$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Krizde yeni perde! Rus basını duyurdu: 4 bölgeye saldırdılar!

Dünyanın gözü kulağı haftalardır Ukrayna – Rusya hududunda. Diplomasi için umutları yeşerten açıklamalar ile barış umutları yeşerirken Rus …

Krizde yeni perde! Rus basını duyurdu: 4 bölgeye saldırdılar!
  • 18.02.2022
  • 71 kez okundu

Dünyanın gözü kulağı haftalardır Ukrayna – Rusya hududunda.

Diplomasi için umutları yeşerten açıklamalar ile barış umutları yeşerirken Rus basınından krizi yine en yüksek düzeye çıkartacak bir argüman geldi.

Rus basını Ukrayna’nın ateşkesi ihlal ederek bağımsızlığını ilan eden Luhansk Halk Cumhuriyeti’ndeki dört bölgeye havan toplarıyla saldırdığını duyurdu.

Ortak Denetim ve Uyum Merkezi’ne nazaran, Ukrayna ordusu Perşembe günü saat 02:30’da Lugansk Halk Cumhuriyeti’ndeki dört bölgeye havan topları ve el bombaları ile saldırdı.

‘PUTİN 7 BİN ASKER DAHA GÖNDERDİ’

İsmini vermeden ABD basınına konuşan üst seviye yetkili, “Dün, Rus hükümeti Ukrayna sonundan askerlerini çektiğini söyledi. Bu argüman hem burada hem tüm dünyada büyük ilgi çekti. Fakat artık biliyoruz ki bu yanlışsız değil.” dedi.

Yetkili, bilgilerin hakikat olmadığına dair bir delil ya da ayrıntılı bilgi ise sunmadı. Rusya’nın açıklamalarının tersine, ABD’deki Joe Biden idaresinin “Rusya’nın sona 7 bin kadar yeni asker gönderdiğini de teyit ettiğini” söyledi.

İngiltere’nin savunma istihbarat şefi, Vladimir Putin’in barış istediğini tez etmesine karşın Rusya’nın Ukrayna sonuna güçlerini inşa etmeye devam ettiğini açıkladı.

İngiliz General Sir Jim Hockenhull Rusya’nın çekildiğine dair bir emare olmadığını tersine sondaki birliklere destek yapıldığını belirtti..

Muhtemel bir Rus saldırısına karşı teyakkuz durumunda olan Ukrayna ordusu tatbikatlarına devam ediyor.

NATO Savunma Bakanları bugün Brüksel’de Ukrayna-Rusya krizini konuşmak için bir ortaya geldi.

Görüşmenin akabinde basın toplantısına katılan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, müttefiklerin devam eden diplomatik çalışmalara olumlu baktığını, lakin şimdi Rus birliklerinin Ukrayna sonundan çekildiğine dair somut bilgi olmadığını söyledi.

Stoltenberg, “Rusya’dan da diplomatik çalışmalara olumlu baktıkları istikametinde işaretler var lakin şimdi tansiyonu düşürme konusunda bir hareket görmedik” dedi.

NATO’nun Rusya’ya karşı tehdit oluşturmadığını ve “savunma” gayeli adımlar attığını söyleyen Stoltenberg, ittifakın bölgenin güneydoğusunda yeni muharebe kümeleri kurarak durumu takip edeceğini belirtti.

Stoltenberg, Moskova’nın Avrupa’nın güvenlik prensiplerini zorladığını, bunun “Avrupa için yeni normal” olduğunu söyledi, NATO’nun temel prensiplerinden vazgeçmeyeceğini ekledi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’nın Donetsk Halk Cumhuriyeti ve Luhansk Halk Cumhuriyeti’nin Rusya tarafından tanınmasına yönelik kabul edilen taslağı Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde görüşülmesi için teşebbüste bulunduklarını açıkladı.

NATO Genel Sekreteri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda “bedelin yüksek olacağını” söz etti ve yaptırımlar uygulanacağını hatırlattı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise artık Stoltenberg’in açıklamalarıyla ilgilenmediklerini söyledi. RIA Novosti haber ajansına nazaran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zakharova, Stoltenberg’in kelamlarının önemli olmadığını ve gerçek diyalog kurmak istediklerini belirtti.

Rusya Savunma Bakanlığı bugün, ilhak ettiği Kırım bölgesinde tatbikata katılan ve akabinde bölgeden ayrılan askeri birliklerin imgelerini yayımlamıştı.

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy tatbikatın yapıldığı bölgede askerlerden bilgi alıyor.

Lakin Ukrayna ve Batı ülkeleri bu imajlara kuşkuyla yaklaştı. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, “Gerçeklere nazaran hareket ediyoruz ve şimdi rastgele bir geri çekilme görmüyoruz, yalnızca bu istikamette duyumlar alıyoruz” açıklamasında bulundu.

Zelenski, “İnsanlar tansiyonun düşürülmesini bekliyor. Biz şimdilik tüm tehditlere karşı sakinliğimizi koruyoruz zira bu durumla yıllardır gayret ediyoruz, bizim için yeni bir durum değil” dedi. Zelenski, birlikler nitekim çekildiğinde yalnızca ordunun yahut keşif uçaklarının değil “buna herkesin şahit olacağını” da söyledi.

Rusya Devlet Lideri Putin, Ukrayna’nın NATO üyeliğinden men edilmesini talep ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise MSNBC haber kanalına yaptığı açıklamada, “Rusya’nın söyledikleri ve yaptıkları ortasında farklılıklar olduğunu ve şimdi geri çekilme görmediğimizi” söyledi.

Rus Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına nazaran bugün sabah saatlerinde yayımlanan manzaralar, tankların, piyade savaş araçlarının ve otomatik tahrikli topçu birliklerinin Kırım bölgesinden ayrıldığını gösteriyor.

Bakanlık, birtakım askerlerin Ukrayna hudut sınırından çekildiğini ve tatbikattan sonra üslerine döndüğü belirtti. Lakin şimdi birliklerin ne kadarının bölgeden ayrıldığı bilinmiyor.

ABD Lideri Biden, Rusya’nın Ukrayna’dan çekildiği bilgisinin şimdi doğrulanmadığına, Ukrayna hudutlarında hâlâ 150 bin civarında asker bulunduğuna dikkat çekti.

ABD’li bir yetkiliye nazaran Rusya, Ukrayna hududuna 7 bin asker daha yerleştirdi.

‘İŞGAL HALA MÜMKÜN’

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya’nın kelamları değil, hareketlerinin değerli olduğunu söyledi. BBC’ye konuşan Wallace’a nazaran Rusya, şimdiye kadar geri çekilmekten fazla birliklerini güçlendirdi ve bekleme noktalarından ayrılarak taarruz noktalarına hakikat ilerledi.

Wallace, Rusya’nın bölgede sahra hastaneleri kurduğunu, Rus donanmasının ise tatbikat yaptığını belirtti. Wallace “Bu olağan bir tatbikat değil. Tatbikat yaparken bir ülkenin hudutlarına birliklerinin yüzde 60’ını yığmak olağan değil” dedi ve ekledi:

“Eğer Putin isterse Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi hala mümkün görünüyor. Fakat Putin şimdi o kararı vermedi.”

‘RUSYA’NIN ÇOK BÜYÜK ÇIKARLARI OLUR’

İngiltere Dış İstihbarat Servisi’nin (MI6) eski lideri John Sawers ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme mümkünlüğünün birtakım Batılı ülkelerin sandığı kadar yüksek olmadığını tabir etti.

BBC’ye konuşan Sawers, “Putin’in Ukrayna’yı hiçbir vakit işgal etme niyetinde olduğunu düşünmüyorum. Çok riskli bir hareket olurdu onun için” dedi ve devam etti:

“Ama bence Rusya’nın çok büyük yararları oldu. Öncelikle Rusya’nın güvenlik talepleri tekrar gündemde. Tıpkı vakitte Avrupa ülkeleri, doğal gaz için Rusya’ya ne kadar bağımlı olduklarını hatırladı.”

Lider Joe Biden, Rusya’nın bir işgal başlatması halinde Nord Stream 2 doğal gaz boru çizgisini durdurmakla tehdit etti.

Öte yandan Avrupa Kurulu Lideri Ursula von der Leyen, Ukrayna krizine karşın Avrupa Birliği’nde (AB) doğal gaz kıtlığı olmadığını ve kış ayları için kâfi doğal gaz olduğunu belirtti.

Von der Leyen, AB’nin haftalardır sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatını artırmaya hazır ülkelerle görüştüğünü, Rusya’nın enerjiyi politik bir silah olarak kullanmasına karşı hazırlıklı olduklarını ekledi.

NATO savunma bakanları bugün Brüksel’de iki gün sürecek müzakerelere başlıyor.

Biden 2014’te lider yardımcısıyken, Rusya Kırım yarımadasını işgal etti ve akabinde tartışmalı bir referandumun ile bölgeyi Ukrayna’dan ilhak etti.

Görüşmeler öncesinde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Rusya ile görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Stoltenberg, bölgedeki Rus birliklerinin gittikçe büyüdüğünü belirtti ve NATO’nun “En güzeli için gayret ettiğini ancak en berbatına de hazır olduğunu” söyledi.

MÜLTECİLER İÇİN HAZIRLIK YAPIYOR

Polonya ise Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi durumunda ülkeden kaçmak zorunda kalan mülteciler için hazırlık yapıyor. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Ukrayna ile doğu hududunda mülteciler için tesislerin kurulacağını açıkladı.

Morawiecki, “Önümüzdeki günlerde bu hazırlıklar üzerinde çalışacak bir grup kuracağım” dedi. Mültecilere sıhhat ve eğitim hizmetleri de sunmaya hazırlandıklarını belirten Morawiecki, “En berbatına hazırlıklı olmalıyız” dedi.

Etiketler: / / / /

Erdoğan yeni kabinesini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninden sonra yeni kabinesini açıkladı. Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, Mehmet Şimşek de Hazine ve Maliye Bakanı olarak...
Erdoğan: Salı günü ilk kabine toplantımızı yapacağız
Göreve Başlama Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinenin ilk toplantısını Salı günü yapacağını açıkladı. Erdoğan konuşmasında "85 milyonun tamamını bağrımıza...
Ankara’da sağanak yağış
Başkent Ankara'da etkili olan aşırı yağış nedeniyle cadde ve sokaklar göle dönerken, bazı ev ve iş yerlerini su bastı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’de yemin etti
Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek resmen göreve başladı.
Türkiye Kosova’ya komando gönderiyor
Türkiye, NATO'nun talebi üzerine Kosova'ya komando taburu göndereceğini duyurdu. Ankara, Kosova'nın kuzeyindeki olayların diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulundu.
Berk Esen: Muhalefetin içeriden çürüme tehlikesi var
14 Mayıs öncesinde muhalefeti uyaran görüşleri nedeniyle bazı kesimlerin eleştirilerine uğrayan Esen, yerel seçimler öncesinde ise "muhalefetin içeriden çürümesi" tehlikesine...
Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ