$ DOLAR → Alış: 19,00 / Satış: 19,08
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

5G’nin Hayatımızda Değiştireceği 10 Şey!

Evet, kısa bir süre önce düzenlenen CES 2019’da 5G hakkında çok şey konuşuldu. AT&T, ABD’de 12 şehirde 5G bağlantısını başlatırken, Verizon’dan …

5G’nin Hayatımızda Değiştireceği 10 Şey!
  • 17.11.2021
  • 53 kez okundu

Evet, kısa bir süre önce düzenlenen CES 2019‘da 5G hakkında çok şey konuşuldu. AT&T, ABD’de 12 şehirde 5G bağlantısını başlatırken, Verizon’dan, Avustralya’nın Telstra şirketine ve İngiltere’den EE’ye kadar çok sayıda Mobile Broadband şirketi şu sıralar 5G için son hazırlıklarını yapmaktalar. Ülkemiz için de hazırlıklar sürüyor pek tabii… Peki, 5G bizlere neler kazandıracak. İşte 10 örnek.

1. Evde kabloya son

Evet, eminiz hepiniz kablolardan sıkıldınız. 5G ile beraber evde yüksek internet bağlantısı için illa kablolara bağımlı olmayacaksınız. Wi-Fi üzerinden Ethernet ile bağlı olduğunuz hızlarda performans almak mümkün olacak. Elbette bu senaryolar iyi bir altyapınız olduğu takdirde gerçekleşecek. Aksi halde hayal bile etmeyin.

2. Gerçek zamanlı arttırılmış gerçeklik

5G yalnızca mobil interneti geliştirmeyecek elbette cihazlar arasındaki etkileşimi de etkileyecek. Mesela 5G’den sanal gerçeklik gözlüklerinde de faydalanacağız. CES 2019’da Belçika şirketi Mimesys’nin Magic Leap karma gerçeklik gözlüklerini tamamen kablosuz şekilde 5G üzerinden çalıştığını göstermesi, bunun örneklerinden biri.

3. Daha az baz istasyonu

Şimdilik baz istasyonsuz bir mobil internet düşünülemez belki ancak 5G, daha az baz istasyonu ile çalışabiliyor. Yalnızca daha az değil, aynı zamanda daha küçük yapılarda tasarlanacaklar. Öte yandan bu gelişim akıllı telefonların tasarımlarını da etkileyecek. Zira telefonlarda yer alacak antenlerin de boyutları küçülecek.

4. Otonomlar geliyor

Evet, 5G’nin en fazla heyecanla beklendiği alan kuşkusuz otonom teknolojisi. 5G ile beraber otonom konusunda daha rahat test imkanı sağlayacak olan otomobil şirketleri, böylece bu yenilikçi otomobilleri günlük hayata daha kolay entegre edebilecekler.

5. Bulut teknolojisi de yararlanacak

Kuşkusuz 5G bağlantısından bulut teknolojisi ve bulut şirketleri de faydalanacak. Yeni dönemde bulut servislerinin arttığına ve kullanımının da insanlar tarafından yaygılaştığına şahit olacağız.

6. 8K 5G TV’ler de gelecek

Evet, akıllı televizyonlarda 8K görüntü teknolojisi belki duyduğumuz bir şeydi ancak buna bir de 5G entegre etmek biraz tuhaf değil mi? Evet, Sharp ilk 8K 5G TV‘sini CES 2019’da gösterdi. Böylece 8K görüntüleri sergileyebilen ekran, üstelik bu 8K görüntüyü 5G üzerinden stream edebiliyor. Elbette bu şimdilik biraz deneysel bir çalışma. Gelecekte bu tür televizyonlar yaygınlaşır mı, bunu görmek için beklemek gerek.

7. Akıllı telefonlarda bulut oyunları

Sadece akıllı telefonlarda değil, bulut oyun sistemi gelecekte pek çok alanda yaygın olarak kullanılabilir. Daha önce de bunun örneklerini görmüştük. Mesela OnLive adında bir sistem vardı, fakat pek yaşayamadı.

Bu tür bulut oyun ağları ile beraber, halihazırda donanımınızdan bağımsız olarak, bir oyunu bulut sunucu üzerinde bir makine üzerinden oynayabiliyorsunuz. Ha, bu sistem ne kadar yaygınlaşır pek emin değiliz, zira donanım üreticileri de kullanıcılara donanım satma derdinler.

Masaüstü bilgisayar tarafı bu işin neresinde olur bilinmez, fakat konsol ve akıllı telefon gibi cihazlar üzerinden bu tür bir sistem kabul görebilir. Yani oyunlarınızı bulut üzerinden üst seviye performansta oynamak mümkün olabilir.

8. “İkinci Beyin” mümkün olabilir

Evet, 5G ile beraber tuhaflıklar serisi hayatımıza girmeye başlayabilir, hazır olun. Zira geliştirilmekte olan pek çok fikir var, bunlar prototip aşamasındalar ve harekete geçmek için tek ihtiyaçları yalnızca daha yüksek hızda kablosuz bağlantı. Zira aktarılması gereken veriler yüksek paketler ve anlık iletilmesi gerekiyorlar. Bunu da 5G sağlayacak.

CES 2019’da karşımıza çıkan bir cihaz olan OrCam MyMe, kişisel sosyal ilişki asistanı. Günlük hayatınızda kiminle tanıştıysanız hakkında bir araştırma yapan ve size onunla ilgili bilgileri toplayan, üzerinde minik bir kamera bulunduran bu cihaz, tabii ki 5G’den yararlanacak ve gelecekte farklı modüllerle hayatımızda olabilir. Ne gibi mi? Mesela Black Mirror’daki The Entire History of You bölümündeki “lens” gibi. Teknoloji devlerinin bu yönde de çalışmaları olduğunun altını çizelim.

9. Dil öğrenmeye gerek kalmayacak

Evet, günün birinde herhangi bir şey öğrenmeye gerek kalmayacak, zira bunlar CHIP‘lerle sağlanacak. Ancak o zamana kadar dil çevirisinde ekstra cihazları kullanacağız. 5G’den bu yönde de yararlanılacak ve simültane çeviri daha hızlı şekilde yapılabilecek.

10. Daha fazla “telefon zombisi”

Evet, dolayısı ile tüm bunların neticesinde daha fazla telefon zombisi olacağız. Evet, halihazırda 4G bağlantısı ile beraber başımızı telefondan kaldırmıyorken, 5G ile birlikte tüketecek çok daha fazla veri elimizin altında olacak. Yani, başımızı ekrandan kaldırırsak, ne ala.

Etiketler: / /

BM’den su kıtlığı uyarısı
Dünya üzerine iki milyar insan içme suyuna erişmede zorlanıyor. Tüketim ise her geçen gün artıyor.
Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmayacak
Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 Mayıs seçimlerinde kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarmama kararı aldı. Ancak İttifak'ın deklarasyonunda desteklenecek adaya dair bir...
İsrail Halep Havaalanını vurdu
İsrail bu ay ikinci kez Halep Havaalanı'na hava saldırısı düzenledi. Havaalanında İran yanlısı milislere ait bir silah deposunun hedef alındığı...
AYM’den HDP’ye ikinci ret
Anayasa Mahkemesi, kapatma davasının seçim sonrasında bırakılmasını isteyen HDP'nin talebini oybirliğiyle reddetti.
YSK’dan 11 ismin Cumhurbaşkanı adayı gösterilebilmesine onay
Yüksek Seçim Kurulu, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Fatih Erbakan ve Doğu Perinçek'in de aralarında olduğu 11 adayın Cumhurbaşkanı adayı gösterilebileceğine...
ABD’den Türk ve İran vatandaşlarına yaptırım
ABD, İran’ın silah programını desteklemekle suçladığı Türk ve İranlı şirket ve kurumlara yaptırım kararı aldı. Hakkında yaptırım kararı alınanlar arasında...
Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Klingbeil ile görüştü
Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil ile Gaziantep'te görüştü.
AKP’de “kaybetme korkusu” var mı?
YRP'nin Cumhur İttifakı'na katılmaması, ardından Mehmet Şimşek ile görüşmenin olumsuz sonuçlanması AKP'de hayal kırıklığına yol açtı. Peki son gelişmeler AKP'de...
NATO’dan üyelerine “askeri harcamalarınızı arttırın” çağrısı
İttifak ülkelerine askeri harcamalarını arttırma çağrısında bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 30 üyeden sadece yedisinin şu an üzerinde mutabakata varılan...
Netanyahu hükümetinden tartışmalı yerleşim yeri hamlesi
İsrail meclisi, işgal altındaki Batı Şeria’daki dört İsrail yerleşim yerine dönüşün önünü açan düzenlemeyi onayladı. İsrail’in en sağcı hükümeti olarak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ