$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Son Dakika: Fenerbahçe’de İsmail Kartal’dan çarpıcı açıklamalar! Sezon sonunda devam edecek mi? Mesut Özil ve İrfan Can Kahveci…

Fenerbahçe Teknik Yöneticisi İsmail Kartal, sarı lacivertli kulübün gündemine dair açıklamalarda bulundu. İsmail Kartal’ın açıklamalarının tamamı …

Son Dakika: Fenerbahçe’de İsmail Kartal’dan çarpıcı açıklamalar! Sezon sonunda devam edecek mi? Mesut Özil ve İrfan Can Kahveci…
  • 19.01.2022
  • 119 kez okundu

Fenerbahçe Teknik Yöneticisi İsmail Kartal, sarı lacivertli kulübün gündemine dair açıklamalarda bulundu.

İsmail Kartal’ın açıklamalarının tamamı şu formda:

Fenerbahçe’ye geliş sürecimden bahsetmek istiyorum. Benim hayatımın değerli bir modülü, en büyük memnunlukları yaşadığım Fenerbahçem’de ikinci sefer bu misyonu bana layık gören liderimiz Ali Koç ve idare heyetimize teşekkür ediyorum. Liderimiz beni aradığında birinci günkü üzere büyük coşkuyla görüşmeye gittim. Liderimiz bana yaşananlar, giden teknik yöneticiyle ilgili durumu, grubun durumunu ve transferleri açık bir formda tabir etti. Ben de ona grubu takip ettiğimi, oyuncuların kapasitesini bildiğimi, elimden geleni yapacağımı izah ettim. Fenerbahçe için geçmişte olduğu üzere bugün de sorumluluk alacağımı söyledim. Kelam konusu Fenerbahçe ise gerisi ayrıntıdır benim için. Bu topluluğun tribünlerden gelen bir evladı olarak, futbolcu olarak da teknik adam olarak da her şeyini vermeye hazır bir beşerim.

“OYUNCULARIN MENTAL OLARAK GÜÇLERİNİN DÜŞÜK OLDUĞUNU GÖRDÜM”

Grupla 7-8 gündür beraberim. Oyuncu kardeşlerimle Samandıra’da çalışıyoruz, vakit geçiriyoruz. Şu anda mental olarak biraz güçlerinin düşük olduğunu gördüm. Onların kalitesinin, maharetlerinin yüksekte olduğunu lakin mental olarak aşağıda olduğumuzu gördüm. Şu an yapmak istediğim tek şey oyuncularımın ferdi kalitelerinin ve mental düzeylerinin yükselmesini sağlamak. Öte yandan ne yapmamız gerektiğini, müspet futbol oynamamız gerektiğini bilen bir antrenörüm. Taraftarlarımızın ve topluluğumuzun alanda nasıl bir oyun görmek istediklerini biliyorum. Fenerbahçe ruhunu alana nasıl yansıtmamzı gerektiğini biliyorum. Bunun için bize vakit lazım. Elimizde biraz vakit olsaydı oyuncularımızla bu vakti fırsata çevirebilirdik lakin bu türlü bir vaktimiz yok. 3 günde bir maç oynuyoruz. Buna karşın Samandıra’da geçirdiğim mühlet içerisinde oyuncularımla ferdi ve küme olarak görüştüm ve hoş güç aldım.

“NELER YAPABİLECEĞİMİZİN FARKINDAYIM”

İstenen sonuçlar alınmayınca taraftarlarımız haklı olarak yansılar göstermiştir. Taraftarımız haklıdır. En sıkıntı periyotta bile taraftarlarımızın takviyesiyle daima birlikte ayakta kaldığımızı gösterdik. Bu kulüp, Türkiye’nin en büytük sivil toplum kuruluşudur. El ele vererek büyüklüğümüzü 3 Temmuz sürecinde de gösterdik. Konutta maçları izlerken de bu kadronun neler yapabileceğini gördüm. Neler yapabileceğimizin farkındayım.

“SLAVIA PRAG’I YETERLİ TANIYORUM”

3 kulvarda oynuyoruz. 17 puan gerideyiz ancak kupada ve Konferans Ligi’nde çaba edeceğiz. Slavia Prag ile oynayacağız. Rakibimizi tanıyorum. çok koşan, güzel gayret eden bir grup. Liderimizle bir karar aldık, oyuncuların düzeyini yükseltmek için bu vazifeye geldim. Bunları başarabilmek için taraftarlarımızın yarınki maçta bilhassa 1. dakikadan bitiş düdüğüne kadarki süreç içerisinde ne olursa olsun bu ekibe güvenmelerini ve bu inancı takviyeyle ortaya koymalarını istiyorum. Bu birliktelikle çok şey kısa müddette değişecektir. Taraftarlarımıza güveniyorum, onların da bana güvendiklerini biliyorum fakat daha çok oyuncularımıza sahip çıkmalarını istiyorum. Bugün birlik olma günü. Taraftarlarımızın takviyesiyle 1 kupa, 2 kupa, ligde de sonuna kadar gidebilme maksadıyla buraya geldim.

“OYUNCULARIMIN HEPSİNDEN FEDAKARLIK İSTERİM”

Biraz vakte muhtaçlığımız var. Vakitle bu işleri düzeltebileceğimize inanmalarını istiyorum. Oyuncularımızın her biri benim için ve topluluğumuz için pahalıdır. Pahalı oldukları için bu formayı giyiyorlar. Onlara da bu formanın ne kadar kıymetli olduğunu, bu formayı giymenin sorumluluk gerektirdiğini anlattım. Dün kıymetli bir toplantı yaptım ve bu şuurla hareket etmelerini istedim. Özel yaşantılarından idmandaki performanslarına kadar hepsinden fedakarlık istedim. Oyuncularım da bana olumlu güç verdiler. Onlara güveniyorum, inanıyorum. Tahminen kısa vakitte değiştiremeyebilirim lakin 3 kulvarda birtakım şeyleri elde edebileceğimizi biliyorum. Moralimi yüksek tutmak zorundayım zira oyuncularım da bana bakıyor, benim vücut dilime bakıyor. Oyuncularımla birlikte bu işi değiştirebileceğimizi düşünüyorum.

SORU – YANIT KISMI

Soru: Çok güç bir vazife aldınız, sizin evvelki görevleriniz de zorluydu. 3 Temmuz ve kurşunlanma olayı üzere. Yeniden makûs durumdayken kadrosu devraldınız. Son günlerde 2 oyuncu tenkit oklarını çekiyor. Mesut Özil ve İrfan Can Kahveci. Bu oyuncuların form durumu ve ekipteki gelecekleriyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Ben içinden geldiği üzere konuşan bir beşerim. Rol yapmam, yapamam. Mesut dünya çapında bir oyuncu, çok da yetenekli. Çok düzgün insan. Dün kendisiyle konuştuk. Kimi ufak tefek sorunlar olabilir lakin samimi bir görüşme yaptık. Kendisi de çok keyifli oldu. Daha yeterli olacaktır. Bugün bu ülkede kaç tane İrfan Can var? Bu oyuncular bizim. Mesut, İrfan, Tisserand, Muhammed… Hepsi bizim oyuncularımız. Sorumluluk alacaklar, daima birlikte el vereceğiz ve en uygununu yapacağız.

Soru: Kadroda nasıl bir değişiklik planlıyorsunuz?

Benim oyun ideolojim müspet futbol üzerine. 4’lü savunma oynayacağız. Öndeki dizilişlerin hepsi birebir kapıya çıkar. Poziitf futbol oynayacağız lakin düğmeye basınca olacak işler değil. Çalışacağız, birlikte oynadıkça uygun olacağız. Kaliteli oyuncularımız var. Şu anda teorik olarak da idmanlar yapıyoruz. Antalya maçında toplu bir oyun oynadık, kadro savunmasını yeterli yaptık. Atakta güzel değildik, şut atamadık, duruma giremedik. Eksiklerimiz de var. Bunlar geri geldiğinde daha farklı bir Fenerbahçe yaratabileceğimi düşünüyorum. Ben ve takımım Samandıra’dayız, hiçbir yere gitmiyoruz. Ben Fenerbahçeliyim, elimizden geleni yapacağız.

Soru: Evvelki devirde transfer istemiştiniz lakin yapılmamıştı ve şampiyonluk kaçmıştı. Bu periyot transfer istediniz mi? Size kelam verildi mi?

Liderimizle gençlik yıllarımızdan beri tanışırız. Arkadaşız kendisiyle. Önümüzdeki 2 maçı atlatalım oturup konuşacağız. Liderimizin gücü çok yüksek, her türlü fedakarlığı yapmaya hazır. Şunu bunu alalım diye konuşmadık ancak bu iki maçtan sonra oturup konuşacağız.

Soru: Dönem sonu devam edecek misiniz?

Liderimizle samimi görüşmelerimiz oldu. Oyuncuların düzeyini en yükseğe nasıl çıkarırız bunun için uğraşıyorum. Dönem sonu için bir şey yok. Konuşmadık da. Ben Fenerbahçeliyim. Kulübüm için en yanlışsız yolu buluruz.

İnsanın karakteri doğuştandır derler lakin ben buna kısmen inanıyorum. Karakter hayat içerisindeki deneyimlerle ortaya çıkar. Oyuncularım beni biliyorlar. Yaptığımız toplantılarda, teğe bir görüşmelerde vücut dilim, ses tonum, idmanlardaki hırsımdan biraz kendilerine bir şeyler alacaklardır. Biraz sabır gösterebilirsek bunun üstüne koyacağımızı düşünüyorum.

Soru: Altay ve Berke’nin son durumları nasıl?

Altay Ankaragücü’nden oyuncum. Onu orada birinci oynatan benim. Berke’yi de çok severim. Ertuğrul da altyapıdan oğlum Emre’nin ekip arkadaşı. Hepsini çok seviyorum. Berke’nin durumu daha uygun, yarın oynayabilir üzere gözüküyor. Altay da 10 güne grupla birlikte çalışabilir üzere gözüküyor.

Soru: Attila Szalai ekipten ayrılacak mı?

Şu anda bu türlü bir şey yok. Szalai üzere bir bedeli verirsek yerini nasıl dolduracağız? Kulübün menfaatleri de kıymetli alışılmış. Şu iki maçı geçirdikten sonra her şeyi görüp akabinde liderimizle görüşmemiz olacak.

Soru: Dönem sonunda 1. teknik adam mı olmak istersiniz yoksa yardımcı antrenör olarak devam eder misiniz?

Bugünden buna yanıt vermek gerçek olmaz. Ben Fenerbahçeliyim, vakti gelince oturup konuşulur ve gerekli karar verilir.

Soru: Takım 3’lü savunmaya nazaran yapıldı, 4’lü savunmaya nazaran transfer düşünüyor musunuz?

Transferler Vitor hocanın sistemine nazaran yapıldı. 4’lüye geçtik, bu sistemde oynayacak oyuncularımız var lakin kolay değil. Adapte olmaları gerekiyor. Bu sistemi birlikte oynayarak sindirmemiz lazım. Bu periyotta sonuçların da âlâ gelmesi lazım. Oynadıkları planın karşılığını alırlarsa motivasyonları da artar. Vakit içinde ekibin gelişimi artacaktır. Şu anda planlanmış bir transfer yok. Elimizdeki oyuncular pahalı, biz onlara güveniyoruz. Bu 2 maçtan sonra liderimizle oturup kıymetlendirme yapacağız.

Soru: Genç oyuncularla ilgili fikriniz nelerdir?

Altyapıda tanıdığım yetenekli genç oyuncularımız var. Gençlere kapım açık, daha güzel olabilmeleri için çalışmayı seven bir antrenörüm. Şu anda grupta altyapıdan gelen oyuncular var, ben bu süreci devam ettireceğim. Tahir hocamızla daima görüşüyoruz. Altyapıdaki oyuncuları vakit zaman A ekiple çalıştırmayı, günü geldiğinde de maçlarda talih vermeyi planlıyoruz.

Soru: Mesut Özil’den nasıl randıman alınabilir?

Mesut Özil dünya çapında meslekli bir oyuncu. Kendisiyle daha fazla irtibat kuracağız, kendisi de bize yardımcı olacak. Grup kaptanı olmak bandı takıp alana çıkmak değildir. Biraz daha grup için savaşacağız. Ben ve grubum kadronun performansını arttırmak için çalışıyoruz lakin bu yetmez, oyuncuların da bize yardımcı olması gerekir. Ortaya ortak bir güç koyup çaba edeceğiz.

Soru: Samandıra’da neler değişmiş?

Tesis daha hoşlaşmış, ben teknik yönetici olduğumda 3 antrenör getirmiştim. Zeki Murat Göle ve tahlilci iki arkadaşımız. Onlar misyonlarında. Tesis daha kullanışlı. Her türlü imkanlar var. Her şey kadronun daha başarılı olması için hazırlanmış. Bu beni çok memnun etti, değişen bir şey yok.

Soru: Misyondan ayrıldığınızda yerinize Vitor Pereira gelmişti, artık siz onun yerine geldiniz. Siz nasıl grup bırakmıştınız, artık nasıl bir grup buldunuz? Antalya kampında neler yapacaksınız?

Antalya’da 1 hafta çalışacağız. Şubat ayı ağır geçecek. Taktik, fizik ve mental manada çalışacağız. Eksikleri ne kadar giderebileceğimizi vakit gösterecek. Gönül isterdi ki 3-4 hafta vaktimiz olsun lakin yok. Biz kurşunlandığımız dönemi ikinci bitirdik, düzgün bir grubumuz vardı. O günkü istatistikler son 20 yılın en güzeliydi. O kadrodan birçok oyuncu ayrıldı, tekrar büyük transferler yapıldı. Bugün 3’lü sisteme nazaran yapılmış bir ekibe ben geldim. Ben 4’lü sistemi, müspet futbolu oynatmaya çalışan bir antrenörüm. Bunun için çalışacağım. Hazırda bir rapor geçmedi elime lakin burada devam eden hocalarım gereken raporları bana sundular.

Etiketler: / / / /

İki dere suyunun denizle karışmadığı görüntüler büyüledi
İki dere suyunun denizle karışmadığı görüntüler büyüledi Haber – Giresun Işık Gazetesi Giresun’da etkili olan sağanak yağışlar, Giresun’un İl Merkezi,...
Eric Adams, Başkan Joe Biden’ın adaylıktan çekilmesiyle ilgili konuştu
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER NEW YORK – New York Belediye Başkanı Eric Adams, Başkan Joe Biden’ın Kasım ayında yeniden aday olmayacağını...
Trump: Sahtekar Joe Biden başkanlık için aday olmaya ve kesinlikle hizmet etmeye de uygun değildi
Trump: Sahtekar Joe Biden başkanlık için aday olmaya ve kesinlikle hizmet etmeye de uygun değildi Cumhuriyetçi aday ve ABD’nin eski...
Eski ABD başkanlarından Biden kararı sonrası açıklama: Obama, Harris’ten bahsetmedi
Eski ABD başkanlarından Biden kararı sonrası açıklama: Obama, Harris’ten bahsetmedi Eski ABD başkanları Barack Obama ve Bill Clinton, Başkan Joe Biden’ın...
ABD’de 4 Türk trafik kazasında hayatını kaybetti
ABD’de 4 Türk trafik kazasında hayatını kaybetti ABD’nin Kalifornia eyaletinin San Diego şehrinde önceki gün sabaha karşı meydana gelen trafik...
ABD Başkan Yardımcısı Harris: Adaylığı hak etme ve kazanma niyetindeyim
ABD Başkan Yardımcısı Harris: Adaylığı hak etme ve kazanma niyetindeyim ABD Başkanı Joe Biden’ın seçim yarışından çekilmesi ve Başkan Yardımcısı...
Donald Trump: Harris’i yenmek Biden’ı yenmekten daha kolay olacak
Donald Trump: Harris’i yenmek Biden’ı yenmekten daha kolay olacak Donald Trump, ABD Başkanı Joe Biden’ın seçim yarışından çekilmesinin ardından yaptığı...
Biden adaylıktan çekildi
Biden adaylıktan çekildi ABD Başkanı Joe Biden, 5 Kasım’da gerçekleşecek seçimler için adaylıktan çekildiğini duyurdu. Biden açıklamasında, görev süresinin geri...
İbrahim Kurtuluş, Paterson Belediye Başkanı Andre Sayegh ve iki Kongre üyesine mektup yazdı.
İbrahim Kurtuluş, Paterson Belediye Başkanı Andre Sayegh ve iki Kongere üyesine mektup yazdı. Türk Aktivist İbrahim Kurtuluş, New Jersey eyaletinin...
New York polisi tarihin en büyük uyuşturucu operasyonuna imza attı
New York polisi tarihin en büyük uyuşturucu operasyonuna imza attı HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER NEW YORK – New York polisi gece...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ