$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında merak edilenler

MEB tarafından hazırlanan Kanunla ilgili merak edilen 11 soru ve yanıtı şöyle: Öğretmenlik Meslek Kanunu’na neden muhtaçlık duyuldu?Öğretmenlik …

Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında merak edilenler
  • 05.02.2022
  • 85 kez okundu

MEB tarafından hazırlanan Kanunla ilgili merak edilen 11 soru ve yanıtı şöyle:

Öğretmenlik Meslek Kanunu’na neden muhtaçlık duyuldu?
Öğretmenlik mesleğinin yasal tabanını oluşturan ve bu mesleği bir meslek olarak tanımlayan bütüncül bir kanuna yönelik muhtaçlık, 1960’lı yıllardan bu yana vurgulanıyordu. Bu kanun ile Türkiye eğitim tarihinde birinci kere müstakil bir “öğretmenlik meslek kanunu” çıkarıldı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu hangi yeni düzenlemeleri getiriyor?
Kanun, öğretmenlik mesleğine dair birçok mevzuyu ele alıyor ve yeni düzenlemeler getiriyor. Kanun’la öğretmenlerin adaylıkları, nitelikleri, statüleri, meslek basamakları ve ek hakları tekrar düzenleniyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu nasıl oluşturuldu?
Kanun oluşturulurken 1962’den bu yana öğretmenlik meslek kanunu dair teklifler eğitim paydaşlarının bu mevzudaki tasarı teklifleri ve 20’nci Ulusal Eğitim Şurası’nda husus hakkında sunulan görüşler dikkate alındı.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile kontratlı öğretmenler hangi yeni haklara kavuşuyor?
Kanunla kontratlı öğretmenlerin can güvenliği ve sıhhat mazeretlerine bağlı yer değiştirmelerine imkan sağlanıyor. Kontratlı öğretmenlikte geçen müddet, öğretmenlerimizin meslek basamaklarında ilerleme süreçlerine dahil ediliyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nda ‘aday öğretmenlik’ sürecindeki değişiklikler neler?
Kanunla performans değerlendirmesi ve Adaylık Kaldırma İmtihanı (AKS) kaldırılıyor. Bunun yerine, aday öğretmenlere yönelik ‘gelişim temelli değerlendirme’ modeli getiriliyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlik mesleğinde hangi meslek basamakları yer alacak?
Öğretmenlerin mesleklerini bir meslek yolu olarak görmelerini sağlamak ve bu meslek yolunda kazandıkları deneyim ve birikimlerini ödüllendirebilmek için ‘uzman öğretmen’ ve ‘başöğretmen’ unvanları getiriliyor.

‘Uzman Öğretmenlik’ unvanına sahip olmanın kuralları neler ve bu undan hangi hakları getirecek?
Meslekte en az on yılını doldurmuş, eğitim programlarını tamamlayarak imtihanda başarılı olan her öğretmen, ‘uzman öğretmen’ unvanına sahip oluyor. Yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğretmenler uzman öğretmenlik imtihanından muaf tutuluyor. Uzman öğretmen unvanı olanların mevcut derecesine ‘bir derece’ ekleniyor.

‘Baş Öğretmenlik’ unvanına sahip olmanın kaideleri neler ve bu unvan hangi hakları getirecek?
Uzman öğretmenlikte en az on yılını doldurmuş, eğitim programlarını tamamlayarak imtihanda başarılı olan her öğretmen ‘başöğretmen unvanına sahip oluyor. Doktora eğitimini tamamlayan öğretmenler başöğretmenlik imtihanından muaf tutuluyor. Başöğretmen unvanı olanların mevcut derecesine ‘bir derece daha ekleniyor.

‘Uzman öğretmen’ ve ‘Başöğretmen’ unvanlarının eğitim öğretim tazminatına tesiri neler?
Uzman öğretmen ve başöğretmen unvanları ile sağlanan iyileştirmelerin yanı sıra bu unvanları alan öğretmenlerimizin öğretim tazminatları da artırılıyor. Uzman öğretmen eğitim öğretim tazminatı, yüzde 20’den yüzde 60’a; başöğretmen eğitim öğretim tazminatı ise yüzde 40’tan yüzde 120’ye yükseltiliyor.

Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun öğretmenlerin ek göstergelerine tesiri ne olacak?
Kanun kapsamında öğretmenlerimizin özlük haklarına yönelik iyileştirmelere ek olarak birinci derecedeki öğretmenlerimizin ek göstergeleri 3600’e çıkarılıyor. Öbür derecelerdeki öğretmenlerimizin ek göstergelerinde de bununla orantılı olarak artışlar yapılıyor.

Özel öğretim kurumlarındaki öğretmenler de uzman ve başöğretmen unvanlarına sahip olabilecek mi?
Kanun kapsamında oluşturulan mesleksel kariyer unvanlarından özel öğretim kurumlarında vazife alan öğretmenler de yararlanabilecek. Kıdem yılı kuralını taşıyan, eğitim programlarını tamamlayan ve imtihanda başarılı olan öğretmenler, uzman öğretmen yahut başöğretmen unvanlarına sahip olabilecek.

Etiketler: / / / /

Erdoğan yeni kabinesini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninden sonra yeni kabinesini açıkladı. Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, Mehmet Şimşek de Hazine ve Maliye Bakanı olarak...
Erdoğan: Salı günü ilk kabine toplantımızı yapacağız
Göreve Başlama Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinenin ilk toplantısını Salı günü yapacağını açıkladı. Erdoğan konuşmasında "85 milyonun tamamını bağrımıza...
Ankara’da sağanak yağış
Başkent Ankara'da etkili olan aşırı yağış nedeniyle cadde ve sokaklar göle dönerken, bazı ev ve iş yerlerini su bastı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’de yemin etti
Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek resmen göreve başladı.
Türkiye Kosova’ya komando gönderiyor
Türkiye, NATO'nun talebi üzerine Kosova'ya komando taburu göndereceğini duyurdu. Ankara, Kosova'nın kuzeyindeki olayların diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulundu.
Berk Esen: Muhalefetin içeriden çürüme tehlikesi var
14 Mayıs öncesinde muhalefeti uyaran görüşleri nedeniyle bazı kesimlerin eleştirilerine uğrayan Esen, yerel seçimler öncesinde ise "muhalefetin içeriden çürümesi" tehlikesine...
Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ