$ DOLAR → Alış: 30,94 / Satış: 31,06
€ EURO → Alış: 33,58 / Satış: 33,72

Son Dakika: Fenerbahçe’de Galatasaray zaferi sonrası çarpıcı Vitor Pereira iddiası! “Güldürmeyin beni…”

FUTBOL KURULU Galatasaray-Fenerbahçe derbisi, Beşiktaş’ta yaşanan düşüşle Sergen Yalçın’ın açıklamaları ve Trabzonspor’un doruktaki yerini …

Son Dakika: Fenerbahçe’de Galatasaray zaferi sonrası çarpıcı Vitor Pereira iddiası! “Güldürmeyin beni…”
  • 25.11.2021
  • 205 kez okundu

FUTBOL KURULU

Galatasaray-Fenerbahçe derbisi, Beşiktaş’ta yaşanan düşüşle Sergen Yalçın’ın açıklamaları ve Trabzonspor’un doruktaki yerini sağlamlaştıran performansı Futbol Kurulu’nda.
1) Galatasaray-Fenerbahçe derbisinde kazanan, konuk kadro sarı lacivertliler oldu. Pereira maça dörtlü savunmayla başladı, üçlü savunmayla bitirdi. Mesut’lu-İrfan’lı bir birinci 11’de başladı, Crespo ile bitirdi. Nasıl buldunuz Pereira’nın derbi stratejisini?

MEHMET ARSLAN: KAZANAN, HAKLIDIR LAKİN…

Pereira’nın derbi stratejisi mi? Güldürmeyin beni. Bu maçın stratejisi Ali Koç-Pereira tarafından çizildi bana nazaran. Pereira 3’lü savunmadan asla vazgeçmezdi. Ancak başının üstünde ‘Demokles’in kılıcı’ sallanmaya başlayınca bu 11’i tercih etti. Âlâ mi yaptı? Evet, zira kazandı. Bu kararla Fenerbahçe bir antrenör grubu olmaktan, kaliteli oyunculardan konseyi bir gruba evrildi. Bu ne sonuç getirecek göreceğiz.

UĞUR MELEKE: DEĞİŞİME GİTMESİ OLUMLU

Pereira’nın ne sebeple olursa olsun doğrularına tapmaktan vazgeçmesi olumlu. Uygun oyun, âlâ oyuncuyla oynanır. Pereira da düzgün futbolcuları bir ortada alana sürecek modeli üretmeli. Lakin şunu da unutmamak gerek: Üçlü savunmaya dönüp, 20 dakikada 4-5 net durum verdiği o süreçte bir gol yiyip maçı kaybetmiş olsa tablo farklı olurdu. Bir galibiyet aldı yalnızca.

GÜNTEKİN ONAY: BAŞLANGIÇ PLANI DOĞRUYDU

Pereira ‘nihayet’ teknik kalitesi yüksek, tecrübeli ve klas 3 oyuncusunu (Mesut, Sosa ile İrfan) birlikte kullanabileceği bir formasyon oluşturdu ve rakibin baskısına boyun eğmedi. Futbol enteresan bir oyun, Pereira 2’nci yarıda Sosa ve İrfan’ı oyundan çıkarıp 3’lü savunmaya döndükten sonra oyunun hakimiyetini G.Saray’a kaptırdı ve tek bir geçiş atağı talihi bulduğu anda da golü atarak kazandı. Başlangıç stratejisi doğruydu ancak son 20 dakikadaki ataklar F.Bahçe’yi mahkûmiyete itti. G.Saray, son 30 dakikada bulduğu fırsatları değerlendirse Perreira’nın sistem ve oyuncu değişikleri ile F.Bahçe kaydedebilirdi.
2) Trabzon, Gaziantep’i geçerek liderliğini perçinledi. Maçın ikinci yarısı çok enteresandı, Gaziantep çok baskılı oynadı, direkten dönenler, çizgiden çıkan toplar var. Trabzon’un oyununda bir düşüş mü var? Bu savunma imgesi bir dert sebebi olmalı mı?

MEHMET ARSLAN: BAŞARMA DİLEĞİ DEĞERLİ

Winston Churchill başarıyı şöyle tanımlar; hezeyandan hezeyana istekte azalma olmaksızın başarma ve ilerleme gücü. Trabzon’un muvaffakiyetini da bu sözlerde yatan başarma isteği belirleyecek. 3-0 kazanmalarına karşın Gaziantep önündeki futbolları o isteğin çok altındaydı. Aslında Göztepe maçından bu yana skorlara yansımayan bir futbol krizi yaşıyor. Bu her ekibin yaşayacağı bir kriz. Kazandıkları için bu süreci zararsız atlattılar.

UĞUR MELEKE: ENTERESAN MAÇ

Trabzon’un Göztepe maçı da böyleydi. İzmir grubu çok güzel oynamış, Trabzon bir geçiş atağı golüyle 3 puanı alıp gitmişti. Gaziantep maçı da enteresandı, karşılaşmanın büyük kısmında konuk grup tek kale oynadı. Üç topu direkten döndü, üç topu çizgiden çıktı fakat golü bulamadı. Trabzon’sa maçın birinci yarısında attığı bir frikik, iki kontra golüyle çoktan çekmişti fişi. Hamsik-Bakasetas’ın yokluğunda oyunda bir gerileme olduğu kesin.

GÜNTEKİN ONAY: AVCI DERS ÇIKARACAKTIR

Trabzonspor, Bakasetas ve Hamsik’i çok aradı. Oyunu denetim altına alamadı. Abdülkadir’in orta yaptığı durumun gol olmasıyla ve talihiyle öne geçti. Akabinde oyunu kendi yarı alanında kabullenip geçiş hamleleriyle goller buldu. Maç uzunluğu rakip kalede 2 önemli konum ile 3 gol attı ve savunmacılarının üstün uğraşıyla da skoru korudu. Tüm kamuoyunun birleştiği; hakem kararları gerçek olsa Trabzon birinci mağlubiyetle de tanışabilirdi. Abdullah Avcı, bu maçtan gereken dersleri çıkartacaktır. Bu oyunun yetmeyeceğini en düzgün kendisi biliyordur.
3) Sergen Yalçın’ın Alanya hezimeti sonrası, “Bu maçın sorumluluğunu almıyorum” kelamı çok tartışıldı. “Bir hoca bu türlü konuşamaz” diyenler var. Siz ne düşünüyorsunuz? Gidişat neyi gösteriyor?

UĞUR MELEKE: BUNU BİRİNCİ SEFER YAPMIYOR

Bu üslup bir açıklamayı Sergen Yalçın birinci kere yapmıyor, birkaç haftadır misal kelamlar söylüyordu. Şayet nitekim de Sergen Yalçın’ın söylediği üzere birtakım oyuncuların isteği-arzusu eksikse, o vakit alana isteği-arzusu tam olanları sürmesi gerekir. Kenarda gencecik Can oturuyor, Rıdvan oturuyor, İnanç oturuyor, Montero oturuyor. Fakat Sergen Hoca alandakileri isteksizlikle suçluyor! Beşiktaş’ta düşüş dün başlamadı, son 10 resmi maçta tam 8 mağlubiyet var. Sergen Yalçın çoktan neşter vurmalıydı bu gidişata.

MEHMET ARSLAN: PES ETMİŞ BİR BAŞKAN ÜZERE

Sergen Yalçın, oyuncularını suçlayınca, onlarla ortalarında büyük bir kopuş yaşanacağını bilmiyor mu? Elbette biliyor. Pekala o vakit niçin bu konuşmayı yapıyor ve oyuncularını suçluyor? Bana nazaran Sergen Yalçın bize bir şeyler anlatmak istiyor. Yalnızca buz dağının ucunu gösteriyor. Ancak yeniden de bu konuşmayı ve oyuncuları gaye göstermesini onaylamıyorum. Sergen Yalçın Beşiktaş için yalnızca bir teknik yönetici değil, o bir önder. Tahlil üretecek, sıkıntıları ortadan kaldıracak ve umut aşılayacak bir önder. Lakin bu konuşmayla ne yazık ki pes etmiş bir önder görünümü verdi. O tahlil üretemiyorsa, kimse bu durumdan grubu çıkaramaz.

GÜNTEKİN ONAY: SORUMLU SERGEN YALÇIN’DIR

Bir futbol grubu üst üste berbat oynayıp maç kaybediyorsa, futbol ismine beklentilerin çok uzağında kalıyorsa, sorumlu teknik adamdır. Sergen Yalçın, yalnızca 1 maç özelinde bunu vurguluyorsa haklı olacaktı. Lakin bu durum uzun müddettir devam ediyor. Demek ki saha içine yansıyan meseleler var. Mental, fizikî ve taktiksel olarak grubu maçlara hazırlayan kişi Sergen Yalçın olduğuna nazaran de birinci sorumlu O’dur.
4) F.Bahçe 5., G.Saray 8., Beşiktaş 9. sırada. 3 büyükler geçmişte de Avrupa’da oynadı lakin hiçbir vakit ligde bu kadar kaybetmedi. Sebep Avrupa ile aramızdaki güç istikrarının açılması mı?

MEHMET ARSLAN: ‘KUŞA BAK’ DİYORLAR

Bu soruya çok uzun bir cevap vermek gereksiz. Bakın büyük kulüplerin liderlerine… İçeride başarısızlıklarını medyaya, tenkide, hakemlere, federasyona yükleyip, taraftarlarına “Kuşa bak” diyorlar! Onlar da kuşa bakıyorlar. Sonra hepimiz kuşlara bakmaya başlıyoruz. Bu türlü geçinip gidiyoruz. Avrupa ile ortamızda güç istikrarı açısından değil, taraftarlık, yöneticilik, başkanlık açısından da büyük fark var. Futbolda farkı yaratan da bu anlayış zati. Haa.. Gazetecileri de unutmayayım. Bu türlü bir anlayış bizi bu futbola mahkûm ediyor.

UĞUR MELEKE: DEFOLARI ORTAYA ÇIKTI

Doğrusu ben de üç büyüklerin Avrupa macerasından bu derece etkilenip Muhteşem Lig’de bu kadar gerileyeceklerini öngörememiştim. Türk gruplarının alana çıktığı son 46 Şampiyonlar Ligi maçının 45’inde rakiplerimiz bizden daha fazla koştu. Bu bir tesadüf olamaz, fizikî olarak Avrupa’nın top 10 liginin gerisindeyiz. İkinci kıymetli sebep de 3 büyükler dışında âlâ antrene edilen kulüpler var ligde: İlhan Palut’un, Ömer Erdoğan’ın, Francesco Farioli’nin, Emre Belözoğlu’nun kadroları taş üzere. Bunlar da doğal olarak İstanbul’un üç büyüğünün defolarını daha fazla çıkardı ortaya.

GÜNTEKİN ONAY: BU TABLO TESADÜF DEĞİL

Makasın açıldığı bir gerçek. Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’nde kaliteli takımına karşın güçlü rakiplerine karşı yalnızca 30’ar dakika başabaş oynayabildi, akabinde çözüldü. Tempomuz ve fizik kalitemizin dışında oyun tertibimiz da Avrupalı rakiplerimizin gerisinde. Avrupa’da oynamayan gruplar birinci 4 sırada ise bu tablo bir tesadüf değil.
5) Galatasaray topla %58 oynadı, şutlarda 14-10 üstündü lakin kaybetti. Bu yenilgiyi nasıl yorumluyorsunuz? Trabzon ve Beşiktaş’tan sonra F.Bahçe’ye karşı da galibiyetin korunamamasının sebebi ne?

UĞUR MELEKE: 1-0’DAN SONRA KONTAK KAPATTI

Derbide birinci 20 dakikada yeterli bir Galatasaray vardı. Kerem’in golü de bu kısımda geldi. Fakat sonra neredeyse Muhteşem Lig’in her maçında çabucak her grubun yaptığı üzere 1-0’ı müdafaa içgüdüsü devreye girdi ve kontak kapattı Galatasaray. Bu durumun irdelenmesi gerek. Terim’in ikinci kusuru da oyunu rakip yarı alana yığdığı son kısımda çift santrfora geçiş için geç kalmasıydı. Topu kale ağzına kadar getirebiliyor fakat içeri dürtemiyorsanız, dönüp bir kulübenize bakmanız lazım. Tahminen de strateji değiştirmeniz lazım.

MEHMET ARSLAN: RİSK ALDI VE…

Fatih Terim, kazansa da, kaybetse de her maça damga vuran büyük bir karakter. Bu maçı berabere bitirebilirdi. Ancak bunu kabul etmedi. Risk aldı 3 forvetle, 10 kişi kalmış Fenerbahçe karşısında gözünü kararttı. Bu bizim futbol standartlarımızın çok üstünde bir karar. Herkes eleştirebilir ancak ben avuçlarım kızarıncaya kadar bu kararı alkışlıyorum. İkincisi, kim ne derse desin, yeni ve gelişen bir ekip var ortada. Bu sonuçlara katlandıkları oranda başarılı olacak Galatasaray. İki hezimet, bir beraberlik bu yoldan geri çevirmemeli Galatasaray’ı. Yani Çetin Altan’ın tabiriyle, sara kırmızılılar ‘enseyi karartmamalı’

GÜNTEKİN ONAY: GÜÇ VE DİNAMİZM DÜZGÜN LAKİN…

Galatasaray bu genç takımıyla yüksek bir güç ve dinamizm ortaya koyuyor fakat top ayağındayken oyuna istikamet verme, akıl ve marifet koyma konusunda önemli sıkıntılar yaşıyor. Halil’in bitiriciliği ve oyun bilgisi şimdi bu tip yüksek düzey oyunlar için istenen seviyede değil. Morutan da fizikî olarak alanda uğraş yoğunluğu artınca ortadan kayboluyor. Merkezden delebilen bir Galatasaray yok. Tek formül yalnızca geçiş ataklarına ve Kerem’in çabukluğuna kalıyor. 3 derbide de öne geçip 2’sini kaybetmek, oyunu ve skoru tutamamış olmak tesadüf değil.
6) Derbide Halil Umut Meler’in idaresini nasıl buldunuz? “Hakem çok arka niyetliydi, TFF’den maç raporunu isteyeceğiz” diyen Galatasaray Lideri Burak Elmas haklı mı?

UĞUR MELEKE: GERÇEK BULMADIM

Halil Umut Meler birinci devre çok yeterliydi ancak ikinci yarıda dağıldı. Lakin düzgün bir hakem. Yalnızca makus bir maç yönetti. Burak Elmas’ın açıklamalarını ise yanlışsız bulmuyorum. Hayatım boyunca bu lisanla savaştım. Sayın Elmas, madem organizasyonel bir berbatlıktan bahsediyorsunuz, o vakit bu tertibin zirve isimlerini açıkça söylemeli ve onlara savaş açmalısınız. Hakemi ismen kamuoyunun önünde eleştirebiliyorsanız, öteki kimi kastediyorsanız onların da ismini verin. İsimlerini belirtmediğiniz sürece havada kalacaktır bu açıklamalar.

GÜNTEKİN ONAY: STANDART SORUNU

Hakem son kısma kadar denetimi elinde tuttu ve kartları da gerçek kullandı. Diagne’nin gol iptali VAR ihtarıyla geldi ve itmenin dozajı tartışıldı. Diagne, Rize’de de rakiplerini iterek gol kazandırmıştı. İrfan’ın gol öncesi bir faulü var mı? Berkan’ın itilmesi penaltı mıydı? Doğal olarak ‘hangi itme faul, hangisi faul değil’ tartışmaları bir kere daha alevlendi. Ben açıkçası rakibi bozacak her türlü itmenin faulle cezalandırılmasından yanayım. Lakin hakemlerimiz bir türlü bu standartları tutturamıyor.

MEHMET ARSLAN: LİDERLER DAİMA HAKLIDIR

Her yenilgiyi hakem üzerinden okumak ve özeleştiriden kaçmak bir Türk alışkanlığı. Kulüp liderleri daima hakikat şeyi yapıyor lakin hakemler onların önünü kesiyor! Taraftarın yansısını öteki istikamete kanalize etme gayreti bu. Latife üzere. Halil Umut Meler’in maç içinde yanlışları olabilir. Lakin elinizi vicdanınıza koyun, bir projenin tetikçisi üzere önemli bir ithamı hak ediyor mu hakem? Skoru aykırıya çevirin, birebir şeyleri bu kere Ali Koç söyleyecekti. Ne diyordu o eski reklam; yok aslında birbirimizden farkımız. Nitekim farkları yok.

Etiketler: / / / /

Sezon Öncesi Red Bull Arena Stadyumu Foto Muhabirlerine Tanıtıldı
Hasan Çelik/Türk USA Newspaper  Sezon öncesi New York Red Bull Arena Stadyumu Foto Muhabirlerine tanıtıldı. Bir yıl boyunca Red Bull Arena’da...
Trump: Rusya, Hitler ve Napolyon’u yenen bir savaş makinesi
Trump: Rusya, Hitler ve Napolyon’u yenen bir savaş makinesi Başkanlık seçimlerine sıradışı açıklamaları ve baskılara rağmen artan popüleritesiyle Biden yönetiminin...
Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu
Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği görevini Birleşmiş Milletler’de Daimi Temsilcilik pozisyonunda bulunan Büyükelçi Sedat Önal, Önal’dan boşalacak...
ABD hükümeti bir kez daha ‘kapanma’ riskiyle karşı karşıya
ABD hükümeti bir kez daha ‘kapanma’ riskiyle karşı karşıya ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin, yeni bütçe üzerinde hala anlaşma sağlanamaması nedeniyle...
ABD’de yolcu uçağı bomba tehdidi nedeniyle acil iniş yaptı
ABD’de yolcu uçağı bomba tehdidi nedeniyle acil iniş yaptı ABD’nin New Jersey eyaletinden Kaliforniya’ya giden yolcu uçağı, tuvaletinde bulunan tehdit...
Philadelphia Union, deplasmanda Deportivo Saprissa’yı 3-2 mağlup etti 
Philadelphia Union, deplasmanda Deportivo Saprissa’yı 3-2 mağlup etti  Hasan Çelik/ Türk USA Newspaper Mavili, Sarılı Philadelphia Union, Şampiyonalar Kupası’nın ilk maçında...
New York Red Bulls’un, takım kaptanı Emil Forsberg oldu
New York Red Bulls’un, takım kaptanı Emil Forsberg oldu Hasan Çelik/Türk USA Newspaper New York Red Bulls, Orta Saha Oyuncusu...
Biden, Güney Carolina’daki ön seçimleri rahat kazandı
Biden, Güney Carolina’daki ön seçimleri rahat kazandı Trump ve Biden’ı karşı karşıya getiren ABD’deki hararetli başkanlık seçim yarışı Demokratların Güney...
ABD’ye sığınmacı olarak kaçak yollarla gelen Türklerin sayısı 50 bini buldu
ABD’ye sığınmacı olarak kaçak yollarla gelen Türklerin sayısı 50 bini buldu ABD’ye Meksika ve Kanada sınırlarından iltica etmek için kaçak...
2026 Dünya Kupası’nın açılış ve final maçlarının stadyumları belli oldu
Hasan Çelik/ Türk USA Newspaper  Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek 2026 Dünya Kupası’nın açılış maçı Meksika’daki...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ