$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Depresyonun daha az görülen 9 belirtisi

Depresyon her vakit keder olarak ortaya çıkmaz. Ekseriyetle hastalar depresyonda olduklarını düşünmez zira bunu yaşadıkları belirtilerle …

Depresyonun daha az görülen 9 belirtisi
  • 03.03.2022
  • 153 kez okundu

Depresyon her vakit keder olarak ortaya çıkmaz. Ekseriyetle hastalar depresyonda olduklarını düşünmez zira bunu yaşadıkları belirtilerle ilişkilendiremez.

Depresyon ekseriyetle güçsüzlük ve depresif hislerle bilinir ve kısmen yaşanılan belirtilerin bununla hiçbir ilgisi yokmuş üzere görünür.

Depresyonun tanınması için çok kıymetlidir, zira ne kadar erken tedavi edilirse tedavi o kadar süratli ve başarılı olur.

DEPRESYONUN DAHA AZ GÖRÜLEN 9 BELİRTİSİ

İşte çabucak depresyonla ilişkilendirmeyebileceğiniz kimi muhtemel belirtiler ve ikaz işaretleri.

Ağrı

Depresyon ve ağrı birebir biyolojik yollardan ve hormonlardan kimilerini paylaşır, bu nedenle depresif insanların yaklaşık yüzde 75’i tekrarlayan yahut kronik ağrı yaşar. Yapılan araştırmalar, depresyonda olan şahısların depresyonda olmayanlara nazaran boyunlarında ve bellerinde ağrı hissetme mümkünlüğünün 4 kat daha fazla olduğunu gösteriyor.

Depresyon halinde, bilhassa bedendeki olumsuz reaksiyonlara daha dikkatli olarak bakılır, bu nedenle ağrı olağandan daha barizdir. Depresyonda olan insanlarda beyin aktivitesinin hislere daha fazla odaklandığı ve ağrıyla baş etme yeteneklerinin azaldığı biliniyor.

Kilo Almak

Kimi yiyecekler ruh halini düzgünleştiren serotonin seviyelerini yükseltebilse de, vakitle bu tıp duygusal yeme alışkanlıkları kilo alımına yahut suçluluk hislerine yol açabilir ve depresyonun gerçek nedenlerini tedavi etmeye yardımcı olmaz. Yapılan araştırmalar, yüksek seviyede gerilim ve depresyonun kilo vermeyi ve kilo verme usullerine bağlı kalmayı zorlaştırdığını gösteriyor.

Çabuk Sonlanma

Her küçük şeye sinirleniyorsanız yahut öfke durumunuzu denetim edemiyorsanız depresyonda olabilirsiniz. Araştırmalar, depresyonda olan insanların genel olarak huysuz yahut kızgın hissettiklerini gösteriyor.

Olumsuz bir hal takındığınızda asabiyet, hayal kırıklığı yahut öfke üzere olumsuz ruh hallerine eğilimli olursunuz.

Hiçbir Şey Hissetmemek

Depresyonda olan insanların çoklukla yataktan kalkma istekleri olmaz ve onları daha evvel keyifli eden ya da üzen şeyler artık onları etkilemez. Bu cins davranışlar bir depresyon belirtisidir ve size yardım etmek isteyen yakın olduğunuz bireyleri uzaklaştırmanıza neden olabilir.

Daima Çevrimiçi Vakit Geçirmek

Çeşitli araştırmalar, daima çevrimiçi olan ve öbür insanlardan daha fazla sanal toplumsal etkileşime sahip olan şahısların depresyona girebileceğini doğrulamaktadır. Gerçek insan temasından mahrum hissedebilirler ve sanal dünyayı niyet ve hislerinden kaçmak için kullanabilirler. İnternet bağımlılığı başka bir teşhis olsa da, ekseriyetle depresyonla örtüşür ve telefon üzere kısa periyodik uyaran arayışı depresyonda olan şahıslarda yaygın bir alışkanlıktır.

Daima Hayal Kurmak

Ne hakkında hayal kurarsanız kurun, zihnimiz şimdiki vakte sağlam bir formda adapte olduğunda memnun olur ve gezinip giden kanılar baş karışıklığını, kaygıyı ve üzüntüyü artırabilir. Hayal kurmak yaratıcı tahliller bulmanıza yardımcı olsa da, ekseriyetle makûs bir ruh hali ile ilişkilendirilir.

Kararsızlık

Araştırmalara nazaran, her gün “Giyinsem mi yoksa pijamayla mı kalsam” yahut “Yulaf ezmesi mi yoksa yumurta mı yesem” üzere birden fazla üzerinde fazla düşünmediğimiz 70’den fazla şuurlu karar veriyoruz. Depresyonda olduğumuzda, bu bilişsel süreçler daha güç hale gelir ve çoklukla pek fazla düşünmediğimiz küçük şeyler, o vakit büyük kararlar üzere görünür.

Şahsî Bakıma Dikkat Etmemek

En temel bakım ve hijyen rutinine sahip olanlarda bile depresyon haline bu alışkanlıklar büsbütün ortadan kalkabilir. 10 binden fazla şahısla yapılan bir çalışmada, ağız sıhhati berbat olanların yüzde 61’nini depresyonda olduğu görülmüştür. Ve diş sorunları ne kadar fazlaysa depresyon o kadar şiddetliydi.

Hijyen ve görünüme dikkat edilmemesi birden fazla vakit bir sorunun işaretidir.

Uyku Meseleleri

Depresyon uykuya birkaç biçimde müdahele edebilir. Kimileri uykusuzlukla çaba ederken, kimileri depresyondayken tüm gün ve gece uyur. Her ikisi de berbattır ve mutlaka bir sıkıntıya işaret eder.

RUH HALİNİ GÜZELLEŞTİREN BESİNLER

Üzgün, kızgın yahut gerilim altında olduğumuzda çoklukla yemekte teselli ararız. Lakin daha uygun bir ruh hali yerine, sonuç çoğunlukla pişmanlık ve birkaç fazla kilo olur. Zira teselliyi yanlış yiyeceklerde ararız.

İşte ruh halinizi yükseltecek besinler.

Bitter Çikolata

Çikolata, gerilim altındayken en sık ulaştığımız besindir ve âlâ haber şu ki, birkaç kare çikolatadan sonra hissettiğimiz sakinlik plasebo tesiri değildir. Bitter çikolatanın içindeki hususlar çok kısa müddette bedende birçok durumda çoğalan gerilim hormonu kortizol düzeyini azaltır. Bu nedenle, bir gerilim dalgası hissettiğinizde, 30 gram kadar bitter çikolata yemeyi deneyin.

Ispanak

Konsantre olamıyorsanız ve gözlerinizi zar güç açık tutuyorsanız ıspanak yiyin. Damarlara ziyan verebilecek ve beyne kan ve besin akışını bozabilecek bir kimyasal olan homosistein seviyelerini düşüren folik asit içerir. Ispanak, bozulmuş dolanım, artan uyuşukluk ve azalmış hafıza ile savaşır. Ispanak üzere koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit açısından zengindir. Ayrıyeten patates, tahıl, bezelye, fasulye ve mantar da yardımcı olur.

Elma ve Fıstık Ezmesi Deneyin

Sonluluk, bedeninizin yakıta gereksinimi olduğunun bir işaretidir. Kan şekeri düzeyinizin yemekten bir saat sonra kıymetli ölçüde düşeceği yiyeceklerle değil, hakikat halde beslendiğinizden emin olun. Tahlil, karbonhidratları proteinler yahut yağlarla birleştirmektir. Karbonhidratlar süratle yanan mükemmel bir güç kaynağıdır ve yağ yahut protein eklemek sindirimi yavaşlatır ve şeker düzeylerini uzun mühlet sabit meblağ. En düzgün kombinasyonlardan biri fıstık ezmeli bir elmadır. Lezzetli olmasının yanı sıra birkaç saat içinde size güç verir.

Somon Yiyin

Yüksek omega 3 içeriğinden ötürü somon kalp için çok güzeldir, fakat tıpkı bileşen birebir vakitte depresyon, anksiyete, öfke, sonluluk ve gibisi durumlara da yardımcı olabilir. Birçok bitki ayrıyeten kıymetli omega 3 yağları içerir, fakat uzmanlar bu yağların balıktaki özel formunun ruh halini en yeterli halde güzelleştirdiğine dikkat çekiyor. Somona ek olarak sardalya ve uskumru da korkulu ruh halini başarılı bir biçimde önleyecektir.

Yeşil Çay

Yeşil çayın hudut sistemi üzerinde yararlı bir tesiri olduğu yeterli bilinmektedir ve bilhassa sakinleştirici ve konsantrasyon artırıcı özellikleriyle bilinir. Ayrıyeten yeşil çay çok az kafein içerir, bu nedenle sinirlendirme tehlikesi yoktur. Kızgın olduğunuzda bu yatıştırıcı içecekten bir bardak için.

Kepekli Tahıllar Yiyin

Hüzünlü bir ruh hali D vitamini eksikliği de dahil olmak üzere çeşitli şeylerden kaynaklanabilir. Bu besinin bedendeki birçok misyonundan biri sakin, bedeni rahat ve keyifli yapan memnunluk hormonu serotoninin üretilmesine yardımcı olmaktır. Bu nedenle, düşük D vitamini düzeyleri ıstırap ve depresyona neden olabilir. Alımını artırmak için süt, yoğurt, kepekli tahıllar ve mantar tüketin. Ayrıyeten diyet desteği olarak kalsiyum ve D vitamini alınması tavsiye edilir.

Yumurta ve Hindi

Depresyon günlerinde artan karbonhidrat isteği olağandır, lakin birçok insanın favorisi olan cips üzere makus karbonhidratlardan kaçınmalısınız. Sizi neşelendirmek yerine uyuşuk ve huysuz yapacak şeker ve yağla doludurlar. Bu nedenle sıhhatsiz atıştırmalıkları tam tahıllı ekmekle değiştirin ve serotonin üretimini artıran yumurta, hindi ve ayçiçeği çekirdeği üzere proteinlerle birlikte tüketin.

Etiketler: / / / /

New York polisi Trump Tower önünde yoğun güvenlik önlemleri aldı
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – Trump mitinginde ateş açılmasının ardından polis New York’taki Trump Tower’da güvenlik önlemlerini artırıldı. Eski...
Belediye Başkanı Adams, Trump’a yönelik suikast girişimi ile ilgili açıklama yaptı 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – New York Belediye Başkanı Eric Adams, Donald Trump’a yönelik suikast girişiminin ardından açıklama yaptı....
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı
ABD’de 4 kent daha 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nü tanıdı ABD’de Texas, Idaho, Ohio ile Georgia eyaletlerindeki bazı...
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor
Biden: Trump’ı hedef alan şüphelinin gerekçeleri henüz bilinmiyor ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’a suikast girişiminde bulunan şüpheli...
Şampiyon İspanya
Şampiyon İspanya 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) finalinde İngiltere’yi 2-1 mağlup eden İspanya, 17. kez düzenlenen turnuvada 4. şampiyonluğuna...
Saldırıya uğrayan Trump’tan ilk açıklama
Saldırıya uğrayan Trump’tan ilk açıklama Silahlı saldırıda sağ kulağından yaralanan ve hastaneye kaldırılan Trump, sosyal medyadan açıklama yaptı. 5 Kasım’da...
Trump’a ateş eden kişi öldü
Trump’a ateş eden kişi öldü ABD Gizli Servisi Sözcüsü Guglielmi, eski ABD Başkanı Trump’a yapılan saldırının miting alanının dışından gerçekleştirildiğini...
Obama: Demokrasimizde siyasi şiddete kesinlikle yer yok
Obama: Demokrasimizde siyasi şiddete kesinlikle yer yok Eski ABD Başkanı Barack Obama, Donald Trump’a yönelik saldırıya tepki gösterdi. Obama, “Demokrasimizde...
Biden Trump’a yönelik saldırıyı kınadı
Biden Trump’a yönelik saldırıyı kınadı ABD Başkanı Joe Biden, eski ABD Başkanı Donald Trump’a, seçim kampanyası sırasında düzenlenen saldırıyı kınadığını...
Trump’ın mitinginde silahlı saldırı
Trump’ın mitinginde silahlı saldırı Başkan adayı Donald Trump’ın Pensilvanya’daki mitinginde ateş açıldı. Trump, kurşunun sağ kulağına isabet ettiğini söyledi, “Ülkemizde...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ