$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

9 kiloluk tümörü görenler şaşkına döndü! Özellikle genç kadınlarda çok yaygın…

Diyetler zorlayıcı olabilir, bilhassa de istediğiniz sonuçları alamıyorsanız. Tartıya çıkmak ve kilo aldığını görmek 28 yaşındaki Jaimi Conwell …

9 kiloluk tümörü görenler şaşkına döndü! Özellikle genç kadınlarda çok yaygın…
  • 28.03.2022
  • 194 kez okundu

Diyetler zorlayıcı olabilir, bilhassa de istediğiniz sonuçları alamıyorsanız. Tartıya çıkmak ve kilo aldığını görmek 28 yaşındaki Jaimi Conwell için olağan bir olay haline gelmişti. Yıllardır kalori kesme ve ketojenik diyet de dahil pek çok katı diyeti uygulamasına, her gün tertipli antrenman yapmasına karşın ne kadar uğraşırsa uğraşsın istediği sonucu alamıyordu. Daha da berbatı, Jaimi iki yıl evvel daha da süratli kilo almaya başladı ve buna mide bulantısı da dahil pek çok kaygı verici yeni semptom eşlik etti.

O sırada 114 kilo olduğunu belirterek, “Ayakkabımı bağlamak için öne eğilirdim ve midem bulanırdı. Bunun kilolu beşerler için olağan olduğunu düşünüyordum” diyor Jaimi. “Her şeyin olağan olduğundan emin olmak için kan sayımı yaptırmak için doktora gittim ve beyaz kan hücrelerim olağandışı çıktı.”

‘ÖLECEK MİYİM?’ SORUSU AKLINDAN ÇIKMIYORDU

Tabipler, Jaimi’nin tıbbi problemlerinin kaynağını daha yeterli tespit etmelerini sağlayacak bir teklifte bulundu: Keşif ameliyatı.

Anestezi altında gerçekleştirilen operasyon sırasında Jaimi’nin sağ yumurtalığının etrafında bir tümör olduğu keşfedildi. Tümörü, kanserli olabileceği dehşetiyle, yumurtalıkla birlikte çıkarmaya karar verdiler. Kendine geldiğinde hekimlerin tümörden bahsetmesiyle Jaimi dehşete kapıldı.

Jaimi, “Uyandıktan sonra annemle yürüyüşe çıktım ve yüzündeki tasayı görebiliyordum. Bu yüzden bir şeylerin yolunda gitmediğini anlayabiliyordum” diyor.

Annesi tümörün düzgün huylu olup olmadığını bilmediklerini söylediğinde Jaimi, bunun ölümcül olduğunu düşünmeye başladı: “O kadar şoktaydım ki o an nasıl hissettiğimi hatırlayamıyorum. ‘Ölecek miyim?’ sorusunu aklımdan çıkaramadığımı hatırlıyorum.”

TÜMÖRÜN ETRAFI SAÇ VE DİŞLERLE KAPLIYDI

Jaimi’yi dehşete düşüren yalnızca bir tümöre sahip olması değildi. Üstelik daima büyüyen yaklaşık 9 kilogram tartısındaki tümörün etrafı saç ve dişlerle doluydu.

Jaimi, “Doktorlar bunun içimde üç tane çocuk olması üzere bir şey olduğunu söylediler. Tıpkı vakitte dişleri ve tüylerinin olduğunu da öğrendim. Bu benim için her şeyden daha iğrençti” diye konuşuyor.

Pekala kulağa hayli ürkütücü gelen bu tümörü nasıl yorumlamak gerekiyor? Jaimi’nin başına gelenleri yaşayan öbürleri da var mı? Bu mevzuda başımıza takılanları Bayan Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Şimşek‘e danıştık.

Bir yumurtalık tümöründe diş, kemik, kıl, deri kesimleri üzere öteki dokuların varlığının az bir durum olmadığını söz eden Şimşek, “Bu durum bize tümörün ‘dermoid tümör’ ya da başka ismiyle ‘matür kistik teratom’ olduğunu gösterir ki genç bayanlarda en sık görülen over tümörü cinslerinden biridir” dedi.

Dermoid tümörler vakit zaman taşıdıkları tuhaf nitelikler nedeniyle bilim insanları ortasında da bir merak konusu. Bu tümörlerin kimilerinin saç, diş, kemik ve çok nadiren göz küresi üzere daha karmaşık organları içerdiğine dair kayıtlar bulunuyor.

KANSERLEŞME ORANI ÇOK DÜŞÜK

Tekrarlama mümkünlüğünün başka tümörlere nazaran daha az olduğu dermoid tümörde, yalnızca tümörün çıkarılmasının kâfi olduğunu belirten Şimşek, “Ameliyatla alınması haricinde öbür bir tedaviye gereksinim olmaz. Kanserleşme oranı ise yüzde 1 yani çok enderdir. Kanserleşme olsa bile seyir, başka yumurtalık kanserlerine nazaran daha uygun ilerler” tabirlerini kullandı.

Hal 1-Dermoid kistli yumurtalık Form 2-Normal yumurtalık

ERKEKLERDE BİLE GÖRÜLEBİLİYOR

Hekimler, Jaimi’de tümörün neden büyümeye başladığını tam olarak teyit edemese de genç bayan, annesinin ona gebe kaldığında bir ikizi olabileceğine ve bu fetüsün yumurtalığında büyümeye devam ettiğine inanıyor. 

Jaimi, “Teyzem, annem ve büyükbabam ikiz olduğu için, tahminen benim de ikizimin olabileceğini söylediler” diyor.

Bu mevzuda görüşüne başvurduğumuz Şimşek ise bu tümörlerin oluşma nedeninin tam olarak bilinemediğini söyleyerek, “Bu türlü durumlarda kişinin anne karnında gelişirken yumurtalık dokusu içinde olağandışı bir gebelik oluştuğuna ve bunun doğumdan sonra bulgu verdiğine inanılıyor. Bu da fetüs içinde fetüs olarak biliniyor. Farklı olan, bu tümörler erkeklerde ve bedenin başka kısımlarında da görülebiliyor. Doğumdan evvel oluşan bu yapılar çoklukla ergenlik periyodunda belirti vermeye başlıyor” tabirlerini kullandı.

‘YA ÇOCUK SAHİBİ OLAMAZSAM’

Jaimi tümörü aldırdığı için rahatlamıştı lakin yumurtalığının alınması da onu korkutmuyor değildi. Tek yumurtalığı olmasının ileride çocuk sahibi olma teşebbüslerini engelleyeceği fikri onu huzursuz ediyordu. Zira tek isteği çocuk sahibi olmak ve büyük bir aile kurmaktı.

Dermoid tümörde çok büyümedikçe yumurtalığın korunduğunu söyleyen Şimşek, “Yumurtalık alınsa bile kalan yumurtalıkla elbette hamilelik olabilir. Fakat tek yumurtalığın alınması, bayanın hamile kalabilme potansiyelini düşürür, rezervini azaltır.  Bu nedenle dermoid tümör üzere âlâ huylu yumurtalık kitlelerinde her durumda yumurtalığı korumak tercih edilir” dedi.

Tümörün çıkarılmasıyla birlikte Jaimi sağlıklı beslenme ve idman içeren diyetine geri döndü. O vakitten beri yaklaşık 46 kilo verdi ve şimdilerde 66-67 kilogram yükünde.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

Jaimi Conwell (@jaimiconwell)’in paylaştığı bir gönderi

ASİTTEN KAYNAKLANDIĞINI DÜŞÜNDÜ

Dişleri ve saçları olan bir tümöre sahip olan tek kişi Jaimi değildi. ABD’li Page Davenport, birinci olarak 29 Ocak’ta karnında olağandışı bir ağrı hissetti ve regle benzemeyen garip bir kanama yaşadı.

New York Post’un haberine nazaran Page, birinci başta bu ağrının mide asidinden kaynaklanabileceğini düşündü. Fakat aslında sebep bundan çok daha berbat bir şeydi. Page, kanaması olunca derhal hekimine danıştı ve ultrason çektirdi.

Ultrason sonucuna nazaran Page’in rahminde iki büyük tümör tespit edildi. Bu tümörlerin en şaşırtan yanı tıpkı Jaimi’de olduğu üzere etrafında saç ve dişler olmasıydı. Page bu kistin iki yıl boyunca rahminde büyümüş olduğuna inanmakta zorlandı hatta raporları görünce bile inanmak istemedi.

Şimşek, dermoid tümörün ekseriyetle hiçbir belirti vermediğini ve çoklukla ultrasonda tesadüfen saptandığını söyleyerek, “Belirti verirse genelde daha ağır seyreder. İçerdiği yüksek yağ oranı nedeniyle karın içinde yüzer ve yumurtalığın kendi etrafında burulmasına (torsiyon) neden olur. Torsiyone olmuş yumurtalık, şiddetli kasık ağrısı, bulantı, kusma üzere belirtilerle kendini gösterir. Şayet bedenin farklı kısımlarına yerleştiyse o bölgeye ilişkin belirtiler de verebilir” açıklamalarında bulundu.

KARINDA ŞİŞLİK VARSA…

Son olarak tümörün kilo üzerindeki tesirlerini sorduğumuz Şimşek, ortadaki bağlantıyı şu halde açıkladı:

Şimşek, “Burada sessizce büyüyen tümör karın şişliği yaratarak kilo vermeye çalışan bir bireyde, kilo verememe hissiyatı oluşturabilir. Göbeğim erimiyor diye düşünürken, aslında içinde büyüyen bir kist mevcut olabilir” dedi ve ekledi:

Bu yüzden bayanlar karın şişliği yakınmasını önemsemeli. Sindirim sorunu, hazımsızlık üzere kılıflara sığınıp içinde büyüyen bir kitlenin teşhisini geciktirmemeli. Karın şişliğiniz varsa bir jinekoloğa kesinlikle muayene olunmalı.”

Etiketler: / / / /

İki dere suyunun denizle karışmadığı görüntüler büyüledi
İki dere suyunun denizle karışmadığı görüntüler büyüledi Haber – Giresun Işık Gazetesi Giresun’da etkili olan sağanak yağışlar, Giresun’un İl Merkezi,...
Eric Adams, Başkan Joe Biden’ın adaylıktan çekilmesiyle ilgili konuştu
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER NEW YORK – New York Belediye Başkanı Eric Adams, Başkan Joe Biden’ın Kasım ayında yeniden aday olmayacağını...
Trump: Sahtekar Joe Biden başkanlık için aday olmaya ve kesinlikle hizmet etmeye de uygun değildi
Trump: Sahtekar Joe Biden başkanlık için aday olmaya ve kesinlikle hizmet etmeye de uygun değildi Cumhuriyetçi aday ve ABD’nin eski...
Eski ABD başkanlarından Biden kararı sonrası açıklama: Obama, Harris’ten bahsetmedi
Eski ABD başkanlarından Biden kararı sonrası açıklama: Obama, Harris’ten bahsetmedi Eski ABD başkanları Barack Obama ve Bill Clinton, Başkan Joe Biden’ın...
ABD’de 4 Türk trafik kazasında hayatını kaybetti
ABD’de 4 Türk trafik kazasında hayatını kaybetti ABD’nin Kalifornia eyaletinin San Diego şehrinde önceki gün sabaha karşı meydana gelen trafik...
ABD Başkan Yardımcısı Harris: Adaylığı hak etme ve kazanma niyetindeyim
ABD Başkan Yardımcısı Harris: Adaylığı hak etme ve kazanma niyetindeyim ABD Başkanı Joe Biden’ın seçim yarışından çekilmesi ve Başkan Yardımcısı...
Donald Trump: Harris’i yenmek Biden’ı yenmekten daha kolay olacak
Donald Trump: Harris’i yenmek Biden’ı yenmekten daha kolay olacak Donald Trump, ABD Başkanı Joe Biden’ın seçim yarışından çekilmesinin ardından yaptığı...
Biden adaylıktan çekildi
Biden adaylıktan çekildi ABD Başkanı Joe Biden, 5 Kasım’da gerçekleşecek seçimler için adaylıktan çekildiğini duyurdu. Biden açıklamasında, görev süresinin geri...
İbrahim Kurtuluş, Paterson Belediye Başkanı Andre Sayegh ve iki Kongre üyesine mektup yazdı.
İbrahim Kurtuluş, Paterson Belediye Başkanı Andre Sayegh ve iki Kongere üyesine mektup yazdı. Türk Aktivist İbrahim Kurtuluş, New Jersey eyaletinin...
New York polisi tarihin en büyük uyuşturucu operasyonuna imza attı
New York polisi tarihin en büyük uyuşturucu operasyonuna imza attı HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER NEW YORK – New York polisi gece...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ