$ DOLAR → Alış: 19,00 / Satış: 19,08
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Taliban’a rağmen başardılar! İşte dünyanın konuştuğu 13 cesur yürek

Afganistan’daki bayan öğrenciler, Özel Kandahar üniversitesinden mezun oldu ve mezuniyet merasimi tüm devlet okullarını kapatan Taliban …

Taliban’a rağmen başardılar! İşte dünyanın konuştuğu 13 cesur yürek
  • 30.11.2021
  • 137 kez okundu

Afganistan’daki bayan öğrenciler, Özel Kandahar üniversitesinden mezun oldu ve mezuniyet merasimi tüm devlet okullarını kapatan Taliban başkanları tarafından izlendi…

Afganistan’ın güneyindeki özel bir üniversiteden Taliban’ın izlediği merasimle mezun olan 200 Afgan öğrenci ortasında bir avuç bayan öğrenci de vardı.

13 genç bayan merasimle Kandahar Özel Mirwais Neeka Üniversitesi Hukuk ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu.

Ağustos’ta iktidarı ele geçirmesinden bu yana, Taliban kızların ve bayanların okula ve üniversiteye geri dönmelerine müsaade vermediği için milletlerarası siyasi baskı altında.

Lakin Taliban yöneticileri yalnızca özel üniversitelerdeki bayanların ve ilkokuldaki kızların eğitimlerine devam etmelerine müsaade verirken, devlet üniversitelerinde ve liselerde olanlar eğitimlerine devam etmesine müsaade vermiyor.

Cumartesi günü düzenlenen merasimde mezunlar siyah ve sarı renklerde klasik kıyafetler giydi. Bayanların peçe taktığı görüldü.

Yeni mezun öğrencilerden biri olan Sharifa, Tolo News’e verdiği demeçte, “Öğretmenlikte ve tıp dalında bayanlara gereksinim var” dedi.

Bir öteki mezun Nasratullah Omari ise “Afganistan İslam Buyrukluğu bu eğitimli insanlara iş fırsatları sağlamazsa, yalnızca burada işsiz kalmayacak ayrıyeten öteki ülkelere gidecekler ve Afganistan’ı terk etmek zorunda kalacaklar” dedi.

1996’dan 2001’e kadar süren birinci iktidarlarında, Taliban tüm bayanları ve kızları eğitimden ve çalışma hayatından men etmişti.

Kız çocuklarının okula devamı ve iş gücündeki bayanların artması, ABD takviyeli hükümetin son 20 yıldaki ana başarılarından biri olarak kabul ediliyordu.

Taliban, 15 Ağustos’ta hükümeti devirdiğinden beri, milletlerarası kamuoyu, bayan haklarına hürmet ve kız çocuklarına eğitim de dahil olmak üzere bir talep listesi yerine gelene kadar Taliban hükümetini tanımayı reddetti.

Yeni Taliban hükümeti, kızlar ve bayanlar için kimi eğitim biçimlerine müsaade verileceğini söyledi, fakat hangi eğitim kurumlarına müsaade verileceği konusunda net bir açıklama yapmadı.

Taliban hükümeti, bilhassa, daha evvelki ABD dayanaklı hükümetlerin ulusal bütçesinin yüzde 75’ini oluşturan memleketler arası yardımdan muaf olan ülkenin harap iktisadını tekrar canlandırmak üzere bir dizi zorlukla karşı karşıya.

Birleşmiş Milletler’in yardım kuruluşları, Afganistan’da büyük bir insani krizin yaşandığı ve ülkenin 38 milyonluk nüfusunun yarısından fazlasının bu kış açlıkla karşı karşıya kalacağı konusunda ihtarlar yapıyor.

Taliban, bir idare organı olarak ortaya çıkmak için gayret ederken, küme birebir vakitte birkaç yabanî akın gerçekleştiren cihatçı İslam Devleti kümesinin sert bir meydan okumasıyla karşı karşıya.

ABD-Taliban görüşmeleri, IŞİD ve El Kural tehdidiyle çaba ve Afganistan’a insani yardım üzere çeşitli mevzuları ele alacak. Washington, Taliban’a yönelik rastgele bir mali ve diplomatik dayanağın, kapsayıcı bir hükümet kurmak ve eğitim dahil olmak üzere azınlıkların, bayanların ve kızların haklarına hürmet göstermek üzere belli şartlara dayanacağını bildirdi.

Etiketler: / / / /

İsrail Halep Havaalanını vurdu
İsrail bu ay ikinci kez Halep Havaalanı'na hava saldırısı düzenledi. Havaalanında İran yanlısı milislere ait bir silah deposunun hedef alındığı...
AYM’den HDP’ye ikinci ret
Anayasa Mahkemesi, kapatma davasının seçim sonrasında bırakılmasını isteyen HDP'nin talebini oybirliğiyle reddetti.
YSK’dan 11 ismin Cumhurbaşkanı adayı gösterilebilmesine onay
Yüksek Seçim Kurulu, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Fatih Erbakan ve Doğu Perinçek'in de aralarında olduğu 11 adayın Cumhurbaşkanı adayı gösterilebileceğine...
ABD’den Türk ve İran vatandaşlarına yaptırım
ABD, İran’ın silah programını desteklemekle suçladığı Türk ve İranlı şirket ve kurumlara yaptırım kararı aldı. Hakkında yaptırım kararı alınanlar arasında...
Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Klingbeil ile görüştü
Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil ile Gaziantep'te görüştü.
AKP’de “kaybetme korkusu” var mı?
YRP'nin Cumhur İttifakı'na katılmaması, ardından Mehmet Şimşek ile görüşmenin olumsuz sonuçlanması AKP'de hayal kırıklığına yol açtı. Peki son gelişmeler AKP'de...
NATO’dan üyelerine “askeri harcamalarınızı arttırın” çağrısı
İttifak ülkelerine askeri harcamalarını arttırma çağrısında bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 30 üyeden sadece yedisinin şu an üzerinde mutabakata varılan...
Netanyahu hükümetinden tartışmalı yerleşim yeri hamlesi
İsrail meclisi, işgal altındaki Batı Şeria’daki dört İsrail yerleşim yerine dönüşün önünü açan düzenlemeyi onayladı. İsrail’in en sağcı hükümeti olarak...
AİHM’den Barış Akademisyenleri kararı
AİHM, OHAL KHK'larıyla görevden ihraç edilen ve pasaportlarına el konulan üç akademisyenle ilgili kararını açıkladı. Mahkeme, Türkiye'nin özel hayata saygı...
AFAD’ın yapısı tartışmaya açıldı
TBMM'de toplanan deprem komisyonunda AFAD'ın yapısı tartışmaya açıldı. AFAD Başkanı, "aldığımız büyük dersler var, yeni bir anlayış gerek" dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ