere muvaffakiyet dileyen Özdemir, “Birazdan FIFA kokart törenimizi yapacağız. Birinci kere FIFA kokartı takacak olan hakemimiz Zorbay Küçük ile, Seçkin kategoriye yükselen Halil Umut Meler’i tebrik ediyorum. Tekrar, Katar 2022 Dünya Kupası aday hakem seminerine davet edilen Seçkin hakemimiz Cüneyt Çakır’ın da muvaffakiyetlerinin devamını diliyorum. Sözlerimi tamamlarken, tüm hakemlerimize dönemin ikinci yarısı için muvaffakiyet temenni ediyorum. futbol ailemize, bir kere daha yeni yılda sıhhat, huzur ve muvaffakiyet dileklerimi sunuyorum. Herkese hürmet ve sevgilerimi sunuyorum” dedi. 

AĞAOĞLU: HAKİKAT OLDUĞUNA İNANDIĞINIZ KARARI VERİN 

Kulüpler Birliği Lideri Ahmet Ağaoğlu, hakem sistemiyle ilgili çalışmaların sürdüğünü söylerken, “Kısa müddette değerli bir uzaklık kaydettik. Çalışmalar bizi çok farklı bir noktaya getirdi. Oynattığınız bir durum, vermediğiniz bir gol çok büyük sonuçlar doğuruyor. Kulüplerimizin ekonomik durumu verilen kararlarla bizler kadar sizlerin de elinde. Biz bir aileyiz. Sizlerin yapmış olduğu işin yükünü biliyoruz. Adalet dağıtmak sıkıntı bir aksiyon. Bu hareket için de cüret sahibi olmalısınız. Hakikat olduğunu inandığımız kararı verin, o düdüğü çalın. Kulüpler Birliği ve kulüpler olarak o hamasetin ardında biz varız. Kulüplere, federasyona ve MHK’ya inancın, bireylere güvenmeyin. Hiçbirinizin gelmiş olduğunuz, mesleğinizi getirdiğiniz noktaya kimse sayesinde gelmediniz. Eğitim düşüncemiz var. En yeterli eğitim nasıl veriliyorsa bunu yerine getirmek bizim görevimiz” dedi.

GÜNDOĞDU: 53 DAKİKA 38 SANİYE OLAN TOPUN OYUNDA KALAMA MÜHLETİNİ ARTIRMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Merkez Hakem Heyeti Lideri Ferhat Gündoğdu, hakemliği daha güzel bir düzeye çıkarmak için çalıştıklarını lisana getirirken, “Futbol yalnızca bir oyun lakin sanayi haline geldi. Futbolun tüm paydalarının yaptığı işler mercek altına aldı. Kendi işlerimize bakıldığı vakit mevcut yordamlarda değişim olduğunu görüyoruz. Bu dönüşümü nasıl hayata geçtiğini fark ediyorsunuz. Sıkıntılara ortak akılla tahlil buluyoruz. Çalışma kümesinde daha fazla empati yapıldığın görmekteyiz. Ortak gaye futbolun marka bedelini yükseltme. Hakemler olarak büyük efor içerisindeyiz. Temelinde şeffaflık ve hesap verebilirlik olarak devam ediyoruz. Vazifeye geldiğimiz iki aylık periyotta liglerimizi en güzel biçimde tamamlayarak değerli projeleri hayat geçirmeye çalıştık” dedi.

KARARLARDA DENGELİ OLMA GAYESİNDEYİZ

Gündoğdu, Hakemlik İdare Sistemi’ni kurduklarını ve bunun hakemler için büyük bir kıymet arz ettiğini belirtirken, “Önümüzdeki yıl Spor Toto 1’inci Lig’de VAR yer alacak.  Hakemlerimizin 17nci hafta prestiji ile AVAR olarak deneyim kazanmasını istedik. Önümüzdeki yıl Spor Toto Harika Lig ve Spor Toto 1’inci Lig için 10 genç hakemi 1’nci Lig hakem takımına kattık. Hakemlerle ilgili dataları federasyon yapısında toplayacağız. Hakemlik İdare Sistemini oluşturmaya başladık. Hangi yönetici gelirse gelsin sürdürülebilir bir sistem bulacak. Bayan futbolunun gelişimine katkı sağlayacak bayan hakemlerimizin liderliğinde çalışmalar başlattık.  İlk yarıdaki yanlışlarımızı masaya yatıracağız, gayelerimizi ferdi amaçlara çevirerek hakemlere bildirim edeceğiz. 53 dakika 38 saniye olan topun oyunda kalma müddetini ikinci yarı artırmaya çalışacağız. Futbolda sıfır yanılgı imkansız lakin dengeli olmak en temel hedefimiz. İş birliğine kıymet veriyoruz. Birinci yarıda gösterdiğiniz yardım ve takviyesi sürdürmenizi istiyoruz” halinde konuştu. 

SANCAK: 4 BÜYÜK KULÜP FOBİSİNDEN KURTULMANIZ LAZIM

Adana Demirspor Lideri Murat Sancak, hakemliğin sıkıntı bir meslek olduğunu söylerken, “Çok sıkıntı bir iş. Gördüm yaşadım. Geldiğimiz noktada zevk alarak bu işi yapıyorum. Futbol bir oyun. Her türlü sonuç var. O gün kim istediyse o kazanıyor. Kaybederken kendimizi sorgulamalıyız. Haneler olarak meşakkatli ve kutsal bir vazife yapıyorsunuz. Bir kararla kentin futbolcuların bahtını değiştiriyorsunuz.  4 büyük kulüp fobisinden kurtulmanız lazım. Çok pahalı kulüpler ancak yalnızca 4 kulüp yok. Birlikte hareket etmeliyiz. Adana Demirspor’un haklarını koruyacağıma kelam verdim. Alana çıktığınızda kulaklarınızı kapatın, gördüklerinizi çalın. Bir 90 dakika 4üncü hakeme bu kadar saldırılır mı?. Karar verdiğinde zati dönmüyor, dönerse esasen VAR’dan döner. Gördüğünüzü çalın ve gidin. Dünya kadar yanılgı yapıyoruz. Siz de yapabilirsiniz. Adil olun. Hayat çok kısa. Herkes yaptığının hesabını verecek” açıklamasında bulundu.

HURMA: HAKEMLERİ DAİMA KONUŞMAK YERİNE SİSTEM KURALIM DEDİK VE ADIM ATTIK

VavaCars Fatih Karagümrük Kulübü Lideri Süleyman Hurma, hakemlerin maç öncesi ve maç sonrası çok konuşulduğuna vurgu yaparken, “Hakemlik Türk futbolunun en çok konuşulan konusu. Kangren haline getirdik. Geçen dönem hakemlerle ilgili konuşurken şunları söyledik; yıllardır hakemlerle ilgili konuşuyoruz, üyeleri beğenmiyoruz bir adım bile atamadık. Biz kendi üzerimize düşeni yapalım, sistem çalışalım, bunu önerelim. Sonra hakemlerden isteyelim. Ahmet Işık Çebi ve Ahmet Ağaoğlu buna sıcak yaklaştı. Birinci sefer bir federasyon lideri bu hususa parmak bastı. Evvelden biz bağıra çağıra konuşur gün sonunda elimizde bir şey olmadan geri dönerdik. Mert olmak demek korkmak değil, dehşetin varlığına karşı hakikat olanı yapmaktır. Maçtan evvel hakemlerle ilgili konuşmamalıyız, maçlardan sonra hakemlerimizle ilgili konuşmamalıyız, oyuncularımız da yerde yatmamalı. Hakemler baskı altına alınmamalı. Medya mensuplarını lehine ve aleyhine bir mevzu saatlerce tartışmamalı” tabirlerini kullandı. 

YABANCI HAKEMİ KİMSE İSTEMEDİ

Yabancı hakemi hiçbir kulübün istemediğini lisana getiren Hurma, “Yabancı MHK, yabancı hakem gelecek denildi fakat kimse bunu istemedi. Kendi çocuklarına güvendi. Bu hakemler bizim çocuklarımız. Tahlil bizdedir, kendi çocuklarımıza dayanak olmalıyız. Çalışmalarımızın sonunda şeffaf ölçülebilir bir sistem oluşur” dedi. 

Etiketler: / / / /

T. Baribo attı Philadelphia Union farklı kazandı
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER PHILADELPHIA – Philadelphia MLS  Lig’in 24. haftasında Philadelphia Union, Subaru Park’ta New England Revolution’ı 5-1 mağlup etti. T. Baribo,...
ABD’de genç futbolcu Cavan Sullivan MLS Lig tarihine geçti!
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER PHILADELPHIA – Amerika Major League Soccer, MLS Lig takımlarından Philadelphia Union’un 2009 doğumlu orta sağ oyuncusu Cavan...
ABD: Türkiye’nin Suriye ile normalleşmesine karşıyız
ABD: Türkiye’nin Suriye ile normalleşmesine karşıyız ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Suriye arasındaki normalleşme çabalarını desteklemediklerini açıkladı. Suriye’de 12 yıldır...
Rüşvetçi ABD’li senatör Bob Menendez’i jüri suçlu buldu
Rüşvetçi ABD’li senatör Bob Menendez’i jüri suçlu buldu ABD’de hakkında yolsuzluk ve rüşvet soruşturması yürütülen Senatör Bob Menendez mahkeme jürisi...
Valisi Hochul, eyalet çapında okullarda akıllı telefon kullanımıyla ilgili yeni bir çalışma başlattı 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER NEW YORK – Vali Hochul, New York Okullarında akıllı telefon kullanımıyla eyalet çapında paydaşlarla yuvarlak masa etrafında...
New York polisi Trump Tower önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – Trump mitinginde ateş açılmasının ardından polis New York’taki Trump Tower’da güvenlik önlemlerini artırıldı. Eski...
Belediye Başkanı Adams, Trump’a yönelik suikast girişimi ile ilgili açıklama yaptı 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – New York Belediye Başkanı Eric Adams, Donald Trump’a yönelik suikast girişiminin ardından açıklama yaptı....
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı ABD’de Texas, Idaho, Ohio ile Georgia eyaletlerindeki bazı...
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’a suikast girişiminde bulunan şüpheli...
Şampiyon İspanya
Şampiyon İspanya 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) finalinde İngiltere’yi 2-1 mağlup eden İspanya, 17. kez düzenlenen turnuvada 4. şampiyonluğuna...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ