$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Savaş paniği

UKRAYNA kriziyle ilgili Rusya ile Batı ortasında yürütülen müzakerelerin sonuç vermemesi üzerine Rusya ile Ukrayna ortasında önümüzdeki günlerde …

Savaş paniği
  • 13.02.2022
  • 120 kez okundu

UKRAYNA kriziyle ilgili Rusya ile Batı ortasında yürütülen müzakerelerin sonuç vermemesi üzerine Rusya ile Ukrayna ortasında önümüzdeki günlerde bir sıcak savaşın patlak verebileceği tekrar gündeme geldi. Batı’dan yapılan kritik savaş açıklamaları gölgesinde Ukrayna’daki yabancı ülke vatandaşlarından ülkeyi terk etmeleri istendi.

‘ÜLKEYİ TERK EDİN’ DAVETİ

Başta ABD ve İngiltere olmak üzere otuzdan fazla ülke geçen hafta Ukrayna’da misyonlu diplomat sayısını vasat düzeye indirmişti. Dün itibariyle son 24 saat içerisinde ise ikaz tüm yabancılara yayılarak “Can güvenliğiniz tehlikede. Ukrayna’yı bir an evvel terk edin” davetine dönüştü. ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, Avustralya, Belçika, Yunanistan, İsrail, Kanada, Letonya, Estonya, Hollanda, Yeni Zelanda, Norveç, Finlandiya, Karadağ, Japonya, Güney Kore ve daha bir dizi ülke dışişleri bakanlıkları vatandaşlarına yönelik benzeri davet yaptı.

RUSYA’DAN DA BENZERİ ADIM

Krizin bir modülü olan Rusya’nın Dışişleri Bakanlığı da kısmi çekilme kararı aldığını duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı, diplomatlara yönelik muhtemel tehditlere karşı misyonlu sayısını alt düzeye indirdiğini belirtti.

KIEV’DEN BİRLİK DAVETİ

Yabancıların Ukrayna’yı terk etmeye başlaması üzerine idareden kendi halkına sükûnet, birlik ve beraberlik daveti yapıldı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şöyle dendi: “Krizin Rusya tarafından tırmandırıldığı birinci günden bu yana gerekli önlemleri alıyoruz. Askerimiz alanda halkımızın güvenliği için nöbet tutarken, diplomatlarımız da dünya ülkeleriyle daima temas halinde saldırgan komşumuza karşı koyuyor. Düşmanın en çok arzuladığı şey halkımızda panik havası yaratmak. Bunun gerçek olmasına müsaade vermeyeceğiz.”

ZELENSKİ: İSPAT GÖSTERİN

ABD tarafından yayılan savaşın gün saydığı söylentileri Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski’yi de kızdırdı. Ukrayna’da panik havası yaratılmak istendiğini söyleyen Volodimir Zelenski, “Rusya’nın 16 Şubat’ta bize saldıracağını söyleyenler lütfen bize ellerindeki ispatları göstersin. Durup dururken panik havası yaratmak yersiz ve son derece tehlikeli. Herkes lakin somut kanıtlar ışığında açıklamalar yapmalı. Ukrayna ayrıyeten her türlü senaryoya hazırlıklarını yapmış ülkedir” tabirlerini kullandı.

ZAHAROVA: ANGLO-SAKSON PROVOKASYONU

Ukrayna etrafında savaş çığırtkanlığının son günlerde tepe yaptığına işaret eden Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Amerika ve İngiltere’yi bölgede büyük komplo hazırlıklarıyla suçladı. Bilhassa Beyaz Saray’ın güvenlik danışmanı Jake Sullivan’ın son Ukrayna beyanlarına odaklanan Zaharova, “Batı ve bilhassa Anglo-Sakson kümesi paniği doruğa çıkarmış vaziyette. Provokasyon emelli hareket ederek Ukrayna’yı ne kıymetine olursa olsun savaşa sokmak istiyorlar. Yaptıkları propaganda (Rusya Dışişleri Bakanı) Sergey Lavrov’un söylediği üzere artık bizi de korkutmaya başladı. Güya Ukrayna ile ilgili çok ataklı bâtın bir planlarını adım adım hayata geçiriyorlar. Birinci amaçları ise Rusya’yı tüm dünyaya düşman göstermek” sözlerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: İŞGAL GERÇEK OLMAZ

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna krizine ait, CNN Türk’e açıklamalarda bulundu. Krizin tarafı olan ülkelerle diplomatik temasların sürdüğünü belirten Çavuşoğlu, mümkün bir hücum durumunda atılacak adımlar üzerinde çalışıldığını söyledi. “Olası bir akın, savaş çerçevesinde hangi adımları atmamız lazım, bir savaş çıkarsa örneğin vatandaşlarımızın tahliyesi, Montrö mutabakatının uygulanması bunlar kıymetli. Bir panik havasında değiliz. İstihbaratımız ve öteki kurumlarımız ile temas halindeyiz lakin şayet vatandaşlarımızın muhtaçlığı olursa devlet olarak yapabileceğimiz yardımları konuşuyoruz” diyen Çavuşoğlu, önümüzdeki hafta Rus ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla görüşeceğini belirterek Türkiye’nin çatışmayı önlemek için çalıştığını vurguladı.

‘ÇÖZÜM İÇİN HAZIRIZ’

Rusya ve NATO ortasındaki görüşmelerin de sürdüğünü belirten Çavuşoğlu, “Süreç devam ederken Rusya bu türlü bir işgale kalkışırsa hakikat olmaz. Bu türlü bir durum yoksa Batılı ülkelerin Ukrayna’da panik havası yaratan açıklamaları dikkatli yapmaları gerekiyor” dedi. Bir çatışmanın bölgedeki tüm ülkelerin aleyhine olacağını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu söyleyerek, “Ukrayna’ya yaptığımız ziyaret kapsamında sayın Cumhurbaşkanımızın basın toplantısında da açıkladığı üzere, iki taraf da kabul ederse arabuluculuk yapmayı, Minsk üçlüsünün toplantısına mesken sahipliği yapmayı memnuniyetle kabul ederiz” tabirlerini kullandı.

Öte yandan Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, Bakan Çavuşoğlu ile “Karadeniz ve Azak denizlerinde tansiyonu azaltmaya odaklanmış” bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini açıkladı. Kuleba Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin uğraşlarını memnuniyetle karşılıyorum” tabirini kullandı.

TÜRKİYE’DEN SEYAHAT UYARISI

DIŞİŞLERİ Bakanlığı’nca, Ukrayna’nın doğu hududundaki bölgelerine mecbur kalmadıkça seyahat edilmemesi gerektiği bildirildi. Bakanlığın yazılı açıklamasında, “Vatandaşlarımızın şahsi güvenlikleri için tüm önlemleri almaları ve mecburi seyahatleri öncesinde Kiev Büyükelçiliğimiz ile temas etmeleri önerilmektedir. Acil durumlarda Kiev Büyükelçiliğimiz (+380632114765; +380632557748) ve Bakanlığımız Konsolosluk Davet Merkezi (0312 292 2929) ile irtibata geçilmesi mümkündür” denildi. (Şaduman UNUTMAZ/DHA)

‘4 GÜNE KADAR SAVAŞ’ TEZİ

AMERİKAN New York Times (NYT) gazetesi ile Alman Der Spiegel mecmuası, Rusya’nın Ukrayna’yı çarşamba günü işgal etmeyi planladığını yazdı. ABD basınına nazaran, ABD Lideri Joe Biden, AB ve NATO üye ülke önderleriyle yaptığı görüşmelerde Rusya’nın Ukrayna saldırısının 16 Şubat’ta başlayabileceğinin iddia edildiğini söyledi. Kelam konusu argümanın, CIA başta olmak üzere Amerikan istihbarat ünitelerine ve ABD Savunma Bakanlığı’na ulaşan raporlardan elde edildiği belirtildi.

İŞGALİN AYRINTILARI

Der Spiegel, ABD’nin ele geçirdiği istihbarat raporlarında, Rusya’nın işgal planına ayrıntılıca yer verildiğini aktardı. Raporda Rus ünitelerinin tek tek hangi rolleri üstleneceği de belirtilirken, ABD’nin müttefik ülkelere bu hususta gizlice brifing verdiği ve Rusya’nın planı ile ilgili ayrıntıları ilettiği öne sürüldü. Bir saatten fazla süren görüşmede, Biden’ın müttefik ülke önderleri ile diplomasi ve caydırma siyasetleri üzerine görüştüğü bildirildi.

BÖLGEDE KİMİN NE KADAR ASKERİ VAR

RUSYA, Belarus’ta kara ve hava ve Karadeniz’de deniz tatbikatlarına devam ederken Batılı istihbarat örgütleri Ukrayna civarındaku Rus asker sayısının 150 bine kadar ulaştığını öne sürüyor. NATO da bölgedeki üye ülkelere askeri tavkiyeye devam ediyor.

Polonya: ABD, ay başında Polonya’ya 1700 asker göndermişti. Bunlara üç bin asker daha eklenecek. İngiltere de 350 askerlik katkı yaptı. NATO muharebe kümesi kapsamında da 1053 asker var.

Litvanya: 450 kadar Amerikan, 350 Alman askeri bulunuyor. Muharebe kümesi ise 1103 askerden oluşuyor.

Letonya: NATO muharebe kümesi kapsamında 1146 asker vazife yapıyor.

Estonya: 1146 askerlik NATO gücü var.

NATO’nun dört muharebe kümesindeki asker sayısı 4957.

Romanya’ya geçen haftalarda bin kadar Amerikan askeri kaydırıldı. Fransa da asker sağlayacak.

NATO Acil Mukabele Gücü’nde (NRF) ise 40 bin asker var. ABD, gerekmesi halinde bu güce katkı sağlamak gayesiyle 8500 askeri yüksek hazırlık düzeyinde bekletiyor. Bu güç kapsamındaki Çok Yüksek Hazırlık Düzeyli Müşterek Misyon Kuvveti’nin (VJTF) harekete geçme mühleti de kısaltıldı.

Kara güçlerinin yanı sıra ABD ve çeşitli NATO müttefikleri bu ülkelere savaş uçağı ve savaş gemisi desteğine devam ediyor. (Güven ÖZALP/BRÜKSEL)

Etiketler: / / / /

Erdoğan yeni kabinesini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninden sonra yeni kabinesini açıkladı. Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, Mehmet Şimşek de Hazine ve Maliye Bakanı olarak...
Erdoğan: Salı günü ilk kabine toplantımızı yapacağız
Göreve Başlama Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinenin ilk toplantısını Salı günü yapacağını açıkladı. Erdoğan konuşmasında "85 milyonun tamamını bağrımıza...
Ankara’da sağanak yağış
Başkent Ankara'da etkili olan aşırı yağış nedeniyle cadde ve sokaklar göle dönerken, bazı ev ve iş yerlerini su bastı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’de yemin etti
Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek resmen göreve başladı.
Türkiye Kosova’ya komando gönderiyor
Türkiye, NATO'nun talebi üzerine Kosova'ya komando taburu göndereceğini duyurdu. Ankara, Kosova'nın kuzeyindeki olayların diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulundu.
Berk Esen: Muhalefetin içeriden çürüme tehlikesi var
14 Mayıs öncesinde muhalefeti uyaran görüşleri nedeniyle bazı kesimlerin eleştirilerine uğrayan Esen, yerel seçimler öncesinde ise "muhalefetin içeriden çürümesi" tehlikesine...
Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ