$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Dünyayı dehşete düşüren sözler… Rusya Bucha’daki görüntüler için ‘suçlu’yu açıkladı

Rus ordusunun Kiev bölgesinden çekilmesi ile dünyayı dehşete düşüren imgeler ortaya çıktı. Bucha’da elleri geriden bağlanmış yüzlerce sivilin …

Dünyayı dehşete düşüren sözler… Rusya Bucha’daki görüntüler için ‘suçlu’yu açıkladı
  • 05.04.2022
  • 125 kez okundu

Rus ordusunun Kiev bölgesinden çekilmesi ile dünyayı dehşete düşüren imgeler ortaya çıktı.

Bucha’da elleri geriden bağlanmış yüzlerce sivilin cansız vücudu sokaklara saçılmış bir halde görüntülendi.

Ukrayna’nın ‘soykırım’ olarak nitelendirdiği bu olay ile ilgili yeni bir tez geldi. İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere nazaran, Bucha yalnızca buzdağının görünen kısmı.

Ukraynalı uzmanlar, mahallî halkın Putin’in güçlerinin çocukları öldürdüğünü, toplu tecavüzlere maruz kaldığını ve yargısız infazlar gerçekleştirdiğini tez etti.

Birebir açıklamada Rus birliklerinin çekildiği birtakım kasabalarda Bucha’da ortaya çıkanlardan daha berbat manzaralar gelebileceğinin altı çizildi.

RUSYA HATALIYI AÇIKLADI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’nın Bucha kasabasındaki meyyit sivillerin manzaralarının ABD tarafından Rusya’yı suçlama planının bir kesimi olarak servis edildiğini duyurdu.

Bakanlık sözcüsü Maria Zakharova devlet televizyonuna verdiği demeçte şu sözleri kullandı;

‘Provokasyonun ustaları kimlerdir? Elbette ABD ve NATO.’

Kelam konusu imajların Rusya’nın prestijini lekeleme planının bir modülü olduğunu öne süren Zakharova, bu argümanları destekleyecek hiçbir ispat sunmadı.

ZELENSKİ: UKRAYNA SOYKIRIM YAPIYOR

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın işgalinin tüm ülkeye yapılan bir azap olduğunu söyledi.

Amerikan CBS televizyonuna mütercim aracılığıyla konuşan Zelenskiy, Ukrayna halkının Rusya2ya boyun eğmek istemediğini, bu yüzden yok edilmeye çalışıldığını belirtti.

Zelenski ‘Rusya’nın soykırım yapıp yapmadığı’ sorusuna “Evet, bu bir soykırım. Bir ulusun büsbütün yok edilmesi. Biz Ukrayna vatandaşlarıyız, 100’den fazla halktan oluşuyoruz. Bu yaşananlar, tüm bu halkların yok edilmesi” dedi.

Rus ordusunca işlendiği tez edilen savaş kabahatlerinin derhal araştırılıp cezalandırılacağını da açıklayan Zelenskiy, bu iş için memleketler arası uzmanlardan, savcı ve yargıçlardan oluşan bir grubun kurulduğunu aktardı.

Ukrayna başsavcılığı Kiev yakınında bulunan ve Rus ordusunun geçtiğimiz günlerde geri çekildiği kentlerde 400 ceset tespit edildiğini açıkladı.

‘SAVAŞ HATASININ KANITI’

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, sokaklardaki ceset manzaralarının “karnına indirilmiş bir yumruk” üzere olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Twitter’dan paylaştığı iletide “Rusya’nın İrpin ve Bucha’daki sivillere yönelik alçak hücumları, Putin ve ordusunun Ukrayna’da savaş cürmü işlediğinin yeni bir kanıtı” dedi.

Almanya Başbakan Yardımcısı ve İktisat Bakanı Robert Habeck yaşananların “korkunç bir savaş suçu” olduğunu belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, imgelerin “dayanılamaz” olduğunu söyledi ve yeni yaptırım davetinde bulundu.

Öte yandan Ukrayna’nın Kiev bölgesinde bulunan Bucha kentinde Ukrayna ordusu tarafından imha edilen Rus konvoyu görüntülendi.

Kentte Ukrayna güçleri tarafından pusuya düşürüldükten sonra insansız hava araçları tarafından imha edilen çok sayıda tank ve zırhlı araçtan oluşan Rus konvoyu görüntülendi. Rusların bölgeden çekilmesinin akabinde görüntülenen noktada yaşanan patlamanın büyüklüğü ve tankların kesimlerinin sokağın her noktasına dağıldığı görüldü.

Etiketler: / / / /

“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
İsrail-Hamas ateşkesinin uzayacağı sinyali
İsrail ile Hamas arasında sağlanan dört günlük geçici ateşkesin süresinin uzayacağı yönündeki beklentiler artarken, İsrail Başbakanı Netanyahu, ateşkes sonrasında Hamas'a...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ