$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Biden’ın, başkanlık helikopteri acil durum testlerini geçemedi

Biden’ın, başkanlık helikopteri acil durum testlerini geçemedi
  • 28.11.2021
  • 103 kez okundu

Biden’ın, başkanlık helikopteri acil durum testlerini geçemedi

ABD ordusunun 5 milyar dolarlık filo kurmaya hazırlandığı Lockheed Martin’in Sikorsky VH-92’si, başkanlık helikopteri yapılmaya kalkılınca, karaya oturdu. Pentagon’un acil durum testlerini geçemeyen 217 milyon dolarlık helikopterle Biden’ın ilk uçuşu bir türlü gerçekleşemedi.
ABD Başkanı’nı (POTUS) taşıyan Marine One kod adlı helikopterin, Lockheed Martin’in geliştirdiği Sikorsky VH-92 ile yenilenmesi planları bir kez daha suya düştü. Başkan Joe Biden’ın yeni başkanlık helikopteriyle ilk uçuşu iptal edilirken, bunun 217 milyon dolarlık aracın acil kriz durumlarında güvenli bulunmamasından kaynaklandığı belirtildi.

Oksimoron durum: Ordunun donatılacağı helikopter, Pentagon’un sınavından kaldı

ABD ordusu 11 Sikorsky VH-3D ve 8 VH-60N’den oluşan helikopter filosunu 5 milyar dolarlık maliyeti bulunan 23 VH-92 helikopteriyle değiştirmeye hazırlanırken, bu kapsamda yeni Marine One olacak VH-92, Pentagon’un uçuş testinden geçemedi.
Business Insider ve Bloomberg’in haberlerine göre Lockheed Martin yapımı VH-92’nin Pentagon testlerinde ‘operasyonel olarak uygun olmadığı ve acil durumlar için güvenilmez olduğu’ sonucuna varıldı. Dolayısıyla Biden’ın VH-92 ile ilk uçuşu iptal edildi.

Ne zaman uçacağına dair takvim yok

Üstelik helikopterin sorunlarının çözülüp çözülemeyeceği, çözülürse bunun ne zaman olacağı belli değil.
Bloomberg’e konuşan bir kaynak, yere indirilen VH-92’nin faaliyete geçip geçmeyeceğine dair bir takvim bulunmadığını söyledi.
Bloomberg tarafından görülen Pentagon test ofisinin üst düzey savunma yetkilileri için hazırladığı yakın tarihli bir iç raporda, “Başkanlık helikopteri güvenilirlik, kullanılabilirlik, sürdürülebilirlik eşiği gereksinimlerini karşılamıyor” denildi.

Teknik meseleler nedeniyle acil uçuş izni çıkmadı

Habere göre testlerde gerekli standartları karşıladığı, operasyonel olarak etkin olduğu ve Başkan’ı Camp David gibi yerlere taşımak gibi düzenli idari görevleri güvenli olarak yerine getirebileceği saptanan helikoptere, diğer yandan teknik meseleler nedeniyle acil uçuş izni çıkmadı. Teknik meselelerin iletişim sistemindeki gecikme, motor egzosu ve sıvı tahliyesindeki sorunlar ve bunların iniş yapabileceği yerleri kısıtlaması olduğu kaydedildi. Önceki denemelerde VH-92’nin Beyaz Saray’in çimlerine zarar vermesi meselesiyle uğraşılmıştı.
Başkanlık helikopterinin operasyona hazır ilan edilmesi, sırasıyla Haziran 2020, Ocak 2021 ve Temmuz 2021 tarihlerine ertelendikten sonra son testlerin ardından belirsizliğin devam ettiği belirtiliyor.
Zelenskiy: Doğuda durumumuz iyi değil
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, cephane yetersizliği nedeniyle, ülkenin doğusunda şu an karşı taarruza geçemeyeceklerini dile getirdi. Ancak Ukraynalı generaller bu...
Muharrem İnce 100 bin imzaya ulaştı
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
Dışişleri Bakanlığı Danimarka’daki eylemi kınadı
Danimarka'daki bir eylemde Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırıya Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.
ABD ile Kanada düzensiz göçe karşı anlaşma imzaladı
ABD ile Kanada düzensiz göçe engel olmak için anlaşma imzaladı. Anlaşma uyarınca yasal olmayan yoldan Kanada'ya geçen göçmenler ABD'ye iade...
Cumhur İttifakı’nda son dakika genişlemesi
Cumhur İttifakı'na katılmama kararı alan Yeniden Refah Partisi, yapılan görüşmelerin ardından ittifaka katılma kararı aldı. HÜDA PAR ittifak içerisinde yer...
AKP’nin zam müjdesi milyonlarca emekliyi mağdur edecek
AKP'nin yasa teklifine göre en düşük emekli aylığı 7500 liraya tamamlanacak. 7500 lira üzerinde alan emeklilerin maaşlarında ise artış yapılmayacak....
Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldı
Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı.
Türkiye’den AB’ye ihraç edilen ballar hileli çıktı
AB'nin resmi araştırması, üçüncü ülkelerden ithal edilen balın yüzde 46'sının saf bal olmadığını ortaya koydu. Türkiye'den ithal edilen 15 numuneden...
Türkiye’deki mide botoksundan zehirlenenlerin sayısı artıyor
Almanya'dan Türkiye'de giderek zayıflama amacıyla mide botoksu yaptırdıktan sonra zehirlenenlerin sayısı 27'ye yükseldi.
Millet İttifakı içinde ayrı ittifak olacak mı?
Saadet Partisi, DEVA ve Gelecek Partisi'nin ittifak içinde ittifak için kendi aralarındaki görüşme trafiği sürüyor. Bu süreçteki gelişmelere göre altı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ