$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Şişkinlikten kurtulmak için etkili 15 ipucu

Beğenilen olmayan bir şişkinlik hissi yaşayanlardansanız ve bir gün evvel giydiğiniz kot pantolonunuzda sonraki gün düğmelerini zar güç …

Şişkinlikten kurtulmak için etkili 15 ipucu
  • 06.01.2022
  • 146 kez okundu

Beğenilen olmayan bir şişkinlik hissi yaşayanlardansanız ve bir gün evvel giydiğiniz kot pantolonunuzda sonraki gün düğmelerini zar güç iliklediyseniz, bazı alışkanlıklar edinerek bu meseleye bir son verebilirsiniz.

Can sıkıcı şişkinlik problemine karşı ömür biçimindeki küçük değişiklikler büyük bir fark yaratabilir.

Diğer nedenler mümkün olsa da şişkinlik çoğunlukla beslenme nedeniyle ortaya çıkar. Kimi besinler sindirim sırasında başkalarından daha fazla gaz üretir.

Bunun haricinde gerilim, çok oturma, sistemsiz yahut dağınık beslenme, çok rahatsız edici olabilen sindirim zahmetlerinin nedenlerinden bazılarıdır. Bütün bunlar, sindirim sistemindeki rahatsızlık nedeniyle kendine inancı olmayan, ağrı ve şişkinliğin ne vakit başlayacağını bilmeden konutundan çıkmaktan kaçınan bir kişinin ömür kalitesini etkileyecektir.

Sindirim sistemindeki sorunlar kişinin tıpkı vakitte bağışıklığını da yok eder, zira insan bedeninin savunma sistemi büyük ölçüde bağırsakların sıhhatine bağlıdır. Bu nedenle sıhhatsiz bağırsaklar, irritabl bağırsak sendromu da dahil olmak üzere çeşitli hastalıkların gelişimine yol açabilirler.

ŞİŞKİNLİKTEN KURTULMAK İÇİN İPUÇLARI

Aşağıdaki hayat usulü ipuçlarını uygulayarak şişkinlikten kurtulabilirsiniz:

Probiyotikler

Birtakım probiyotik destekleri gaz yahut şişkinliğe neden olabileceğinden, uzmanlar daha yeterli bir tahlilin bu sağlıklı bağırsak bakterilerini içeren bir diyet olduğunu söylüyor. Yoğurt, diyetinize probiyotik almanın en kolay yollarından biridir. Lahana turşusu üzere fermente sebzeler yiyebilir yahut kombucha ve kefir üzere içecekleri de tüketebilirsiniz. Yalnızca dikkatli olun zira bazen endüstriyel olarak üretilen bu cins eserler çok fazla şeker içerebilir.

Kâfi Ölçüde Sıvı Alın

Muhtemelen nasıl daha fazla su içmeniz gerektiğine dair sayısız şey okudunuz. Bu sebepsiz değil. Su dışkınızı yumuşatacak, bu da geçişi kolaylaştıracak, şişkinlik ve kabızlığı azaltacaktır. Gerçek ölçüde sıvı alımı ayrıyeten bağırsaklardaki salgıları da artırır.

Sodyum Alımınızı İzleyin

Bilhassa tuzlu bir yemekten sonra şişkinlik hissederseniz, sodyumu suçlayabilirsiniz. Diyetinizde çok fazla varsa, böbrekleriniz su meblağ. Güzel haber şu ki, sodyumun azaltılması bedendeki fazla suyu temizlemelerine yardımcı olur ve bu da şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Bilhassa hazır ve paketli yiyeceklerin tüketilmemesi ve satın alırken sodyum içeriğine dikkat edilmesi önerilir.

Meyveleri Soymayın

Meyveleri yemeden evvel soyma alışkanlığınız varsa tekrar düşünün. Elma yahut armut kabuğu, sindirime yardımcı olan çözünmeyen liflere sahiptir.

Çok Lif Alımına Dikkat Edin

Evet, lifler iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Lif şişkinliği gidermeye yardımcı olsa da çok tüketimi şişkinliğe neden olabilir. Pektin, sindirimi daha yavaş olan suda çözünür bir liftir ve elma ve armut üzere meyvelerde yüksek ölçüde bulunur. Daha yavaş sindirim nedeniyle uzun müddetli tokluk hissi yaratsa da çok tüketimi şişkinliğe de neden olabilir. Lif bakımından güçlü yiyecekleri çok fazla yerseniz, bedeninizin onları parçalamasına yardımcı olmak için bol su içtiğinizden emin olun.

Gazlı İçeceklerden Kaçının

Gazlı içeceklerdeki kabarcıklar, şişkin bir göbek için ana hatalılardan biridir. Bu nedenle, su ile değiştirilmesi gereken tüm gazlı içeceklerden katiyen kaçınılması önerilir.

Karbonhidrat Alımını Azaltın

Ekmek ve makarna üzere besinlerde bulunan nişasta, su tutulmasına neden olabilir. Bu cins yiyeceklerin tüketildiği vakte dikkat etmek kıymetlidir, bu nedenle sonraki sabah şişkinlik için uyanmamak için yatmadan evvel karbonhidratlardan kaçınmaya çalışın.

Kimi Zerzevat Cinslerine Dikkat Edin

Lahana, brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası üzere zerzevatları içeren turpgiller, midenizi şişirebilecek çok fazla gaz açığa çıkaran kompleks trisakkaritler (glikoz, galaktoz ve fruktoz) bakımından zengindir. Natürel ki bu, bu zerzevatları diyetinizden büsbütün çıkarmanız gerektiği manasına gelmez, fakat sizin için en uygun ölçüyü bulmanız gerekir.

Süt Eserlerine Dikkat Edin

Süt eserlerine karşı alerjiniz yahut laktoz yahut kazeine karşı çok hassaslığınız varsa güzel olmayan şişkinlik belirtileri yaşayabilirsiniz. Süt ve süt eserlerini birkaç hafta diyetinizden kaldırmayı deneyin ve bedeninizin buna nasıl reaksiyon vereceğini denetim edin.

Çok Yemekten Kaçının

Bir sonraki öğüne kadar birkaç saat beklerseniz, yemek vakti geldiğinde çok acıkırsınız, bu da çok yemeye ve midenin şişmesine neden olabilir. Bu nedenle gün içinde birkaç küçük öğün yemek çok daha uygun bir seçenektir.

Potasyum Açısından Varlıklı Yiyecekleri Eksik Etmeyin

Potasyum üzere mineraller beden sıvılarını dengelemeye ve şişkinliği önlemeye yardımcı olur. Muz, kavun, mango, ıspanak, domates, fındık ve kuşkonmaz, asparajin ismi verilen amino asitleri içeren potasyumla dolu besinlerdir. Bedenden fazla sıvının atılmasına yardımcı olan bir diüretik vazifesi gören bu amino asitlerdir.

Zencefil Alımınızı Artırın

Zencefil, yiyeceklerin sindirim sisteminden geçişini hızlandırır ve bağırsaklarda kalma müddetini azaltır, bu nedenle onu çaya yahut yemeklere baharat olarak eklemekten çekinmeyin.

Karnınıza Masaj Yapın

Şişkinliği önlemek için birçok kişinin çok tesirli olduğunu söylediği göbek masajını deneyin. Karnınıza sindirim sistemi istikametinde masaj yapmayı deneyin. Sağ kalça bölgesine parmaklarınızla hafif bir baskı uygulayın, elinizi yavaşça kaburgalar tarafında ve akabinde aşağı çekin. Kulağa tuhaf geliyor fakat nitekim işe yarıyor.

Glütene Dikkat Edin

Süt eserlerinde olduğu üzere problemlere neden olmak için glütene alerjiniz olması gerekmez. Fakat buna glütene hassassanız yahut çölyak hastalığınız varsa makarna yahut tahılların neden olduğu iltihaplanma, şişkinlikten çok daha berbat olabilir. Lakin şişkinlik de bir şeylerin yolunda gitmediğinin ve hekiminizi ziyaret etmenin vaktinin geldiğinin düzgün bir göstergesi olabilir.

Şeker Açısından Güçlü Besinleri Azaltın

İşte şeker alımınızı azaltmak için öbür bir neden daha. Şeker, bağırsaklarınızdaki gazları hür bırakan bakterileri besler. Daha fazla şeker, daha fazla gaz manasına gelir ve daha fazla gaz, daha fazla şişkinlik manasına gelir.

ŞİŞKİNLİĞİ ÖNLEYEN BESİNLER

İşte şişkinlikle savaşmak için birtakım düzgün yiyecekler:

Kereviz

Tansiyonla ilgili problemleriniz varsa, bu bitki onu düşürmeye yardımcı olur. Ayrıyeten şahane bir idrar söktürücü ve şişkinliğe karşı çok tesirli bir savaşçı olduğu için bedenin temizleyicisi olarak bilinir. Tadını sevmiyorsanız smoothie’lere yahut meyve suyu karışımlarına ekleyebilirsiniz.

Salatalık ve Havuç

Salatalıkları küp formunda doğrayın ve şişkinliği gideren bir antioksidan olan kuersetin içeren lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklarla kendinizi şımartın. Havuç mükemmel bir idrar söktürücüdür ve kabızlığı önleyebilir, kanı temizler ve sindirim üzerinde olumlu tesirleri vardır. Havuç suyu uzun vakittir karaciğer ve genel olarak beden için çok tesirli bir temizleyici olarak biliniyor. Bir meyve sıkacağı içine havuç, salatalık, kereviz ve maydanoz koyun ve şişkinliğe karşı şahane bir içecek elde edin.

Prebiyotik Tüketin

Yoğurt, lahana turşusu ve kefir üzere fermente besinlerde bulunan probiyotiklerin tersine, prebiyotikler sebzelerde, tam tahıllarda ve ham balda bulunur. Ayrıyeten enginarda, pırasada, elmada ve kuşkonmazda bulunurlar ve bunlar şişkinliği yatıştırmaya ek olarak kabızlık ve böbrek sıkıntılarına da yardımcı olur.

Tropikal Meyveler

Ananas ve papaya, proteinleri parçalayarak ve sindirimi kolaylaştırarak şişkinliğe yardımcı olan enzimler içerir. Orta öğün için papaya, ananas ve Hindistan cevizi suyu smoothieleri hazırlayın. Papaya, tahriş edici besinleri parçalamaya yardımcı olan doğal bir sindirim enzimi içerir.

Limonlu Ilık Su

Bu karışım metabolizmayı hızlandırmaya, cilt kalitesini düzgünleştirmeye ve beden nemini artırmaya yardımcı olur. Limonlu ılık su içmek hazımsızlık ve şişkinliği hafifletmeye yardımcı olur.

Muz

Sodyum intoleransı nedeniyle su tutma ile ilgili sıkıntılar mı yaşıyorsunuz? Muz dostunuzdur zira bu meyve mideden sodyum ve suyun atılmasına yardımcı olan potasyum açısından zengindir.

Nane Çayı

Nane çayı ile hazımsızlığı ortadan kaldırabilirsiniz. Bu çayın şişkinliği gidermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Yulaf

Yulaf, iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve lif bakımından zengindir. Sistemli yulaf ezmesi tüketimi şişkinlik riskini azaltabilir.

Etiketler: / / / /

New York polisi Trump Tower önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – Trump mitinginde ateş açılmasının ardından polis New York’taki Trump Tower’da güvenlik önlemlerini artırıldı. Eski...
Belediye Başkanı Adams, Trump’a yönelik suikast girişimi ile ilgili açıklama yaptı 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – New York Belediye Başkanı Eric Adams, Donald Trump’a yönelik suikast girişiminin ardından açıklama yaptı....
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı ABD’de Texas, Idaho, Ohio ile Georgia eyaletlerindeki bazı...
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’a suikast girişiminde bulunan şüpheli...
Şampiyon İspanya
Şampiyon İspanya 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) finalinde İngiltere’yi 2-1 mağlup eden İspanya, 17. kez düzenlenen turnuvada 4. şampiyonluğuna...
Saldırıya uğrayan Trump’tan ilk açıklama
Saldırıya uğrayan Trump’tan ilk açıklama Silahlı saldırıda sağ kulağından yaralanan ve hastaneye kaldırılan Trump, sosyal medyadan açıklama yaptı. 5 Kasım’da...
Trump’a ateş eden kişi öldü
Trump’a ateş eden kişi öldü ABD Gizli Servisi Sözcüsü Guglielmi, eski ABD Başkanı Trump’a yapılan saldırının miting alanının dışından gerçekleştirildiğini...
Obama: Demokrasimizde siyasi şiddete kesinlikle yer yok
Obama: Demokrasimizde siyasi şiddete kesinlikle yer yok Eski ABD Başkanı Barack Obama, Donald Trump’a yönelik saldırıya tepki gösterdi. Obama, “Demokrasimizde...
Biden Trump’a yönelik saldırıyı kınadı
Biden Trump’a yönelik saldırıyı kınadı ABD Başkanı Joe Biden, eski ABD Başkanı Donald Trump’a, seçim kampanyası sırasında düzenlenen saldırıyı kınadığını...
Trump’ın mitinginde silahlı saldırı
Trump’ın mitinginde silahlı saldırı Başkan adayı Donald Trump’ın Pensilvanya’daki mitinginde ateş açıldı. Trump, kurşunun sağ kulağına isabet ettiğini söyledi, “Ülkemizde...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ