Atak Ajans Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 6,76 / Satış: 6,78
€ EURO → Alış: 7,42 / Satış: 7,45

70 yıllık ittifak zarar görür

Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD Kongresi’nde artan Türkiye karşıtı tasarılar konusunda Kongre üyelerini uyararak “70 yıllık ittifak ilişkisine zarar verirsiniz. Bu yaklaşım sona ermeli” dedi.

70 yıllık ittifak zarar görür
  • 22.12.2019
  • 168 kez okundu

TÜRKİYE’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, ABD Kongresi’nde son dönemde artan Türkiye karşıtı tasarıların ikili ilişkilere zarar vermekten başka bir işe yaramadığını belirterek, Türkiye’nin ABD’ye ihtiyacı olduğu kadar, belki de ABD’nin Türkiye’ye daha fazla ihtiyacı olduğunu söyledi. Kılıç, tasarıların 70 yıllık ittifaka zarar verebileceği uyarısında bulundu.

YAPTIRIM DİLİ YANLIŞ

AA muhabirine Türk-Amerikan ilişkilerini değerlendiren Kılıç, Türkiye karşıtı tasarılarda bazı belli Kongre üyelerinin olduğunu belirterek “Bu Kongre üyeleri, oradaki dengelerden de istifade ederek, maalesef Türk-Amerikan ilişkilerine verilmemesi gereken zararı veriyorlar” dedi. Yaptırım dilini kullanarak Türkiye ile ilişki kurmanın son derece yanlış bir yaklaşım olduğunu kaydeden Kılıç, şunları söyledi:

“Türkiye ABD’ye muhtaçtır ve onun dediğini yapmak durumundadır gibi düşünen Kongre üyeleri var ama hakikat böyle değil. Türkiye ABD’ye muhtaç değildir; karşılıklı bir ilişki vardır. NATO’nun en güçlü ordularına sahip iki ülkeden bahsediyoruz. Eğer Ortadoğu’da birtakım işler yapacaksanız en fazla ihtiyaç duyacağınız ülke Türkiye’dir. O yüzden Türkiye’nin ABD’ye ihtiyacı olduğu kadar hatta belki daha fazla ABD’nin Türkiye’ye ihtiyacı vardır.”

Kılıç, yaptırımların Türkiye’ye karşı bir “silah” gibi kullanılmaya çalışıldığını ancak aslında bu silahın namlusunun ABD’ye dönük olduğunu senatörlerin göremediğini belirtti. Türkiye’ye yaptırım tasarıları ve Ermeni tasarılarının altının boş olduğunu vurgulayan Kılıç, “Siyasi bir ajandayla gündeme getirildikleri gibi hiçbirisinin kabul edilebilir bir tarafı da yoktur. Fakat günün sonunda bu adımlar Türk-Amerikan ilişkilerine, dolayısıyla da ABD’ye zarar veriyor” yorumunu yaptı.

TÜRKİYE’YE EMPATİ YOK

ABD’nin ulusal çıkarlarını gerekçe göstererek 10 bin km ötedeki Rakka’yı DEAŞ’tan kurtardığını iddia ederken, YPG/PKK’nın kentte 20 bin sivili öldürmesinin konuşulmadığını anlatan Kılıç, “Sınırımızın hemen öte yanında YPG/PKK var. Ben de buna karşı bir mücadele veriyorum” dedi. ABD’deki karar vericilerin Türkiye ve bölgeyle ilgili empati yapmadıklarını belirten Kılıç, “Bu tür tasarılarla sadece 70 yıllık ittifak ilişkisine zarar verirsiniz. Kongredeki bu yaklaşımın sona ermesi gerekiyor” dedi. 

UMARIM BEYAZ SARAY AKLISELİM DAVRANIR

Türkiye’yi anlama biçimine dair Beyaz Saray ile Kongre arasındaki ayrışmaya ilişkin bir soru üzerine Büyükelçi Kılıç şunları söyledi:

“ABD Başkanı Trump’ın aklın gereğini yapmasını umuyoruz. Bu tür yaptırım girişimlerinin Türk-Amerikan ilişkilerine ne kadar büyük zararlar vereceğinin bilinci içinde olmasını bekliyoruz. Beyaz Saray’ın, alınan bazı yaptırım kararları konusunda farklı bir çizgide olacağını umuyorum. Görebildiğimiz kadarıyla Beyaz Saray biraz daha aklıselim ile meselelere bakıyor. İnşallah ilgili tasarılar Beyaz Saray’a geldiğinde de bu durum devam eder.”

Etiketler: / /

New York Times’tan dikkat çeken manşet: Koronavirüsten ölenlerin isimlerine yer verdi
Amerikan New York Times gazetesi çok konuşulacak bir manşete imza attı. Koronavirüsten ölenler anısına özel bir sayfa yayımlayan gazete, hayatını...
New York Times’tan dikkat çeken manşet: Koronavirüsten ölenlerin isimlerine yer verdi
Amerikan New York Times gazetesi çok konuşulacak bir manşete imza attı. Koronavirüsten ölenler anısına özel bir sayfa yayımlayan gazete, hayatını...
ABD’de Müslümanlar koronavirüs nedeniyle ‘arabada’ bayramlaştı
ABD genelinde birçok eyalette Müslümanlar, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle "araçlarından inmeden bayramlaşma" şeklinde organize edilen etkinliklerde bir araya geldi.
ABD, Brezilya’dan ülkeye girişlerin durdurulduğunu açıkladı!
ABD, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Latin Amerika'daki merkez üssü olan Brezilya'dan ülkeye girişlerin durdurulduğunu açıkladı.
Meksika’da son durum: Ölü sayısı 8 bine yaklaştı
Latin Amerika ülkesi Meksika'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle son 24 saatte 215 kişi hayatını kaybetti.
Başbakan canlı yayında depreme yakalandı
Yeni Zelanda'nın başkenti Wellington yakınlarında 5,8 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. O anlarda Başbakan Jacinda Ardern, canlı yayınla bir televizyon...
ABD’de korona virüsten ölenlerin sayısı 100 bini aştı
ABD’de korona virüsten ölenlerin sayısı 100 bini aştı ABD’de yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bin...
Çin’den flaş çıkış: Hukuka aykırı
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kendilerine dava açılmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi.
Çin’den flaş çıkış: Hukuka aykırı
Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle kendilerine dava açılmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi.
ABD’den flaş Korona kararı! Brezilya’dan ülkeye girişleri durdurdu
ABD, korona virüsün yayılmasına yönelik tedbirler kapsamında yabancı uyrukluların Brezilya'dan ülkeye girişlerini yasakladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ