$ DOLAR → Alış: 30,94 / Satış: 31,06
€ EURO → Alış: 33,58 / Satış: 33,72

Formula 1’de Verstappen – Hamilton savaşı son yarışa taşındı! Suudi Arabistan Grand Prix’sinden tüm detaylar ve son yarıştaki şampiyonluk ihtimalleri…

Formula 1’de sondan bir evvelki yarış, yeni bir pistte, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yer alan cadde pistinde koşuldu. Yarışı Lewis Hamilton …

Formula 1’de Verstappen – Hamilton savaşı son yarışa taşındı! Suudi Arabistan Grand Prix’sinden tüm detaylar ve son yarıştaki şampiyonluk ihtimalleri…
  • 07.12.2021
  • 105 kez okundu

Formula 1’de sondan bir evvelki yarış, yeni bir pistte, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yer alan cadde pistinde koşuldu. Yarışı Lewis Hamilton kazandı ve şampiyona liderliğinde bulunan Red Bull pilotu Max Verstappen ile puanları eşitledi.

Gelin birlikte olaylı yarış hafta sonu boyunca yaşananlara göz atalım…

İDMANLARDA HAMILTON’A İNCELEME YAPILDI FAKAT SIRA CEZASI ÇIKMADI

Sıralama cinsleri öncesinde yapılan 3. hür idman seansinda Mercedes pilotu Lewis Hamilton, tıpkı çeşit içinde evvel Pierre Gasly’nin, akabinde da daha tehlikeli bir pozisyonda Nikita Mazepin’in önünü kesti. Bu iki durumun akabinde İngiliz pilot için inceleme başlatıldı ve Hamilton komiserler konseyine çağırıldı.

OKAY KARACAN’LA PİT-STOP HER HAFTA SPOR ARENA’DA! YENİ KISMI İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Pistin cadde pisti olması, kenarlarda yüksek duvarların bulunması sebebiyle arttan gelen aracı görmenin imkansız olması sebebiyle Hamilton’a grid(sıra) cezası çıkmadı. Onu gerisinden gelen araçlar hakkında kâfi derecede uyarmayan kadrosuna 25 bin Euro para cezası verildi.

VERSTAPPEN POLE DURUMUNU SON VİRAJDA KAYBETTİ

Şampiyonada 8 puanla başkan bitiren Max Verstappen, sıralamanın son cinsinde rakibi Hamilton’dan daha yeterli bir dereceyle gelirken son virajda denetimini kaybedip sağ art lastiğini duvara vurarak süspansiyonunu kırdı ve pole konumunu İngiliz pilota kaptırdı. Gridin birinci üç sırası ise Hamilton – Bottas – Verstappen olarak ortaya çıktı.

YARIŞIN ‘İLK’ STARTI OLAYSIZ OLDU

Cidde’de yarışın birinci startında Hamilton, liderliği koruyacak kadar güzel kalktı, Bottas da Verstappen’in önünü kapatınca kadro arkadaşıyla şampiyona rakibinin ortasında durum aldı.

MICK SCHUMACHER’İN KAZASIYLA ORTALIK KARIŞTI

Problemsiz başlayan yarış 10. tıpta karışmaya başladı. Haas pilotu Mick Schumacher, pistin kritik noktalarından birinde aracının denetimini kaybedip bariyerlere çarptı.

EVVEL GÜVENLİK ARACI, AKABİNDE KIRMIZI BAYRAK! HAMILTON PİST ÜZERİ AVANTAJINI VERSTAPPEN’E KAPTIRDI

Schumacher’in kazasının akabinde yarış yöneticisi Michael Masi, birinci olarak güvenlik aracını piste yolladı. Schumacher’in aracının kaza yaptığı noktadan kaldırılması ve bariyerlerin onarılması gerektiği için 3 çeşit sonra ‘kırmızı bayrak’ kararı çıktı ve pilotlar pit yolunda sıralanmak üzere çağırıldı.

Yarışa orta hamur lastiklerle başlayan Hamilton ve Bottas, güvenlik aracı dönemini fırsat bilip pit’e girdi ve sert lastikleri taktı. Orta hamurlu Verstappen ise risk aldı ve devam ederek liderliğe yükseldi. Kırmızı bayrağın çıkmasıyla pite dönen Verstappen, sert lastiğe geçiş için vakit kaybetmemiş oldu ve rakibi Hamilton’a karşı liderliği ve pist üzerin avantajı aldı.

‘İKİNCİ START’TA VERSTEPPEN İLE HAMILTON YAN YANA GELDİ! OCON SÜRPRİZİ

Bariyerler onarıldıktan sonra yarışın ‘durarak start’ ile yine başlayacağı duyuruldu. Bu sefer Verstappen birinci cepte, Hamilton ise ikinci cepte yarışa başladı. Sert lastikle makus bir kalkış yapan Hollandalı şoför, Hamilton’un birinci virajda avantajı almasına müsaade vermeyip dışarıdan Mercedes’e yanaştı ve ikinci virajda içeride kalma avantajı yakalamak istedi. İkinci virajı boşluk olmadığı için pist dışından dönen Verstappen, liderliği geri aldı, Hamilton kaza yapamak için aracını dışarı açınca bunu fırsat bilen Alpine pilotu Ocon bir anda kendisini üçüncü sırada buldu.

BİR KIRMIZI BAYRAK DAHA

Yarışın başladığı cinste Leclerc ile temas yaşayan Red Bull pilotu Sergio Perez kalabalık içinde spin atarak yarış dışı kaldı. Önündeki aracın yavaşladığını son anda fark eden Nikita Mazepin de George Russell’a geriden çarptı. Bir anda kaos halini alan yarış için yine kırmızı bayrak kararı çıktı ve araçlar pite geri döndü.

YARIŞ YÖNETİCİSİ İLE RED BULL ORTASINDA ‘CEZA’ PAZARLIĞI

Yarışın durduğu anlarda Mercedes, Verstappen’in ikinci startta Hamilton’u pist dışından geçmesi ile ilgili telsizden yarış yöneticisi Michael Masi’ye şikayette bulundu. Grubuyla olayı inceleyen Masi ile Red Bull ortasında şu telsiz konuşması geçti:

Masi: Size şu teklifi sunuyorum. Verstappen tekrar yapılacak startta kazandığı yeri geri verecek. Ya da soruşturma başlatıp ceza alacak.

Red Bull: Tamam, cezayı kabul ediyoruz. Ocon’un ardında başlayacağız değil mi?

Masi: Hamilton’un ardında başlayacaksınız. Startta sıralama; Ocon – Hamilton ve Verstappen biçiminde olmalı.

Red Bull: Tamam, kabul ediyoruz.

‘ÜÇÜNCÜ START’TA VERSTEPPEN HARİKULADE KALKTI VE LİDERLİĞİ ALDI

Yarışın üçüncü startı öncesi Versteppen, kırmızı bayrak müddetinde tekrar lastik değiştirip orta hamura geçti. Startta ikinci sıradan kalkan Hamilton, Ocon’a hakikat kapanırken iç kısmı boş bıraktı. Orta hamur lastiğin avantajıyla daha âlâ hızlanana Verstappen, Hamilton ve Ocon’un içine girerek bir anda liderliği aldı. Bu start meselesiz oldu ve yarışta heyecan tekrar başladı.

HAMILTON – VERSTAPPEN ORTASINDA YENİDEN OLAY! ‘DIŞARIDAN GEÇTİ’

Yarış bir müddet problemsiz devam etti. Verstappen önderdi ancak Hamilton ile farkı açamıyordu. Birinci kesimde rakibinden süratli olsa da Hamilton 2 ve 3. dallarda farkı tekrar 1 saniye civarına getiriyordu. Bu halde yaklaşık 15 çeşit atıldı. 37. tipe gelindiğinde son virajdan daha süratli çıkan Hamilton, start-finish düzlüğünde Verstappen’i yakaladı. Hollandalı pilot içeride kalmayı tersih edip birinci virajın dışını akibine bıraktı. Birinci virajı dışarıdan dönen Hamilton, daha geç fren yapan Verstappen’in kontra vererek ikinci virajı tekrar pist dışından dönmesiyle ayağını gazdan çekti.

VERSTAPPEN İÇİN İNCELEME BAŞLATILDI ‘YERİNİ GERİ VER’

Bu olay sonrasında Mercedes ‘Yine birebir şeyi yaptı’ diyerek Verstappen’i yarış idaresine şikayet etti. Hamilton da telsizden; ‘Bu çocuk tam bir çılgın’ diye reaksiyonunu gösterdi. Yarış idaresi, bu olayla ilgili inceleme başlattı. Red Bull telsizinden Verstappen’e ‘Pistin uygun bir noktasında yerini Hamilton’a ver’ halinde bir istek gitti.

MAX APANSIZ YAVAŞLADI VE İKİLİ ORTASINDA TEMAS!

Bir çeşit sonra pistin en süratli üç noktasından birinde Vesteppen bir anda yavaşladı. 1,5 saniye kadar gerisinde olan Hamilton, son anda direksiyonu sola kırarak büyük bir kazadan kurtuldu ancak temastan kaçamadı. Hamilton’un ön kanadı, Verstappen’in sol art lastiğine temas edip hasar aldı. Bu olayın akabinde Verstappen gaza yine basarak farkı bir anda 2,5 saniyeye getirdi.

VERSTAPPEN’E 5 SANİYE CEZA GELDİ

Yarış idaresi, yaşanan temasla ilgili değil, 37. tıpta ikinci virajda pist dışından geçerek avantaj sağlama gerekçesiyle Verstappen’e 5 saniye ceza verdi. Bu ceza, Hollandalı pilotun yarış sonundaki derecesine eklenecekti. Pite girmesi halinde ise cezasını pit alanında 5 saniye fazla kalarak çekecekti.

YERİNİ HAMILTON’A VERDİ, ÇABUCAK SONRA GERİ ALDI

Temas sonrası ön kanadı hasar alan Hamilton, 2,5 saniyeye kadar çıkan farkı tekrar etirmeye başladı. Verstappen, ardına gelen İngiliz pilota son viraja girilirken yerini geri verdi fakat 200 metre sonraki viraja içten girerek liderliği tekrar aldı.

Red Bull, telsizden Verstappen’e ‘Yerini vermene gerek yok 5 saniye ceza aldın zaten’ formunda ileti gönderdi.

HAMILTON VERSTAPPEN’İ GEÇİP FARKI ARTTIRDI VE YARIŞI KAZANDI

Sert hamur lastiğin avantajıyla 43. çeşitte yine farkı kapatan Hamilton, orta hamur lastiklerinin aşınmasıyla temposunu kaybeden Verstappen’i tekrar geçti ve farkı açmaya başlayarak yarışı kazandı.

VERSTAPPEN EN SÜRATLİ TIP PUANINI ALMAK İÇİN PİT’E GİRMEK İSTEDİ ANCAK CEZA SEBEBİYLE MÜMKÜN OLMADI

Liderliği Hamilton’a kaptıran Verstappen, en süratli çeşidi atan pilota verilen 1 puanı rakibinden çalmak için son çeşitlerde pite girmek istedi lakin Red Bull kampı, ‘Üçüncüyle pite girip cezanı çekip çıkacak kadar farkın yok, bu mümkün değil’ diyerek Hollandalı pilotun isteğini reddetti.

Bunun akabinde temposunu koruyan Verstappen de yarışı ikinci sırada tamamladı.

YARIŞ SONRASI OLAYLAR DEVAM ETTİ! VERSTAPPEN’E GECE YARISI CEZA

Pistte hayli olaylı geçen yarışın sonrasında da olaylar devam etti. Verstappen, yarış sonrası verdiği röportaj sırasında tribünler tarafından yuhalandı. Hamilton’a ise büyük sevgi şovları vardı.

Yarışın akabinde komiserler şurası, Verstappen’in Hamilton’un önündeyken yavaşlaması sonucu yaşanan temas ile ilgili inceleme başlattı. İki pilot da sorguya çağırıldı.

Vertappen yaşanan temasla ilgili; ‘Yerimi Lewis’e geri vermek için yavaşladım. Bir anda frene bastığımı da düşünmüyorum. Neden beni geçip devam etmediğini anlamadım. Sonuç olarak bir temas yaşadık. Lewis ne düşünüyordu bilmiyorum.’ dedi.

Hamilton ise; Max’in bana yerini vereceğini bilmiyordum. Kadrodan bana bu türlü bir bilgi gelmedi. Bir anda yavaşlayınca ne olduğunu bilemedim. Tahminen bir güvenlik aracı yahut tehlikeli bir durum olmuştur diye düşündüm. Daha da yavaşlayınca mecburen sola kırdım lakin yeniden de temastan kaçamadım.” dedi.

Gece yarısı iki pilotu da dinleyen komiserler heyeti, araç telemetre bilgilerini de inceleyip Verstappen’e ‘tehlikeli sürüş ve çarpışmaya sebebiyet vermek’ gerekçesiyle 10 saniye ceza verdi.

Yarış içinde de 5 saniye cezası bulunan Verstappen, müddetine 15 saniye eklenmesine karşın yarışı 3. bitiren Bottas ile ortasında kâfi fark olduğu için ikinciliği kaptırmadı.

HAMILTON: MAX TEMAS YAPMAYI ÖNEMSEMİYOR ZİRA PUAN AVANTAJI ONDA

Yarış sonrası bası toplantısında konuşan 7 sefer dünya şampiyonu Lewis Hamilton; Mesleğim boyunca çok farklı karakterde pilotla yarıştım. Bunların içinde kuralları çok önemsemeyenler de vardı. Ben sakinliğimi müdafaaya devam etmeliyim. Bugün sadece pistte kalmaya ve sürüşümü konuşturmaya çalıştım. Max temas yapmamızı önemsemiyor zira puan avantajı onda. İkimiz de kaza yapsak 8 puan farkla son yarışa önde gidecekti.” kelamlarını kullandı.

RED BULL’DAN KOMİSERLER ŞURASINA REAKSİYON

Red Bull’un danışmanlığını yapan eski yarış pilotu Helmut Marko ise Cidde’deki yarış sonrası komiserler konseyi ve yarış idaresinin verdiği kararları eleştirdi.

“FIA ve yarış idaresi Mercedes’e ve Red Bull’a; Hamilton ile Verstappen’e eşit davranmıyor. Verstappen orada ani fren yapmadı. Hamilton dikkatsiz davranıp neler olduğunu anlamadan arttan aracımıza çarptı. Sol art lastiği hasar alan Max, o andan sonra yarışı zorlayamadı.”

“HAMILTON CEZA ALMALIYDI”

“Bir öbür mevzu da güvenlik aracı ardında giderken önünüzdeki araçla ortanıza aralık bırakazsınız. Bu kuralda yazıyor. 10 araçtan fazla bir aralık olamaz. Hamilton bugün bu kuralı çiğnedi. Vettel’e Budapeşte’de tıpkı sebepten ceza verilmişti. Mercedes’e ve Hamilton’a farklı muamele yapıldığı çok açık.

MARTIN BRUNDLE: KİRLİ BİR YARIŞ OLDU

Formula 1’in ünlü yorumcusu, kendisi de eski bir pilot olan Martin Brundle ise Max Verstappen’i ve Red Bull’u eleştirdi.

“Taktiksel manada kirli bir yarış oldu. Verstappen orada muhakkak bilerek frene bastı. Telemetre dataları de bunu gösteriyor. Bu çok nahoş. Verstappen kendi sürüş biçimine dikkat etmeli. Agresif, kararlı, saldırgan bir sürüşü var. Bu akşam bunların hepsinden fazla fazla vardı.”

MERCEDES İŞVERENİ TOTO WOLFF: PAK BİR ŞAMPİYONA İSTİYORUZ

Mercedes’in ekip işvereni Toto Wolff da Suudi Arabistan GP’sinde yaşananlar için sonluydu. Yarış sırasında ekrana Wolff’un bu anları yansımıştı.

Yarış sonrası konuşan Alman spor adamı; “Hamilton, Max’in ona sırasını geri vereceğini bilmiyordu fakat Max çok ani halde yavaşladı. Şoförler daha dikkatli olmalı, bu kademede tahminen çok çok güç lakin çizgiyi aşmamalılar. Son yarış öncesi yalnızca pak ve adil birşampiyona istiyoruz. Süratli olan, düzgün olan kazansın. Şayet bu Max ise daima birlikte alkışlayalım. Öteki şeyler konuşmayalım.” kelamlarını kullandı.

RED BULL İŞVERENİ HORNER: HAMILTON ARABAYI MAX’IN ÜZERİNE SÜRDÜ

Red Bull’un ekip işvereni Christian Horner da yarışın akabinde yaşananlarla ilgili şu açıklamaları yaptı:

5 saniye ceza verildiğinde işimizin bittiği aşikardı. Max yerini geri vermeye çalışırken Lewis otomobilini onun üzerine sürdü.

Etiketler: / / / /

Sezon Öncesi Red Bull Arena Stadyumu Foto Muhabirlerine Tanıtıldı
Hasan Çelik/Türk USA Newspaper  Sezon öncesi New York Red Bull Arena Stadyumu Foto Muhabirlerine tanıtıldı. Bir yıl boyunca Red Bull Arena’da...
Trump: Rusya, Hitler ve Napolyon’u yenen bir savaş makinesi
Trump: Rusya, Hitler ve Napolyon’u yenen bir savaş makinesi Başkanlık seçimlerine sıradışı açıklamaları ve baskılara rağmen artan popüleritesiyle Biden yönetiminin...
Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu
Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği görevini Birleşmiş Milletler’de Daimi Temsilcilik pozisyonunda bulunan Büyükelçi Sedat Önal, Önal’dan boşalacak...
ABD hükümeti bir kez daha ‘kapanma’ riskiyle karşı karşıya
ABD hükümeti bir kez daha ‘kapanma’ riskiyle karşı karşıya ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin, yeni bütçe üzerinde hala anlaşma sağlanamaması nedeniyle...
ABD’de yolcu uçağı bomba tehdidi nedeniyle acil iniş yaptı
ABD’de yolcu uçağı bomba tehdidi nedeniyle acil iniş yaptı ABD’nin New Jersey eyaletinden Kaliforniya’ya giden yolcu uçağı, tuvaletinde bulunan tehdit...
Philadelphia Union, deplasmanda Deportivo Saprissa’yı 3-2 mağlup etti 
Philadelphia Union, deplasmanda Deportivo Saprissa’yı 3-2 mağlup etti  Hasan Çelik/ Türk USA Newspaper Mavili, Sarılı Philadelphia Union, Şampiyonalar Kupası’nın ilk maçında...
New York Red Bulls’un, takım kaptanı Emil Forsberg oldu
New York Red Bulls’un, takım kaptanı Emil Forsberg oldu Hasan Çelik/Türk USA Newspaper New York Red Bulls, Orta Saha Oyuncusu...
Biden, Güney Carolina’daki ön seçimleri rahat kazandı
Biden, Güney Carolina’daki ön seçimleri rahat kazandı Trump ve Biden’ı karşı karşıya getiren ABD’deki hararetli başkanlık seçim yarışı Demokratların Güney...
ABD’ye sığınmacı olarak kaçak yollarla gelen Türklerin sayısı 50 bini buldu
ABD’ye sığınmacı olarak kaçak yollarla gelen Türklerin sayısı 50 bini buldu ABD’ye Meksika ve Kanada sınırlarından iltica etmek için kaçak...
2026 Dünya Kupası’nın açılış ve final maçlarının stadyumları belli oldu
Hasan Çelik/ Türk USA Newspaper  Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek 2026 Dünya Kupası’nın açılış maçı Meksika’daki...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ