$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

“3 yıllık imza atıp 6 ayda vazgeçmek akılalmaz bir karar”

1- 20 Aralık’ta Pereira’nın vazifesine son veren Ali Koç’un, “Covid testim yeni negatife döndü. Yarın yurt dışı seyahatlerime başlıyorum. Teknik …

“3 yıllık imza atıp 6 ayda vazgeçmek akılalmaz bir karar”
  • 12.01.2022
  • 154 kez okundu

1- 20 Aralık’ta Pereira’nın vazifesine son veren Ali Koç’un, “Covid testim yeni negatife döndü. Yarın yurt dışı seyahatlerime başlıyorum. Teknik yöneticisi belirlememiz 1-2 hafta sürebilir. Bu işler Zoom’la, telefonla olmaz” kelamlarını nasıl okumalıyız?

ALi KOÇ FINDIK FISTIK YİYEREK, UMURSAMAZ BİR HALLA GÜYA TEBAASINA HİTAP EDİYOR

MEHMET ARSLAN: KEŞKE HİÇ DUYMASAYDIK

O kelamları hiç duymasak daha uygundu. Bu dönemi feda etmiş, teslim olmuş bir lideri var F.Bahçe’nin. Lakin vücut lisanı kelamlarından daha umut kırıcı. Fındık fıstık yiyerek, umursamaz bir tutumla F.Bahçe’nin geleceğini konuşuyor. Güya tebaasına hitap ediyor. Bu hali F.Bahçe hak etmiyor. Sorun teknik yönetici sorunu değil artık. Sorun başkanlık sorunu F.Bahçe’de. Kulüp yönetilmiyor. Yandaşlara kapılar açılıyor, medyaya ayar verilmeye çalışılıyor. Futbol ekibi da hiçbir sorumluluğu olmayanların verdiği akılla dizayn ediliyor. Yazık.

UĞUR MELEKE: KOÇ’UN GRUBU YETERSİZ 

Ben, Pereira’nın gönderilmesini yanlışsız bulanlardanım, zira kadro ileriye gitmiyordu. Pereira çok tutucu bir oyun anlayışı benimsiyor ve elindeki takımın imkânlarından faydalanamıyordu. Lakin Pereira’nın yerine bir teknik adam gelmeyeceğini, yola hocasız devam edileceğini öngöremedik elbette. Koç’un 4 yıl boyunca teknik adam konusunda ideali bulamaması, idare takımının de yetersizliğine işaret ediyor. Koç’un etrafındakilerin de yeterliğini sorgulaması gerek belirli ki.

GÜNTEKiN ONAY: AMAÇ BÜYÜK OLMALI

Pereira ayrıldıktan sonra 3 hafta geçti ve F.Bahçe’nin hâlâ bir teknik yöneticisi yok. Esasen Pereira da daha evvel denenmiş yanılgılı bir tercihti. F.Bahçe’nin misyonuna ve vizyonuna uygun, büyük amaçları olan bir teknik adam kaide. F.Bahçe’nin muhtaçlığı olan; şimdiden önümüzdeki dönemin planlamasını yapacak ve radikal kararlar alabilme kapasitesine sahip, milletlerarası bir teknik adam.

2- Emre Kocadağ espriyle karışık “Biz esasen transferi yaptık” diyerek, altyapıdan A gruba çıkan Emirhan İlkhan ve Serdar Saatçı üzere gençleri işaret etti. Size nazaran Beşiktaş’ın orta transferde kesinlikle destek yapması gereken mevkiler hangileri?

BEŞİKTAŞ’IN TAKIMI GENİŞ VE GÜÇLÜ LAKİN YERLİ KALECİ TRANSFER EDİLMESİ GEREKİYOR

GÜNTEKİN ONAY: KALİTEYİ ARTIRMALILAR 

Beşiktaş’ın geniş ve güçlü bir takımı var. Aldığı sonuçlar şaşırtan. Önümüzdeki dönem kadronun genel kalitesini artıracak bir fırsat transferi olursa yapılabilir. Ayrıyeten ben her şeye karşın bir yerli kaleci alınmasından yanayım.

MEHMET ARSLAN: ÖTEKİ DEVA YOK

Beşiktaş başta olmak üzere tüm kulüplerin öbür devası yok zati. Hepsi birer Altınordu olmak zorunda. Altyapılarını modernize edip oyuncu yetiştirmek zorundalar. Ne yazık ki, planlı, programlı bir çalışma değil, mecburiyet Beşiktaş’ı bu noktaya getirdi. Şurası tartışılmaz bir gerçek; Türk futbolunun tek kurtuluşu kulüpler/spor yasasının bir an evvel Meclis’ten geçmesidir. Kulüplerin parasını istediği özgürlükte kullanan lakin hiçbir sorumluluğu olmayan yönetici zamanı son bulmadan bu kaostan çıkamayız.

UĞUR MELEKE: BU DÖNEM BU TÜRLÜ GEÇECEK

Dönem ortası teknik adam değişikliği yapan 3 İstanbul büyüğünden bir tek Beşiktaş’ın ne yapacağı aşağı üst belirli üzere. Avrupa’da yoklar, ligden koptular. Planlarını doğal olarak gelecek dönemin takımını kurmaya ve hatta daha uzun vadeli geleceğe yapıyorlar. Alttan gelen Ersin Destanoğlu’na, Serdar Saatçı’ya, Emirhan İlkhan’a bakınca Emre Kocadağ’ın açıklamaları mana kazanıyor. Lider Karaveli de o özkaynak tertibini ve o oyuncu kümesini âlâ tanıdığına nazaran Beşiktaş Yönetimi’nin bu dönemi bu türlü değerlendirmesi bana da mantıklı geliyor doğrusu.

3- Galatasaray’ın Fatih Terim’le yolları ayırması beklediğiniz bir durum muydu? Burak Elmas idaresinin bu kararını ve Domenec Torrent tercihini nasıl yorumluyorsunuz?

MEHMET ARSLAN: KARAMAN’A FIRSAT VERİLMELi

Şaşkınlık içindeyim. Fatih Terim ile 3 yıllık mukavele imzalayıp 6 ayda Terim projesinden vazgeçmek akılalmaz. Bir Muhteşem Lig kulübünün lideri geçtiğimiz günlerde, “Burak Elmas başkanlık rüştünü ispatlamak için birinci mağlubiyette Terim’i gönderecek” demişti. Haklı çıktı. Terim bu ülkenin en büyük futbol efsanesidir. Ve onun 3 yıllık bir projede 1 yıl bile olsa başarısız olma hakkı vardır. Elmas bu dirayeti gösteremedi. Kelamının ardında duramadı. Terim bunu hak etmedi. Yurt dışında macera aramasın idare. Hikmet Karaman orada duruyor. Dönem sonuna kadar da bu fırsatı hak ediyor.

UĞUR MELEKE: BİR ŞEYLER OLACAĞI AŞİKARDI

Son 15 günde yaşanan gelişmelere bakınca, bir şeyler olacağı hissediliyordu. Evvel bir yardımcı hoca kelam konusuydu. Sonra CV’sine bakınca yardımcı hoca olma ihtimali gözükmeyen Torrent görüşmesi su yüzüne çıktı. Torrent’in New York City ve Flamengo’yu çalıştırdıktan sonra gelip Galatasaray’da yardımcı hoca olması pek mantıklı görünmüyordu aslında. Yardımcı hocalığa devam edecek olsa Manchester City’de kalırdı! Bir lider bir teknik adamla elbette yolları ayırma kararı alabilir fakat metot biraz biçimsiz oldu güya.

GÜNTEKiN ONAY: TORRENT TERCİHİ FAZLA YAVUZ

Fatih Terim, G.Saray için bir teknik adamdan fazlası. Kulübün kazandığı şampiyonlukların 3’te 1’inde O’nun imzası var. Bu kararı şaşırtan buldum. Ortada önemli bir başarısızlık olduğu gerçek. Fakat dönem başından beri vurguluyorum; bu takım kalitesi şampiyonluğa oynamaz. Torrent tercihi bahadır bir karar. G.Saray’ı amaçlarına taşıyabilecek bir teknik adam mı? Mesleğinde değerli bir muvaffakiyet sayfası var mı? Yok.

4- Üç büyüklerde bu dönem ortak sorun; çabuk kırılıp oyun disiplininden uzaklaşmak. Futbolcuların kırılgan ve duygusal olarak profesyonellikten uzaklaşmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

MEHMET ARSLAN: DAİMA KAZANMAK iSTiYORLAR!

Futbolun aktörlerine bakalım: Kulüpler: 3 büyüklerin tümü ekonomik olarak iflasta.

Liderler: İktidarları her şeyin önünde. Kahraman onlar lakin kulüpleri batıran da onlar.

Futbolcular: Saha içi sahtekarlıklarını anlatmaya sözler yetmez.

Hocalar: İş insanı, siyasetçi kovalayarak kulüp arayanları yazsam, mahkemelik olurum.

Seyirci: Yalnızca kazanmayı isteyen, kazanınca uygun, kaybedince tahammülsüz bir topluluk.

Gazeteci-yorumcu: Kulübün menfaatini, mesleğinin önüne koyan ve geleceğini o kulüpte arayan bir garip küme.

Hakemler: Günah keçileri.

Sonuç: Türkiye’de futbol ahlaki açıdan çökmüş, tüm kurumları yerlerde sürünüyor. Ve bana siz, futbolcuların profesyonelliğini soruyorsunuz. (Teşekkürler Necati Akpınar)

UĞUR MELEKE: Önder EKSiKLiĞi 

Bir ekipte herkes sağlam kalıyor, herkes sonuna kadar savaşıyorsa bunu nasıl teknik adamın liderlik maharetine bağlıyorsak, aksi imaj oluştuğunda da sıkıntının yalnızca futbolcularla ilgili olmadığını söyleyebiliriz. birkaç örnek vermek gerekirse, Real Madrid’de Ancelotti misyona geldikten sonra o kırılganlık azaldı mesela. Ya da Lampard devrinde çok kolay kırılan Chelsea, Tuchel geldikten sonra Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna gitti. Kırılganlığın sebebini başkan eksikliğinde aramak lazım.

GÜNTEKiN ONAY: UYGUN ÇALIŞMIYORLAR

Bu durum yeterli antrane edilmediklerini gösteriyor. Avrupa’nın büyük liglerinde, oyuncular bizimkilere oranla tesislerde çok daha fazla vakit geçiriyor. Biz ise milyon Euro’lar verdiğimiz futbolcuları gerektiği kadar çalıştırmıyoruz.

5- Terim; Berkan, Cicaldau, Alper ve Morutan transferlerine ısrarla sahip çıkıp, “Galatasaray’ın kurtuluşu bu gençlerde. Işığı görüyorum” demişti. Pekala siz o ışığı görüyor musunuz? 

GALATASARAYLILAR, GENEL KONSEYE KADAR GİDECEK BİR SÜRECE HAZIR OLSUN

MEHMET ARSLAN: IŞIK YOKTU FAKAT GELİŞEBİLİRDİ

Hayır, kişisel olarak değerlendirdiğimde ben de bu oyuncularda o ışığı görmüyordum. Lakin gelişmeye açık bir kadroydu Galatasaray. 1 yılda mucize yaratamazlardı. Önlerindeki en büyük mahzur şampiyonluk baskısıydı. Bir yandan bu baskıyı yaşayacaklar, bir yandan da genç bir grup olacaklardı. Bunun için dirayetle hocanın ardında duracak bir idareye gereksinim vardı. Tam bilakis idare, Terim’i öne itti, fatura ona çıktı. Bundan sonra idarenin işi daha sıkıntı. Genel heyete kadar gidecek bir sürece hazır olsun Galatasaraylılar.

GÜNTEKiN ONAY: TRANSFERLER FARK YARATAMADI

Galatasaray’ın geçen yaz yaptığı transferler kadronun genel kalitesini katiyen üste çıkartmadı. Cicaldau, Morutan hatta Mustafa Muhammed dahi fark yaratan futbolcular değil. Hatta Adana Demirspor’da kiralık oynayan Yunus Akgün, Morutan’dan 1 yaş küçük ve daha uygun futbolcu. Dönem başı transfer edilen futbolculardan yalnızca Nelsson beklentilere yanıt verdi.

UĞUR MELEKE: HEPSİ GERİYE GİDİYORDU 

Gençleştirme operasyonunu olumlu buluyorum fakat o gençler de pek ileriye gitmiyorlardı güya. Morutan Türkiye’deki birinci iki maçında daha uygundu, sonra kayboldu ortalıktan. Cicaldau fevkaladeydi, COVID sonrası o da geriledi. Berkan’da da, Muhammed’de de geldikleri güne göre gerileme oldu. Van Aanholt Euro 2020 düzeyini hiç göremedi, Taylan Antalyalı geriliyor, Emre Kılınç geriliyor, Diagne geriliyor. Bir kadroda bu kadar çok gerileyen futbolcu olması, bir şeylerin yanlışsız gitmediğinin göstergesi.

6- Trabzon için ‘şamp…’ demek sanıyorum yanlış olmaz. 3 büyüklerin hocasının dahi netleşmediği bir ortamda Trabzon’un 3 transfer yapmasını, seneye hazırlık olarak mı değerlendirmeliyiz?

KİMSE KILIF ARAMASIN BRAVO TRABZON TOPLULUĞUNA

MEHMET ARSLAN: 3 BÜYÜKLER YÖNETİLEMİYOR

Trabzonspor’u şampiyon ilan eden ben değilim, 3 büyükler. Onların içinde bulundukları ‘yönetilememe hali’ Trabzonspor’u şampiyon yapıyor. Kimse bu muvaffakiyete, hakem kararı vs. diyerek kılıf aramasın. Siz elinizde megafonla havaalanı gösterisi yapacağınıza, Ahmet Ağaoğlu üzere hocanızı yüceltseniz ve gerisinde dursanız, gelecek yılı planlasanız tablo tam karşıtı olabilirdi. Bravo Ahmet Ağaoğlu, Abdullah Avcı ve Trabzonspor topluluğuna.

UĞUR MELEKE: BEYAZ BAYRAK ÇEKTİLER

Yaklaşık 30 yıldır Muhteşem Lig’i takip ediyorum, doğrusu 3 İstanbul büyüğünün birden bu kadar geride kaldığını ben hatırlamıyorum. Aslında
45 yıl sonra birinci kere üçü birden dönem ortası teknik adam göndermişler, bu bilgi de olumsuz tablonun delili. Konyaspor’a çok hürmet duyuyorum, lakin takım derinlikleri kısıtlı. O yüzden de ben Trabzonspor’un şampiyonluktaki en önemli rakibinin Başakşehir olacağını düşünüyordum, lakin onlar da en âlâ oyuncularını şampiyonluktaki en güçlü rakiplerine vererek beyaz bayrak çektiler. Trabzonspor evet, rakipsiz görünüyor şu an.

GÜNTEKiN ONAY: ZORLAYACAK RAKİP YOK

Trabzonspor çok tuhaf şeyler olmazsa bu ipi rahat göğüsler. Edin Visca transferiyle daha da güçlendiler. Kaldı ki Trabzonspor’u zorluyacak oyun istikrarına sahip bir grup yok. Puan olarak bu kadar geride kalmasa tahminen Beşiktaş yaklaşabilirdi lakin o denli bir mümkünlük da bu puan cetveliyle kalmadı.

Etiketler: / / / /

New York polisi Trump Tower önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – Trump mitinginde ateş açılmasının ardından polis New York’taki Trump Tower’da güvenlik önlemlerini artırıldı. Eski...
Belediye Başkanı Adams, Trump’a yönelik suikast girişimi ile ilgili açıklama yaptı 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – New York Belediye Başkanı Eric Adams, Donald Trump’a yönelik suikast girişiminin ardından açıklama yaptı....
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı ABD’de Texas, Idaho, Ohio ile Georgia eyaletlerindeki bazı...
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’a suikast girişiminde bulunan şüpheli...
Şampiyon İspanya
Şampiyon İspanya 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) finalinde İngiltere’yi 2-1 mağlup eden İspanya, 17. kez düzenlenen turnuvada 4. şampiyonluğuna...
Saldırıya uğrayan Trump’tan ilk açıklama
Saldırıya uğrayan Trump’tan ilk açıklama Silahlı saldırıda sağ kulağından yaralanan ve hastaneye kaldırılan Trump, sosyal medyadan açıklama yaptı. 5 Kasım’da...
Trump’a ateş eden kişi öldü
Trump’a ateş eden kişi öldü ABD Gizli Servisi Sözcüsü Guglielmi, eski ABD Başkanı Trump’a yapılan saldırının miting alanının dışından gerçekleştirildiğini...
Obama: Demokrasimizde siyasi şiddete kesinlikle yer yok
Obama: Demokrasimizde siyasi şiddete kesinlikle yer yok Eski ABD Başkanı Barack Obama, Donald Trump’a yönelik saldırıya tepki gösterdi. Obama, “Demokrasimizde...
Biden Trump’a yönelik saldırıyı kınadı
Biden Trump’a yönelik saldırıyı kınadı ABD Başkanı Joe Biden, eski ABD Başkanı Donald Trump’a, seçim kampanyası sırasında düzenlenen saldırıyı kınadığını...
Trump’ın mitinginde silahlı saldırı
Trump’ın mitinginde silahlı saldırı Başkan adayı Donald Trump’ın Pensilvanya’daki mitinginde ateş açıldı. Trump, kurşunun sağ kulağına isabet ettiğini söyledi, “Ülkemizde...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ