$ DOLAR → Alış: 19,00 / Satış: 19,08
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Milyarlarca hayvanı kurtaracak gelişme!

Yeni metodu geliştiren grup, İngiltere’de her yıl milyonlarca erkek civcivin yumurtlamadıkları için doğduktan çabucak sonra öldürüldüğünü ve …

Milyarlarca hayvanı kurtaracak gelişme!
  • 05.12.2021
  • 51 kez okundu

Yeni metodu geliştiren grup, İngiltere’de her yıl milyonlarca erkek civcivin yumurtlamadıkları için doğduktan çabucak sonra öldürüldüğünü ve artık buna gerek olmayabileceğini belirtti.

İngiliz hükümeti de, gen düzenleme teknolojisinin hayvancılık bölümünde kullanımını inceleyecek.

Nature Communications isimli bilimsel mecmuada yayınlanan bir makaleyle duyurulan bu yeni metot, embriyo gelişimi sırasında bir genin etkisiz hale getirilmesini sağlıyor.

Embriyo gelişiminin çok erken periyotlarında, şimdi 16-32 hücre ortasındayken devreye giren bir dizi gen ile istenmeyen cinsiyetteki farelerin gelişimi o düzeydeyken sonlanıyor önlenebiliyor.

Araştırmacılar bu tekniğin çiftlik hayvanlarında da uygulanabileceğini, dünyanın önde gelen gen düzenleme merkezlerinden Edinburgh’daki Roslin Enstitüsü’nde bu gayeyle pilot bir program başlatılması için müzakereler yürüttüklerini duyurdu.

HAYVAN HAKLARINA DEĞERLİ KATKI SAĞLAYACAK

BBC’ye konuşan Kent Üniversitesi’nden Dr. Peter Ellis, laboratuvarda uygulanan bu yolun ticari olarak da uygulanması durumunda hayvan haklarına kıymetli bir katkı olacağını söylüyor:

“Dünya çapında her yıl 4-6 milyar ortası civciv öldürülüyor. Onların acı çekmesinin önüne geçebiliriz.

“Erkek civciv embriyolarının hiç gelişmemesi sağlanabilir.”

İngiltere’de her yıl çok sayıda deney faresi de istenen cinsiyette doğmadıkları için öldürülüyor.

Londra’daki Francis Crick Enstitüsü’nden Dr. James Turner, son beş yılda yayınlanan 25 bine yakın bilimsel makalede sırf erkek yahut dişi farelerin kullanıldığını tespit ettiklerini söylüyor:

“Her deneyde farklı sayıda fareye gereksinim duyuluyor. Fakat kullanılan toplam fare sayısının 100 bin civarında olduğunu iddia edebiliriz.

“Bu prosedür bilimsel laboratuvarlarda çabucak kullanılmaya başlanabilir.”

İngiltere’de bu hafta yayınlanan öteki bir rapor da çiftlik hayvanları üzerinde genetik düzenleme yapılmasını sağlayan düzenlemelerin özünde hayvanların şartlarının güzelleştirilmesi olduğunu vurgulamıştı.

Dünya Hayvancılığında Merhamet isimli sivil toplum kuruluşundan Peter Stevenson hayvancılığın fabrikasyon hale gelmesine yönelik çalışmalar nedeniyle genelde gen düzenleme teknolojilerine karşı ekseriyetle temkinli olduklarını lakin tavukların cinsiyetine karar verebilme imkanını desteklediklerini söylüyor:

“Bu uygulamanın hayvan hakları için kullanılmasını destekliyoruz. Tavukların yalnızca dişi yavru yapmasını sağlayarak İngiltere’de her yıl milyonlarca istenmeyen erkek civcivin öldürülmesinin önüne geçebiliriz.”

İngiltere’deki Kraliyet Hayvanlara Zulmü Engelleme Topluluğu’ndan Barney Reed, bu teknolojinin sıkı bir formda denetlenmesi gerektiğini vurguluyor:

“Hayvan hakları yahut etraf için getirilen pek çok teklifin aslında kendi yarattığımız meselelere tahlil teklifleri olduğunu unutmamamız lazım.”

Dr. Ellis de bunun hayvancılıkta kullanılmadan evvel toplumda her tarafıyla tartışılması gerektiğini söylüyor:

“Bilimsel açıdan da şimdi bunu hayvancılıkta uygulayabilecek noktada değiliz.

“Önce farklı tiplere yönelik gen düzenleme araçları geliştirilmeli, akabinde da bunların inançlı ve aktif olup olmadığı denetim edilmeli.”

NASIL İŞLİYOR?

Bir memelinin cinsiyeti, cinsiyet kromozomları ile belirleniyor.

Dişilerde birini babalarından, başkasını de annelerinden aldıkları iki adet X kromozomu bulunuyor.

Erkeklerde ise annelerinden bir adet X, babalarından da bir adet Y kromozomu var.

Araştırmacılar, genleri devre dışı bırakan Crispr-Cas9 isimli bir gen düzenleme molekülünün yarısını annenin DNA’sına, öbür yarısını da hangi cinsiyette yavrular amaçlandığına bağlı olarak X yahut Y kromozomuna ekleniyor.

Molekülün iki yarısı bir ortaya geldiğinde, embriyonun gelişimi duruyor.

Örneğin dişi fare isteyen bilim insanları babanın Y kromozomuna bu molekülü eklediği vakit, X ve Y kromozomları bir ortaya geldiğinde embriyonun gelişmesi duruyor ve böylelikle erkek yavru doğmuyor.

Erkek fare doğurtmak hedeflendiğinde ise molekül babanın X kromozomuna ekleniyor.

Fareler bir defada ekseriyetle 3-12 ortası yavru doğruyor.

Etiketler: / / / /

İsrail Halep Havaalanını vurdu
İsrail bu ay ikinci kez Halep Havaalanı'na hava saldırısı düzenledi. Havaalanında İran yanlısı milislere ait bir silah deposunun hedef alındığı...
AYM’den HDP’ye ikinci ret
Anayasa Mahkemesi, kapatma davasının seçim sonrasında bırakılmasını isteyen HDP'nin talebini oybirliğiyle reddetti.
YSK’dan 11 ismin Cumhurbaşkanı adayı gösterilebilmesine onay
Yüksek Seçim Kurulu, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Fatih Erbakan ve Doğu Perinçek'in de aralarında olduğu 11 adayın Cumhurbaşkanı adayı gösterilebileceğine...
ABD’den Türk ve İran vatandaşlarına yaptırım
ABD, İran’ın silah programını desteklemekle suçladığı Türk ve İranlı şirket ve kurumlara yaptırım kararı aldı. Hakkında yaptırım kararı alınanlar arasında...
Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Klingbeil ile görüştü
Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil ile Gaziantep'te görüştü.
AKP’de “kaybetme korkusu” var mı?
YRP'nin Cumhur İttifakı'na katılmaması, ardından Mehmet Şimşek ile görüşmenin olumsuz sonuçlanması AKP'de hayal kırıklığına yol açtı. Peki son gelişmeler AKP'de...
NATO’dan üyelerine “askeri harcamalarınızı arttırın” çağrısı
İttifak ülkelerine askeri harcamalarını arttırma çağrısında bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 30 üyeden sadece yedisinin şu an üzerinde mutabakata varılan...
Netanyahu hükümetinden tartışmalı yerleşim yeri hamlesi
İsrail meclisi, işgal altındaki Batı Şeria’daki dört İsrail yerleşim yerine dönüşün önünü açan düzenlemeyi onayladı. İsrail’in en sağcı hükümeti olarak...
AİHM’den Barış Akademisyenleri kararı
AİHM, OHAL KHK'larıyla görevden ihraç edilen ve pasaportlarına el konulan üç akademisyenle ilgili kararını açıkladı. Mahkeme, Türkiye'nin özel hayata saygı...
AFAD’ın yapısı tartışmaya açıldı
TBMM'de toplanan deprem komisyonunda AFAD'ın yapısı tartışmaya açıldı. AFAD Başkanı, "aldığımız büyük dersler var, yeni bir anlayış gerek" dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ