$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Yeni Omicron alt varyantı BA.2 hakkında neler biliyoruz?

Yüksek seviyede bulaşıcılığa sahip Omicron varyantı, şu anda dünyadaki Covid enfeksiyonlarının yarısını oluşturuyor. Lakin Omicron, koronavirüsün …

Yeni Omicron alt varyantı BA.2 hakkında neler biliyoruz?
  • 04.02.2022
  • 78 kez okundu

Yüksek seviyede bulaşıcılığa sahip Omicron varyantı, şu anda dünyadaki Covid enfeksiyonlarının yarısını oluşturuyor.

Lakin Omicron, koronavirüsün birtakım birbiriyle yakından kontaklı tipleri için kullanılan bir genel bir terim ve en çok görülen Omicron alt varyantı ise BA.1.

Artık daha fazla ülke, bilhassa de Asya ve Avrupa ülkeleri, BA.2’nin neden olduğu bir olay artışı bildirdi. BA.2 başka alt varyantlara nazaran daha bulaşıcıymış üzere görünürken, şimdi daha ağır bir hastalığa yol açtığına dair bir delil yok.

Pekala bu yeni varyant hakkında ne ölçüde dert duymalıyız? İşte yeni Omicron varyantı hakkında bildiklerimiz.

Virüsler mutasyon geçirip, yeni varyantlar ortaya çıktığında bazen alt çeşitlere ayrılabiliyor. Örnegin Delta varyantının 200 farklı alt varyantı var.

Birebiri Omicron’da da görüldü. Bunlar ortasında BA.1, BA.2, BA.3 ve B.1.1.529. bulunuyor. Olayların büyük çoğunluğuna yol açan BA.1 Omicron varyantı.

Dünya Sıhhat Örgütü’ne nazaran (WHO) 25 Ocak itibariyle global GISAID data tabanına gönderilen örneklerin yaklaşık yüzde 99’u bu alt varyanttı.

BA.1 ve BA.2 benzeri olmakla birlikte, ortalarında 20 mutasyon fakı bulunuyor. BA.2’nin nerede ortaya çıktığı aşikâr değil, lakin birinci olarak Filipinler’de tespit edildi.

BA.2 NERELERDE YAYILIYOR?

WHO, bu omicron alt varyantının 57 ülkede tespit edildiğini söyledi. Kuruluş, kimi ülkelerde genetik yapısı incelenen virüslerin yarısından fazlasının BA.2 olduğunu da ekledi.

Kimi yerlerde, kayıtlara geçen alt varyant olaylarındaki yükseliş keskin oldu. Danimarka Statens Serum Enstitüsü’ne (SSI) nazaran BA.2 enfeksiyonları Ocak ayında bildirlen Covid olaylarının yaklaşık yarısını oluşturuyor.

Moleküler Biyolog Bijaya Dahakal da Hindistan’da BA.2’nin süratle Delta ve BA.1 varyantlarının yerini aldığını söyledi. Şimdiden kimi eyaletlerde bu alt varyant hakim ve büyük olasılıkla ülkedeki üçüncü dalganın ardındaki itici güç oldu.

Filipinler Sıhhat Bakanlığı BA.2 alt varyantının Ocak sonunda toplanan numunelerde daha çok görüldüğünü belirtti. İngiltere Sıhhat Güvenliği Kurumu’na (UKHSA) nazaran İngiltere’de de şu ana dek 1000’den fazla teyitli BA.2 olayı görüldü.

İngiliz sıhhat yetkilileri BA.2 “gözlem altındaki varyant” statüsüne aldı. Bu da bu alt varyantın izleneceği, lakin çok telaş da duyulmadığı manasına geliyor.

UKSHA’nın Covid Yöneticisi Dr. Meera Chande nazaran BA.2, Almanya’da da Delta ve BA.1’den daha süratli büyüyor.

BA.2 DAHA MI BULAŞICI?

Danimarka’da SSI’ın 8500 hane ve 18 bin birey üzerinde yaptığı araştırmada BA.2’nin, BA.1’e kıyasla “önemli ölçüde” daha bulaşıcı olduğu sonucuna varıldı.

Çalışmada, BA.2 alt varyantının aşılardan daha âlâ kaçabildiğine yönelik kimi deliller da elde edildi. Lakin tekrar de aşılıların bu varyanta yakalanma ve diğerlerine bulaştırma riski aşısızlara kıyasla daha az.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada da, BA.2’nin daha bulaşıcı olduu sonucuna varıldı. Fakat birinci değerlendirmelerde, her iki alt varyantta da aşıların semptomatik Covid’e karşı daha az tesirli olduğuna dair bir ispata rastlanmadı.

BA.2 DAHA MI TEHLİKELİ?

BA.2’nin öteki Omicron alt varyantlarına kıyasla daha ağır hastalığa yol açtığına işaret eden bir data yok. WHO’dan Dr. Boris Pavlin “BA.2’nin hakim olmaya başladığı öbür ülkelere baktığımızda, hastaneye yatışlarda beklediğimiz seviyede bir artışla karşılaşmadık” dedi.

UCL Genetik Enstitüsü’nin Yöneticisi Prof. Francois Balloux BA.1 ve BA.2’nin epidemiyolojik açıdan Omicron’un büyük ölçüde emsal alt varyantları olduğunu” söylüyor.

Uzmanlar, öteki varyantlarda olduğu üzere aşıların ağır hastalıklara ve hastaneye yatışlara karşı yüksek derecede tesirli olduğuna inanıyor. Dr. Chand “Şu ana dek BA.2’nin, BA.1’e kıyasla daha ağır hastalığa yol açıp açmadığını belirlemek için ispatlar yetersiz” dedi.

Dr. Chand ayrıyeten “İhtiyatlı olmalı ve aşılanmalıyız. Sistemli olarak süratli antikor testleri yapmalı, belirti görülürse de PCR testine gitmeliyiz” tavsiyesinde bulundu.

Etiketler: / / / /

Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
Kulislerde bakanlıklar için adı geçen isimler kimler?
Erdoğan'ın milletvekili seçilen bakanlara yeni kabinede kapıları kapadığı öğrenildi. Maliye Bakanlığı için Mehmet Şimşek'in, İçişleri için Muhterem İnce'nin, Dışişleri için...
Mehmet Şimşek tek başına kurtarıcı olabilir mi?
Mehmet Şimşek'in kabinede yer almasına kesin gözüyle bakılırken Türkiye'ye olan güvenin tekrar tesis edileceği beklentisi artıyor. Peki Şimşek'in gelişi ekonomi...
Atina: Türkiye’den 138 Suriyeli kaçak geçiş yaptı
Yunan yetkililer Türkiye'den Yunanistan'a, Meriç Nehri üzerinden 138 Suriyelinin kaçak geçiş yaptığını duyurdu. Atina Türkiye'nin bu geçişlere karşı önlem almadığını...
TBMM yeni döneme bugün başlıyor
Sağ partilerin ağırlığının hissedileceği TBMM bugün açılıyor. Kadınlarla ilgili tartışmalı yasaların da gündemde olmasının beklendiği Meclis'te kadın temsili ise ancak...
Araştırma: Gençlerin yüzde 63’ü Türkiye’den gitmek istiyor
Konrad Adenauer Vakfı tarafından Türkiye'deki Z kuşağı gençler arasında yaptırılan bir araştırma, gençlerin yüzde 63'ünün tercih imkanı olsa başka bir...
Avrupa’dan Rusya’ya karşı birlik mesajı
Avrupa Siyasi Topluluğu'nun ikinci zirvesi bugün Moldova'da yapıldı. Zirvede Rusya'ya karşı birlik mesajı verilirken, Ukrayna'nın NATO'ya üyelik talebi yine karşılık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ