$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Kuersetin içeren yiyecekleri daha sık yemek için 7 iyi neden

Kuersetin (Quercetin), suda çözünür bitki hususları olan flavonoidler kümesine ilişkin güçlü bir antioksidandır. Meyve ve sebzelerin donuk …

Kuersetin içeren yiyecekleri daha sık yemek için 7 iyi neden
  • 07.01.2022
  • 142 kez okundu

Kuersetin (Quercetin), suda çözünür bitki hususları olan flavonoidler kümesine ilişkin güçlü bir antioksidandır. Meyve ve sebzelerin donuk, lacivert ve koyu kırmızı renginden sorumlu olan bu bitki pigmentidir.

Böğürtlen, yaban mersini, kırmızı üzüm ve soğanın sıhhatin harika yardımcıları olduğunu biliyoruz. Bunun sırrı kısmen kuersetin unsurunda yatıyor. Lakin bu cins yiyecekler elbette diğer güçlü antioksidanlar da içerir.

En varlıklı kuersetin kaynağı taze kırmızı soğandır, 1 kilogram kırmızı soğan 300 mg’a kadar kuersetin içerebilir.

Kuersetin ayrıyeten taze nar suyu, kırmızı elma ve brokolide de bol ölçüde bulunur.

KUERSETİNİN SIHHATE 7 YARARI

Kuersetin, öteki flavonoidler üzere antiviral, antimikrobiyal ve antialerjik özelliklere sahiptir. Bu flavonoid, kalbi ve bağışıklığı güçlendirir. Araştırmalar ayrıyeten güçlü kanser önleyici özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir.

Kuersetin, iltihap önleyici özellikleri sayesinde romatoid artrit ve öbür otoimmün hastalıklar üzere çeşitli inflamatuar sıhhat problemlerine da yardımcı olur.

Alerjileri ve Astımı Giderir

Kuersetin, antihistaminik tesiri sayesinde mevsimsel alerjilerin yanı sıra belli besinlere karşı toleranssızlığa da büyük ölçüde yardımcı olur. Burun akıntısı, horlama, hapşırma, şişkinlik üzere beğenilen olmayan alerji semptomlarını azaltır.

Bedeniniz doğal olarak alerjik tepkisi tetikleyen hususlar olan histaminler üretir. Kuersetin onlarla savaşır ve alerjilere karşı bedeni tam manasıyla güzelleştirir.

Kuersetin ayrıyeten astıma da yardımcı olabilir. Çalışmalar ayrıyeten üst teneffüs yollarının iltihaplanmasını giderdiğini de göstermiştir.

Kalp ve Damar Sıhhatini Korur

Sık sık kuersetin açısından varlıklı besinler tüketirseniz, kan damarlarınız daha sağlıklı olur ve sirkülasyonunuz daha âlâ hale gelir. Bu otomatik olarak daha sağlıklı ve daha güçlü bir kalp ve daha az ateroskleroz riski manasına gelir.

Kuersetin, günümüzde giderek artan sayıda can almakta olan kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için bilhassa ileri yaştakilere önerilmektedir.

Kanser Gelişimini Önler

Kuersetin, bedende hür radikallerin neden olduğu hasarı ve ayrıyeten tümör gelişim faktörlerini azaltır. Bu nedenle, daha fazla meyve ve zerzevat tüketen şahısların kansere yakalanma risklerinin daha düşük olması şaşırtan değildir.

Birkaç çalışma, bu flavonoidin kanserin büyümesini ve yayılmasını denetim ettiğini göstermiştir. Ayrıyeten birtakım araştırmalar, kuersetinin kemoterapinin hudut sistemi hasarı, baş ağrısı ve kronik ağrı üzere ziyanlı tesirlerini hafiflettiğini göstermiştir.

Geçirgen Bağırsak Sendromuna Yardımcı Olur

Çalışmalar, kronik gerilimin bağırsaktaki mast hücrelerinin (bağışıklık sistemi hücreleri) kararsızlığına yol açtığını göstermiştir. Bu, bağırsak duvarının geçirgenliğine neden olabilir. Kuersetin, mast hücrelerine yardımcı olur ve böylelikle geçirgen bağırsak sendromu meselesini önler yahut hafifletir.

Ayrıyeten hücreler ortasındaki kontakları güçlendirdiği bilinmektedir.

Cildin Sıhhatini Düzgünleştirir

Cildinizde daha genç bir görünüm elde etmek istiyorsanız, yeşil yapraklı sebzeler üzere kuersetin açısından varlıklı besinleri mümkün olduğunca sık tüketin. İltihap önleyici özellikleri sayesinde kuersetin, cildin dermatit ve ışığa hassaslığına yardımcı olur. Her iki durumda da, bu flavonoidin çok güzel bir yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Kuersetin, hücre hasarını önlemenin yanı sıra cildi besler ve erken yaşlanmasını önler.

İltihaplanmayı ve Ağrıyı Azaltır

Kuersetin bedendeki inflamatuar sitokinlerin aktivitesini azaltır, bu da iltihaplanmanın neden olduğu ağrıda azalmaya neden olur. Ayrıyeten prostaglandin üretimini maniler, böylelikle ağrı ve iltihabı da azaltır.

Kuersetin tüketiminin artrit, prostat hastalığı ve teneffüs yolu hastalığına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Şeker Hastalığına Karşı Korur

Kuersetin, kan şekeri düzeylerini düşürür. Bu bitki pigmenti ayrıyeten pankreasın insülini daha kolay salgılamasına yardımcı olur ve tip 2 diyabetin tipik özelliği olan insülin direncinin gelişmesini pürüzler.

Nöropati, retinopati ve katarakt üzere diyabetin ziyanlı tesirlerini de azaltır.

HER GÜN KUERSETİN ALMAK İÇİN İPUÇLARI

Günlük önerilen bir kuersetin ölçüsü yoktur. Besin ve destekler yoluyla günde 500 mg’a kadar kuersetin alınabilir, lakin daha küçük ölçüler bile size sıhhat faydaları sağlayacaktır.

Her gün taze kırmızı soğan yahut taze sıkılmış nar suyu tüketerek bedeninize bu değerli flavonoidi sağlamış olursunuz. Ayrıyeten yeşil çay da zengindir, bu nedenle her gün bu üstün sağlıklı sıcak içecekten bir fincan içebilirsiniz.

Sağlıklı olması ve yüksek ölçüde kuersetin içermesi için her vakit taze ve organik olarak yetiştirilen zerzevat ve meyveleri seçin.

Kuersetin açısından varlıklı besinler:

– Kırmızı soğan (en güçlü kaynak)

– Dut

– Elma

– Siyah üzüm

– Narenciye

– Lahana

– Brokoli

– Domates

– Nar

– Kuşkonmaz

– Maydanoz

– Adaçayı

– Zeytinyağı

– Kakao

– Yeşil çay

Etiketler: / / / /

T. Baribo attı Philadelphia Union farklı kazandı
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER PHILADELPHIA – Philadelphia MLS  Lig’in 24. haftasında Philadelphia Union, Subaru Park’ta New England Revolution’ı 5-1 mağlup etti. T. Baribo,...
ABD’de genç futbolcu Cavan Sullivan MLS Lig tarihine geçti!
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER PHILADELPHIA – Amerika Major League Soccer, MLS Lig takımlarından Philadelphia Union’un 2009 doğumlu orta sağ oyuncusu Cavan...
ABD: Türkiye’nin Suriye ile normalleşmesine karşıyız
ABD: Türkiye’nin Suriye ile normalleşmesine karşıyız ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Suriye arasındaki normalleşme çabalarını desteklemediklerini açıkladı. Suriye’de 12 yıldır...
Rüşvetçi ABD’li senatör Bob Menendez’i jüri suçlu buldu
Rüşvetçi ABD’li senatör Bob Menendez’i jüri suçlu buldu ABD’de hakkında yolsuzluk ve rüşvet soruşturması yürütülen Senatör Bob Menendez mahkeme jürisi...
Valisi Hochul, eyalet çapında okullarda akıllı telefon kullanımıyla ilgili yeni bir çalışma başlattı 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER NEW YORK – Vali Hochul, New York Okullarında akıllı telefon kullanımıyla eyalet çapında paydaşlarla yuvarlak masa etrafında...
New York polisi Trump Tower önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – Trump mitinginde ateş açılmasının ardından polis New York’taki Trump Tower’da güvenlik önlemlerini artırıldı. Eski...
Belediye Başkanı Adams, Trump’a yönelik suikast girişimi ile ilgili açıklama yaptı 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – New York Belediye Başkanı Eric Adams, Donald Trump’a yönelik suikast girişiminin ardından açıklama yaptı....
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı ABD’de Texas, Idaho, Ohio ile Georgia eyaletlerindeki bazı...
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’a suikast girişiminde bulunan şüpheli...
Şampiyon İspanya
Şampiyon İspanya 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) finalinde İngiltere’yi 2-1 mağlup eden İspanya, 17. kez düzenlenen turnuvada 4. şampiyonluğuna...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ