$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Marius Sumudica’dan Galatasaray maçı öncesi açıklama: “Sadece sahadaki futbol konuşulsun…”

Muhteşem Lig’de geride kalan 3 maçı kaybeden Yeni Malatyaspor, 14’üncü haftada alanında Galatasaray’ı konuk edecek. Makus gidişatı durdurarak …

Marius Sumudica’dan Galatasaray maçı öncesi açıklama: “Sadece sahadaki futbol konuşulsun…”
  • 25.11.2021
  • 48 kez okundu

Muhteşem Lig’de geride kalan 3 maçı kaybeden Yeni Malatyaspor, 14’üncü haftada alanında Galatasaray’ı konuk edecek. Makus gidişatı durdurarak, çıkışa geçmek isteyen sarı siyahlılar, Galatasaray maçının hazırlıklarını sürdürüyor.

Orduzu Pınarbaşı Nurettin Soykan Tesisleri’nde, teknik yönetici Marius Sumudica nezaretinde gerçekleştirilen idmana sakatlıkları nedeniyle tedavileri devam eden savunma oyuncuları Sadık Çiftpınar ve Wallace Fortuna Dos Santos ile kaleci Abdulsamed Damlu katılmadı.

Medipol Başakşehir maçında sakatlanan ve tedavisi devam eden ileri uç oyuncusu Benjamin Tetteh ise idmanda yer aldı.

İdman öncesi futbolcularıyla idman alanında 15 dakika süren bir toplantı gerçekleştiren teknik yönetici Marius Sumudica, kimi ihtarlarda bulundu.

Rumen teknik adamın oyuncularına, ‘Geride kalan 3 maçı unutun. Bir an evvel toparlanmamız gerekiyor. Önümüzde Galatasaray maçı var. Büsbütün bu maça odaklanmanızı istiyorum’ dediği öğrenildi.  

Rumen hocanın toplantısının akabinde futbolcular, düz koşuyla idmana başladı. İstasyon çalışmasıyla devam eden idmanda daha sonra iki kümeye ayrılan futbolcular, pas ve top kapma çalışmasıyla idmana devam etti. Kalecilerin ekipten başka çalıştığı idman, çift kale maçla sona erdi.

Sakatlığı nedeniyle bir müddettir kadrodan başka olan golcü oyuncu Benjamin Tetteh ise kondisyonerin nezaretinde gruptan başka ferdi çalışma gerçekleştirdi.

“ELİMDE MATERYAL YOK, NASIL YEMEK YAPACAĞIM?”

Antrenman başlamadan evvel gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yeni Malatyaspor’un teknik yöneticisi Marius Sumudica, elindeki takımın yetersiz olduğunu, kulüp lideri Adil Gevrek ile görüştüğünü ve devre ortasında ekibe en az 5-6 oyuncu istediğini ilettiğini söyledi.  Ellerinde gereç olmadığını lakin kendisinin ekibime yemek yapmak istediğini lakin, nasıl yapacağını bilmediği siteminde bulunan Sumudica, “Ben meczuplar üzere ocak ayındaki transfer periyodunu bekliyorum. Liderle konuştuk, 5-6 oyuncu transfer edeceğiz. Daha sonra Malatya üstlere oynayacak. 2., 3.Lig’deki oyuncuları buraya getirerek, Üstün Lig’de rastgele bir kalite beklenemez. Gerçekleri de söylemek lazım. Her şeyi saklayamayız, bu saklanacak bir şeyde değil. Yalnızca gerçeklerle yüzleşmeliyiz. Üstün Lig’de kalmak için en az 8 oyuncuya gereksinimimiz var. 20 yıllık mesleğime bakarsanız ben hiçbir vakit kümede kalmak için oynamadım. Burada yaşanılanların yahut alınan sonuçların bana yüklenmesini de istemem. Bu yüzden bunları açıklıyorum. Ocak ayından sonra yapacağım transferlerle makûs sonuçlar alırsam, o vakit karşıma gelin ve her şeyi söyleyin. Ancak şu anda elimdeki oyuncularla elimden gelenin en uygununu yapmaya çalışıyorum. Özür dilerim lakin 5-6 oyuncum çok âlâ gerisi bence Muhteşem Lig oyuncusu değil” dedi.

Ligin 14’üncü haftasında alanında Galatasaray ile karşılaşacak olan Yeni Malatyaspor’da, kadronun teknik işvereni Marius Sumudica, idman öncesi gazetecilere açıklamada bulundu.  Orduzu Pınarbaşı Nurettin Soykan Tesisleri’nde gazetecilere konuşan Sumudica, ekibinin Giresunspor maçında savaştığını fakat kimi şansızlıklar nedeniyle alandan yenilgiyle ayrıldıklarını söyledi. Marius Şumudica, “Isınma esnasında Wallace’u kaybettik, maçın 20’nci dakikalarında Sadık sakatlandı onun yerine daha evvel Muhteşem Lig’de hiç oynamamış bir arkadaşımız forma giydi. Totalde 4-5 oyuncumuz yoktu. Şayet birinci 11’imizle çıksak ve rastgele bir oyuncumuz sakatlanmamış olsaydı maçı kazanırdık” diye konuştu.

“SADECE ALANDAKİ FUTBOL KONUŞULSUN”

Rumen teknik adam, şu ana kadar hiç konuşmadığını belirterek, “Herhangi bir formda sarı ya da kırmızı kart görmedim zira Sumudica değişti. Bir skandal yapmak istemiyorum lakin konuşmanın vakti geliyor” dedi.

Sumudica, Pazar günü alanlarında Galatasaray ile oynayacakları müsabakaya ait “Gazete ve televizyonları takip ediyorum Galatasaray-Fenerbahçe derbisindeki hakemle ilgili badire ve şikâyetler lisana getiriliyor. Ben birtakım yerlerden rica ediyorum hiçbir biçimde bu baskılara gelmeden, Malatya’ya kendilerini şartlayıp gelmesinler. Galatasaray büyük ve güçlü bir grup, buraya gelsin ve alandaki futboluyla bizi yensin, bizde tebrik edip gönderelim. Bizde futbolumuzla yenersek, onlar bizi tebrik etsinler. İki taraf içinde hiçbir biçimde hakemin yahut kimi tarafların yardımına muhtaçlık duymadan maçın geçmesini diliyorum” değerlendirmesinde bulundu.

“KİMSE YENİ MALATYASPOR’U KÜÇÜK GÖRMESİN”

Giresunspor maçını yöneten FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır’ı idaresi ve kararlarından ötürü eleştiren Sumudica, şunları söyledi:

“Giresunspor maçını Türkiye’nin en güzel hakemi olarak gösterilen bir hakem yönetti. Ben hiçbir biçimde bize adaletli davrandığını düşünmüyorum. Bizim tarafımızdan kimse bunu konuşmadı fakat birkaç şey söylemek istiyorum. Karim Hafez’in konumu penaltı. Miraç’ı yere düşürdüler, bir frikiğimiz vardı, Adem’e yapılan bir faul vardı. Kimse bunları konuşmuyor. Yeni Malatyaspor küçük bir kadro değil. Anadolu ekibi olabiliriz lakin kimse Malatya’yı küçük görmesin. Bir Galatasaray maçını haftalarca konuşuyorlar lakin Malatya’yı 10 dakika bile konuşmadan geçiyorlar. Ben buna karşıyım. Büyük gösterilen gruplar üzere her gün bizde buraya geliyoruz, futbolcularımız her gün onların futbolcusu üzere çalışıyor, buradaki çalışanda onların işçileri üzere çalışıyor. Herkes ekmek parası için buraya geliyor, futbolcularımız ter döküyor. Bir maç için günlerce, haftalarca idman yapıyoruz lakin verilen yanlış bir karardan dolayı maçı kaybediyoruz. Bu üzücü oluyor. Dünyanın her yerinde adaletin olmasını istiyorum. Ben futbolda çalıştığım için futbolda adalet olsun istiyorum.”

“BU BENİM KALİTEM DEĞİL”

Adana Demirspor ve Altay maçlarına eksiksiz tam kadro olarak çıktığını lisana getiren Marius Sumudica, “Birkaç oyuncumuzun sakatlanması ve ulusal gruba gitmesiyle gerçeklerle yüzleştim. Aslında bu bizim mahremimiz lakin çok fazla konuşup birtakım şeyleri söylemeyeceğim ancak kimi yerlerde Sumudica’nın kalitesi hakkında konuşuyorlar, bu benim kalitem değil. Oyuncularımı hiçbir vakit kamera önünde kötülemedim hala da kötülemeyeceğim lakin birtakım gerçekleri görmemiz lazım. Buradaki 6-7 oyuncumuzun kalitesi, Muhteşem Lig kalitesinde değil. Bunu herkes biliyor. Artık ben nasıl değişiklik yapacağım, nasıl oyuncumu rotasyona götüreceğim? Kayseri ve Gaziantep’te kendi getirdiğim oyuncularla birlikte üstlere oynadım” sözlerini kullandı.

“DELİLER ÜZERE OCAK AYINDAKİ TRANSFERİ BEKLİYORUM”

Ekipteki takım kasvetine dikkat çeken Sumudica, “Ben meczuplar üzere ocak ayındaki transfer devrini bekliyorum. Liderle konuştuk, 5-6 oyuncu transfer edeceğiz. Daha sonra Malatya üstlere oynayacak. 2’nci, 3’üncü Lig’deki oyuncuları buraya getirerek, Üstün Lig’de rastgele bir kalite beklenemez. Doğal ki kulüp gençleri kullanıp, onlara baht vermek istemiştir lakin bence seçimlerinde yanılmışlar. Bunu düzelteceğiz, bir hocanın vazifesi bunları düzeltmektir. Liderle bunları istişare ediyoruz ve buna bir tahlil bulacağız. Gerçekleri de söylemek lazım. Her şeyi saklayamayız, bu saklanacak bir şeyde değil. Yalnızca gerçeklerle yüzleşmeliyiz. Harika Lig’de kalmak için en az 8 oyuncuya muhtaçlığımız var. 3-4 oyuncuyu birinci 11’e konup, geri kalanını da değişiklik için yedek kulübesine almamız lazım zira sakatlanan ya da cezalı duruma düşen oyuncularımız oluyor” diye konuştu.

“5-6 OYUNCUM ÂLÂ, GERİSİ MUHTEŞEM LİG OYUNCUSU DEĞİL”

Kendisinin asla rahatlığı seven bir hoca olmadığını belirten Marius Sumudica, “Buraya para için gelmedim. Ben bu kulübü kurtarmak ya da yardımcı olmak için geldim. 20 yıllık mesleğime bakarsanız ben hiçbir vakit kümede kalmak için oynamadım. Burada yaşanılanların yahut alınan sonuçların bana yüklenmesini de istemem. Bu yüzden bunları açıklıyorum. Ocak ayından sonra yapacağım transferlerle berbat sonuçlar alırsam, o vakit karşıma gelin ve her şeyi söyleyin. Lakin şu anda elimdeki oyuncularla elimden gelenin en uygununu yapmaya çalışıyorum. Özür dilerim lakin 5-6 oyuncum çok düzgün gerisi bence Harika Lig oyuncusu değil. Herkesin taraftarların, bizi izleyenlerin bunu anlaması lazım. Sağa sola konuşan bir insan değilim, düz bir beşerim. Direkt söylerim. Söylememe de gerek yok, aslında herkes anlamıştır. Birinci 11’de 5-6 oyuncum yoktu, çalıştığımız tertipleri futbolcularımız yansıtamadılar ve Giresunspor maçı 1-0 kazandı. Elimde gerecim yok fakat ben kadroma yemek yapmak istiyorum, nasıl yapacağım” dedi.

Etiketler: / / / /

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio...
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme kararı sonrası Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne...
New York Times Meydanı’nda iftar ve teravih
ABD’de yaşayan Müslümanlar, New York’taki Times Meydanı’nda bir araya gelerek topluca iftar yapıp, teravih namazı kıldı. ABD’nin New York kentinde...
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun tartışmalı yargı reformu hakkındaki sözlerinin ardından Savunma Bakanı...
Philadelphia Union 1 – Orlando City SC 2
Hasan Çelik/ Turk USA Newspaper  Orlando City SC, yağmurlu bir Cumartesi gecesinde Chester, Pensilvanya’da ev sahibi Philadelphia Union’ı 2-1 mağlup...
İran’dan Rusya’ya İHA tedariği devam ediyor
İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya’nın Ukrayna’ya Mart ayında İran İHA'ları ile 71 saldırı düzenlediğini açıkladı.
Tunus açıklarında batan teknelerde en az 29 sığınmacı öldü
Tunus açıklarında alabora olan üç teknede 29 Afrikalı sığınmacı yaşamını yitirdi. Tunus sahil güvenliği sığınmacıların Akdeniz’i geçerek İtalya kıyılarına ulaşmaya...
Sinan Oğan 100 bin imzaya ulaştı
ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı seçiminde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
Diyarbakır Valiliği: 5 polis görevden uzaklaştırıldı
Diyarbakır Valiliği Lice'de 14 yaşında çocuğa işkence iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Valilik 5 polisin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.
Varank: Depremin sanayiye maliyeti yaklaşık 170 milyar lira
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank depremin sanayiye maliyetini 170 milyar lira olarak tahmin ettiklerini açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ