$ DOLAR → Alış: 20,03 / Satış: 20,11
€ EURO → Alış: 21,48 / Satış: 21,56

Kanada’da ulusal acil durum ilan edildi: Hükümet tüm hakları askıya alabilir!

Kanadalı kamyoncuların aşı zaruriliği ve koronavirüs kısıtlamalarına karşı başlattığı hareketler nedeyse bir aydır sürat kesmeden devam ediyor …

Kanada’da ulusal acil durum ilan edildi: Hükümet tüm hakları askıya alabilir!
  • 16.02.2022
  • 73 kez okundu

Kanadalı kamyoncuların aşı zaruriliği ve koronavirüs kısıtlamalarına karşı başlattığı hareketler nedeyse bir aydır sürat kesmeden devam ediyor. Ülkede hayatı felç eden ve sert müdahalelerle karşılaşan protesto aksiyonları ‘Özgürlük Konvoyu’ ismini alarak evvel Fransa’nın başşehri Paris’e, akabinde da Belçika’nın başşehri Brüksel’e taşındı.

Kanada Başbakanı JustinJustin Trudeau, aksiyonların başından beri hükümetin kısıtlamalar ve zarurî aşı konusunda geri adım atmayacağının altını ısrarla çizerken son yaptığı açıklamada ülkede ‘ulusal acil durum’ ilan edildiğini tabir etti. Bu kararın ilanı kamyoncuların çok daha sert müdahalelerle karşı karşıya olduğunu ve hükümetin yetkilerini kullanarak sivil hakları bir müddetliğine askıya alabileceğini de açıkça ortaya koydu.

Trudeau, düzenlediği basın toplantısında alınan bu kararın ve gerisinden uygulanacak tedbirlerin süreksiz bir müddetliğine olacağını belirtirken yalnızca bölgesel olarak adım atılacağını ve yönelen tehditlere uygun boyutta karşılık verileceğinin garantisini verdi.

Yürürlüğe konulan acil durum kanunu Kanada hükümetine toplanmaları yasaklama, seyahati kısıtlama ve araç cazibeli şirketleri kamyonları çekmeye zorlayabilme üzere geniş yetkiler veriyor. Trudeau, 1998’de yürürlüğe alınan yasanın ülkenin her yerindeki kolluk kuvvetlerinin güçlendirilmesi ve desteklenmesi için kullanılacağını açıkladı.

BİRİNCİ DEFA YAŞANIYOR

Kanadalı tahlil uzmanı Aron Solomon, ülkede ulusal Acil Durum kanununun birinci sefer kullanılmak zorunda kaldığını tabir etti. Bu yasa 1970’de devreye giren Savaş Tedbirleri Maddesi’nin yerine getirilmişti ve sakin bir ülke olarak bilinen Kanada’da bugüne kadar hiçbir vakit uygulanmasına gerek kalmamıştı. 

Solomon, 29 Ocak’tan beri devam eden protestoların lokal halk için hayli zorlayıcı durumlar yarattığını ve halka büyük rahatsızlık verdiğini söylerken kimi hareketçilerin apartmanların kapılarını dahi kapatarak insanların konutlarında mahpus kalmasına sebep olduğunu aktardı.

Aksiyonların çabucak başında kamyoncuların kornaları susturulmuş, sonrasında tekrar kamyoncular tarafından kapatılan ABD-Kanada hududu yetkililer tarafından açılmıştı.

ABD-Kanada hududunda bulunan ve günlerdir göstericiler tarafından ablukaya alınan Ambassador Köprüsü de dün protestocuların dağıtılmasının akabinde geçişlere yine açıldı.

Köprünün işletmecisi Detroit International Bridge Corporation tarafından yapılan açıklamada, “Ambassador Köprüsü artık büsbütün açık ve Kanada ile ABD ekonomileri ortasındaki ticaretin hür akışına müsaade veriliyor” sözlerine yer verildi.

ABD-Kanada ortasındaki ticaretin yüzde 25’inin sağlandığı köprünün protestocular tarafından ablukaya alınması nedeniyle 2 ülke ortasında ticaret aksamış ve birkaç fabrika da çalışmalarına orta vermek zorunda kalmıştı.

AKSİYONLAR EVVEL FRANSA’YA AKABİNDE DA BELÇİKA’YA YAYILDI

Korona virüs önlemlerini protesto etmek için Paris’ten yolan çıkan “Özgürlük Konvoyu” dün sabah saatlerinde Brüksel’e ulaştı. Kanada’da başlayan konvoylu aşı protestolarının akabinde Fransa’da da Covid-19 kısıtlamalarını ve tedbirlerini protesto etmek için konvoy oluşturuldu.

İsmi “Özgürlük Konvoyu” konulan ve Paris’ten yolan çıkan konvoy, dün sabah saatlerinde Brüksel’e ulaştı. Brüksel idaresi, gelen konvoyun kent içinde protesto yapmasına müsaade verilmeyeceğini belirterek göstericilerin kent merkezine alınmamaları için de birçok noktaya polis konuşlandırdı.

Sabahın erken saatlerinde kentin tüm girişlerini kapatan polis takımları, bilhassa yabancı plakalı araçların kente girmesine müsaade vermedi. Özgürlük konvoyu protestosu için rastgele bir resmi müracaat yapılmadığını söyleyen polis yetkilileri kent içinde protestoya müsaade verilmeyeceğini bildirdi.

 

 

 

Etiketler: / / / /

Türkiye’den Esad rejimine kınama
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bir Türk balıkçı teknesine uluslararası sularda Suriye donanmasına ait gemilerce ateş açılmasını kınadığını duyurdu.
“Türkiye ile AB müzakerelerine son verilsin”
Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi, Avrupa'da Türkiye ile ilişkilerin geleceği ile ilgili tartışmaların fitilini ateşledi. AB müzakerelerine son verilmesi ve koşullu...
Ekrem İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimlerin sonuçlanmasının ardından "Kimse endişe etmesin, her şey yeniden başlıyor" açıklamasında bulundu. İmamoğlu, İstanbulluları Maltepe'deki fetih...
Dünya liderleri Erdoğan’ı tebrik etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından BM, NATO ve AB'nin yanı sıra Almanya, ABD, Rusya ve Fransa dâhil birçok...
Cumhurbaşkanı seçimlerini Erdoğan kazandı
Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunu Recep Tayyip Erdoğan kazandı. AA verilerine göre oyların yüzde 99,85'i itibarıyla Erdoğan yüzde 52,16, Kılıçdaroğlu da...
Erdoğan’dan balkon konuşması: Artık birleşme vaktidir
Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi, "Türkiye Yüzyılını birlikte inşa etme" çağrısı yaptı.
YSK: Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği görülmüştür
YSK, geçici sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı.
Almanya ve AB’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden göreve seçilmesinin ardından Almanya ve AB'den tebrik mesajları geldi.
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj!
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj! Eski ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferini kutladı. Ülkesinde 2024...
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi Batılı medya organları, Erdoğan’ı çeşitli ifadelerle hedef almaktan geri durmadı. Seçim sürecinde yürütülen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ