$ DOLAR → Alış: 19,94 / Satış: 20,02
€ EURO → Alış: 21,41 / Satış: 21,50

Putin’den müzakereye hazırız açıklaması

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüştükten sonra Kremlin Sarayı’nda düzenlenen ortak basın …

Putin’den müzakereye hazırız açıklaması
  • 19.02.2022
  • 75 kez okundu

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüştükten sonra Kremlin Sarayı’nda düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Güvenlik garantileri konusunda ABD ve NATO’nun, Moskova’nın en değerli taleplerine önemli yaklaşmadığını belirten Putin, bu taleplerin yanı sıra Avrupa’nın güvenliği, kısa ve orta menzilli füzeler, askeri şeffaflık üzere hususları tartışmaya karşı olmadıklarını lisana getirdi.

“MÜZEKERE YOLUNU İZLEMEYE HAZIRIZ”

Putin, “Uygulanması bizim için şartsız bir öncelik olan Rus tekliflerinden ayrılmadan, tüm mevzuların bir kompleks içinde ele alınması koşuluyla, müzakere yolunu izlemeye hazırız.” dedi.

Lukaşenko ile NATO’nun dış sonlarda artan faaliyetleri ışığında askeri iş birliğini geliştirmeye devam etme konusunda anlaştığını söyleyen Putin, “NATO ülkelerinin Rusya-Belarus Birlik Devleti’nin sonlarında artan askeri faaliyetleri ışığında iki ülkenin güvenliğini sağlamak için toplu olarak gerekli tüm tedbirleri almaya devam etmeye karar verdik.” diye konuştu.

Putin, Kiev idaresinin Minsk Mutabakatlarının uygulanmasını sabote ettiğini savundu.

“KİEV, MİNK MUTABAKATLARINI UYGULAMIYOR”

Normandiya Formatı’nda siyasi danışmanlar seviyesindeki tüm uğraşlar ve istişarelere karşın tahlil sürecinin yerinde saydığını lisana getiren Putin, “Kiev, Minsk Mutabakatlarını uygulamıyor ve bilhassa Donetsk ve Lugansk ile direkt diyaloğu reddediyor, Minsk Mutabakatlarının bütün kilit mevzularının uygulanmasını sabote ediyorlar.” sözlerini kullandı.

“KİEV İDARESİ DONBAS TEMSİLCİLERİYLE MASAYA OTURMALI”

Putin, Donbas’taki durumla ilgili olarak barışı tekrar sağlamanın garantisinin Minsk Mutabakatlarının uygulanması olduğunu vurgulayarak, “Kiev’in yapması gereken tek şey, Donbas temsilcileriyle müzakere masasına oturmak ve çatışmayı sona erdirmek için siyasi, askeri, ekonomik ve insani tedbirler üzerinde anlaşmak.” değerlendirmesinde bulundu.

İŞGAL HABERLERİNİ DİKKATE ALMADIĞINI BELİRTTİ

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile ilgili argümanları ve haberleri dikkate almadığını belirten Putin, “Sağa sola yayılan bu haberlere daima reaksiyon vermek daha değerli.” dedi.

“HER HALÜKARDA RUSYA’YA YAPTIRIMLAR UYGULANACAK”

Putin, her halükarda Rusya’ya yaptırımlar uygulanacağını lisana getirerek, “Örneğin bugün Ukrayna’daki olaylarla irtibatlı yahut değil, bu türlü bir sebep bulunacaktır. Zira hedef farklı, gaye Rusya ve Belarus’un gelişmemizi engellemek.” yorumunu yaptı.

Batı’nın yaptırımları karşısında Rusya ve Belarus’un kendi kendine yardım etmesi gerektiğini söz eden Putin, bu yaptırımların gayri yasal olduğunu ve milletlerarası hukuk kurallarını ihlal ettiğini kaydetti.

Etiketler: / / /

Türkiye’den Esad rejimine kınama
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bir Türk balıkçı teknesine uluslararası sularda Suriye donanmasına ait gemilerce ateş açılmasını kınadığını duyurdu.
“Türkiye ile AB müzakerelerine son verilsin”
Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi, Avrupa'da Türkiye ile ilişkilerin geleceği ile ilgili tartışmaların fitilini ateşledi. AB müzakerelerine son verilmesi ve koşullu...
Ekrem İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimlerin sonuçlanmasının ardından "Kimse endişe etmesin, her şey yeniden başlıyor" açıklamasında bulundu. İmamoğlu, İstanbulluları Maltepe'deki fetih...
Dünya liderleri Erdoğan’ı tebrik etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından BM, NATO ve AB'nin yanı sıra Almanya, ABD, Rusya ve Fransa dâhil birçok...
Cumhurbaşkanı seçimlerini Erdoğan kazandı
Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunu Recep Tayyip Erdoğan kazandı. AA verilerine göre oyların yüzde 99,85'i itibarıyla Erdoğan yüzde 52,16, Kılıçdaroğlu da...
Erdoğan’dan balkon konuşması: Artık birleşme vaktidir
Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi, "Türkiye Yüzyılını birlikte inşa etme" çağrısı yaptı.
YSK: Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği görülmüştür
YSK, geçici sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı.
Almanya ve AB’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden göreve seçilmesinin ardından Almanya ve AB'den tebrik mesajları geldi.
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj!
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj! Eski ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferini kutladı. Ülkesinde 2024...
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi Batılı medya organları, Erdoğan’ı çeşitli ifadelerle hedef almaktan geri durmadı. Seçim sürecinde yürütülen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ