$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

İngiltere’de Başbakanlık’taki üst düzey dört yetkili istifa etti

İrtibat Daire Lideri Jack Doyle, Siyaset ve Strateji Yöneticisi Munira Mirza, Başbakan’ın Kabineden Sorumlu Danışmanı Dan Rosenfield ve Johnson …

İngiltere’de Başbakanlık’taki üst düzey dört yetkili istifa etti
  • 05.02.2022
  • 72 kez okundu

İrtibat Daire Lideri Jack Doyle, Siyaset ve Strateji Yöneticisi Munira Mirza, Başbakan’ın Kabineden Sorumlu Danışmanı Dan Rosenfield ve Johnson’ın Özel Kalem Müdürü Martin Reynolds, Perşembe günü istifalarını sundu.

Başbakan Johnson bir müddettir, mensubu olduğu partisi Muhafazakar Parti’nin kimi milletvekilleri tarafından, Covid-19 tedbirleri esnasında kamu kuruluşlarında düzenlenen partiler nedeniyle istifaya davet ediliyor.

Doyle, işçiye yaptığı açıklamasında, “Geçtiğimiz haftalar aile hayatıma fecî bir ziyan verdi” dedi.

BBC’ye nazaran bugüne kadar 17 Muhafazakar Parti milletvekilinin Johnson’ın istifasını istiyor. Fakat Başbakan hakkında inanç oylaması için partiden en az 54 milletvekilinin bunu talep etmesi gerekiyor. Muhafazakar Parti’nin 360 milletvekili bulunuyor.

Johnson’ın istifasını isteyen milletvekillerinden pek birden fazla, münasebet olarak Covid-19 salgınındaki kapanma devrinde başbakanlıkta yapılan partileri gösteriyor.

Johnson’ın Özel Kalem Müdürü Reynolds, Mayıs 2020’deki bu bahçe partilerinden biri davet iletisini atan yetkiliydi.

Başbakanlık Konutu’ndaki parti tezleri hakkında soruşturma yürüten Müsteşar Sue Gray’in raporunun bir kısmı hafta başında yayımlandı.  Ayrıyeten Başbakanlık, polisin de partiler hakkındaki soruşturmasını bitirmesinin akabinde güncellenmiş bir raporu yayımlanacağını açıkladı.

Savunma Komitesi Lideri Tobias Ellwood dahil olmak üzere birtakım partililer ise Johnson’ın Personel Partisi önderi Sir Keir Starmer hakkındaki kelamlarına de dikkat çekti.

SAVILE SUÇLAMASI

Başbakan Johnson, Pazartesi günü Starmer’ın başsavcılık vazifesini yürüttüğü devirde, vaktinin birçoklarında gazetecileri yargılayıp, hakkında yüzlerce cinsel istismar suçlaması bulunan İngiliz televizyon sunucusu Jimmy Savile ile ilgili davaları kovuşturmadığı tarafında argümanlarda bulunmuştu.

2011’deki vefatının akabinde Savile’in BBC stüdyoları da dahil olmak üzere çeşitli yerlerde yüzlerce bayan ve çocuğa saldırdığı ve seri bir istismarcı olduğu ortaya çıkmıştı.

Johnson Perşembe günü yaptığı yeni açıklamada ise Starmer ile ilgili kelamlarından geri adım attı. Başbakan, Starmer’in başsavcılık yaptığı devirdeki “kişisel sicili” hakkında konuşmadığını söyledi ve “Bu kararlarla ferdî olarak hiçbir ilgisi olmadığını büsbütün anlıyorum” diye ekledi.

Fakat Siyaset ve Strateji Yöneticisi Munira Mirza, İngiliz The Spectator mecmuasında yayımlanan istifa mektubunda, Başbakan Johnson’ın aldatıcı açıklamaları nedeniyle özür dilemesi gerektiğini söyledi:

“Siz, sizin aleyhinizde konuşan birçok kişinin anlayamayacağı kadar güzel bir adamsınız. Bu yüzden muhalefet başkanına karşı hakaret yüklü bir suçlamada bulunarak hakkınızdaki beklentileri boşa çıkarmanız çok üzücü.”

Mirza’nın istifası sonrasında Channel 5 News’a konuşan Başbakan Johnson, Londra Belediye Başkanlığı yaptığı periyottan beri birlikte çalıştığı Mirza için, “Munira’yı kaybettiğim için üzgünüm” dedi. Johnson bu açıklamasını, tüm istifaların şimdi gelmediği bir vakitte yaptı.

Johnson, Mirza’nın yaptığı işlerden övgüyle bahsetti.

Mirza, istifa mektubunda Jonhson’ın Starmer tezi hakkında “Bu sav için adil yahut makul bir temel yoktu. Bu, siyasetin olağan atılımı de değildi; dehşetli bir çocuk cinsel istismarı hadisesine uygunsuz ve partizan bir göndermeydi” sözlerini kullandı.

Programda, Johnson’a Mirza’nın bu kelamları de soruldu. Lakin Johson, “Buna katılmıyorum” diye cevap verdi:

“Hiç kimse muhalefet önderinin bu davanın ele alınmasına yönelik şahsî dahli hakkında yorum yapmıyor.

“Tüm söylediğim muhalefet başkanının, vazifesi esnasında Kraliyet Savcılığı’nın (CPS) bu davayı ele alışı nedeniyle özür dilediği. Bu bahiste açıkça söylenmesi gereken tek şey bu.”

Etiketler: / / / /

Türkiye Kosova’ya komando gönderiyor
Türkiye, NATO'nun talebi üzerine Kosova'ya komando taburu göndereceğini duyurdu. Ankara, Kosova'nın kuzeyindeki olayların diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulundu.
Berk Esen: Muhalefetin içeriden çürüme tehlikesi var
14 Mayıs öncesinde muhalefeti uyaran görüşleri nedeniyle bazı kesimlerin eleştirilerine uğrayan Esen, yerel seçimler öncesinde ise "muhalefetin içeriden çürümesi" tehlikesine...
Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
Kulislerde bakanlıklar için adı geçen isimler kimler?
Erdoğan'ın milletvekili seçilen bakanlara yeni kabinede kapıları kapadığı öğrenildi. Maliye Bakanlığı için Mehmet Şimşek'in, İçişleri için Muhterem İnce'nin, Dışişleri için...
Mehmet Şimşek tek başına kurtarıcı olabilir mi?
Mehmet Şimşek'in kabinede yer almasına kesin gözüyle bakılırken Türkiye'ye olan güvenin tekrar tesis edileceği beklentisi artıyor. Peki Şimşek'in gelişi ekonomi...
Atina: Türkiye’den 138 Suriyeli kaçak geçiş yaptı
Yunan yetkililer Türkiye'den Yunanistan'a, Meriç Nehri üzerinden 138 Suriyelinin kaçak geçiş yaptığını duyurdu. Atina Türkiye'nin bu geçişlere karşı önlem almadığını...
TBMM yeni döneme bugün başlıyor
Sağ partilerin ağırlığının hissedileceği TBMM bugün açılıyor. Kadınlarla ilgili tartışmalı yasaların da gündemde olmasının beklendiği Meclis'te kadın temsili ise ancak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ