$ DOLAR → Alış: 27,39 / Satış: 27,49
€ EURO → Alış: 28,91 / Satış: 29,02

Trump, Kuzey Akım-2’ye onay verdiği için Biden’a sitem etti

Trump, Kuzey Akım-2’ye onay verdiği için Biden’a sitem etti
  • 26.07.2021
  • 153 kez okundu

Trump, Kuzey Akım-2’ye onay verdiği için Biden’ı eleştirdi

ABD’nin eski başkanı Trump, Arizona’daki mitinginde Kuzey Akım-2 nedeniyle yine halefi Biden’ı eleştirdi, Rusya lideri Putin’le ilişkisini de yine aynı sözlerle anlattı.

ABD’nin Arizona eyaletinde düzenlediği mitingde konuşan eski lider Trump, kendisinin Rus gazını Avrupalı tüketicilere taşıyacak olan Kuzey Akım-2 gaz boru hattını durdurduğunu, Biden’ın ise projeye onay verdiğini hatırlattı: “Onu ben durdurdum. O ise Rusya’dan Almanya’ya giden dünyanın en büyük boru hattına onay verdi, oysa bizim Almanya’yı savunmamız gerekiyor.”

Almanya Başbakanı Angela Merkel’e boru hattının ‘işinin biteceğini’ söylediğini de dile getiren ve “Biz sizi Rusya’dan korumak için milyarlarca dolar harcıyoruz, oysa siz Rusya’dan enerji için milyarlarca ve milyarlarca dolar harcıyorsunuz. Bu nasıl bir şey?” diye sorduğunu aktaran Trump, Biden’a yüklenmeye devam etti.

Rusya lideri Vladimir Putin ile olan ilişkilerine de değinen Trump, daha önce de sarf ettiği “Putin ile anlaşıyorum, çünkü bu iyi bir şey, onunla iyi anlaşıyorum, o benimle iyi anlaşıyor, fakat Rusya’ya benden daha sert davranan hiç kimse olmadı” ifadelerini yineledi.

Daha önce Biden yönetimi, ABD’nin karşı çıktığı Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı projesinde yer alan Rus şirketlerine ve gemilerine yönelik yaptırım kararına rağmen proje kapsamında yer alan Alman firmasını yaptırımlardan muaf tutulduğunu açıklamıştı.

Daha sonra ABD ve Almanya, Kuzey Akım-2’nin tamamlanmasının ardından Rus gazının transit geçişinden kaynak kaybedebilecek olan Ukrayna’nın enerji bağımsızlığını destekleyeceklerine dair ortak bir açıklama yapmıştı.

Moskova ise Ukrayna üzerinden Avrupa’ya gaz transitine ilişkin anlaşmanın, süresinin sonuna kadar yürürlükte kalacağını, sonrasında da Rusya’nın Ukrayna transitinden vazgeçme niyetinde olmadığını açıklamıştı.

Türkiye Kuzey Irak’tan petrol ithalatını yeniden başlatıyor
Kuzey Irak'tan Ceyhan limanına yapılan, Türkiye'nin Mart ayında durdurduğu petrol ithalatının bu hafta içinde başlatılacağı açıklandı.
Merkel’den Erdoğan anısı: Onların Başbakanı benim
Almanya'nın eski başbakanı Merkel, Almanya'da yaşayan Türkler konusunun Erdoğan ile görüşmelerinde gündeme geldiğini ve kendisine "Onların Başbakanı benim" dediğini söyledi.
Ankara’da bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara saldırısının ardından Kuzey Irak’a hava operasyonu
Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü girişine gerçekleştirilen saldırı girişimini PKK üstlendi. TSK, Irak'ın kuzeyindeki hedeflere hava operasyonu düzenledi.
Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara’daki saldırıda yanıtı aranan sorular
Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yönelik saldırının ardından iki sorunun yanıtı aranıyor: İki saldırgan silahlarla Kayseri'ye nasıl geldi? Çalıntı araç Ankara'ya...
NATO ve AB’den Türkiye ile dayanışma mesajı
Ankara'da düzenlenen saldırı sonrasında NATO ve AB'den saldırıyı kınama, Türkiye ile dayanışma mesajları geldi.
Erdoğan: Avrupa Birliği’nden herhangi bir beklentimiz yoktur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki konuşmasında muhalefete yeni anayasa için iş birliği çağrısı yaparken, AİHM ile AB'ye yönelik sert açıklamalarda bulundu.
TİP Can Atalay için Özgürlük Yürüyüşü başlattı
TİP, Hatay Milletvekili Can Atalay'ın da aralarında bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesi nedeniyle Hatay'dan Ankara'ya Özgürlük Yürüyüşü başlattı. TİP'li vekiller...
ABD’de kapanma son dakikada atlatıldı
ABD'de bugün başlayan yeni mali yıla dair federal bütçe üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle oluşan kapanma tehlikesi son dakikada aşıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ